GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
12.02°
Açık
DOLAR 8.82
EURO 10.36
ALTIN 496.84
BİST 1.392

Biri bizi gözetleyecek!

12 Temmuz 2021 Pazartesi , 15:22

Kendine özgüdür benim güzel şehrim… Başka yerde göremeyeceğiniz suskunluk ile beraber, içe dönüklük ve de artan nüfusuna karşın yaşanabilirliğini koruyan bir kenttir Bursa… Ama, arada bir de bazı iyi gelişmeleri duymak, yapılan projelerin verimini öğrenmek, sesini yurt çapında duyurmak da istiyor insan. Galiba bunları düşünürken gelişmeleri kaçırmışım! Hemen başlayayım Bursa gündeminden…

Örneğin EDS tartışması. Nedir bunun aslı? Meslektaşlarım yazdı, CHP İl Başkanı İsmet Karaca basın toplantısı ile olayı duyurdu ama yeterice haberi oldu mu bu olaydan Bursalının bilemiyorum. Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın mottosuymuş kent içi trafik. Bunu çözme iddiasıyla göreve gelmiş. Makalelerden bunu çıkarıyorum. Sonunda, kent içi trafik için, özellikle ana arterlere yönelik çözümü de bulmuş. Elektronik Denetleme Sistemi… Kentin önemli kavşaklarına, hassas noktalara kamera konulacak ve de hatayı yapan araca ceza kesilecekmiş.

Muhalefet buna çok sert tepki verdi. Ama asıl tepki, bu sistemi yapacak firmaya verilen ceza garantisine… Hoppalaaa…Havaalanı yolcu garantili, köprü araç geçiş garantili, şehir hastanesi görüntüleme garantili…Şimdi de ceza garantili EDS kurulumu…Garanti verilemeyen tek gerçek, galiba sabit gelirli, emekli ya da işsize yaşam garantisi! Bu sözleşmeye şiddetle karşı çıkan CHP İl Başkanı Karaca bakın ne diyor :

“Edindiğimiz bilgilere göre, 2 firmanın katıldığı ve yap-işlet-devret modeliyle yapılacak EDS ihalesine katılan İstanbul firması Torkam İnşaat Yatırım A.Ş 785 milyon lira fiyatla elenmiş, ihale de 720 milyon lira veren Ankara firması CABA Grup'ta kalmış. Bu ihale onaylanırsa bu Ankara firması Bursa'nın önümüzdeki 10 yılına ipotek koyacak."

Karaca’nın iddiasına göre BBŞB bunu kendi yapsa daha ucuza mal edebilirmiş. Bunu bilemem, bildiğim CABA’nın bu tür bir işi daha önce yapmadığı. Daha çok toplu konut ağırlıklı inşaat işi yapmışlar. Adres belli, Ankara, Ankara güzel Ankara…Sahi Büyükşehir Belediyemizin genel sekreteri de İstanbul çıkışlı değil mi? Sanırım BURULAŞ Genel Müdürü de…Yüklenmeyelim Aktaş’a…Kendi alanında oynamasına imkan vermeyen bir düzen içindeyiz. Gündem konularında bunu açıkça görmüyor muyuz?

Bir de benim safça bir yorumum oldu. Çok şükür paylaşmadım! İçimden dedim ki, “nasıl olur, EDS ile kesilen cezayı belediyeler nasıl alır? Bu trafiğin işi değil mi ki?” demiştim. Değilmiş… Yandık demek ki; koskoca Belediye’de kasa boşalmış, tek umut trafikte hata yapacak sürücülerde... Eh, Bursa’da da parayı bulmuş ve de gençlik hevesi ile kural tanımazlık gibi bir sporu yapacak genç-yaşlı bir çok insan bulunabilir! Parasızlıktan kurtulduk mu ne? Bu konuda bir sonuca vardım ve maddeleştirdim.

1-EDS ile kesilen cezaların yüzde 30 u belediyelere veriliyormuş.

2- Genelde kasabalar bu yola gidiyormuş. Aralarında büyükşehir yok.

3-CABA Şirketi böyle bir sistemi henüz bir başka yerde kurmamış, kendi sitelerinde görünmüyor. Toplu konut ve gümrük kapıları yapan bir firma.

Atık su arıtmalar tamamlandı mı?

EDS konusu böyle… Bir de yaklaşık 5 yıldan beri yapıla gelen bir atık su arıtma tesisi atağı varmış Bursa’da. Benim haberim olmamış. Açık kaynaklara baktım, neredeyse tüm kıyı ilçelerimizde bu projenin yapımına başlanmış. Nerede bitmiş, neresi kalmış, ne kadar bir meblağ ile yapılıyormuş, BUSKİ’nin sitesinden öğrenemedim! Müsilaj belasının bir iç denizi bitirdiği halde kısa sürede gündemden kalktığı bu ortamda,  merak uyandıran, yıllar önce bu projeyi alan Kuzu Grup oldu. Son günlerde Peker’in açıklamalarına göre malına çökülen o grup … Böyle bir şey olmasa Bursa’nın atık suları yeterince arıtılıyor mu, Marmara Denizi’nin kirliğinde payı var mı, ya da fabrikalarımızın atıkları ne yapılıyor gibi gereksiz (!) soruları kendime bile sormayacaktım. Ama merak ettikçe araştırdım ve de ilgimi çekecek bir şey daha buldum. Bu firma da konunun tam ehli değil ama, her işe yatkınlar! Üstelik ünleri ve geçmişleri 2003 yılındaki Siirt seçimine kadar gidiyor. Hanımefendi’nin hemşerisi olan bu grubun sahipleri, iddiaya göre Baykan seçiminde çok yardımcı olmuş. Şimdi başta siyasilerimiz olmak üzere, neredeyse tüm ilçeleri kapsayacak  biçimde projelendirilen ve Kuzu Grup’a verilen bu işin maliyetini öğrenmek ve kamu ile paylaşmak gerekmez mi? Ben açık kanallardan bunu bulamadım. Bakın burası çok önemli! Bu tür ihaleler için lütfen Alinur Aktaş’ı sıkıştırmayın. Çünkü ihale yukarıdan geliyor hep… Aynen EDS ihalesinde olduğu gibi. Bu da işin CABA kısmı olsun ve rica ediyorum yerinizde KUZU gibi oturun, keyfimiz kaçmasın!


