GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
20.02°
Açık
DOLAR 8.56
EURO 10.13
ALTIN 495.04
BİST 1.36

Gülelim ama düşünelim de…

13 Nisan 2021 Salı , 17:16

Belki de bir daha tekrarı olmayan bir film izliyoruz! Kâbus dolu, önce güldürüyor, sonra derinden içinizi sızlatıyor.

Bu nedenle, bu gün ne Bursa’nın yerel ve genel yönetimlerin unuttuğu bir kent olduğundan söz edecek, ne de salgının vurduğu darbeleri dile getirerek sizi korku tüneline sokacağım. Biraz gülümsetecek ama düşündüreceğim de…

Çok iddialı galiba, olsun bazen olabilir bu türden bir insanca yaklaşımım!

Bu kez değişik bir yöntem ile önce soracak ve gerçek olaylarla yanıtlayacağım.
 
Faiz kime, hangi toplum ve ülkelerde haramdır?
Net cevabım yok, sadece gelişmeler var heybemde…İşte ilk örnek; ekonomisi gelişmiş batı demokrasilerinde çoğu ülke 0(sıfır) faizle borç veriyor. Acaba Hıristiyan dünyası da mı haram dedi? Bende yanıtı yok. MB’nin resmi faizi yüzde 19 iken yanıt ülkemizden gelmeli. Sayın Cumhurbaşkanı başta olmak üzere yöneticilerimiz dini bütün kesimden. Üstelik finans sistemimizde katılım bankacılığı da var. Bu sistemde faiz yerine kâr payı veriliyor. Buna rağmen faiz neden bu kadar gündemde? Bir süre önce görevinden ayrıldığı duyurulan Ayasofya Cami-i Kebir’i baş imamı Boynukalın bir rivayete göre iki kavramın kaldırılmasını istemiş. Birincisi “laiklik” ikincisi daha ilginç “faiz haramdır kaldırılsın” emir buyurmuş! Sonra…


 
Huzur hakkı huzuru bozar mı?
 
Konu madem paradan, faizden açıldı devam edelim. Son günlerdeki “çifte maaş” ya da “yüklü huzur hakkı” konuları fakirin çenesini yoruyor! Örnek ile anlatılmalı. Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Metin Kıratlı isimli bürokrat, Ankara’da 24 saat görev yaptığı bu görevinden doğal olarak maaş alıyor. Aynı zamanda Borsa İstanbul Yönetim Kurulu üyesiymiş. Ankara’dan İstanbul’daki bir işi rahatça götürüyor ve “huzur hakkı” alıyor. Çok becerikli olsa gerek, idari bir işi yürütürken, başka bir kentteki ülkenin en önemli finans kurumunda karar merciinde bulunuyor, bu da yetmiyor bir de eğitime el atarak  YÖK (Yüksek Öğrenim Kurulu) üyeliğini de ifa ediyormuş. Aslında bu üç görevden aldığı da çok bir para değil, toplamda sadece 84(seksen dört) bin liracık! Allah kimilerine bu denli üstün zekâ bahşediyor, kimse fesat etmesin bu mübarek günde! Benden bu kadar, soruyu da siz yanıtlayıverin lütfen.
 
Ülkemizdeki Suriye uyruklular kaç KOBİ sahibi?
 
Resmi rakamlar 25 bin KOBİ olduğunu gösteriyor. Yani misafirlerimiz artık işçi değil işveren konumunda… Bizzat tanık olmuştum. 2011 sonrası ülkemize misafir gelen Suriyeli dindaşlarımız, çalışma hayatımızdaki yerlerini kolayca almışlardı. Çünkü vasıfsız olanlar, asgari ücretin çok altında ve istenilen süre çalışabiliyor, bizim küçük esnaf da ellerini ovuşturuyordu. Bazı vasıflı Suriyeli gençler de aranan isimler arasına girivermişti. Yine ve de Bursaray’da tanık olduğum bir olayda, genç Suriyeli “neden ülkenize dönmek istemiyorsunuz?” gibi abuk bir soruya (!) aynen şu cevabı veriyordu. “Gidersek Eset bizi askere alır.” Bilmem size bir şey anlatıyor mu bu cevap?
 
Ziraat Bankası kredi verir mi, alır mı?
 
Bu kadar kolay bir soruyu neden sordum? Bunu kime sorarsanız sorun, hemen yanıtlaması gerekmez mi? Yine sorular ile yanıtlamaya başladım. Durun hemen açıklıyorum. Biliyorsunuz bu tarihi kamu bankamız, sıkışmış bir holding patronumuzun imdadına yetişerek 8 yüz milyon liralık kredi açmıştı. Holding de bu kredi ile Türkiye’nin bir numaralı medya kuruluşu satın alarak hizmete sokmuştu! Bu kutsal görevi yaptığı için, kendisine kamu kurumu olan Milli Piyango’nun işletmesi “bonus” olarak verilerek, 10 yıllığına kârı toplaması sağlanmıştı. Banka bununla yetinmemiş, yönetim kurulu üyeliklerine de şöhretli politikacıları ve de milli güreşçi, gururumuz Hamza Yerlikaya’yı göreve getirmişti. Yeni öğrendim, kimlerle güreş tuttu bilemem ama performansı beğenilmemiş, bu görevden affı sağlanmış! Neyse konumuza dönelim artık.

İşte bu önemli kamu bankamız paraya sıkışmış olacak ki, bu kez kredi almış. Hem de sadece 4 yüz milyon dolar. Hem de nereden biliyor musunuz?

Hani bizi aşı tehdidi ile susturan, Uygur Türkleri sözünü söyletmeyen, parti başkanları ve belediye başkanlarımıza çemkirebilen Çin’den.

