GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
Açık
DOLAR 7.84
EURO 9.35
ALTIN 449.83
BİST $18.293

Bursa Şehir Kütüphanesi de Vakıflara!..

21 Eylül 2020 Pazartesi, 18:30

Geçtiğimiz hafta yayın organlarında Bursalıları yakından ilgilendirecek bir devir haberi vardı. Setbaşı'ndaki tarihi Mahfel binası, Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından geri alındı diye... Gerekçe de yasaya göre gayet açıkmış. Geçmişte, yani İmparatorluk dönemindeki vakıf yapılanması ile toplum yararına yapılan hayrat ve binalar, Cumhuriyet döneminde, kamu yararı gözetilerek el değiştirmiş. Bu eser ve yapılar, gerçek anlamından uzaklaştığında ya da bunların yerine yenileri yapıldığında aslına geri dönüyormuş.

Yani Vakıflar'ın mülkiyetine hiçbir işlem yapılmaksızın geçebiliyormuş. Bursa'da görev yapan bir kadı tarafından hayrat anlamında yapılarmış bunlar ve benzerleri... Aslında, bu tür bir devir teslim 2014 yılında Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin tarihi binası için de uygulanmış. Bursa Hakimiyet gazetesinde 12 Haziran 2014 tarihinde yayınlanmış... Gerekçe de aslında çok geçerli... Benim de tahmin ettiğim gibi Orhangazi Vakfı'na ait bir bina olduğu tescilliymiş... Bazen böyle atladığımız önemli gelişmeler de oluyor.

Emir Han, Orhan Camii ve ne amaçla yapıldığını bilemediğimiz ve büyük ölçüde medrese olabileceğini tahmin ettiğimiz tarihi bina burası... Bu anlaşılır bir şey. Sultan Külliyelerine ait yapılar bunlar... Bu tarihi bina daha sonra Ahmet Vefik Paşa tarafından belediye binasına çevrilmiş.

Diğer yandan Mahfel gibi 1915 öncesi Ermeni gazinosu olarak kullanılan bir yapıdan da söz ediyoruz. Bu yapı işgal yıllarında milli mücadele oluşumlarının toplanma mekanı olarak da kullanılmış, 1980 sonrası bir dönem "âskeri mahfil" statüsü ile askeri lise öğrencilerine açılmıştı ve uzun yıllar Bursa'nın prestijli buluşma yeri olarak biliniyordu. Bir anlamda tarihi ve turistik önem taşıyordu. Bursa'nın simgesi gibi değer bulan bir yapıydı. Şimdi ne olacak?

Bursa Büyükşehir Belediyesi, her iki bina için kira mı ödeyecek? Mahfel için kâr etmek şöyle dursun zarara girecek bir duruma düşecek. Sorunun nasıl çözüleceğini gerçekten merak ediyorum. Bursa Büyükşehir yönetimi bir muhalefet partisinde olsaydı, daha bir anlaşılır olurdu bu el koyma!

Bursa Büyükşehir Belediyesi, AKP'nin elindeki nüfusu en büyük şehri yönetmiyor mu? Bu durumda, parti içi bir muhalefet mi söz konusu acaba? Galiba 18 yıl sonra, iç çekişme, kimine göre parti içi demokrasi gerçeğine ulaşıyor iktidar partisi mensupları... Ya da bu durum sadece Bursa'ya özgü... Belki de bu tür Vakıflara ait mülkler, büyük ölçüde İstanbul, Bursa ve Edirne'de olduğu için de bu tür bir el değiştirmeyle karşı karşıyayız...

Bu daha makul bir gerekçe diye düşünüyorum.

Şehir Kütüphanesi de Vakıflar'da

Mahfel'de oturduğunuzda kafanızı kaldırıp, karşıya baktığınızda öğrencilerin birbiri ardına girip çıktığı bir mekanı görürsünüz. Başkanlık döneminde Erdem Saker'in Bursa'ya kazandırdığı önemli bir projedir Şehir Kütüphanesi... Kadrosunu Bursa Büyükşehir Belediyesi atama ile oluşturur. Yaşaması için de gerekeni yapar... Yani bir kamu hizmeti görülür burada... Karşısında Kılıç-Kalkan Evi de bulunur. O da Bursa tarihi için önemli bir sergi salonudur adeta... Mahfel ve belediye binasının durumunu soruştururken, eski bir belediye mensubu arkadaşımın yardımı ile bir müjde daha aldım! O da Şehir Kütüphanesi'nin de Vakıflar Bölge Müdürlüğü'ne geçtiği yönünde...

Borç içinde yüzen bir belediye, kâr amaçlı oluşturmadığı bu iki hizmet binası için de mi kira ödeyecek? Hadi Mahfel'i anladık, gelir kapısı gibi görüldü... Aslında Recep Altepe tarafından o amaçla Büyükşehir'e kazandırılmamıştı ama, diyelim şimdi ki işleyiş böyleydi... Ama tarihi belediye binası ile Şehir Kütüphanesi için kira ödemek pek mantıklı gelmiyor bana... Yenilerini kazandırmak yerine, eskileri ve tarihi değerleri olanları, farklı yönetimlere devrederek ne amaçlanıyor, biri çıkar açıklarsa mutlu oluruz...

