GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
21.02°
Parçalı Bulutlu
DOLAR 8.55
EURO 10.09
ALTIN 495.39
BİST 1.352

Erdoğan ve Bozbey belli, ya rakipler?

20 Temmuz 2021 Salı , 18:02

Merak ve şüphe insanın vazgeçilmezidir adeta…Özellikle gazeteciler bu ikisi sayesinde güzel bir habere imza atar, iyi bir program sergiler. Bu kez merakta olanlar politikacılar ve de seçmenin önemli bir bölümü.

Konuyu hemen açayım. Cumhur İttifakı seçime en iyimser bir tahminle iki üç yıl varken, MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin  ağzından, kaçınılmaz ve de tartışılmaz olarak Recep Tayyip Erdoğan olarak ilan etti. Amaç, Erdoğan’ın uzun yıllara dayanan, hatta rekor düzeydeki İktidar deneyimini koz kullanmak  ve de önemli bir seçmen kitlesinin ona duyduğu  güveni sandığa yansıtmaktı. Hemen küçük bir deneyimimi belirteyim. Örneğin yerel seçim yapılıyor, belediye başkanı belirlenecek, ortanın üzerinde bir yaştaki seçmene  soruyorsunuz “oyunu kime verdin ?” Cevap açık ve çok net: “Tayyip’e…” Hem de bu kadar yakın ve samimi bir ifade ile. İşte böyle dostlar, benim yorumuma göre seçimlerde AKP yerine Recep Tayyip Erdoğan sandığa giriyor!

İyi güzel, bunu zaten biliyoruz diyebilirsiniz. Ama konu başka… İktidar Partisi elinde başka koz kalmayıp,  mensupları ve bürokratlarının  hataları ile özellikle ekonomide köşeye sıkışmışken, boksör gibi ani bir aparkat vurarak köşeden çıkmak istiyor. Demek istiyor ki “Ey Millet İttifakı, Erdoğan’ın karşısına kimi çıkaracaksan çıkar da göreyim..?” Aslına bakılırsa Kemal Kılıçdaroğlu’nu istiyor ve kazanamayacağını ümit ediyor.  Kendilerince doğru, ama ülke için pek de hayırlı bir yaklaşım değil. Neden? Muhalefet İktidar’a geldiğinde yapacağı sistem değişikliğini, sorunların çözümlerini açıkça anlatıyor fırsat ve yer bulabildiği iletişim kanallarında… Ama, bu iletişim kanalları, ondan haberi bile olmayan kesim için karanlık bir alan!  Bu da “Kim olacak ?” sorusunu anlamlı kılıyor. Gerisini bilmem, sadece bir durum tespitiydi...

Çaktırmadan yapılan seçim hazırlığı
Ama bazı İktidar vekilleri var ki, bu sıcak günlerde insanı serinletecek mizahi ve çok güzel hareketlerde bulunuyor. Örneğin, İstanbul seçiminin yıldızı Ali İhsan Yavuz Bey… Mükemmel bir insan, dürüst, bildiğini çekinmeden söyleyen biri! İstanbul seçiminin ilk ayağında yenilgiyi kabul etmeyerek “Hiçbir şey olmadıysa, bir şey olmuştur “ cümlesi ile siyasi tarihe altın harfler ile adını yazdırmıştı. İkinci seçimde fark 8 yüz bin olunca bir süre ortalıkta görünmemişti. Görevden azledilmiştir düşüncesindeydim ki, yine mükemmel bir diyalog ile ortaya çıktı.

Erken seçim tartışmalarına neden girdiyse bilenmez “ Erken bir seçim Sayın Cumhurbaşkanımızın siyasi hayatını kısaltır.” deyiverdi. Adamda “mangal gibi yürek var” dedim ilk anda… Erdoğan’ın bir daha seçilemeyecek anlamı taşımıyor mu sizce de bu cümle ? Ama konuşması bitmemiş muhteremin… Devam ederek “Ama biz zaten çalışmalarımızı sandık kurulları ile diğer seçim birimleri ile yapıyoruz. Ama görünmeden yani ÇAKTIRMADAN yapıyoruz. Belli olursa bundan anlam çıkarıp erken seçime mi hazırlanıyorlar deyiverirler  diye…” Oskar ödüllük bir replik ! Böyle muhalif vekil dostlar başına…Allah Ali İhsan Beyi koruyup saklasın…

Millet İttifakı Bozbey demişti, rakipten ses yok!
Şimdi isterseniz gözlerinizi yumun ve bir kıyaslama yapın. Kılıçdaroğlu Bursa’ya gelerek, 2024 yılındaki yerel seçim için şimdiden “Büyükşehir adayımız Mustafa Bozbey” dememiş miydi? Bence bu açıklama ile o da kendisi seçimi için bir gaflette bulundu! Şimdi kendi adaylığı için topu dolaştırıp duruyor. Belki de “Bursa’da da AKP düşünsün ne yapacağını” demek istemiş olabilir. Hakikaten, AKP üyeleri, yöneticileri, potansiyel sayılabilecek adaylar acaba ne düşünüyor ? Konuşmak için bir yerlerden işaret mi bekliyorlar?

Neyse onların sorunu…Ama ben de hayatında spor toto oynamamış biri olarak bazı tahminler yapayım istedim! Örneğin, Aktaş’ın Bursa’ya lâyık görüldüğü Ankara’daki üç kişilik mini seçimde yer alan Mustafa Dündar…Osmangazi ‘de üçüncü dönemini yaşıyor ve partisi içinde bu anlamda rekortmen. Adaylık gönlünden geçmez mi, aynen Recep Altepe gibi… Örneğin Kent Konseyi Başkanı Şevket Orhan…Parti’nin Bursa örgütünün ilk başkanı. Kimse yok iken o vardı. Eski bir belediyeci ve daha önce Osmangazi adaylığı olmuştu başka bir partiden…Ve de Dr.Mustafa Esgin. Hemen her kademede önemli görevler üstlendi ve de Nilüfer gibi bir yerde aday gösterilip yarışma cesareti gösterdi.O da neden aday olması ? İşte böyle arkadaşlar…Merak her yerde var, sadece Ankara’da yok. Bursa için de ben de merak ettim bu kez…Ya siz?
 

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları

Not Defteri: Unutulmaz sayım günleri…

Müjdeler var yurdumun toprağına taşına…

Gündem sıcak olaylar ılık mı ılık!

47 yıl sonra Barış Harekâtı

Yarınlar ve bir bayram sabahı

NOT DEFTERİ: Futbol ile Türkiye’ye vurmak!

Ülkeler ve sistemler ayrı, sorunlar benzer!

Sakinleşen Boğaziçi ve özelleşen TRT

O gece karanlıkta kalanlar!

Yeni sistem ile üç yıl…

Biri bizi gözetleyecek!

Baba, siyaset, ticaret ve Türkiye…

NOT DEFTERİ: Faşing değil festival

'Ölmek var dönmek yok' dediler ve öldüler!

Uzak ülkenin başkanı!

İçimizdeki tosuncuklar!

NOT Defteri: Haşim İşcan ve bir hastane öyküsü

Hukuk geri mi geliyor?

Dün 1 Temmuz’du ve normalleştik!

Borç ve İnegöl neden gündemde?

Havadan sudan konuşalım, ne dersiniz?

Şehir Hastanemiz emin ellerde!

Hamdolsun sınav ayağımıza geldi!

NOT Defteri: Çekirge Bursa’nın misafir odasıydı

Babalar yılımızda bitmeyen sınavlar

Bursa’nın da Şükrü Çavuşu vardı ama…

Tercihan bir tercüman vakası!

Doğruluk ve iki başarı öyküsü

Bir sihirli kelime havaalanı!

Not Defteri: Nazım, Balaban ve bir Bursa öyküsü

İktidar Bursa’yı yeni mi fark etti?

Aşı tamam… Ya fakirin aşı?

16 Haziran kime ne söylüyor?

Marmara Denizi nasıl kirlendi?

Yeni bir pazartesi ve umut…

Not Defteri: 1936 yılından bir Merinos öyküsü

Bu kanal, kan-alacak gibi!

Çukur kahve açlığı tartışıyor!

Bursa’nın kronik şeker krizi!

Aman gazımız kaçmasın!

Bursaspor’da sıra yapılanmada

NOT Defteri: Oyal ile 6 altın yıl

Doğanın öfkesi son uyarı mı?

Kaçar…kaçar ve de kaçarız!

1 Haziran ve Bursaspor

Müsilaj sadece denizde mi?

Vergili ve yergili bir pazar!

NOT DEFTERİ: Bir Sönmez vardı geldi geçti…  

Açlık neyi bozar?

Final ve tam destek!

Öteki Türkiye dizisi finale doğru…

Bu işi dezenfektan paklar!

Ata’nın Stadyumu ve 19 Mayıs

NOT Defteri: Çankaya’dan Beştepe’ye!

Aşı müjdesi ve 'Koca' bir itiraf

Kıskanıyorum!

Marş ile atılan o ilk adım

Uçuyoruz ama neden?

Üç aday ve sadece Adanur formülü

NOT DEFTERİ: Yeşil Devrim’in yıl dönümü

Sevinç ve kederde birleşmek

Bayram şekeri…

İngiliz’in göreceği herkesi aşılayalım!

Bayram gelmiş neyime!

Bursaspor ve mucizeler!

NOT DEFTERİ: Kader günü oradaydım

Sosyal devlet ya da..!

Bahar gelir mi?