GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
18.02°
Açık
DOLAR 8.67
EURO 10.34
ALTIN 495.92
BİST 1.41

Kafalar karışık, salgın sonrası ne olacak?

12 Mayıs 2020 Salı, 18:12

Cumhuriyet'in ilk yıllarından ve 1929'daki "Büyük Buhran" diye tanımlanan küresel ekonomik krizden sonra yaşanan en tipik ve sıkıcı bir dönemi yaşıyor biz ve bizden önceki kuşak... Belki de "İkinci Dünya Savaşı'nı unuttun" diyebilecek, dikkatli okurlar da olacaktır. Doğru ama, bu ölümcül savaş, tüm dünyayı direkt etkilemedi ki, Türkiye bile usta bir manevrayla dışında kaldı bu belanın... Geçelim... Asıl konu, salgından sonra dünya nasıl şekillenecek ve Türkiye kendini nerede konumlandıracak! Önce buna bakalım, sonra da yaşadığımız kente doğru geliriz nasıl olsa...

Sadece benim kaygım ve konum değil bunlar. Ekranlarda izlediğimiz bazı uzman konuklar şimdiden bunun hesabını yapıyor. Önemli olan düşünmek değil de öngörüde bulunmak. Örneğin neye bakarak sonuca varabiliriz?

Sıralıyorum... Birincisi, salgın dünyanın her yanını sardı ve bunun direkt adı "küresel bela" olarak geçecek. Yani herkes birbirini etkileyecek.

İkincisi; Dünya devi sayılan ABD, Çin, Almanya, Japonya, Rusya, İngiltere gibi ülkeler virüsle savaşta resmen çuvalladı. Vatandaşlarının göz göre göre ölümüne çare bulamadılar. Yani, bırakın Afrika ülkelerini, İtayla, İspanya gibi ülkeler bile çaresiz konuma düştü. Sebebi de, sosyal devlet anlayışından uzaklaşmaları olarak görünüyor.

Öyleyse soru şöyle... Bu büyük krizden kimler daha önce çıkacak? Hemen ikincisi, tüm ülkeler ve yönetimleri bundan etkilendiği için yakın gelecekte yönetim sistemleri ne olacak? Daha açık ifadeyle, liberalizm ya da kapitalizm veya emperyalizm geride kalarak, üye yönetimlerine sosyal demokratlar, sosyalistler mi hakim olacak?

Sorunun ne yazık ki iki yanıtı var. Birincisi saydığım sistemlerin geçerli olacağı yönünde, ikincisi daha ilginç, günümüzdeki otoriter liderlerden (Tramp, Putin, Johnson gibi) daha otoriter olanları iş başına gelecek.

İşte belirsizlik burada. Ekranda görüşlerini ve aldığı bilgileri açıklayan Stratejist ve Yazar Erol Mütercimler'e kulak veriyorum bu bağlamda... Öyle ilginç açıklamaları var ki, nefes almadan dinledim. Konuşmalarından bir kuple:

"Salgın herkesi etkiledi. Buna rağmen en kısa sürecede toparlanacak olanlar yine ABD, Almanya, Çin ve Japonya... Buna karşı küresellik sonlandı. Çünkü herkes zor durumda. Kim kime mal alıp satacak?

Şu anda bazı çevrelerde komünizm ve sosyalizm tartışılıyor... Avrupa'da sosyal demokratlar öne çıkabilir. Almanya'daki bir bildiri çok düşündürücü. Yeni bir Almanya inşasından söz ediliyor. Bazı köktenciler Almanya yerine 'Prusya' bile diyorlar. Bu düşünce Almanya için kabul edilebilir ama; buna rağmen radikal sağ düşüşte..."

Mütercimler, bu bilgilere Avrupa gazetelerindeki makalelerden tercüme ederek ulaşmış (ne de olsa soyadı mütercim adamın).

Bir de çok korkutucu yorumu var... Virüsün laboratuvarda üretildiğini savunanlar doğru düşünmese bile, öldürücülüğü ve bulaşıcılığını keşfeden terör örgütlerinin bunu kullanabileceği ve "biyoterör" tehlikesinden de söz ediyor. Bu nedenle benim de kafam karıştı. Üstelik ülkemizi düşününce, küreselliği yok eden böyle büyük bir ekonomik krizle Türkiye nasıl baş edecek, hakikaten çok korkutucu. Avrupa makalelerindeki en kötü varsayımı da açıkladı Mütercimler... Kriz dünyada yaklaşık 350 milyon kişiyi işsiz bırakabilirmiş.

Sonra da kendi yorumunu ekliyor bu bilgiler ışığında. "Kriz süreçleri, var olan liderleri yok eder, yenisini yaratır."

