GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
12.02°
Açık
DOLAR 8.87
EURO 10.48
ALTIN 499.05
BİST 1.385

İktidar Bursa’yı yeni mi fark etti?

18 Haziran 2021 Cuma , 17:15

Sıkça değişen ülke gündemi arasında, İzmir’deki saldırı tuz biber ekti ve de bizleri geçmişe götürdü. Bu menfur saldırı 70’li yılların terör olaylarının kopyası gibiydi. Toplumun sinir uçlarına dokunarak adeta bir test yapıldı. Ama bu toplum deneyimliydi ve de daha önce yaşadıklarını kolay unutmazdı. Önce partiler sağduyu çağrısı yaptı, sonra da halk bu tuzağa düşmedi. Çünkü başına geleceği biliyordu. Yaygın bir deyişle “aynı derenin suyunda iki kez yıkanılmaz” gerçeğini hatırladık toplum olarak. Çünkü, aynı silahtan çıkan kurşunla iki karşıt görüşlü gencin öldüğünü de tanık olmuştuk. Sonuçta, askıya alınan demokrasi, kapatılan partiler ve de yüz binlerce insanın geleceğinin karartıldığı gerçeğini 12 Eylül döneminde yaşadık.

Dün sabah yine de endişeliydim. Bir gelişme oldu mu diye TV ekranına dikkat kesilmişken Hazine ve Maliye Bakanı Lütfü Elvan’ı Bursa’da sanayiciye hitap ederken gördüm. Dinledim, sonra da bu ziyarete dair haberlere göz attım. Bir süreden beri herhangi bir bakandan duymadığımız “..cağız” veya “…ceğiz” ile biten cümleler kuruyordu Lütfü Elvan. Yani artık  “yaptık” ve de “ettik” kelimeleri yerini yapılacaklara bırakmıştı. Bu sıkıntılı durumda umutlanmak istedim doğal olarak… Önce buna dair haberlere de bakarak yorumlamaya çalıştım. Elvan döviz kuruna yönelik "Kur istikrarının sağlanması ve enflasyonda düşüşle sermaye girişi hızlanacak, TL varlıklara giriş artacak" mesajı vermişti. Bu nasıl sağlanacaktı, bilgimi yokladım, geçerli bir yol da bulamadım.

Konuşmasının bir bölümünde “Enflasyonla mücadele tüm politikalarımızın önünde, kısa vadeli kazanımlar uğruna asla enflasyon hedefimizden kopmayacağız.”  gibi bir cümle kurdu. Bunun anlamı, kâr marjına bakmadan üretmeye devam edin demek miydi sanayiciye? Yanıtı muhatapları daha iyi yorumlayacaktır diye düşündüm. Ama Elvan’ın bir cümlesi beni çok etkiledi.

“Tarihimizde ilk defa 200 milyar doların üzerine bir ihracat performansı gerçekleştireceğimize inanıyorum” dedi.

Bu bir temenni miydi, yoksa bir ışık mı görmüştü bilemedim. Rakam da çok ilginçti. Türk Lirası’nın değerini korumak için nasıl satıldığı belli olmayan o meşhur 128 milyar dan daha fazlası nasıl elde edilecekti? Galiba Bursa ziyaretinin sırrında bu durum da yatıyordu diye düşünmeye başladım. Her gün sizlerle buluştuğum enbursa.com haber sitesinde, konuya dair haberin bir bölümü gerçekten etkileyiciydi. Bakan, salgın ve diğer sorunlar nedeniyle sahaya inemediklerinden dem vurarak, artık sanayici ile buluşacaklarını belirtiyor. Sonra da, konuyu Bursa’ya getirerek ilginç cümleler sarf ederken Anadolu turuna neden buradan başladıklarını şöyle ifade ediyor.

 “Otomotivin ve tekstilin kalbi burada atıyor. Türkiye’nin otomobilinin Gemlik’ten yola çıkacak olması elbette tesadüf değil. Dolayısıyla taşıdığınız bu potansiyel, ülkemize de yüksek katma değer, üretim çeşitliliği ve istihdam olarak geri dönüyor. Bu etkileyici performans, sizleri bir rol model olarak da öne çıkartıyor.”

Önce bir durdum ve de “günaydın” demek geldi içimden… Bakan’ın ifadesine göre Bursa’nın ihracatı bu yılın ilk beş ayında geçen yıla oranla yüzde 38 artmış. Sanırım bu durum onu çok etkilemiş olacak ki, Bursa beklentisini büyütmüş. Buna söyleyecek sözüm yok, çünkü bu yıl daha verimli çalışıldığı aşikâr. Hazine ve Maliye Bakanı Elvan, Bursa’nın artılarını öne çıkardıktan sonra, sanayicinin yükünü hafifletecek önlemleri de dile getirmiş ve sonra da Bursa için beklentiyi oldukça yüksekte tutmuş. Bakın bu konuda ne diyor:

“Yüksek katma değer üreten, dijitalleşmeyi teşvik eden ve rekabet gücünüzü artıracak yatırımlara öncelik vermenizi arzu ediyoruz. Bursa, sahip olduğu avantajlarla yerli yabancı pek çok yatırımcının hedef noktası da olabilir. Dolayısıyla sizlerin pro-aktif olmanızda, uluslararası işbirliği imkânlarını zorlamanızda büyük faydalar bulunuyor.”

