GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
20.58°
Hafif Yağmur
DOLAR 12.6658
EURO 14.3063
ALTIN 730.667
BİST 1785.07

Bursa’da muhalefetin işi çok zor!

21 Ekim 2021 Perşembe , 15:42

Millet İttifakı’nın en büyük iki ortağı CHP ve İYİ Parti ve liderleri, genel siyasette adeta iktidara gelmiş gibi sorunların üzerine gidiyor, çözüm önerilerini sıralıyor ve de gündemi belirliyor.

 

Yaptıkları yurt gezileri ile yereldeki sorunları dile getirip, çözüm de öneriyorlar.

İşte bu bağlamda bir de saptamam olacak. Bursa’da, muhalefetteki yerel politikacıların işi gerçekten zor. Çünkü ortada kent ve il genelinde bir icraat, ya da dikkate çekecek bir proje olmayınca, rutin hizmetler üzerinden neyi eleştirebilirler ki? Sağa dön eski Tabakhaneler Bölgesi, sola dön Yunuseli Havaalanı…Biraz da Tarihi Hanlar ve Çarşılar… O da iktidardaki AKP Belediyesi’nin elindeki en büyük koz.

Zorluk işte burada başlıyor. Ortada dişe dokunur bir iş olmayınca herkes kendi kabuğuna çekilip, parti içi çekişmeler ile meşgul oluyor, o da yoksa kutlama ve nezaket ziyaretlerine katılarak görevini ifa etmiş oluyor.
 
Bu arada AKP İktidarı’nın genel ve yerelde en iyi uygulamalardan biri de “eleştiriyi de muhalefet etmeyi de biz yaparız” felsefesi. İşte size küçük bir örnek. Bursa’nın AKP açısından en ağırlıklı ismi Faruk Çelik, eski arkadaşlarını da yanına alarak Osmangazi Meydanı inşaatını Belediye Başkanı Mustafa Dündar ile gezmiş. Bursa’nın en önemli ve iftihar vesilesi projesi diye söz etmiş bu icraattan… Alın size güzel bir muhalif bakış açısı.Hemen açayım konuyu…
 
Bildiğiniz gibi yapımı süren bu meydan projesinin hemen yanında devasa “Kent Meydanı” duruyor. Ama kentin olmayan, tamamen alış veriş merkezinin kontrolündeki bir meydan. Zaten projesi ile yapılan inşaat arasında yaklaşık 50-60 bin metrekare kapalı alan farkı olan, kentin kalbinde bir sanat eseri! Ne zaman yapılmıştı? 2004 yılında göreve gelen ve 2009’a kadar görev yapan AKP’li belediye başkanı merhum Hikmet Şahin döneminde…O dönemde Sayın Çelik neredeydi? Şimdi hatırlaması kolay değil ama önce grup başkanvekili, sonra da bir iki bakanlığın koltuğunda oturmuştu. Yani AKP’nin Bursa’daki en önemli temsilcisi idi. Çelik kısa süre önce Osmangazi Meydanı inşaatını gezerken sarf ettiği övgü dolu sözler ile ne yapmış oluyor? Cevap veriyorum; kendi dönemlerinde hatır-gönül uğruna istenmese de bu ölçekteki kapalı alanın yapımına izin verdikleri Kent Meydanı ve o dönemin merhum belediye başkanına muhalefet yapmış oluyor. Dedim ya, İktidar Partisi’nin en önemli özelliği eleştiriyi bile muhalefete bırakmamış olmak!

“Meseleleri mesele yapmazsanız ortada mesele kalmaz” veciz(!) cümlesi merhum Demirel’e ait. Demek ki bu sözlerin gerçekleşme ihtimali her dönemde geçerliğini koruyor. Kentin ana arterlerinden biri olan Yalova yolunu, bu denli karmaşık trafiğe rağmen, tramvay hattı diye ortadan bölerek, yolun sağı ve solunda ikamet eden vatandaşın geçişini önleyen bir yarım kalmış proje olur muydu? Bu hatayı düzeltmek, en azından küçük çözümler bulabilmek için bile adım atamayan bir yönetime pek az rastlanır.
 
En basitinden örnekleyeceğim budur. Hatta yolun biraz daha kuzeyinde, Beşyol Kavşağında yayalar için yapılmış bir üst geçit var. Bir ucu neredeyse 30 santimetre kadar yakınındaki bir evin penceresinin içine girecek gibi. Eğer içinde oturan varsa ve de burası yatak odası olarak kullanılıyorsa, evin sakini her sabah uyandığında komşuları ile selamlaşıyor demektir!
İnanmayan gidip baksın.
 
İsmet Karaca, Zafer Havaalanı ve Yenişehir...
Başta da söyledim, yerel muhalefet ve temsilcileri neredeyse işsiz kalacak! İktidar’ın icraatı olmayınca onlarda yerel-genel karışımı bir eleştiriye kapıyı açıyor. CHP İl Başkanı İsmet Karaca Yenişehir Havaalanı’nın neredeyse işlevselliğini yitirdiğini vurgulamak için Afyon yakınlarındaki Zafer Havaalanı’na kadar gideceğini açıkladı.. Bu havaalanının bir özelliği var çünkü… Yap-İşlet-Devret modeli ile yapılan alan, eğer “en kötü proje nasıl yapılır” diye bir yarışma yapılsa birinciliği kimseye kaptırmaz. Çünkü üç ilin ortasında Kütahya-Afyon ve Uşak’ın hizmetine sokulmak istenen bu meydan için yolcu garantisi dudak uçurtuyor. Rakamı önemli değil, üç ilin nüfusundan fazla çünkü… Doğal olarak buna ne Hazine dayanıyor ne de yüklenicinin yüzü kızarıyor. Sonunda havaalanı satışa çıkarılıyor.