Bursa’da bir kalemde yüz işçi çıkarıldı

Bursa’da Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi’ndeki bir Otomotiv Yan Sanayi fabrikasında çalışan 100 işçi Türk Metal Sendikası’na üye oldukları iddiasıyla işten çıkartılmış. İşçiler, 6 gündür fabrika önünde eylem yapıyormuş. Bu arada güvenlik güçleri tarafından hırpalanan da olmuş. Ekranda gördüğümü söylüyorum. Haber aynen böyle…İsmi lâzım değil dedim yazmadım firmayı! Ama konuyu da atlamak istemedim. Nazik ve de duyarlı Bursa medyamız bu konuya pek sıcak bakmaz da onun için değindim… Çünkü  her yerde rastlanacak bu türden bir çalışma iklimi var güzel ülkemizde !Ayrıca fabrikada 13 yıldır çalışan bir çocuk babası emekçi şöyle konuşmuş:

“ Fabrika içinde telefonlarımızı topluyorlardı. Her tarafa kamera taktılar. Sonuna kadar yasal sendika hakkımızı kullanacağız. Sendikaya üye olduğumuz için ilk gün 11 kişi işten çıkartıldığımızda, patronlardan biri, ‘Defolun gidin buradan. Sizi mahvedeceğim’ diyerek bizlere bağırdı.”

Biri bizi gözetliyor diye başlık atmamın bir nedeni de bu olaydı. Ne dersiniz? Patronlar da giderek İktidar’a özenip, iyice otoriter mi oluyor? Yoksa, örgütlü çalışma yaşamı yerine kölelik düzenine mi geçtik de haberimiz yok!

“Böyle başa böyle tıraş” denir  ya aha işte öyle bir şey…
 
 
 
 

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları

Fakir ama gururluyduk

NOT DEFTERİ: Raylar üzerinde Mudanya seyahati

Muhalefetin dayanılmaz konforu

Bursalı öğrencinin salgın ile imtihanı!

Apartman mı saray mı?

Yurt!

Bu kadim şehre şöyle bir bakmak

NOT DEFTERİ: Osmanlı İmparatorluğu ve BTSO

Günaydııınnn…

Son çare inanç iklimi

Buzlar Çözülmeden!

Çukur Kahve betonu konuşuyor

12 Eylül’den arta kalanlar

Not Defteri: 41 Yıl sonra 12 Eylül ve Bursa

Bursa için 11 Eylül ve önemi

Laik ve layık

Oldu MU şimdi?

Bursa Old City ve ulaşım kaosu

Sınıfları doldurduk da…

Not Defteri: Atatürk kadının yerini ilk kez Bursa’da gösterdi

Barajlar ve bagajlar

Şahsa ait ilk kasaba yolda!

Bursa Şehir Hastanesi ve skandal bir ölüm!

İşsiz, güçsüz ve umutsuz…

Çok şükür…

Not Defteri: Bursalı Edison Adnan Ener

Sıcaksu el yakıyor!

Bakanlık önerisi ile gönüllü OSB desteği!

Büyük Zafer ve Ulu Önder’in savaş yetkisi

Vekil asılı hırpalarsa…

Her gün bir uçağımız düşüyor!

Not Defteri: Tarihten günümüze İmralı

Çavuşoğlu’ndan inciler ve politika…

Hangisi kimin işi?

Taliban ve laiklik

Bursa’nın sel karnesi iyi değil

Yine 17 Ağustos ve yine gözyaşı

NOT DEFTERİ: 6-7 Eylül olayları ve Altındağ vakası

Bursa’da bir dost meclisi!

Emek de yaşam da bedava

Ateş düştü ama kül yine yakıyor!

Soma ya da Somali…

Memleket Partisi, İnce ve Bursa

NOT DEFTERİ: Bursalı Çılgın Türkkuşları

“Üğretmenim… böğün canlı ders vaa mı?”

Türk Tayyare Cemiyeti ve Bursa

Yangın mutfağa ve hastaneye sıçradı!

Kibir kıvılcımları!..

Yangınların nedeni iklim değişikliği mi?

NOT Defteri: Nefes nefese on bir gün…

Doğu!

Yangın..!

Genç kuşağı kaybetmenin eşiğindeyiz!

Kendi kalesine gol atanlar!

Cansuyu…

Bayramı kedere döndürme becerisi!

Not Defteri: Unutulmaz sayım günleri…

Müjdeler var yurdumun toprağına taşına…

Gündem sıcak olaylar ılık mı ılık!

Erdoğan ve Bozbey belli, ya rakipler?

47 yıl sonra Barış Harekâtı

Yarınlar ve bir bayram sabahı

NOT DEFTERİ: Futbol ile Türkiye’ye vurmak!

Ülkeler ve sistemler ayrı, sorunlar benzer!

Sakinleşen Boğaziçi ve özelleşen TRT

O gece karanlıkta kalanlar!

Yeni sistem ile üç yıl…

Baba, siyaset, ticaret ve Türkiye…