GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
Açık
DOLAR 7.88
EURO 9.4
ALTIN 458.26
BİST $16.605

Hem EYT'li hem KHK'lı olmak!

19 Ekim 2020 Pazartesi, 18:31

Pazar alışverişine her çıktığımda lafladığım bir dostum var… Aylar önce konuşurken, hem KHK mağduru, bunun doğal sonucu olarak da EYT’li olduğunu dile getirdi. Devlet memurluğu yaparken, o malum bankaya para yatırmış. Bunun yanı sıra o dönem çok makbul bulunan ve her sınavda öğrencileri dereceye giren bir özel okula da yavrusunu göndermiş. Sonra; ne olmuş tahmin ediyor musunuz? Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile işine son verilmiş. Biraz daha soruşturunca, bir önemli suçunu daha itiraf etti sevgili dostum! Üç memur sendikasına da üye olup ayrılmış ve o dönemin en geçerli ve en “aktif” olanına da yatay geçiş yapmış. Bundan büyük suç olur mu?

Olmaz ama hakkında açılmış tek bir dava yok… Sadece işten uzaklaştırma ve başının çaresine bakma cezası kesilmiş! O da başının çaresine, bir yakının yanında pazarcı tezgâhı açarak bakmış.

Bunun yanında çok ilginç bir iş daha keşfetmiş… Bunu anlatırken bana esprili biçimde “bak ekmeğimi taştan çıkartıyorum” demişti. Bunu sadece bir deyim olarak algılarken, biraz ötedeki sandığı açtı ve bana taştan nasıl ekmek çıkardığını gösterdi. Kütle biçimindeki tuzu, küçük bir değirmen taşı biçimindeki aparat ile toz haline getiriyormuş. İşte bunun adı “ekmeğini taştan çıkarmak” oluyormuş. Ekmek parası için taştan bile yararlanmak bunun en tipik örneği olsa gerek. Pardon bir yol daha var; Sayın Bahçeli’nin başlattığı kampanya ile “askıda ekmek” çaresi de yabana atılır gibi değil. Herkesin önünde, fırının duvarında asılı ekmekten istediğiniz kadar alabilirsiniz, ama başkalarını da sakın unutmayın! Bu kampanya ve öneriden acaba nasıl bir yorum çıkar bizler için… İktidarın vatandaşı “kuru ekmeğe” muhtaç ettiğini mi savunuyor yoksa Devlet Bahçeli… Oysa bunun daha geçerlisi türkü olmuş Aşık Mahsuni’nin dizelerinde… “Yiğit muhtaç olmuş kuru soğana…” demiyor muydu? Ekmek ve soğan, ancak bu ikisi yan yana geldiğinde karnı doyacak fakirin…

Galiba “yolun sonu görünüyor” türküsü de çalınacak yakında…

BURSA'DA ANITSAL YAPILAR İÇİN BÜYÜK TEHLİKE

Geçtiğimiz hafta, bir süre önce yıkımları yapılan Atatürk Spor Sarayı, yüzme havuzu ve eski adı GSİM olan kuruma ait idari binaların akıbetine dair, BŞB’nin gönderdiği ve bu bölgeye ait proje ile ilgili yorum yapmıştım. İlgimi çeken de akademik odalar ile Büyükşehir Belediyesi’nin proje yarışması için yapacağı iş birliğiydi.

Konunun muhatabı Mimarlar Odası Bursa Şube Başkanı Şirin Rodoplu Şimşek aradı ve konunun tüm yanlarını ortaya koydu.

Haberde beni şaşırtan ve yanıltan yönleri bir tarafa bırakmadan, Başkan Şimşek’in değindiği önemli bir noktaya öncelikle dikkat çekmek istiyorum. Anıtsal nitelikli sayılan, yapımı çok eski tarihlere dayanan-dayanmayan bu tür yapıların mutlaka tescillenmesi gerektiğini vurguladı. Özellikle 1999 öncesi yapılan bu tür yapıların genelde betonarme özellikli olduğuna değinerek, ömürlerinin sınırlı oluşuna parmak bastı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, eğer bina tescilli değil ve betonarme ise önemli bir özelliği de olsa bir numune alarak “olası risk taşıyor kabulü” ile hemen yıkabildiğine değindi. Buna en tipik örnek olarak Atatürk Spor Sarayı’nı gösterdi.

Bakın burası çok önemli (bu cümleye de çok ısındım)… Kentimizde tarihi ve anıtsal özellik taşıyan ve anlamı olan bir yapıyı bu mevcut “kabul sistemi” ile kaybedebilirmişiz. Başkan Şimşek, bunun da altını çizdi. Özellikle Cumhuriyet öncesine ait, vakıf malı sayılan kamusal ve anıtsal yapıların ivedilikle tescillenmesi gerekiyor bu durumda… Bir örnek vereyim; 1800'lü yıllarda dönemin valisi Ahmet Vefik Paşa tarafından yaptırılan Bursa Büyükşehir Belediyesi tarihi binası… Şimdi sahibi Vakıflar Genel Müdürlüğü.