Bizi hiç ilgilendirmeyecek, ne kadar sıkıcı konuları biriktirip yazıyorum değil mi? İnsan kendini bu denli rezil eder mi, ne yapayım, huyum kurusun!
 
Bir başbakana ceza kesilir mi?
 
Bizi bir yıldan beri hapseden bu ölümcül salgından söz etmeden geçmek mesleğe ihanet olacaktı. Ama öyle bir örnek vereceğim buna da kızacaksınız? Kuzey ülkesi ve de biz Türkler tarafından pek hazzedilmeyen Norveç’ten söz edeceğim. Yıllar önce Bursaspor formasını giyen Göran Sorloth ve geçen sezon Trabzonspor’u uçuran onun oğlu Aleksandr Sorloth’un ülkesini kastediyorum. Bunların bir kadın başbakanı varmış. İsmi lazım değil zaten… Kadıncağız 60. yaşını kutlarken, 13 kişiden oluşan aile efradını toplayıp, bir restorana götürmüş. Sadece yemek yemişler. Halay falan da çekmemişler, hatta erkekler “deve güreşi” bile yapmamış! Buna rağmen görevli polis şefi gelmiş ve kendisine 20 bir kron (20 bin TL) ceza kesmiş. Ceza ile yetinse bari bir de açıklama yaparak “örnek olmanız gerekirken, eşitlik ilkesine de aykırı davrandığınız için bu ceza verildi” demiş. Kadın da susmuş oturmuş. “Sen kimsin kardeşim, benim kim olduğumu biliyor musun ” gibi sözleri de unutmuş bir anda…

Olacak iş değil canım!


 
Böyle bir manşet neden atılır?
 
Amiraller Bildirisi sonrası , “Medyanın Amiral Gemisi” unvanı ret ederek “Reis’in Teknesi” mahlasını kullanan, o büyük gazetenin 3 Nisan 2021 günkü manşeti tarihe geçti: AKM AÇILIYOR, ATATÜRK İSMİ KALIYORSadece bir cümle ile yanıt veriyorum. Eskiden, bir esere “Atatürk “ adı verildi denirken, şimdi “kalıyor” ifadesi kullanılıyor; neredeeen nereye!..

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları

Cansuyu…

Bayramı kedere döndürme becerisi!

Not Defteri: Unutulmaz sayım günleri…

Müjdeler var yurdumun toprağına taşına…

Gündem sıcak olaylar ılık mı ılık!

Erdoğan ve Bozbey belli, ya rakipler?

47 yıl sonra Barış Harekâtı

Yarınlar ve bir bayram sabahı

NOT DEFTERİ: Futbol ile Türkiye’ye vurmak!

Ülkeler ve sistemler ayrı, sorunlar benzer!

Sakinleşen Boğaziçi ve özelleşen TRT

O gece karanlıkta kalanlar!

Yeni sistem ile üç yıl…

Biri bizi gözetleyecek!

Baba, siyaset, ticaret ve Türkiye…

NOT DEFTERİ: Faşing değil festival

'Ölmek var dönmek yok' dediler ve öldüler!

Uzak ülkenin başkanı!

İçimizdeki tosuncuklar!

NOT Defteri: Haşim İşcan ve bir hastane öyküsü

Hukuk geri mi geliyor?

Dün 1 Temmuz’du ve normalleştik!

Borç ve İnegöl neden gündemde?

Havadan sudan konuşalım, ne dersiniz?

Şehir Hastanemiz emin ellerde!

Hamdolsun sınav ayağımıza geldi!

NOT Defteri: Çekirge Bursa’nın misafir odasıydı

Babalar yılımızda bitmeyen sınavlar

Bursa’nın da Şükrü Çavuşu vardı ama…

Tercihan bir tercüman vakası!

Doğruluk ve iki başarı öyküsü

Bir sihirli kelime havaalanı!

Not Defteri: Nazım, Balaban ve bir Bursa öyküsü

İktidar Bursa’yı yeni mi fark etti?

Aşı tamam… Ya fakirin aşı?

16 Haziran kime ne söylüyor?

Marmara Denizi nasıl kirlendi?

Yeni bir pazartesi ve umut…

Not Defteri: 1936 yılından bir Merinos öyküsü

Bu kanal, kan-alacak gibi!

Çukur kahve açlığı tartışıyor!

Bursa’nın kronik şeker krizi!

Aman gazımız kaçmasın!

Bursaspor’da sıra yapılanmada

NOT Defteri: Oyal ile 6 altın yıl

Doğanın öfkesi son uyarı mı?

Kaçar…kaçar ve de kaçarız!

1 Haziran ve Bursaspor

Müsilaj sadece denizde mi?

Vergili ve yergili bir pazar!

NOT DEFTERİ: Bir Sönmez vardı geldi geçti…  

Açlık neyi bozar?

Final ve tam destek!

Öteki Türkiye dizisi finale doğru…

Bu işi dezenfektan paklar!

Ata’nın Stadyumu ve 19 Mayıs

NOT Defteri: Çankaya’dan Beştepe’ye!

Aşı müjdesi ve 'Koca' bir itiraf

Kıskanıyorum!

Marş ile atılan o ilk adım

Uçuyoruz ama neden?

Üç aday ve sadece Adanur formülü

NOT DEFTERİ: Yeşil Devrim’in yıl dönümü

Sevinç ve kederde birleşmek

Bayram şekeri…

İngiliz’in göreceği herkesi aşılayalım!

Bayram gelmiş neyime!

Bursaspor ve mucizeler!