GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
19.02°
Açık
DOLAR 8.77
EURO 10.46
ALTIN 503.2
BİST 1.399

Bursa Şehir Kütüphanesi de Vakıflara!..

21 Eylül 2020 Pazartesi, 18:30

Geçtiğimiz hafta yayın organlarında Bursalıları yakından ilgilendirecek bir devir haberi vardı. Setbaşı'ndaki tarihi Mahfel binası, Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından geri alındı diye... Gerekçe de yasaya göre gayet açıkmış. Geçmişte, yani İmparatorluk dönemindeki vakıf yapılanması ile toplum yararına yapılan hayrat ve binalar, Cumhuriyet döneminde, kamu yararı gözetilerek el değiştirmiş. Bu eser ve yapılar, gerçek anlamından uzaklaştığında ya da bunların yerine yenileri yapıldığında aslına geri dönüyormuş.

Yani Vakıflar'ın mülkiyetine hiçbir işlem yapılmaksızın geçebiliyormuş. Bursa'da görev yapan bir kadı tarafından hayrat anlamında yapılarmış bunlar ve benzerleri... Aslında, bu tür bir devir teslim 2014 yılında Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin tarihi binası için de uygulanmış. Bursa Hakimiyet gazetesinde 12 Haziran 2014 tarihinde yayınlanmış... Gerekçe de aslında çok geçerli... Benim de tahmin ettiğim gibi Orhangazi Vakfı'na ait bir bina olduğu tescilliymiş... Bazen böyle atladığımız önemli gelişmeler de oluyor.

Emir Han, Orhan Camii ve ne amaçla yapıldığını bilemediğimiz ve büyük ölçüde medrese olabileceğini tahmin ettiğimiz tarihi bina burası... Bu anlaşılır bir şey. Sultan Külliyelerine ait yapılar bunlar... Bu tarihi bina daha sonra Ahmet Vefik Paşa tarafından belediye binasına çevrilmiş.

Diğer yandan Mahfel gibi 1915 öncesi Ermeni gazinosu olarak kullanılan bir yapıdan da söz ediyoruz. Bu yapı işgal yıllarında milli mücadele oluşumlarının toplanma mekanı olarak da kullanılmış, 1980 sonrası bir dönem "âskeri mahfil" statüsü ile askeri lise öğrencilerine açılmıştı ve uzun yıllar Bursa'nın prestijli buluşma yeri olarak biliniyordu. Bir anlamda tarihi ve turistik önem taşıyordu. Bursa'nın simgesi gibi değer bulan bir yapıydı. Şimdi ne olacak?

Bursa Büyükşehir Belediyesi, her iki bina için kira mı ödeyecek? Mahfel için kâr etmek şöyle dursun zarara girecek bir duruma düşecek. Sorunun nasıl çözüleceğini gerçekten merak ediyorum. Bursa Büyükşehir yönetimi bir muhalefet partisinde olsaydı, daha bir anlaşılır olurdu bu el koyma!

Bursa Büyükşehir Belediyesi, AKP'nin elindeki nüfusu en büyük şehri yönetmiyor mu? Bu durumda, parti içi bir muhalefet mi söz konusu acaba? Galiba 18 yıl sonra, iç çekişme, kimine göre parti içi demokrasi gerçeğine ulaşıyor iktidar partisi mensupları... Ya da bu durum sadece Bursa'ya özgü... Belki de bu tür Vakıflara ait mülkler, büyük ölçüde İstanbul, Bursa ve Edirne'de olduğu için de bu tür bir el değiştirmeyle karşı karşıyayız...

Bu daha makul bir gerekçe diye düşünüyorum.

Şehir Kütüphanesi de Vakıflar'da

Mahfel'de oturduğunuzda kafanızı kaldırıp, karşıya baktığınızda öğrencilerin birbiri ardına girip çıktığı bir mekanı görürsünüz. Başkanlık döneminde Erdem Saker'in Bursa'ya kazandırdığı önemli bir projedir Şehir Kütüphanesi... Kadrosunu Bursa Büyükşehir Belediyesi atama ile oluşturur. Yaşaması için de gerekeni yapar... Yani bir kamu hizmeti görülür burada... Karşısında Kılıç-Kalkan Evi de bulunur. O da Bursa tarihi için önemli bir sergi salonudur adeta... Mahfel ve belediye binasının durumunu soruştururken, eski bir belediye mensubu arkadaşımın yardımı ile bir müjde daha aldım! O da Şehir Kütüphanesi'nin de Vakıflar Bölge Müdürlüğü'ne geçtiği yönünde...

Borç içinde yüzen bir belediye, kâr amaçlı oluşturmadığı bu iki hizmet binası için de mi kira ödeyecek? Hadi Mahfel'i anladık, gelir kapısı gibi görüldü... Aslında Recep Altepe tarafından o amaçla Büyükşehir'e kazandırılmamıştı ama, diyelim şimdi ki işleyiş böyleydi... Ama tarihi belediye binası ile Şehir Kütüphanesi için kira ödemek pek mantıklı gelmiyor bana... Yenilerini kazandırmak yerine, eskileri ve tarihi değerleri olanları, farklı yönetimlere devrederek ne amaçlanıyor, biri çıkar açıklarsa mutlu oluruz...

Hazır bu konu açılmışken, aklıma takılan bir soruyu da özellikle Vakıflar Bölge Müdürlüğü yöneticilerine yöneltmek isterim...

Törenle açılan Millet Bahçesi'nin yeri bildiğiniz gibi son şeklini 1948 yılında alan Bursa Atatürk Stadyumu'na aitti... Burası için araştırma yaparken, ilk yapılış öyküsünü de elde etmiştim. 1926 yılında İl Özel İdaresi, bir toplantısında aldığı kararla Vakıf Bahçe dutluğunun bir parselini, ikiye ayırarak, birini fabrika yeri (İpekiş) diğerini de futbol sahası olarak (Gazi Stadyumu) belirliyor.

Tahminimiz, bu alanın Birinci Murat Vakfı'na ait olabileceği yönünde.

Yani demem o ki; Vakıflar Bölge Müdürlüğü bu alana da el atsa, buranın da bir vakıf arazisi olup olmadığını belirlese de biz de merakımızı gidersek. Burası "bilmem kim tarafından vakıf yeri olmaktan çıkarılmış" açıklaması bile bana yetecek, sizi bilmem!

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları

Bir sihirli kelime havaalanı!

Not Defteri: Nazım, Balaban ve bir Bursa öyküsü

İktidar Bursa’yı yeni mi fark etti?

Aşı tamam… Ya fakirin aşı?

16 Haziran kime ne söylüyor?

Marmara Denizi nasıl kirlendi?

Yeni bir pazartesi ve umut…

Not Defteri: 1936 yılından bir Merinos öyküsü

Bu kanal, kan-alacak gibi!

Çukur kahve açlığı tartışıyor!

Bursa’nın kronik şeker krizi!

Aman gazımız kaçmasın!

Bursaspor’da sıra yapılanmada

NOT Defteri: Oyal ile 6 altın yıl

Doğanın öfkesi son uyarı mı?

Kaçar…kaçar ve de kaçarız!

1 Haziran ve Bursaspor

Müsilaj sadece denizde mi?

Vergili ve yergili bir pazar!

NOT DEFTERİ: Bir Sönmez vardı geldi geçti…  

Açlık neyi bozar?

Final ve tam destek!

Öteki Türkiye dizisi finale doğru…

Bu işi dezenfektan paklar!

Ata’nın Stadyumu ve 19 Mayıs

NOT Defteri: Çankaya’dan Beştepe’ye!

Aşı müjdesi ve 'Koca' bir itiraf

Kıskanıyorum!

Marş ile atılan o ilk adım

Uçuyoruz ama neden?

Üç aday ve sadece Adanur formülü

NOT DEFTERİ: Yeşil Devrim’in yıl dönümü

Sevinç ve kederde birleşmek

Bayram şekeri…

İngiliz’in göreceği herkesi aşılayalım!

Bayram gelmiş neyime!

Bursaspor ve mucizeler!

NOT DEFTERİ: Kader günü oradaydım

Sosyal devlet ya da..!

Bahar gelir mi?

Bursa için Anayasa hayal mi?

Patron kim?

Yaşamak emek ister, ölmek bedava!

Milenyumun altın çocukları

NOT DEFTERİ: 1 Mayıs, Walesa ve Denizer

Görmek ya da görmemek işte bütün mesele!

'Tam kapan-ma!'

Bugünlerde ne düşünüyorlar?

24 Nisan ve iki üç küçük anı!

NOT Defteri: 23 Nisan, Bursa ve siyah örtü

Kamu-özel iş benzerliği!

Yıl 1961 ve bir 23 Nisan günü

Siz hangi Yıldırım’ı tanıyorsunuz?

Gençler de sezonu kapatmış!

On bir yıl gecikmiş bir makale !

NOT Defteri: Toprak Mahsulleri Ofisi nasıl hatırlandı?

Çukur kahve isyanda!

Alın teri ile kazanılan üç puan

Gülelim ama düşünelim de…

Afiş mi, 128 milyar dolar mı sakıncalı?

Bu maça isim koymak zor!

NOT Defteri: AKP Bursa’da Şahin ile nasıl başlamıştı?

Karadeniz’de gemilerimiz mi battı?

Acilen paniklememiz lazım!

20 yıl sonra nasıl bir Bursa?

Sıklet farkı skora yansıdı

Mahmut Hoca kızdı sınav iptal !

NOT DEFTERİ: Bursa’da sporun altın çağı yaşanmıştı!