Kentine sahip çıkma arzusu taşıyan ve yetkili konumlarda bulunanlara önemle duyurulur bu ilginç konu…

Gelelim, yıkılarak yenisinin yapılması gündemde olan spor sarayının proje aşamasına… Projenin yarışma ile belirlenmesi için işbirliği ve Atatürk adının konması önerisi Mimarlar Odası Bursa Şubesi’den gelmiş ve çok olumlu karşılanmış. Böylece mimari proje yarışması ortaya çıkmış. Jüri belirlenirken, bu konunun tarafı sayılabilecek Efe Aydan da sürece dahil edilmiş. Yarışmanın sonucu ve seçilecek proje 7 Aralık’ta açıklanacakmış. Kazanan da ödüllendirilecekmiş. Bu proje sayesinde, Kültürpark yanında benzeri niteliği taşıyan ve şu ana kadar yeterli ilgi görmediği savunulan Millet Bahçesi’nin de işlevselliği sağlanacakmış.

Bu projenin dışında, Bursa’daki tarihi ve anıtsal özellikli yapıların koruma altına alınabilmesi için Mimarlar Odası, uzmanlık alanı bu konu olan geniş katılımlı bir grubu “online” bir toplantıyla görüş bildirmeye davet etmiş. Bu toplantıdan çıkan sonucu da sanırım bizlere ve kamuoyuna açıklayacaklar.

İşte böyle dostlar… Bir haberden yol çıkarak yorum yaparken, neredeyse gerçek gelişmeyi ıskalıyordum. Ama Başkan Şirin Rodoplu Şimşek’in açıklamasıyla aydınlatıldık ve bunu da sizlerle paylaşıyorum. Tarihi çarşı ve hanlar bölgesindeki gelişmeleri de bir başka makalede anlatacağım.

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları

Form  ve reform!

24 Kasım ve Başöğretmen

Keşke penaltı ile olmasaydı…

NOT DEFTERİ: ABD ve Türkiye’deki Barış Gönüllüleri!

Maksat dostlar alışverişte görsün!

Para; varlığı dert yokluğu yara!

Kanal, eleştiri, kamu kaynağı ve Bursa!..

Acıpayam ve acı bir salgın itirafı

Acı reçeteli reform ve Berat Bey’in gücü!

NOT DEFTERİ: Atatürk, katafalk ve Bruno Taut

Hayrettin Çakmak’la…

Çukur Kahve deprem diyor!..

Naci abi ve Yeni Türkiye!..

Bugün 10 Kasım…

Bu çocuklar heyecan veriyor

NOT DEFTERİ: 1855 Bursa depreminde neler yaşandı?

Suçuna ağlayarak sevinen bir millet!..

Tek suçlu var o da ahlâk…

Deprem bugün İzmir’de yarın...

Ali ve saz arkadaşları…

NOT DEFTERİ: Cumhuriyet’in ipuçları Bursa’da mı verilmişti?

Gölyazı Barış Antlaşması!

Dik dur eğilme, Cumhuriyet seninle…

Futbol bu, kaderden kaçılmaz!

Bir yemine yüklü bir maaş!

NOT DEFTERİ: Bir yerel seçim nasıl hükümet düşürdü?

Konu Bursaspor ise herkes haklıdır!

Seçmen nereye bakıyor?

SMA belası ve pompalı dehşeti!

Enerji mi, yetenek mi kazandı ?

NOT DEFTERİ: Gazi’nin ilk Bursa ziyareti  

Laik bir ülke ve Dilipak’ın sözleri

Burası Bursa, şaşırmayacaksın!

16 Ekim Milli Takım ve bir Güzelırmak…

Bakan emekliye nasıl bakıyor?

Sağlık ve eğitim neden sorunlu?

Ülkesinden önde olan Türk futbolcular!

NOT DEFTERİ: Bursa’nın rüya gibi ortak girişim dönemi

Sayıştay da kapanmalı mı?

Eğitimde para hesabı olur mu?

İlk EBA kurbanı!

Bursa'da Covid cenazeleri nasıl defnediliyor?

Sürprizin adı Bursaspor

Atatürk doğarken…

Vaka uymadı, hasta verelim!

Siyaseti hiç sevmem çünkü!..

Dini rüşvet nasıl olur?

Uzaktan eğitime uzaktan bakanlar!

Bu bir futbol yazısı değildir!

NOT DEFTERİ: Bursa'da Hıristiyan okulları ve misyonerlik

Oyun kâğıdı ve Çukur Kahve...

200 liranın sırrı!..

Fabrika yerine hapishane...

Bursa Şehir Kütüphanesi de Vakıflara!..

Bursaspor'u anlamak beceri ister!

NOT DEFTERİ: Menderes gerçeği ve hazin bir son

Guguktan hukuk olur mu?

Bu fasulya yedi buçuk lira!..

Eğitimde hak eşitsizliği olur mu?

Covid maçı sahada bitermiş!

Şimdi karar zamanı

NOT DEFTERİ: Bursa'nın festivali

'Millet Yapar...'

Bugün 11 Eylül farkında mıyız?

Kontrollü fakirlik mi?..

Covid 19 günlerinde ibretlik olaylar!

Bursaspor gerçeği

NOT DEFTERİ: 1 Mart Tezkeresi nasıl kabul edildi?