GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
18°
Parçalı Az Bulutlu
DOLAR 8.2
EURO 9.86
ALTIN 469.26
BİST 1.346

Bir devir üstümüze doğru gelirken…

27 Şubat 2021 Cumartesi, 18:22

"Yıkılupdur bu cihan sanma ki bizde düzele (Bu dünya yıkılıyor, bizde düzeleceğini sanma)
Devleti, çarh - ı deni verdi kamu müptezele (Alçak felek devlet çarkını aşağılık kimselerin eline verdi)
Şimdi erbab - ı saaddette gezen hep hazele (Şimdi saadet kapısında gezenler hep o yüzsüzlerdir)
İşimiz kaldı hemen merhamet - i lem yezele." (İşimiz Allah’ın merhametine kaldı)
 
Yukarıda okuduğunuz satırlar, Osmanlı İmparatorluğu’nun gerileme sürecindeki padişahlarından 3. Mustafa’ya ait bir şiir. Padişah, söz konusu satırları göreve layık bir devlet adamı bulamadığı gerekçesiyle kaleme almış.

Ansiklopedik bir bilgi vermek gerekirse 1757-1774 yılları arasında tahtta bulunan 3. Mustafa, döneminde gerçekleşen Büyük İstanbul Depremi ve Kırım’ın kaybı ile hatırlanır, daha doğrusu hatırlanmak istenmez. Tahta çıktığı ilk andan itibaren Hazreti Ömer adaleti ile devlet yöneteceğine söz veren 3. Mustafa, devletin artık freni tutmayan kamyon misali yokuş aşağı yuvarlandığını görünce yeise kapılmış, çareyi falcılarda aramış.

Gelelim bugüne…

Söz konusu şiirin üzerinden tam 250 sene geçti. Şiirin yazıldığı dönem ile bugünün kıyaslamasını yapacak değilim. Anlatmak istediğim başka…

Bundan tam 18 sene önce alternatiflerinin içinde ‘denenmemiş’ olarak görülen ve bu sayede iktidara gelen AK Parti, son dönemlerde eleştiriler ve olumsuz anlamdaki değişimlerle anılıyor. Örneğin, partinin kuruluş aşamasında yer alan kadrolar, yerini ‘dayısı’ sayesinde makam elde edenlere bıraktı.

Herhangi bir konu hakkında bilgi sahibi olan insanlar, yerini fikri olmasa da söyleyecek sözü olanlara teslim etti. Liyakat ölünce, iktidar da ölür.

Bundan 15 sene evvel eleştiriler daha demokratik bir şekilde dile getirilebiliyor, yapılan açık oturumlarda fikirler tartışılabiliyordu. Ancak bugün ne açık oturum var, ne de fikir teatisinin yapılacağı bir ortam. Ağzınızı açtığınız ilk anda ‘Silivri’ esprileri gırla gidiyor.

Yorgunluk, her kademede kendini iyiden iyiye belli ediyor, gelenler gidenleri arattı. Bir zamanlar profesörlerin, alanında uzman görülen isimlerin savunduğu politikaları şimdi kimlerin savunduğunu göz önüne getirirseniz yaşadığımız değişimi görürsünüz.

Tıpkı Demokrat Parti’nin ilk dönemleri gibi AK Parti’nin ilk dönemlerinde de yaşanan ekonomik bolluk, yaşanan/yaşanması muhtemel tüm sorunlarda iktidarın elini rahatlattı. Cebindeki paranın değerini gören vatandaş tercihini iktidardan yana kullandı. Aslında halen dahi süren o siyasi polemiklerden AK Parti’nin kazançlı çıkmasının sebebi ekonomiydi, şimdi işler başka…

Ekonomi yoldan çıktı. Çıkınca da vatandaş nezdinde sözler inandırıcılığını yitirdi. Oylar düşüş trendine girdi, mecburi ittifaklar yeşerdi. Bir zamanlar seçim otobüslerinden birbirlerine demediklerini bırakmayan liderler, bugün ‘beka’ problemini birlikte yaşıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İstanbul il kongresinde yaptığı konuşmada söylediği “Bu yola çıkarken unutmayalım yanımızda kimler vardı ama bugün maalesef kimler var” sözü öyle gösteriyor ki basit bir dil sürçmesi değil. Görünen o ki arka planda kalan pişmanlık su yüzüne çıkıyor…

Keza, sosyal medyadan yaptığı istifa sonrası deyim yerindeyse ‘buhar’ olan Albayrak’ın yeniden görevlendirileceği söylentileri de sıkıntıda giden bir maçı çevirme hamlesi gibi duruyor. Deyim yerindeyse iktidar, bütün tuşlara basarak bölüm geçmeye çalışıyor.

Evet, tıpkı yazının başlığındaki gibi kimimizin gençliğinin tamamını kapsayan, kimimizin çocukluğunu geçirdiği, kimimizi de yolun yarısından öteye geçiren bir devir, üstümüze gelerek kapanmaya hazırlanıyor sanki. Son zamanlarda artan baskısı ile daha da fevrileşen hamleleri ile sondan bir önceki o çırpınışı yaşıyoruz. Başladığı yerden çok uzakta olan, bir siyasi partiden kocaman bir hanedana dönüştürülmeye çalışılan o yapıdaki çatırtılar artık daha net duyuluyor.

Trenden inen ve kendine yeni bir yol çizenler, mevcut tabloda iktidara yanaşıp kendini güçlü göstermeye çalışan binde birlik partiler, muhalefete muhalefet ederek bir noktaya gelmek isteyenler, iç meselelerden güçlü çıkarak son seçimlerdeki başarıyı yinelemek isteyenler ve 'istenmeyen çocuk' rolüne evrilen bir parti...

Görünen o ki önümüzdeki seçim çok şenlikli geçecek.

İş, konuşmaya geldiği zaman bazı Osmanlıperver arkadaşlar, ecdat güzellemesi yapmaya doyamaz ama koca devletin neden yıkılıp gittiğine dair de bir mantıklı cevap veremez. Sanırım ilerleyen yıllarda benzer bir durumu AK Parti için de göreceğiz. İçi boş bir romantizm ve çıkarılmayan dersler ile…
***

Tekmeciye jet işlem

Geçtiğimiz gün sosyal medyaya düşen videoda, yoldan geçen bir kadına tekme attığı iddiasıyla gözaltına alınan şahıs, yoğun tepkilere sebep oldu.

Konuyla ilgili harekete geçen İl Emniyet Müdürü Tacettin Aslan’ın talimatı doğrultusunda başlayan soruşturma ile söz konusu şahsın bağlantıları araştırıldı, sınır dışı işlemleri gerçekleştirildi.

Bu saçma sapan olay,hızlıca çözülerek infial oluşturmasının da önüne geçilmiş oldu.

Sizin de bilginiz olsun…
 

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları