GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
14.02°
Kapalı
DOLAR 8.63
EURO 10.12
ALTIN 493.22
BİST 1.386

Çukur Kahve betonu konuşuyor

14 Eylül 2021 Salı , 12:54

Uzun bir süre geçmiş Çukur Kahve’ye uğramamışım. Gittiğimde, hemen bu konu hatırlatıldı. Evde kalma disiplinimi sürdürdüğümü, eski eve gelme konusunda da tembel davrandığımı falan söyledim. Bunu söyleyince memur emeklisi Osman “Neden kiraya vermiyosun. Rakamlara göre en fazla kira artışı Bursa’da olmuş. Yüzde 50 artıştan söz ediyordu televizyonlar.”

Bu konuşmaya hayretle yaklaştım. Diğer büyük iller dururken Bursa neden bu yükselmeyi yaşıyor diye düşündüm. Ama yanıtı çabuk buldum. Büyük olasılıkla şehirden uzak yaşayan Uludağ Üniversitesi öğrencileri daha güvenli olsun diye yurt yerine evlere çıkmak istediler her halde.. Veya zengin Ortadoğu ülkelerinden gelen turistler mevsimlik kiralama yapmış da olabilirler.Sonra sohbete kulak verdim. İlk kez gördüğüm ve servis aracı kullandığını öğrendiğim Karadenizli bir arkadaş vardı kahvede… Oyundaki arkadaşlarını izlerken sohbeti açtı. “Yahu bu ne biçim işdur… Aşı ol dedile oldik. Az öğrenci al dedile, ama araçlar 22 kişiden fazla yolcu almayacak dendi sonradan. Araç zaten 22 kişilik… Daha az çocuk alacak mıyuz, almayacak miyuz, bilemedim vallahi…”

Kağıdı atan diğer servisçi Rüstem “Oğlum sen yenisin, kolayını bilmiysun. Onlar söyler, sen yapmazsın olur biter. Şimdi diyolar ki, veli izin verecek, çocuğa test yapılacak. Çocuğa neden yapıyosun ki, ana babaya aşı yaptırsan ya… Onlardan çocuklara geçiyomuş mikrop…”

Konu iyice alevlendi. Tam o sırada hızır gibi marangoz Turan yetişti olayın üzerine… “Hişştt kimler aşı oldu bakayım ?” Önce sessizlik, sonra da birkaç kişi soru nereye gidecek ona bakmadan “ne var, ben oldum. Nolcak yani…”

Cevabı veren romantik ve de gayet sakin duruşlu Mikail’di. Marangoz Turan, her zamanki müstehzi ifadesi ile “hapı yuttun oğlum. Aşı olanın beş kulaklı, sivri kafalı çocukları olacakmış.” Mikail gayet pişkin “Ben o dönemi çoktan geçtim. Çocuk falan yapamam. Hem kim söylemiş bunu, hangi hoca hangi araştırmayı yapmış da bu sonucu çıkarmış?”

Turan keyifli bir ifade ile “Televizyon da seyretmiyosun dimi… Yeniden Refah Partisi varmış. Başkanı da Erbakan’ın oğluymuş. O söylemiş.” Mikail konuyu bir başka açıdan aldı bu kez… “Geçen gün aşı karşıtları bir miting yaptı güle oynaya… Hükümet bir şey demedi. Demek ki onlar da buna inanıyor. Yok olmaz, inanmasalar da izin vermişler herhalde... Hem bu toplantıyı düzenleyen adı hiç duyulmamış bir partiymiş. Yani Turan senin anlayacağın, herkes kendini gündeme getirme derdinde. Ah vaktim olsa da bir dörtlük yazsam, bak o zaman nasıl gülersiniz.”Bu derin konu (!) bir anda bu sözler ile gündemini kaybetti. Yerini; oyun kağıtlarını yere vuran Karadenizli Dursun’un sözleri aldı. “Ulann, ben böyle bi şey görmemişim… Mütayitler iş bırakti, işsiz galduk. Hem de betoncuları protesto ediyolamış… Onların çok şeyinde, yine istedikleri fiyatı çekerler çimentoya, hazır betona. Böyle şey görmemişim bu yaşa kada…”

Bir köşede sessizce gazetesini okuyan Delikanlı Babür söze sert bir giriş yaptı konuya...“Ben onların taaa… Ulan filler tepişiyo, olan çimenlere oluyo. Mütayitlerin başı ne diyo biliyo musunuz, bu beton fiyatları sürerse, 6 yüz bin ameleyi işten çıkaracaklarmış. Utanmazlar, onların kanını emdiler bu güne kadar. Kaç işçi tedbirsizlikten öldü gitti. Hepsinin…”

Konu bir anda şirazeden çıkınca sakin güç emekli Osman devreye girdi. “Ben de bu güne kadar, grev yapan mütayide rastlamadım. Garip bir şey ne olduğunu anlamadım. Siz de boşuna kafanızı yormayın, birbirlerinden bulsunlar.” deyiverdi. Delikanlı Babür “ grev sendikanın olduğu yerde olur. Bunların ki ne grevi kardeşim, Hükümet’e gözdağı veriyolar, meydan okuma bunun adı .” gibi ilginç bir saptamada bulundu.Marangoz Turan yine hinlik taşıyan bir giriş yaptı sohbete… “Yahu bırakın bu işleri, önünüze bakın. Sağlığınız yerinde mi, kahveye gelebiliyo musun, çay paran var mı, gerisi yalan. Bizim dükkan komşumuz Karadenizli Salih abi vardı. Vergi, KDV falan dediğimizde ‘oğlum kafamı karıştırma. Benim kafa binaylan, zinaya çalışır. Sokağa çıkar bina yaparım, eve gelir çocuk yaparım. Gerisini Devlet düşunsun’ derdi hep… Mutlu biçimde göçüp gitti. Size tavsiyem, kızmayın, sakin olun, halinize şükredin. Hamdolsun yiyecek ekmeğimiz var deyin emi.”

Turhan’ın sözleri pek de etki yapmadı küçücük kahve içinde. Bir kısmı sigara molası için bahçeye çıktı, birkaç kişi de gazeteleri paylaştı.

Ne yapayım, baktım kahvenin tadı yok dönüşe geçiverdim çabucak.

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları

Yurt!

Bu kadim şehre şöyle bir bakmak

NOT DEFTERİ: Osmanlı İmparatorluğu ve BTSO

Günaydııınnn…

Son çare inanç iklimi

Buzlar Çözülmeden!

12 Eylül’den arta kalanlar

Not Defteri: 41 Yıl sonra 12 Eylül ve Bursa

Bursa için 11 Eylül ve önemi

Laik ve layık

Oldu MU şimdi?

Bursa Old City ve ulaşım kaosu

Sınıfları doldurduk da…

Not Defteri: Atatürk kadının yerini ilk kez Bursa’da gösterdi

Barajlar ve bagajlar

Şahsa ait ilk kasaba yolda!

Bursa Şehir Hastanesi ve skandal bir ölüm!

İşsiz, güçsüz ve umutsuz…

Çok şükür…

Not Defteri: Bursalı Edison Adnan Ener

Sıcaksu el yakıyor!

Bakanlık önerisi ile gönüllü OSB desteği!

Büyük Zafer ve Ulu Önder’in savaş yetkisi

Vekil asılı hırpalarsa…

Her gün bir uçağımız düşüyor!

Not Defteri: Tarihten günümüze İmralı

Çavuşoğlu’ndan inciler ve politika…

Hangisi kimin işi?

Taliban ve laiklik

Bursa’nın sel karnesi iyi değil

Yine 17 Ağustos ve yine gözyaşı

NOT DEFTERİ: 6-7 Eylül olayları ve Altındağ vakası

Bursa’da bir dost meclisi!

Emek de yaşam da bedava

Ateş düştü ama kül yine yakıyor!

Soma ya da Somali…

Memleket Partisi, İnce ve Bursa

NOT DEFTERİ: Bursalı Çılgın Türkkuşları

“Üğretmenim… böğün canlı ders vaa mı?”

Türk Tayyare Cemiyeti ve Bursa

Yangın mutfağa ve hastaneye sıçradı!

Kibir kıvılcımları!..

Yangınların nedeni iklim değişikliği mi?

NOT Defteri: Nefes nefese on bir gün…

Doğu!

Yangın..!

Genç kuşağı kaybetmenin eşiğindeyiz!

Kendi kalesine gol atanlar!

Cansuyu…

Bayramı kedere döndürme becerisi!

Not Defteri: Unutulmaz sayım günleri…

Müjdeler var yurdumun toprağına taşına…

Gündem sıcak olaylar ılık mı ılık!

Erdoğan ve Bozbey belli, ya rakipler?

47 yıl sonra Barış Harekâtı

Yarınlar ve bir bayram sabahı

NOT DEFTERİ: Futbol ile Türkiye’ye vurmak!

Ülkeler ve sistemler ayrı, sorunlar benzer!

Sakinleşen Boğaziçi ve özelleşen TRT

O gece karanlıkta kalanlar!

Yeni sistem ile üç yıl…

Biri bizi gözetleyecek!

Baba, siyaset, ticaret ve Türkiye…

NOT DEFTERİ: Faşing değil festival

'Ölmek var dönmek yok' dediler ve öldüler!

Uzak ülkenin başkanı!

İçimizdeki tosuncuklar!

NOT Defteri: Haşim İşcan ve bir hastane öyküsü