GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
5.02°
Açık
DOLAR 9.22
EURO 10.76
ALTIN 528.25
BİST 1.433

Erdoğan ve Bozbey belli, ya rakipler?

20 Temmuz 2021 Salı , 18:02

Merak ve şüphe insanın vazgeçilmezidir adeta…Özellikle gazeteciler bu ikisi sayesinde güzel bir habere imza atar, iyi bir program sergiler. Bu kez merakta olanlar politikacılar ve de seçmenin önemli bir bölümü.

Konuyu hemen açayım. Cumhur İttifakı seçime en iyimser bir tahminle iki üç yıl varken, MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin  ağzından, kaçınılmaz ve de tartışılmaz olarak Recep Tayyip Erdoğan olarak ilan etti. Amaç, Erdoğan’ın uzun yıllara dayanan, hatta rekor düzeydeki İktidar deneyimini koz kullanmak  ve de önemli bir seçmen kitlesinin ona duyduğu  güveni sandığa yansıtmaktı. Hemen küçük bir deneyimimi belirteyim. Örneğin yerel seçim yapılıyor, belediye başkanı belirlenecek, ortanın üzerinde bir yaştaki seçmene  soruyorsunuz “oyunu kime verdin ?” Cevap açık ve çok net: “Tayyip’e…” Hem de bu kadar yakın ve samimi bir ifade ile. İşte böyle dostlar, benim yorumuma göre seçimlerde AKP yerine Recep Tayyip Erdoğan sandığa giriyor!

İyi güzel, bunu zaten biliyoruz diyebilirsiniz. Ama konu başka… İktidar Partisi elinde başka koz kalmayıp,  mensupları ve bürokratlarının  hataları ile özellikle ekonomide köşeye sıkışmışken, boksör gibi ani bir aparkat vurarak köşeden çıkmak istiyor. Demek istiyor ki “Ey Millet İttifakı, Erdoğan’ın karşısına kimi çıkaracaksan çıkar da göreyim..?” Aslına bakılırsa Kemal Kılıçdaroğlu’nu istiyor ve kazanamayacağını ümit ediyor.  Kendilerince doğru, ama ülke için pek de hayırlı bir yaklaşım değil. Neden? Muhalefet İktidar’a geldiğinde yapacağı sistem değişikliğini, sorunların çözümlerini açıkça anlatıyor fırsat ve yer bulabildiği iletişim kanallarında… Ama, bu iletişim kanalları, ondan haberi bile olmayan kesim için karanlık bir alan!  Bu da “Kim olacak ?” sorusunu anlamlı kılıyor. Gerisini bilmem, sadece bir durum tespitiydi...

Çaktırmadan yapılan seçim hazırlığı
Ama bazı İktidar vekilleri var ki, bu sıcak günlerde insanı serinletecek mizahi ve çok güzel hareketlerde bulunuyor. Örneğin, İstanbul seçiminin yıldızı Ali İhsan Yavuz Bey… Mükemmel bir insan, dürüst, bildiğini çekinmeden söyleyen biri! İstanbul seçiminin ilk ayağında yenilgiyi kabul etmeyerek “Hiçbir şey olmadıysa, bir şey olmuştur “ cümlesi ile siyasi tarihe altın harfler ile adını yazdırmıştı. İkinci seçimde fark 8 yüz bin olunca bir süre ortalıkta görünmemişti. Görevden azledilmiştir düşüncesindeydim ki, yine mükemmel bir diyalog ile ortaya çıktı.

Erken seçim tartışmalarına neden girdiyse bilenmez “ Erken bir seçim Sayın Cumhurbaşkanımızın siyasi hayatını kısaltır.” deyiverdi. Adamda “mangal gibi yürek var” dedim ilk anda… Erdoğan’ın bir daha seçilemeyecek anlamı taşımıyor mu sizce de bu cümle ? Ama konuşması bitmemiş muhteremin… Devam ederek “Ama biz zaten çalışmalarımızı sandık kurulları ile diğer seçim birimleri ile yapıyoruz. Ama görünmeden yani ÇAKTIRMADAN yapıyoruz. Belli olursa bundan anlam çıkarıp erken seçime mi hazırlanıyorlar deyiverirler  diye…” Oskar ödüllük bir replik ! Böyle muhalif vekil dostlar başına…Allah Ali İhsan Beyi koruyup saklasın…

Millet İttifakı Bozbey demişti, rakipten ses yok!
Şimdi isterseniz gözlerinizi yumun ve bir kıyaslama yapın. Kılıçdaroğlu Bursa’ya gelerek, 2024 yılındaki yerel seçim için şimdiden “Büyükşehir adayımız Mustafa Bozbey” dememiş miydi? Bence bu açıklama ile o da kendisi seçimi için bir gaflette bulundu! Şimdi kendi adaylığı için topu dolaştırıp duruyor. Belki de “Bursa’da da AKP düşünsün ne yapacağını” demek istemiş olabilir. Hakikaten, AKP üyeleri, yöneticileri, potansiyel sayılabilecek adaylar acaba ne düşünüyor ? Konuşmak için bir yerlerden işaret mi bekliyorlar?

Neyse onların sorunu…Ama ben de hayatında spor toto oynamamış biri olarak bazı tahminler yapayım istedim! Örneğin, Aktaş’ın Bursa’ya lâyık görüldüğü Ankara’daki üç kişilik mini seçimde yer alan Mustafa Dündar…Osmangazi ‘de üçüncü dönemini yaşıyor ve partisi içinde bu anlamda rekortmen. Adaylık gönlünden geçmez mi, aynen Recep Altepe gibi… Örneğin Kent Konseyi Başkanı Şevket Orhan…Parti’nin Bursa örgütünün ilk başkanı. Kimse yok iken o vardı. Eski bir belediyeci ve daha önce Osmangazi adaylığı olmuştu başka bir partiden…Ve de Dr.Mustafa Esgin. Hemen her kademede önemli görevler üstlendi ve de Nilüfer gibi bir yerde aday gösterilip yarışma cesareti gösterdi.O da neden aday olması ? İşte böyle arkadaşlar…Merak her yerde var, sadece Ankara’da yok. Bursa için de ben de merak ettim bu kez…Ya siz?
 

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları

Vatandaş zarar eder mi?

Siyasette bir Uludağ masalı

Titreten bir sonbahar sabahı

NOT DEFTERİ: 17 Ekim ve Gazi ile ilk buluşma

Bursa salgına karşı neden duyarsız?

Bir gece ansızın atayabilirim!

Varlığı dert yokluğu yara!

Yeni ve son Çare 28 Şubat!

Hamdolsun Türkiye’de yaşıyoruz

NOT Defteri: Gemlik Sunğipek Fabrikası

Fıkra gibi gerçekler

Cennet’ten arsa alanlar!

Sanayide OSB devrimi!

Biri atıyor diğeri yürüyor…

Bursa için ilginç hareketler

NOT Defteri: Bir kuyruklu yıldız Bursa Oda Tiyatrosu

Veresiye vere vere…

Bursa’da kendini arayan adam!

Kötü örnek bir lider ve yaşamı!

Pozitif hasta çok önlem yok

Fakir ama gururluyduk

NOT DEFTERİ: Raylar üzerinde Mudanya seyahati

Muhalefetin dayanılmaz konforu

Bursalı öğrencinin salgın ile imtihanı!

Apartman mı saray mı?

Yurt!

Bu kadim şehre şöyle bir bakmak

NOT DEFTERİ: Osmanlı İmparatorluğu ve BTSO

Günaydııınnn…

Son çare inanç iklimi

Buzlar Çözülmeden!

Çukur Kahve betonu konuşuyor

12 Eylül’den arta kalanlar

Not Defteri: 41 Yıl sonra 12 Eylül ve Bursa

Bursa için 11 Eylül ve önemi

Laik ve layık

Oldu MU şimdi?

Bursa Old City ve ulaşım kaosu

Sınıfları doldurduk da…

Not Defteri: Atatürk kadının yerini ilk kez Bursa’da gösterdi

Barajlar ve bagajlar

Şahsa ait ilk kasaba yolda!

Bursa Şehir Hastanesi ve skandal bir ölüm!

İşsiz, güçsüz ve umutsuz…

Çok şükür…

Not Defteri: Bursalı Edison Adnan Ener

Sıcaksu el yakıyor!

Bakanlık önerisi ile gönüllü OSB desteği!

Büyük Zafer ve Ulu Önder’in savaş yetkisi

Vekil asılı hırpalarsa…

Her gün bir uçağımız düşüyor!

Not Defteri: Tarihten günümüze İmralı

Çavuşoğlu’ndan inciler ve politika…

Hangisi kimin işi?

Taliban ve laiklik

Bursa’nın sel karnesi iyi değil

Yine 17 Ağustos ve yine gözyaşı

NOT DEFTERİ: 6-7 Eylül olayları ve Altındağ vakası

Bursa’da bir dost meclisi!

Emek de yaşam da bedava

Ateş düştü ama kül yine yakıyor!

Soma ya da Somali…

Memleket Partisi, İnce ve Bursa

NOT DEFTERİ: Bursalı Çılgın Türkkuşları

“Üğretmenim… böğün canlı ders vaa mı?”

Türk Tayyare Cemiyeti ve Bursa

Yangın mutfağa ve hastaneye sıçradı!

Kibir kıvılcımları!..