GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
19.27°
Orta şiddetli Yağmur
DOLAR 12.67
EURO 14.31
ALTIN 730.67
BİST 1.78507

Cennet’ten arsa alanlar!

7 Ekim 2021 Perşembe , 13:21

Bakın size bir şey söyleyeceğim…

Bu cümle alıntıdır. Yanılmıyorsam merhum Erdal İnönü’ye aitti ve de ilginç bir ses tonu ile söze bu cümle ile başlaması da hatırlanır. Ama derdim sadece bu değil tabii, asıl söylemek istediğim şu anda dünya ve Türkiye’de bazı çevrelerde hayret ve merak uyandıran bir haberin, ülke gündemine bir türlü gelemeyeceğiydi. Çünkü görsel ve yazılı basının, yüzde sekseni bundan hiç ama hiç söz etmeyecek. Çünkü gereksiz bir konu!
 
Bazen tüm dünyayı karıştıran, özellikle para sırlarının sızıntı yoluyla ifşa edilmesi var ya, bu ifşada bazı ünlü iş adamlarımızın adı geçiyor ya, işte ondan!
 
Adı da çok ilginç Pandora Papers belgeleri…
 
Olay aslında basit ve çoğumuzun hiç ilgisini çekecek gibi değil. Çünkü ucunda yüklü paralar ve de ülkesini çok seven ve bu uğurda hiçbir fedakârlıktan kaçınmayanların “vergiden kaçınması” gibi önemsiz bir olay bulunuyor. İsmi lâzım değil bazı adalar varmış. Bu adaların bir özelliği de bankalarında açılan yabancıların hesapları, kendi ülkelerinde vergiden muafmış. Sızan veya özellikle sızdırılan isimler magazin ve politika sayfalarını dolduracak kadar zengin. Zaten bu insanlar da çok zengin. Ortak özellikleri de var. Zenginlikten paraları adalara saçıyor ama ülkelerinde vergi vermeyi hiç sevmiyorlar. İçlerindeki krallar, devlet başkanları, politikacılar ve iş adamları başı çekiyormuş. Şimdilik bunlardan Türkiye’nin nasibine iki isim düşebilmiş!
 
Bu bina ve inşaat işi hep dikkatimi çekmiştir. Galiba bilinçaltıma işleyen iki halk deyiminden olsa gerek. Bunlardan birini aile büyüklerim kızdıklarında söylerdi ve “Ahir zamanda, bina ile zina artacakmış” derlerdi. Baksanıza dünyanın sonu geliyor galiba… Küresel ısınma buzulları eritiyor, ısı her yıl az da olsa artıyor ve de son bilimsel veriye göre 2050 yılında dünyada milyarlarca kişi içme suyuna muhtaç kalacakmış.
 
Böyle dertler kapıdayken, el alemin parasına takıldı kafam yine de… Bu da alış veriş sırasındaki fahiş fiyata götürdü beni!
 
Bir malın fiyatını çok pahalı bulanlar külhanbeyi ağzıyla “ne yapıyosun kardeşim, cennetten arsa mı veriyosun” derlerdi. Bu kez vergi cennetlerinde arsa alınmıyor paralar korunuyor ama  çok kıymetli bir arsa veya çok lüks bir konut da ediniliyor Birleşik Krallık topraklarında… Boşuna dememişler “Asılacaksan İngiliz ipi ile asıl” diye… Anlayacağınız yine bakla ağzımda ıslandı kaldı, hemen çıkarıyorum. Hani bu cennet adalarında parası olan off shore hesapların sahipleri mülkü öncelikli olarak Londra’dan yani İngiliz topraklarında ediniyormuş. İngiltere Hükümeti satın alınan bu lüks ve pahalı mülklerin “ilk sahibini” bulabilmekte zorlandığından, bu yapılar için “yüksek riskli” tabirini kullanıyormuş. Bu türde edinilen mülklerin parasal değeri de 4,5 trilyon sterlin kadarmış. Aman hesap etmeye kalkmayın, orta zeka bunun lira karşısındaki değerini kolay bulamaz!
 
Aslında bu “ilk sahibi” tanımı beni yine geçmişe götürdü. Anneannem mala, mülke tamah etmememiz için sürekli “ Mal sahibi, mülk sahibi hani bunun ilk sahibi” cümlesini kurardı. Sanırım bir İslam düşünürüne aitti bu sözler… İngiltere, bunun tam tersi anlamda mülkün ilk sahibini bulmak için sarf etmiş bu cümleyi.
 
Neyse yine dağıttım konuyu, hemen toparlıyorum.
 
Tesadüf bu ya, Pandora Papers belgelerinden sızan iki ismin Türkiye’den olduğunu belirtmiştim. Bunlardan biri, kapitalizmin yeni icadı Kamu Özel İşbirliği sistemi ile ülkemizde “reform” yapan ve beş ADET şehir hastanesini yapan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ni ülkemize armağan eden ve de birkaç ay öncesine kadar Bursa Şehir Hastanesi’nin hizmet işletmesini üstlenen Rönesans Holding… İddialara göre bu holding, "bağış" adı altında vergi cennetine 105 milyon dolar aktardığının ortaya çıkması üzerine açıklama yapmış ve "Rönesans, hiçbir zaman yurt içinden yurt dışına yerel ya da uluslararası mevzuata aykırı herhangi bir fon transferi yapmamıştır. Bu konularla ilgili tüm beyan, bildirim ve açıklamalar ilgili yerel ve uluslararası mevzuata uygun olarak ilgili makamlara yapılmıştır" demiş ama, Holding patronu Erman Ilıcak’ın annesi adına kurulan şirketlerden söz etmemiş.  Bakmış kimseden ses çıkmıyor, yine de kendi kendini savunabilmiş.
 
