GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
Parçalı Bulutlu
DOLAR 7.86
EURO 9.43
ALTIN 458.04
BİST $18.820

Tedbirinizi nasıl alırdınız?

18 Kasım 2020 Çarşamba, 18:33

Yaklaşık bir sene önce tanıştığımız, inişli çıkışlı ilişkimizde bize zor günler yaşatan, bir türlü kurtulamadığımız melanet Covid-19, bir-iki haftadır yeniden yükselişe geçti.

Dün açıklanan vefat sayıları ile de 7 ay sonra yeniden 100’ün üstünde kaybımız oldu.

Covid’e yakalananlara acil şifalar, yakınlarını kaybedenlere başsağlığı dilerim.

Bu devranın böyle gitmeyeceğine yönelik hissiyatımız da salı günü gerçekleşen kabine toplantısının ardından açıklanan tedbir paketi ile gerçeğe dönmüş oldu.

Alınan önlemler ışığında; Covid kardeşin günlük çalışma mesaisine devam edebileceğini, sakatlanmaması için halı sahaya gidemeyeceğini, fazla para harcamaması için de hafta sonları belli saatlerde evde oturtulacağını öğrendik.

Mesela, güzel memleketimizde piknik halen serbest!

Toplu taşımalardaki risk ise tüm hızıyla devam ediyor.

Bar, pavyon gibi ‘şer yuvası’ mekanlar kapatıldığından kötü alışkanlıklara bulaşması engellenen Covid kardeş, bundan kelli daha rafine bir şekilde virüs bulaştırabilecek.

Bu gurur hepimizin!

Her ne kadar ‘şahlanıyor’ olsak da ekonomimizin iç acıcı durumda olmadığı acı bir gerçek. Tamam dolar, euro, altın düşme eğilimine girdi ama çarşı pazar halen pahalı. Yani değişen bir şey yok, henüz.

Hal böyleyken olası bir kısıtlama/kapatma kararının memleket için ne denli sakıncalı sonuçlar doğurabileceğini öngören büyüklerimiz, yine tereyağından kıl çeker gibi sorunu çözdü.

Bu tedbirler ile koronavirüs vakalarının daha da düşeceğini öngörebiliriz.

Her geçen gün ailemizden, yakın çevremizden birilerinin yakalandığını öğrendiğimiz bu bela, bu tedbirlerle kesin azalır.

Temaslı olan ama belirtisi olmayanları, belirtisi olup da pozitif olmayanı, pozitif olup da negatif davrananı, hastaneye yatırılmayanı, evde tedavi olanı falan sistemden düşürdüğümüz zaman zaten vaka sayısı ufak hanelere düşüveriyor.

Bunun üstüne başta alkışladığımız sağlık emekçilerine hastane önünde ve içinde biraz daha şiddet gösterirsek, maskeleri aksesuar olarak kullanmaya devam edip o sevimli burunlarımızı dışarıda tutmayı sürdürürsek, karantinada olduğumuz halde dışarılarda gezmeye devam edersek biz bu işi atlatırız.

Vatandaşın alması gereken tüm tedbirleri buradan paylaşarak bir nevi amme hizmeti yaptım, feda olsun.

Sadece mitinglerdeki sosyal mesafeye biraz daha dikkat etsek dahi önümüz açık.

Uçarız yemin ederim…
 

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları