GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
4.02°
Açık
DOLAR 9.51
EURO 11.05
ALTIN 549.43
BİST 1.519

Bakanlık önerisi ile gönüllü OSB desteği!

26 Ağustos 2021 Perşembe , 14:50

Önce bir “ Bursa’da sanayi yeri kalmadı” haberi, ardından, OSBÜK marifeti ile Türkiye’deki yaklaşık 30 (otuz) OSB yönetiminin felaketlere yüklüce bir yardım yaptığı söylentisi oldukça ilgimi çekti.

Ana akım haber kanallarının birinde Bursa’ya dair bir haber gördüm. OSB arazileri içinde satılık yer kalmadı şeklinde sunuluyordu. Söyleşi yapılan da bir emlak danışmanıydı. Bu nedenle pek inandırıcı gelmedi bu yaklaşım. Merak ettim, bu konuları iyi bilen bir arkadaşımı aradım.

“Yer olup olmadığı yoruma bağlı” dedi. Örneğin Bursa merkezdeki büyük Organize Sanayi Bölgeleri’nde, ıslah edilmiş, her türlü eksiğin giderildiği ve de tahsise sunulmuş fabrika alanı gerçekten de yokmuş. Ama büyükşehir dışındaki bölgeler ve bazı ilçelerde yer bulunabilirmiş.

Bu haber, acaba yeni alanlar açmak için mi yaptırıldı şüphesine kapıldım. Sonra da ilk OSB bünyesinde yıllarca çalıştığım işyeri aklıma geldi ve o dönemde bile yer kalmayınca bölgenin nasıl genişletildiği gerçeği ile yüzleştim. Buna rağmen bir sanayici geçici bile olsa, yerini kimseye kiralamaz, hatta kapatma kararı alsa dahi o kıymetli fabrika yerini satmaz diye düşündüm.O halde bu haber ve uzun süredir sanayicinin “yerimiz kalmadı” yakınmasını sorgulamaya çalıştım. Zaten İstanbul-İzmir Özel Otoyolu, Karacabey ve Mustafakemalpaşa istikametindeki zirai alanlar, zaten eski ile yeni,  iki yolun arasında kaldı ve araziye dönüşmek üzere… Geçmişin çok ünlü bir sanayicisi de bu civarlarda planladığı yüksek eğitim kurumu için yer arıyordu, buldu mu bilemiyorum! Karacabey-Bandırma yolunda neler olabilir bunu da zaman gösterecek. O zaman geriye Bursa’nın doğusu kalıyor boş araziye döndürülebilecek zirai alan olarak… Erdoğan köy ve daha kuzeyinde sanırım hareket başlamış. Neyse zenginin malı bizim gibi fukaranın çenesini yormasın diye burada keseyim ve daha ilginç bir gelişmenin sayfasını açayım.

Bursa OSB yönetimleri kesenin ağzını açmış
Kısa süre önce art arda doğa felaketleri yaşadık. Doğal olarak, önleme, kurtarma,  yardım ve zararı karşılama konusunda İktidar eleştirildi. Böyle felaket anlarında “Devlet yeterli olamıyor” dedikodusunu ortadan kaldırmak ve de bana göre muhalefet belediyelerinin yardım kozunu boşa çıkarmak için bir formül bulunmuş sanki... Yani dendi ki; felaket yardımları AFAD üzerinden yapılacak, başka yolu yok!

Öyle de olmuş. Rivayete göre, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı OSB yönetimlerine bir tebliğ göndermiş. Gayet nazik bir üslup ve dokunaklı cümlelerle… Ama öncesinde OSB yönetimlerinin üst kuruluşu OSBÜK ile görüşülmüş ve yaklaşık 30 OSB yönetimi ile çevrim içi toplantı yapılarak, sözlü ama gayet uygun(!)  bağış talepleri iletilmiş. Yani Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın yazısından farklı olarak… Resmiyette, bile-isteye yapılan küçük çaplı bağışlar söz konusu!  Geçtiğimiz haftalarda, bir Çarşamba günü bölge müdürlüklerine birer yazı gelmiş. Perşembe öğleye kadar ne kadar miktarda bağış yapacaklarının bildirilmesi ve de Cuma günü, paranın yatması istenmiş. Sonra da söz konusu bakanlık tebliği gönderilmiş. OSB yönetimlerine bu kadar kısa bir süre tanınmış ödeme için... Bazı bölgelerin borcu ve yatırımları nedeniyle bundan muaf olacağı da belirtilmiş.OSB yönetimleri bankadaki nakit değerlerine göre ikiye ayrılmış. Para miktarı 100 milyon ve üzeri olanlara 10, bunun altındakilere de 5 milyon liralık gönüllü bağış meblağı konmuş. Eğer buna gücü yetmeyecek OSB varsa, onlar da uygun buldukları miktarda bağış yapabileceklermiş.Şimdi bekliyoruz, AFAD bu kampanyada ne kadar bağış (!) topladı? Yakında açıklanır mı bilemiyorum. Açıklandığında rakamın büyük olacağı bir gerçek. İktidar da bunu “yüce milletimiz her zaman Devleti’ne güvenir ve düşenin yanında yer alır” gibi bir cümle ile yangın ve seldeki çaresizliğini de örtme fırsatı bakalım bulabilecek mi? Benim küçücük de olsa, şüphe mi desem, fesatlık mı desem içimde bir kaygı var ne olduğunu bilemedim! Bu sanayiciler kutsal bağışları karşılığında bakanlıktan yeni yer tahsisi için kolaylık falan isterlerse diye bu endişem…