Adı geçen diğer holding de yabancı sayılmaz. Kentimize doğalgaz geldiğinde ve BURSAGAZ kurulduğunda ilk işletmecisi olan Çalık Holding. Bu holdingin eskiden CEO görevinde bulunan şahsı da bilirsiniz, Hazine’nin de başında bulunan eski bakanımız Sayın Albayrak.
 
Ama, bu kadar önemli iki şahıs töhmet altında kalıyor (!) hiçbir yayın organı onları temize çıkarmak için hareket geçmiyor. Acaba gözden mi düştüler? Münafık yayın organları da isimlerini veriyor ve geçiyor. “Yahu bu ülkede yeni doğan çocuk, beze sarıldığında, karnına süt girdiğinde yoksul halk vergi verirken, bunlar milyarlarca dolarlık servetin neden vergisini ülkemize ödemiyor” bile demiyorlar. Onları da kınıyorum!
 
Arkadaşın kimdir?

Çocukluk ve ilk gençlik çağımızda büyüklerimiz bu soruyu bir hakim edasıyla sorardı. Çünkü arkadaş önemliydi. İyi arkadaş yol gösterir, kötüsü yoldan çıkarırdı. Biz de adlarını söylediğimizde, ne sonuç verecek diye uzun süre bekleyip, genelde olumlu yanıt alırdık ve rahatlardık. Yani arkadaş önemliydi.
 
Yine daldım galiba,  Pandora Papers diyordum, sızıntıdan devlet adamları çıktı diyordum. Kimler olduğun söylemedim sanırım. Sayayım isterseniz. Ürdün Kralı Abdullah, Rusya Devlet Başkanı Putin, Azerbaycan Devlet Başkanı ve kardeşimiz Aliyev var içlerinde. Atladığım da olabilir. Aslında şu da var konumuzun dışında… ABD eski başkanı Trump, sadece 400 milyon dolarlık bir servet daha edinebilse, dünyanın en zengin 400 insanı içine girecekmiş. Girememiş üzülmüş… Ne kötü değil mi?
 
Bazen arkadaşını seçemesen de dürüst kalabiliyorsun. Hamdolsun Türkiye olarak bu beladan da uzak kaldık bu sayede!
 

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları

NOT DEFTERİ: Biraz da nostalji

Bursa ve onu yaşayıp yazanlar

Cumhuriyeti anlamak…

Onun arabası var…

Geçinemiyoruz…

Siyasetin muhtar aşkı!  

NOT DEFTERİ: 63'ün sırrı!..

Söyleyecek sözün bulunamadığı günler…

Bursa’da muhalefetin işi çok zor!

Vatandaş zarar eder mi?

Siyasette bir Uludağ masalı

Titreten bir sonbahar sabahı

NOT DEFTERİ: 17 Ekim ve Gazi ile ilk buluşma

Bursa salgına karşı neden duyarsız?

Bir gece ansızın atayabilirim!

Varlığı dert yokluğu yara!

Yeni ve son Çare 28 Şubat!

Hamdolsun Türkiye’de yaşıyoruz

NOT Defteri: Gemlik Sunğipek Fabrikası

Fıkra gibi gerçekler

Sanayide OSB devrimi!

Biri atıyor diğeri yürüyor…

Bursa için ilginç hareketler

NOT Defteri: Bir kuyruklu yıldız Bursa Oda Tiyatrosu

Veresiye vere vere…

Bursa’da kendini arayan adam!

Kötü örnek bir lider ve yaşamı!

Pozitif hasta çok önlem yok

Fakir ama gururluyduk

NOT DEFTERİ: Raylar üzerinde Mudanya seyahati

Muhalefetin dayanılmaz konforu

Bursalı öğrencinin salgın ile imtihanı!

Apartman mı saray mı?

Yurt!

Bu kadim şehre şöyle bir bakmak

NOT DEFTERİ: Osmanlı İmparatorluğu ve BTSO

Günaydııınnn…

Son çare inanç iklimi

Buzlar Çözülmeden!

Çukur Kahve betonu konuşuyor

12 Eylül’den arta kalanlar

Not Defteri: 41 Yıl sonra 12 Eylül ve Bursa

Bursa için 11 Eylül ve önemi

Laik ve layık

Oldu MU şimdi?

Bursa Old City ve ulaşım kaosu

Sınıfları doldurduk da…

Not Defteri: Atatürk kadının yerini ilk kez Bursa’da gösterdi

Barajlar ve bagajlar

Şahsa ait ilk kasaba yolda!

Bursa Şehir Hastanesi ve skandal bir ölüm!

İşsiz, güçsüz ve umutsuz…

Çok şükür…

Not Defteri: Bursalı Edison Adnan Ener

Sıcaksu el yakıyor!

Bakanlık önerisi ile gönüllü OSB desteği!

Büyük Zafer ve Ulu Önder’in savaş yetkisi

Vekil asılı hırpalarsa…

Her gün bir uçağımız düşüyor!

Not Defteri: Tarihten günümüze İmralı

Çavuşoğlu’ndan inciler ve politika…

Hangisi kimin işi?

Taliban ve laiklik

Bursa’nın sel karnesi iyi değil

Yine 17 Ağustos ve yine gözyaşı

NOT DEFTERİ: 6-7 Eylül olayları ve Altındağ vakası

Bursa’da bir dost meclisi!

Emek de yaşam da bedava