GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
-12°
Sisli
DOLAR 0
EURO 0
ALTIN 0
BİST

Yoksa siz hala?

06 Şubat 2020 Perşembe, 23:59

90'lı yıllarda biz çocukken aşina olduğumuz bir televizyon reklamı vardı. Reklamın sonunda "Siz hala annenizin margarinini mi kullanıyorsunuz?" diye soruyordu. Eski alışkanlıkların yerini artık yenilerin aldığını anlatan bu reklamın üzerinden 30 yıl geçse de bu reklam sloganı günümüze kolaylıkla uyarlanabilir durumda.

Aile şirketlerinde artık yeni jenerasyon yönetim koltuğunda oturuyor. Yenilenen yönetim teknolojiye kayıtsız kalmıyor. Kurumsal anlamda eski alışkanlıklardan vazgeçmek pek kolay olmasa da bunu zorlayan yeni nesil yöneticiler kısa sürede nasıl bir etkiyle pazar paylarını büyüttüğünün farkına varıyorlar. Süreç böyle olunca internetin oluşturduğu erişim kolaylığını bir şekilde kendi sektörlerine adapte etmeye çalışıyorlar.

We Are Social 2020 Ocak raporundaki verilere göre, ülkemizdeki mobil internet kullanımı dünya ortalamasının üzerinde. Yine ülkemizde sosyal medya kullanımı ortalaması kullanıcı başı günlük 2 saat 55 dakika civarında. Burada da dünya ortalamasının üzerinden bir kullanım söz konusu.

Rapordan da anlaşılacağı üzere, artık kitlenin alışveriş alışkanlıkları da fazlasıyla değişmiş durumda. Örnek vermek gerekirse; Bursa'ya yeni giren 'getir'in Nilüfer bölgesinde yaptığı teslimat adedi hiç hafife alınacak gibi değil. Teslimata gelen kurye arkadaşlarla her sipariş verdiğimde kısa sohbetler yapmaya gayret ediyorum. Onların pek zamanını almadan gidişat ile ilgili kısa bilgiler alıyorum. Verdikleri ortalama rakamlara göre, her geçen gün teslimat sayılarının arttığını görüyorum. Rakamlar söylüyor ki Nilüferli bu mobil uygulama üzerinden kapıya teslimat, fakat kısa sürede teslimat işini fazlasıyla sevdi.

Özellikle ulusalda markalaşan mobil uygulamaların verdiği rahat erişim ve alışveriş imkanı ile baş etmelerinin pek mümkün olmadığını düşündüğüm Bursalı yerel markalar, dijital dünyaya adaptasyon süreçlerini bir an önce gerçekleştirmezler ve atılımlarını yapmazlarsa, iş işten geçecek, büyük şube ve kitlelerine rağmen çırak çıkacak olabilirler.

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları