GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
12.02°
Açık
DOLAR 8.87
EURO 10.48
ALTIN 499.05
BİST 1.385

1 Haziran ve Bursaspor

1 Haziran 2021 Salı , 13:59

Beş kulübün birleşerek, profesyonel şubeli bir kulübün ilk örneğiydi…

Türkiye Kupası finalisti ilk kez iki Anadolu kulübü olurken, biri yine oydu…

Avrupa’nın iki numarası Kupa Galipleri Finalisti ilk Türk Takımıydı…

Süper Lig şampiyonluğunu İstanbul dışını taşıyan Trabzonspor gibi bölgesel bir takımın ardından, sadece bir şehrin destekleyebildiği ve bu madalyayı boyuna asan ilk kulüptü…

Şampiyonlar Ligi Marşı’nı İstanbul dışında çaldıran ilk takımdı.

Adı Bursaspor, soyadı “Beşinci Şampiyon’du.”

İşte o takımın ve kulübün Bursa’nın tarihine altın harfle yazılacak başarısının ilk satırları 58 yıl önce dün yazılmıştı.

O günden saatler önce 50 bin liralık teminatı bankaya yatırmak için, birkaç kurucu üye nefes nefese kalmıştı… O günün karmaşık hikayesi bugün bile aydınlanamadı. Çünkü o kahramanlar göçüp gitti bu dünyadan…

..Ve bugünümüz…

50 bin liralık teminat sorunundan, 500 milyon liralık borç batağındaki bir kulüp yapısına geldik. Çelikspor’un hamisi ve Bursaspor’un kurucu başkanı Salih Kiracıbaşı’nın kazandırdığı Muradiye’deki kulüp lokalinde ışıklar o günlerde hiç sönmezdi, ya da sönemezdi… O günün onurlu insanları ne yapar eder, o tür bir borca giremezdi. Aksi halde, Atatürk Caddesi’nde çıkıp şöyle bir temiz hava alamazlardı. Çünkü halk nazarındaki itibarları bunun önüne geçerdi.

Çünkü o günlerde, bir futbolcu yöneticisinin yanında bir fotoğraf karesine utana sıkıla girebilirdi.

Bugün mü…?

İşte o günlerden bugünlere geldik. Futbolun ve kulüplerin yapısı çok değişti, bunu biliyorum. Ama itibar sahibi olmak, bunu her daim yansıtabilmek insan doğası ile ilgili. Değişen sadece futbol oyunun ve kulüp yapısı koşulları mıydı?
İnsan yine insan, itibar yine itibar ve de futbol yine futboldu.

Gelelim günümüze ve yakın geçmişe…

Tarih 1 Haziran 2013…

Mesleki bir iş ve de özel bir tören için İstanbul’dayız… Çoğul kullanıyorum çünkü eşimle birlikte gidiyoruz. Eşim görevini bitiriyor ve gelen bir haber ile Taksim’e doğru yola çıkıyoruz. Direniş sonuçlanmış ve de barikatlar kaldırılmış haberi geliyor. Rastlantı sonucu bulunduğumuz İstanbul’da, gazeteci merakıyla olay yerine hareketleniyoruz. O günkü adıyla İnönü Stadyumu yakınına kadar gidebiliyoruz. Bir süre sonra dönüşe geçiyoruz, ama ortalık birden karışıyor… Kim olduklarını bilemediğimiz gençler ellerindeki molotoflarla koşuyor ve de polise doğru hareketleniyor. Doğal olarak ara sokaklara girerek korunmak istiyoruz. Daha yüksek bir mahalleye doğru çıktıkça çıkıyoruz. Bu arada gaz bombalarının dumanı giderek yükseliyor ve bizi de etkiliyor. Islak mendille korunmak isterken telefonum çalıyor. Bursaspor TV’den arayan arkadaş, biraz sonra canlı yayına bağlanacağımı söylüyor. Doğal olarak durumu anlatıp, nazikçe geri çeviriyorum bu daveti…

Evet, o gün Bursaspor Kulübü’nün 50. Kuruluş yıldönümüdür. Şampiyon Başkan İbrahim Yazıcı yeni kaybedilmiş, bu nedenle sadece buruk bir anma yaşanacaktır. O kargaşa içinde geçmişe gidiyorum. 1962 yılında izlediğim Akınspor’u ve de Güvenspor-Pınarspor maçını hatırlıyorum. Hasan Bora’nın daha o dönemde kayarak top çalma tekniği aklıma geliyor. Hem yürüyor hem de hafızamı yokluyorum. Ersel adını ilk duyduğumda, attığı üç gol aklıma geliyor. 1966-67 sezonu, yani ilk şampiyonluk yılındaki ve tek başıma gittiğim Kütahyaspor maçını düşünüyorum. Mesut Şen’in o müthiş hareketini özlüyorum…

Ama gerçek de yakamı bırakmıyor. Uzun bir kaçış döneminden sonra sağ salim aracımıza ulaşıyoruz.. Ve ben bu kulübün 50.yılındaki selamlamaya katılamıyorum. Kulüp tarihini kitaplaştırmış biri olarak beni çok üzüyor.

Yıl 2021… Gezi olayları, ölenlerin aileleri dışında herkes için geride kaldı.

Ama Bursaspor’un 60. Yılı yaklaşırken içinde bulunduğu durum, bu şehirdeki  herkesin yüreğinde..Ve de yürekler ağızlara kadar geldi. Bu kulüp sokakta bulunmadı, kimsenin malı da olmadı. Bu şehir ona her daim omuz verdi.

Ama futboldaki değişim, kenti oluşturan insan topluluğunda da değişim yarattı ki, bu gün eski para ile trilyonluk bir borç var.

Üç gün sonra da genel kurul yapılacak.

Üç aday çıktı sahneye… Biri geçen yıldan yaralı! Diğeri hakkında çok fazla bilgi sahibi değilim. Bildiğim tek bir rakam ve de tanıdığım tek aday var.

O da bu satırları yazabildiğim, özgürce düşüncemi ifade edebildiğim mecranın yani enbursa.com haber sitesinin sahibi Emin Adanur.

Bildiğim bu kadar da değil. Yolun başından beri, başkanlık için formül arayan ve bulan Adanur’un birkaç sözünü de biliyorum. “40 milyon TL ile yola çıkıyoruz” diyor. “Yol arkadaşlarım güvenilir” diyor. “Başkanlık sorununu aramızda çözdük, adayımız Hayrettin Gülgüler’dir.” diyor.

Ben de “Allah yolunuzu açık etsin” diyorum.

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları

NOT DEFTERİ: Raylar üzerinde Mudanya seyahati

Muhalefetin dayanılmaz konforu

Bursalı öğrencinin salgın ile imtihanı!

Apartman mı saray mı?

Yurt!

Bu kadim şehre şöyle bir bakmak

NOT DEFTERİ: Osmanlı İmparatorluğu ve BTSO

Günaydııınnn…

Son çare inanç iklimi

Buzlar Çözülmeden!

Çukur Kahve betonu konuşuyor

12 Eylül’den arta kalanlar

Not Defteri: 41 Yıl sonra 12 Eylül ve Bursa

Bursa için 11 Eylül ve önemi

Laik ve layık

Oldu MU şimdi?

Bursa Old City ve ulaşım kaosu

Sınıfları doldurduk da…

Not Defteri: Atatürk kadının yerini ilk kez Bursa’da gösterdi

Barajlar ve bagajlar

Şahsa ait ilk kasaba yolda!

Bursa Şehir Hastanesi ve skandal bir ölüm!

İşsiz, güçsüz ve umutsuz…

Çok şükür…

Not Defteri: Bursalı Edison Adnan Ener

Sıcaksu el yakıyor!

Bakanlık önerisi ile gönüllü OSB desteği!

Büyük Zafer ve Ulu Önder’in savaş yetkisi

Vekil asılı hırpalarsa…

Her gün bir uçağımız düşüyor!

Not Defteri: Tarihten günümüze İmralı

Çavuşoğlu’ndan inciler ve politika…

Hangisi kimin işi?

Taliban ve laiklik

Bursa’nın sel karnesi iyi değil

Yine 17 Ağustos ve yine gözyaşı

NOT DEFTERİ: 6-7 Eylül olayları ve Altındağ vakası

Bursa’da bir dost meclisi!

Emek de yaşam da bedava

Ateş düştü ama kül yine yakıyor!

Soma ya da Somali…

Memleket Partisi, İnce ve Bursa

NOT DEFTERİ: Bursalı Çılgın Türkkuşları

“Üğretmenim… böğün canlı ders vaa mı?”

Türk Tayyare Cemiyeti ve Bursa

Yangın mutfağa ve hastaneye sıçradı!

Kibir kıvılcımları!..

Yangınların nedeni iklim değişikliği mi?

NOT Defteri: Nefes nefese on bir gün…

Doğu!

Yangın..!

Genç kuşağı kaybetmenin eşiğindeyiz!

Kendi kalesine gol atanlar!

Cansuyu…

Bayramı kedere döndürme becerisi!

Not Defteri: Unutulmaz sayım günleri…

Müjdeler var yurdumun toprağına taşına…

Gündem sıcak olaylar ılık mı ılık!

Erdoğan ve Bozbey belli, ya rakipler?

47 yıl sonra Barış Harekâtı

Yarınlar ve bir bayram sabahı

NOT DEFTERİ: Futbol ile Türkiye’ye vurmak!

Ülkeler ve sistemler ayrı, sorunlar benzer!

Sakinleşen Boğaziçi ve özelleşen TRT

O gece karanlıkta kalanlar!

Yeni sistem ile üç yıl…

Biri bizi gözetleyecek!

Baba, siyaset, ticaret ve Türkiye…