Bursa’ya dair beklentiler kent adına gurur okşayıcı tamam… Ama bu kentte otomobil üreten fabrikalar 50 yıldan beri var. Buna bağlı yan sanayi güçlü ve işgücü de aynı oranda yetişmiş durumda. Bursa’yı bir daha keşfetme konusu acaba nereden doğdu? İşte bütün mesele… Bunlar bilinmiyor muydu bu güne kadar, öyleyse durum vahim demektir. Biliniyorsa, şu anki teknoloji artık devrini tamamladı anlamına gelir bu sözler…

Yani, oda yöneticilerine, yeni OSB alanları aramak yerine “teknolojiyi yenileyin” ve buna uyacak ara eleman yetiştirin demek istiyor galiba Sayın Bakan… Ben öyle anladım. Anadolu turuna Bursa’dan başlamasının nedeni için de bir görüşüm var. Bursa sanayicisi, sanatkârı ve esnafı, kamuya karşı saygılıdır, uysaldır. Kimseyi yüzüne karşı eleştirip, zor durumda bırakmaz. Buna bir de Sayın Cumhurbaşkanı’nın gözdesi TOGG Projesini ekleyin, Bakan ne yapacak Bursa’dan başlamayacak da..! Yorumumu çek edeyim diye, yıllardır bir OSB bünyesinde profesyonel yöneticilik yapan arkadaşıma sordum bu ziyaretin önemini… İçten ve net yanıt geldi.

“ Bence ekonomi yönetimi son aylarda veya yıllarda Bursa’ya çok boş verdi. Diğer illeri bilemem… Berat Albayrak, döneminde Bursa’yı ihmal etmezdi. Hatta BTSO dışında diğer OSB temsilcilerine de uğrardı. Ama son dönemde bu ortadan kalktı. Özellikle bürokrat ve yetkililer BTSO’ya uğrayarak Bursa’yı öğrendik sanıyor. Ama BTSO her yere hakim değil ki. Bu da önemli bir eksik.”Bu cümleler üzerine ne denebilir?

 İyi günler ilerde diyelim ve umudumuzu yitirmeyelim.
 
 
 
 
 
 

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları

NOT DEFTERİ: Raylar üzerinde Mudanya seyahati

Muhalefetin dayanılmaz konforu

Bursalı öğrencinin salgın ile imtihanı!

Apartman mı saray mı?

Yurt!

Bu kadim şehre şöyle bir bakmak

NOT DEFTERİ: Osmanlı İmparatorluğu ve BTSO

Günaydııınnn…

Son çare inanç iklimi

Buzlar Çözülmeden!

Çukur Kahve betonu konuşuyor

12 Eylül’den arta kalanlar

Not Defteri: 41 Yıl sonra 12 Eylül ve Bursa

Bursa için 11 Eylül ve önemi

Laik ve layık

Oldu MU şimdi?

Bursa Old City ve ulaşım kaosu

Sınıfları doldurduk da…

Not Defteri: Atatürk kadının yerini ilk kez Bursa’da gösterdi

Barajlar ve bagajlar

Şahsa ait ilk kasaba yolda!

Bursa Şehir Hastanesi ve skandal bir ölüm!

İşsiz, güçsüz ve umutsuz…

Çok şükür…

Not Defteri: Bursalı Edison Adnan Ener

Sıcaksu el yakıyor!

Bakanlık önerisi ile gönüllü OSB desteği!

Büyük Zafer ve Ulu Önder’in savaş yetkisi

Vekil asılı hırpalarsa…

Her gün bir uçağımız düşüyor!

Not Defteri: Tarihten günümüze İmralı

Çavuşoğlu’ndan inciler ve politika…

Hangisi kimin işi?

Taliban ve laiklik

Bursa’nın sel karnesi iyi değil

Yine 17 Ağustos ve yine gözyaşı

NOT DEFTERİ: 6-7 Eylül olayları ve Altındağ vakası

Bursa’da bir dost meclisi!

Emek de yaşam da bedava

Ateş düştü ama kül yine yakıyor!

Soma ya da Somali…

Memleket Partisi, İnce ve Bursa

NOT DEFTERİ: Bursalı Çılgın Türkkuşları

“Üğretmenim… böğün canlı ders vaa mı?”

Türk Tayyare Cemiyeti ve Bursa

Yangın mutfağa ve hastaneye sıçradı!

Kibir kıvılcımları!..

Yangınların nedeni iklim değişikliği mi?

NOT Defteri: Nefes nefese on bir gün…

Doğu!

Yangın..!

Genç kuşağı kaybetmenin eşiğindeyiz!

Kendi kalesine gol atanlar!

Cansuyu…

Bayramı kedere döndürme becerisi!

Not Defteri: Unutulmaz sayım günleri…

Müjdeler var yurdumun toprağına taşına…

Gündem sıcak olaylar ılık mı ılık!

Erdoğan ve Bozbey belli, ya rakipler?

47 yıl sonra Barış Harekâtı

Yarınlar ve bir bayram sabahı

NOT DEFTERİ: Futbol ile Türkiye’ye vurmak!

Ülkeler ve sistemler ayrı, sorunlar benzer!

Sakinleşen Boğaziçi ve özelleşen TRT

O gece karanlıkta kalanlar!

Yeni sistem ile üç yıl…

Biri bizi gözetleyecek!

Baba, siyaset, ticaret ve Türkiye…