GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
-5.98°
Açık
DOLAR 13.60
EURO 15.15
ALTIN 779.00
BİST 1.998

Bursa ve onu yaşayıp yazanlar

29 Ekim 2021 Cuma , 18:23

Sürekli dile getirdiğim bir gerçek var…Bursa’da yaşamak ile, Bursa’yı yaşamak aynı anlamı taşımıyor.Bunu perçinleyen gelişmeler zaman içinde az da olsa karşımıza çıkar. Geçmişe fazla gitmeden, günümüzde bu anlamlı alışkanlığı yürüten “kent tarihçileri” için birkaç kelam etmek istiyorum.

Böyle bir konuya başlarken, meslektaş ve arkadaşım, tarihçi-yazar  Raif  Kaplanoğlu’ndan ilk satırda söz etmemek mümkün değil. Eğitimi nedeni ile Osmanlıcaya çok hakim Kaplanoğlu…

Bu dilde yazılı- resmi yazışmalar ve makaleleri sürekli Türkçeye çevirerek Bursa tarihinin bilinmeyenlerini gün yüzüne çıkardı bu güne değin. Şu anda da çok değerli bir çalışma içinde. Doğal olarak yine alanı Osmanlı dönemi ve resmi evraklar üzerinde duruyor. İzin almadığım için içeriğinden söz etmeyeceğim.

Onunla, defalarca belgesel konuğum olarak çalıştık. Bir dönem Bursa’nın tarihi özelliği olan yapıları birlikte yerinde gezerek anlattık. Bunu rağmen kente ve tarihine katkısını tam olarak fark edememişim. Şimdilerde bir çalışma için eski defterleri değil de, kitapları karıştırınca Raif’in maharetini daha iyi bir kavradım ne yazık ki… Bursa’da kente değer veren, geçmişine ilgi duyan ve de bu tür yayınları izleyen sayısı ne kadardır bilemem. Ama Raif’i çok iyi tanımadıkları konusunda eminim. Bu arada daha önceki dönemlerde Bursa araştırmalarına, siyasetine ve toplumsal yaşamına dokunan merhum büyüğümüz Yılmaz Akkılıç’ı da unuttuğum sanmayın. Bu anlamda geride yazılı kaynak ve eser bırakanları,  Kazım Baykal örneğindeki gibi Bursa’ya dair korunması  gereken ne varsa bulup çıkaranları saygı ve minnetle anıyorum.

Bu tür çalışmalara imza koyanların giderek azaldığını düşündüğüm sırada, yeni araştırmacıları, Bursa’yı yaşayıp toplumu bilgilendirmeye çalışanları da görüyoruz. Örneğin Yenişehir’de uzun yıllar yerel gazete çıkaran Ali Bilgiç meslektaşımız… Zamanın getirdiği ağır yükler nedeniyle gazetesini aylık ve internetten yayınlıyor. Ama çok zengin bir içerik ile…Ona, bu konuda yeni sayılan genç araştırmacılar kadar emektarlar da destek oluyor.
Aylık Yenişehir Gazetesi 59. Yılında tam 30 sayfa olarak çıkıyor.

İrman, Peker- Çavuşoğlu ikilisi ve Erol…

Önce bana çok ilginç gelen bir isimden söz edeceğim, yani Özkan İrman’dan. Bursalı ve  başarılı bir insanı. Bir havlu fabrikasının  iki kurucusundan biri ve ürününün marka haline  gelişinin yaratıcısı.

Şimdi bir başka alanda içindeki yeteneği çıkartma çabasında. Onu önce “Mezeci Çırağı” isimli bir sinema filmine imza atarken tanıdım. Hem yapımcı hem de senarist olarak bu filme katkı koymuştu. Üstelik konu Pirinç Han’da babasının ekmek tezgahında yardımcı olduğu yıllara aitti. Havlu üreterek kazandıklarını Bursa’nın bir dönemdeki yaşamı ve kültürüne harcayarak ortaya çıkarmıştı bu filmi… Sonra kitap çalışmaları ile devam etti. Yetmedi bu kez yayınevi kurdu. Şimdi kendi yazdıklarını kendi kurumunda yayına sokuyor. Son iki kitabının birinde Bursa beyefendisi bir hekimin biyografisi var. Diğeri ise daha önceki kitapları gibi,  kendi doğduğu, büyüdüğü, yaşadığı mahallenin kültürüne ait.
Bir anlamda Bursa’yı bir başka pencereden irdeliyor.

Ekrem Hayri Peker ve Tayfun Çavuşoğlu… Peker bir Bursa sevdalısı. Emeklilik sonrası oturmuş ve gazeteci arkadaşımız Tayfun Çavuşoğlu ile  “belgesel tarih” içerikli bir Web Sitesi oluşturmuşlar. Bazen paylaşımlarını da görüyorum. Ama ürünlerinin  ve çözüm ortaklarının sayısını öğrenince şaşırdım. 3 yıllık bir sürede 46 gibi yüksek bir sayıda makale yazarı destek verir olmuş paylaşımları ile…Onlara da ortak diyorlar. Konular doğal olarak Bursa ağırlıklı.