Geçtiğimiz günlerde partililerle birlikte Yenişehir Havaalanı'nda açıklama yapan Karaca, “Yenişehir’de neden sefer sayısı artırılmıyor?” diye sesleniyor. Doğal olarak hepimizin dile getirdiği Bursa’nın Sabiha Gökçen Havaalanı aşkını da konu ediyor.İsminden kaynaklı olabilir mi diyeceğim ama Sayın Aktaş’ın böyle bir yakınlığını da düşünemiyorum! Bir büyükşehir belediyesi, kendi havaalanı dururken, İstanbul’daki bir meydana, kendi otobüsü ile yolcu taşır mı? Hadi taşıdı diyelim, bunu afişler ile ilan eder mi? Bu da işin tuzu-biberi… Bursa kendi halinde küçük bir orta Anadolu kenti olsa, sanayiden nasibini almasa, ihracatta ve özellikle otomotivde hiç adı geçmese bir dereceye kadar bu saçmalığı anlayabilirsiniz. Bursa’dan direkt olarak, üretiminizi ve ihracatçıyı Avrupa’ya taşımak varken, siz belediyeyi ait araçlar ile insanlar uçağa binsin diye İstanbul’a hem de bu koca kentin Anadolu yakasına yolcu taşıyorsunuz. Bunu eleştirmek yerine, ancak gülünür.

Böyle bir belediyecilik anlayışında, muhalefet yapmak da zorlaşmaz mı?

Bu saçmalıklara dalınca Faruk Çelik’in Osmangazi Meydanı ziyaretindeki bir nüansı da unutuverdim. Bu anlamlı görüntü, AKP’nin Bursa’daki kadro değişimi ile 2024 yerel seçimindeki “büyükşehir adayı” belirleme turlarının başlangıcı mı, henüz bu bilmeceyi çözemedim.      Zaten benim işim değil, düşünecekse Mustafa Bozbey düşünsün!
 

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları

NOT DEFTERİ: Biraz da nostalji

Bursa ve onu yaşayıp yazanlar

Cumhuriyeti anlamak…

Onun arabası var…

Geçinemiyoruz…

Siyasetin muhtar aşkı!  

NOT DEFTERİ: 63'ün sırrı!..

Söyleyecek sözün bulunamadığı günler…

Vatandaş zarar eder mi?

Siyasette bir Uludağ masalı

Titreten bir sonbahar sabahı

NOT DEFTERİ: 17 Ekim ve Gazi ile ilk buluşma

Bursa salgına karşı neden duyarsız?

Bir gece ansızın atayabilirim!

Varlığı dert yokluğu yara!

Yeni ve son Çare 28 Şubat!

Hamdolsun Türkiye’de yaşıyoruz

NOT Defteri: Gemlik Sunğipek Fabrikası

Fıkra gibi gerçekler

Cennet’ten arsa alanlar!

Sanayide OSB devrimi!

Biri atıyor diğeri yürüyor…

Bursa için ilginç hareketler

NOT Defteri: Bir kuyruklu yıldız Bursa Oda Tiyatrosu

Veresiye vere vere…

Bursa’da kendini arayan adam!

Kötü örnek bir lider ve yaşamı!

Pozitif hasta çok önlem yok

Fakir ama gururluyduk

NOT DEFTERİ: Raylar üzerinde Mudanya seyahati

Muhalefetin dayanılmaz konforu

Bursalı öğrencinin salgın ile imtihanı!

Apartman mı saray mı?

Yurt!

Bu kadim şehre şöyle bir bakmak

NOT DEFTERİ: Osmanlı İmparatorluğu ve BTSO

Günaydııınnn…

Son çare inanç iklimi

Buzlar Çözülmeden!

Çukur Kahve betonu konuşuyor

12 Eylül’den arta kalanlar

Not Defteri: 41 Yıl sonra 12 Eylül ve Bursa

Bursa için 11 Eylül ve önemi

Laik ve layık

Oldu MU şimdi?

Bursa Old City ve ulaşım kaosu

Sınıfları doldurduk da…

Not Defteri: Atatürk kadının yerini ilk kez Bursa’da gösterdi

Barajlar ve bagajlar

Şahsa ait ilk kasaba yolda!

Bursa Şehir Hastanesi ve skandal bir ölüm!

İşsiz, güçsüz ve umutsuz…

Çok şükür…

Not Defteri: Bursalı Edison Adnan Ener

Sıcaksu el yakıyor!

Bakanlık önerisi ile gönüllü OSB desteği!

Büyük Zafer ve Ulu Önder’in savaş yetkisi

Vekil asılı hırpalarsa…

Her gün bir uçağımız düşüyor!

Not Defteri: Tarihten günümüze İmralı

Çavuşoğlu’ndan inciler ve politika…

Hangisi kimin işi?

Taliban ve laiklik

Bursa’nın sel karnesi iyi değil

Yine 17 Ağustos ve yine gözyaşı

NOT DEFTERİ: 6-7 Eylül olayları ve Altındağ vakası

Bursa’da bir dost meclisi!

Emek de yaşam da bedava