Hazır bu konu açılmışken, aklıma takılan bir soruyu da özellikle Vakıflar Bölge Müdürlüğü yöneticilerine yöneltmek isterim...

Törenle açılan Millet Bahçesi'nin yeri bildiğiniz gibi son şeklini 1948 yılında alan Bursa Atatürk Stadyumu'na aitti... Burası için araştırma yaparken, ilk yapılış öyküsünü de elde etmiştim. 1926 yılında İl Özel İdaresi, bir toplantısında aldığı kararla Vakıf Bahçe dutluğunun bir parselini, ikiye ayırarak, birini fabrika yeri (İpekiş) diğerini de futbol sahası olarak (Gazi Stadyumu) belirliyor.

Tahminimiz, bu alanın Birinci Murat Vakfı'na ait olabileceği yönünde.

Yani demem o ki; Vakıflar Bölge Müdürlüğü bu alana da el atsa, buranın da bir vakıf arazisi olup olmadığını belirlese de biz de merakımızı gidersek. Burası "bilmem kim tarafından vakıf yeri olmaktan çıkarılmış" açıklaması bile bana yetecek, sizi bilmem!

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları

Futbolda umutsuzluğa yer yok…

Özallı özel yıllar ve 29 Kasım freni

Dert 'katar… katar…'

Muhalefet; seçim, iktidar; geçin…

Form  ve reform!

24 Kasım ve Başöğretmen

Keşke penaltı ile olmasaydı…

NOT DEFTERİ: ABD ve Türkiye’deki Barış Gönüllüleri!

Maksat dostlar alışverişte görsün!

Para; varlığı dert yokluğu yara!

Kanal, eleştiri, kamu kaynağı ve Bursa!..

Acıpayam ve acı bir salgın itirafı

Acı reçeteli reform ve Berat Bey’in gücü!

NOT DEFTERİ: Atatürk, katafalk ve Bruno Taut

Hayrettin Çakmak’la…

Çukur Kahve deprem diyor!..

Naci abi ve Yeni Türkiye!..

Bugün 10 Kasım…

Bu çocuklar heyecan veriyor

NOT DEFTERİ: 1855 Bursa depreminde neler yaşandı?

Suçuna ağlayarak sevinen bir millet!..

Tek suçlu var o da ahlâk…

Deprem bugün İzmir’de yarın...

Ali ve saz arkadaşları…

NOT DEFTERİ: Cumhuriyet’in ipuçları Bursa’da mı verilmişti?

Gölyazı Barış Antlaşması!

Dik dur eğilme, Cumhuriyet seninle…

Futbol bu, kaderden kaçılmaz!

Bir yemine yüklü bir maaş!

NOT DEFTERİ: Bir yerel seçim nasıl hükümet düşürdü?

Konu Bursaspor ise herkes haklıdır!

Seçmen nereye bakıyor?

SMA belası ve pompalı dehşeti!

Hem EYT'li hem KHK'lı olmak!

Enerji mi, yetenek mi kazandı ?

NOT DEFTERİ: Gazi’nin ilk Bursa ziyareti  

Laik bir ülke ve Dilipak’ın sözleri

Burası Bursa, şaşırmayacaksın!

16 Ekim Milli Takım ve bir Güzelırmak…

Bakan emekliye nasıl bakıyor?

Sağlık ve eğitim neden sorunlu?

Ülkesinden önde olan Türk futbolcular!

NOT DEFTERİ: Bursa’nın rüya gibi ortak girişim dönemi

Sayıştay da kapanmalı mı?

Eğitimde para hesabı olur mu?

İlk EBA kurbanı!

Bursa'da Covid cenazeleri nasıl defnediliyor?

Sürprizin adı Bursaspor

Atatürk doğarken…

Vaka uymadı, hasta verelim!

Siyaseti hiç sevmem çünkü!..

Dini rüşvet nasıl olur?

Uzaktan eğitime uzaktan bakanlar!

Bu bir futbol yazısı değildir!

NOT DEFTERİ: Bursa'da Hıristiyan okulları ve misyonerlik

Oyun kâğıdı ve Çukur Kahve...

200 liranın sırrı!..

Fabrika yerine hapishane...

Bursaspor'u anlamak beceri ister!

NOT DEFTERİ: Menderes gerçeği ve hazin bir son

Guguktan hukuk olur mu?

Bu fasulya yedi buçuk lira!..

Eğitimde hak eşitsizliği olur mu?

Covid maçı sahada bitermiş!

Şimdi karar zamanı

NOT DEFTERİ: Bursa'nın festivali

'Millet Yapar...'

Bugün 11 Eylül farkında mıyız?