..Ve Dr. Salih Erol. Genç bir tarihçi. Yıllar önce belgesel çalışması için Yenişehir’e gittiğimde tanımıştım. Tarihi mekanları birlikte gezmiş, röportajını çalışmanın içinde değerlendirmiştim. Geçtiğimiz günlerde gönderdiği bir mesaj bu makaleyi yazmam için beni tetikledi. Cümleleri aynen şöyleydi:

İsmail Bey merhaba,
Ben tarihçi yazar Dr.Salih Erol, enbursa'daki köşe yazılarınızı keyifle okuyorum. Ben de yerel tarih, Osmanlı tarihi alanlarında çalışmaya devam ediyorum. Şu anki görev yerim BTSO Kâmil Tolon Bilim ve Sanat Merkezi'dir. Geçen aylarda yeni bir kitabım yayımlandı. On dokuzuncu yüzyıl Osmanlı Devlet adamlarından İbrahim Edhem Paşa hakkında biyografik bir çalışma. Türk Tarih Kurumu yayınladı. Duayen tarihçi entelektüelimiz İlber Ortaylı, Hürriyet'teki köşe yazısını (3 Ekim tarihli) bu kitaba ayırdı. Sağ olsun, tarihçiliğimizi epey övmüş. Sizden isteğim biz ve yayınlarımızdan Bursa’nın  haberdar olmasına yardımcı olmaktır.”

Bu cümlelere ekleyecek kelime bulamadım. Önemli olan bu tür değerlerin Bursa ve Bursalı tarafından da bilinip, değerinin verilmesi galiba…

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları

NOT DEFTERİ: Biraz da nostalji

Cumhuriyeti anlamak…

Onun arabası var…

Geçinemiyoruz…

Siyasetin muhtar aşkı!  

NOT DEFTERİ: 63'ün sırrı!..

Söyleyecek sözün bulunamadığı günler…

Bursa’da muhalefetin işi çok zor!

Vatandaş zarar eder mi?

Siyasette bir Uludağ masalı

Titreten bir sonbahar sabahı

NOT DEFTERİ: 17 Ekim ve Gazi ile ilk buluşma

Bursa salgına karşı neden duyarsız?

Bir gece ansızın atayabilirim!

Varlığı dert yokluğu yara!

Yeni ve son Çare 28 Şubat!

Hamdolsun Türkiye’de yaşıyoruz

NOT Defteri: Gemlik Sunğipek Fabrikası

Fıkra gibi gerçekler

Cennet’ten arsa alanlar!

Sanayide OSB devrimi!

Biri atıyor diğeri yürüyor…

Bursa için ilginç hareketler

NOT Defteri: Bir kuyruklu yıldız Bursa Oda Tiyatrosu

Veresiye vere vere…

Bursa’da kendini arayan adam!

Kötü örnek bir lider ve yaşamı!

Pozitif hasta çok önlem yok

Fakir ama gururluyduk

NOT DEFTERİ: Raylar üzerinde Mudanya seyahati

Muhalefetin dayanılmaz konforu

Bursalı öğrencinin salgın ile imtihanı!

Apartman mı saray mı?

Yurt!

Bu kadim şehre şöyle bir bakmak

NOT DEFTERİ: Osmanlı İmparatorluğu ve BTSO

Günaydııınnn…

Son çare inanç iklimi

Buzlar Çözülmeden!

Çukur Kahve betonu konuşuyor

12 Eylül’den arta kalanlar

Not Defteri: 41 Yıl sonra 12 Eylül ve Bursa

Bursa için 11 Eylül ve önemi

Laik ve layık

Oldu MU şimdi?

Bursa Old City ve ulaşım kaosu

Sınıfları doldurduk da…

Not Defteri: Atatürk kadının yerini ilk kez Bursa’da gösterdi

Barajlar ve bagajlar

Şahsa ait ilk kasaba yolda!

Bursa Şehir Hastanesi ve skandal bir ölüm!

İşsiz, güçsüz ve umutsuz…

Çok şükür…

Not Defteri: Bursalı Edison Adnan Ener

Sıcaksu el yakıyor!

Bakanlık önerisi ile gönüllü OSB desteği!

Büyük Zafer ve Ulu Önder’in savaş yetkisi

Vekil asılı hırpalarsa…

Her gün bir uçağımız düşüyor!

Not Defteri: Tarihten günümüze İmralı

Çavuşoğlu’ndan inciler ve politika…

Hangisi kimin işi?

Taliban ve laiklik

Bursa’nın sel karnesi iyi değil

Yine 17 Ağustos ve yine gözyaşı

NOT DEFTERİ: 6-7 Eylül olayları ve Altındağ vakası

Bursa’da bir dost meclisi!

Emek de yaşam da bedava