Bana mı kaldı Bursa’nın tarım alanlarını korumak, zaten gücüm de yetmez buna. Öyleyse sadece içimden geçeni açıklamak ile yetineyim.

15 Temmuz bağışları nihayet açıklandı
Bursa ve sanayicilerin derdi ile dertlenirken, bir de baktım sürpriz biçimde tartışmalı 15 Temmuz bağışlarının miktarı ve de ne kadarının hak sahiplerine dağıtıldığı açıklanmış. Yeni Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık bu konularda çok hızlı. Hiç boşluk bırakmıyor, sürekli medyayı bilgilendiriyor.. Ve de sürekli ne kadar karşılıksız yardım yaptıklarını yineliyor. Belki de AKP İktidarı’nın sırrını açıklıyor farkında olmadan!

Unutmadan 15 Temmuz bağışlarının resmi rakamlarını da vereyim. Toplanan değil de kamu bankalarında nemalandırılan miktar 310 milyon 198 bin lira. Bunun 84 milyon 27 bin lirası hak sahiplerine bayramlarda ikramiye ve de aylık olarak dağıtılmış.

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları

Onun arabası var…

Geçinemiyoruz…

Siyasetin muhtar aşkı!  

NOT DEFTERİ: 63'ün sırrı!..

Söyleyecek sözün bulunamadığı günler…

Bursa’da muhalefetin işi çok zor!

Vatandaş zarar eder mi?

Siyasette bir Uludağ masalı

Titreten bir sonbahar sabahı

NOT DEFTERİ: 17 Ekim ve Gazi ile ilk buluşma

Bursa salgına karşı neden duyarsız?

Bir gece ansızın atayabilirim!

Varlığı dert yokluğu yara!

Yeni ve son Çare 28 Şubat!

Hamdolsun Türkiye’de yaşıyoruz

NOT Defteri: Gemlik Sunğipek Fabrikası

Fıkra gibi gerçekler

Cennet’ten arsa alanlar!

Sanayide OSB devrimi!

Biri atıyor diğeri yürüyor…

Bursa için ilginç hareketler

NOT Defteri: Bir kuyruklu yıldız Bursa Oda Tiyatrosu

Veresiye vere vere…

Bursa’da kendini arayan adam!

Kötü örnek bir lider ve yaşamı!

Pozitif hasta çok önlem yok

Fakir ama gururluyduk

NOT DEFTERİ: Raylar üzerinde Mudanya seyahati

Muhalefetin dayanılmaz konforu

Bursalı öğrencinin salgın ile imtihanı!

Apartman mı saray mı?

Yurt!

Bu kadim şehre şöyle bir bakmak

NOT DEFTERİ: Osmanlı İmparatorluğu ve BTSO

Günaydııınnn…

Son çare inanç iklimi

Buzlar Çözülmeden!

Çukur Kahve betonu konuşuyor

12 Eylül’den arta kalanlar

Not Defteri: 41 Yıl sonra 12 Eylül ve Bursa

Bursa için 11 Eylül ve önemi

Laik ve layık

Oldu MU şimdi?

Bursa Old City ve ulaşım kaosu

Sınıfları doldurduk da…

Not Defteri: Atatürk kadının yerini ilk kez Bursa’da gösterdi

Barajlar ve bagajlar

Şahsa ait ilk kasaba yolda!

Bursa Şehir Hastanesi ve skandal bir ölüm!

İşsiz, güçsüz ve umutsuz…

Çok şükür…

Not Defteri: Bursalı Edison Adnan Ener

Sıcaksu el yakıyor!

Büyük Zafer ve Ulu Önder’in savaş yetkisi

Vekil asılı hırpalarsa…

Her gün bir uçağımız düşüyor!

Not Defteri: Tarihten günümüze İmralı

Çavuşoğlu’ndan inciler ve politika…

Hangisi kimin işi?

Taliban ve laiklik

Bursa’nın sel karnesi iyi değil

Yine 17 Ağustos ve yine gözyaşı

NOT DEFTERİ: 6-7 Eylül olayları ve Altındağ vakası

Bursa’da bir dost meclisi!

Emek de yaşam da bedava

Ateş düştü ama kül yine yakıyor!

Soma ya da Somali…

Memleket Partisi, İnce ve Bursa