İnsanın beynini yakacak bir yaklaşım, aman ülkemden ırak!

Krizler kahramanlar da yaratırmış. Örnek olarak 1999 depreminde yıldızı parlayan ve halkın can kulağı ile açıklamalarını dinlediği Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara'yı örnek gösteriyor. Yeni kahraman da Sağlık Bakanı Fahrettin Koca imiş. Açıklamalar sırasında elektronik ortamdan takipçilere bakılıyor ve acayip bir sonuç çıkıyor. Koca'nın bu günlerdeki takipçi sayısı 8 milyon 600 bin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ise 7 milyon 700 bin imiş. Ben o programın yalancısıyım!

Türkiye için çıkış yolu var mı ya da ne yapılırsa olacak yaklaşımının da yanıtı belli aslında... İnsan hakları, basın özgürlüğü, hukuk devleti ve hepsi için şeffaflık. Bu konuların tartışılmadan yerine getirilmesi gerekiyor...

Bu kadar ağır öngörülerden sonra Bursa için ne demek gerekiyor, gerçekten bilemedim. Bildiğim ve ezberimde olan, hiçbir alanda eski gücünde ve dikkate alınır bir konumda olmadığı. Nasıl aşılır? O da aslında belli gibi... Özellikle sanayide özel sektörün üretimini, çağdaş alanlarda yapmasına bağlı. Ardından da bu kentin tarihi, doğası ve turistik değerlerinin öne çıkarılarak en şiddetli biçimde korunması gerekiyor.

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları

Tercihan bir tercüman vakası!

Doğruluk ve iki başarı öyküsü

Bir sihirli kelime havaalanı!

Not Defteri: Nazım, Balaban ve bir Bursa öyküsü

İktidar Bursa’yı yeni mi fark etti?

Aşı tamam… Ya fakirin aşı?

16 Haziran kime ne söylüyor?

Marmara Denizi nasıl kirlendi?

Yeni bir pazartesi ve umut…

Not Defteri: 1936 yılından bir Merinos öyküsü

Bu kanal, kan-alacak gibi!

Çukur kahve açlığı tartışıyor!

Bursa’nın kronik şeker krizi!

Aman gazımız kaçmasın!

Bursaspor’da sıra yapılanmada

NOT Defteri: Oyal ile 6 altın yıl

Doğanın öfkesi son uyarı mı?

Kaçar…kaçar ve de kaçarız!

1 Haziran ve Bursaspor

Müsilaj sadece denizde mi?

Vergili ve yergili bir pazar!

NOT DEFTERİ: Bir Sönmez vardı geldi geçti…  

Açlık neyi bozar?

Final ve tam destek!

Öteki Türkiye dizisi finale doğru…

Bu işi dezenfektan paklar!

Ata’nın Stadyumu ve 19 Mayıs

NOT Defteri: Çankaya’dan Beştepe’ye!

Aşı müjdesi ve 'Koca' bir itiraf

Kıskanıyorum!

Marş ile atılan o ilk adım

Uçuyoruz ama neden?

Üç aday ve sadece Adanur formülü

NOT DEFTERİ: Yeşil Devrim’in yıl dönümü

Sevinç ve kederde birleşmek

Bayram şekeri…

İngiliz’in göreceği herkesi aşılayalım!

Bayram gelmiş neyime!

Bursaspor ve mucizeler!

NOT DEFTERİ: Kader günü oradaydım

Sosyal devlet ya da..!

Bahar gelir mi?

Bursa için Anayasa hayal mi?

Patron kim?

Yaşamak emek ister, ölmek bedava!

Milenyumun altın çocukları

NOT DEFTERİ: 1 Mayıs, Walesa ve Denizer

Görmek ya da görmemek işte bütün mesele!

'Tam kapan-ma!'

Bugünlerde ne düşünüyorlar?

24 Nisan ve iki üç küçük anı!

NOT Defteri: 23 Nisan, Bursa ve siyah örtü

Kamu-özel iş benzerliği!

Yıl 1961 ve bir 23 Nisan günü

Siz hangi Yıldırım’ı tanıyorsunuz?

Gençler de sezonu kapatmış!

On bir yıl gecikmiş bir makale !

NOT Defteri: Toprak Mahsulleri Ofisi nasıl hatırlandı?

Çukur kahve isyanda!

Alın teri ile kazanılan üç puan

Gülelim ama düşünelim de…

Afiş mi, 128 milyar dolar mı sakıncalı?

Bu maça isim koymak zor!

NOT Defteri: AKP Bursa’da Şahin ile nasıl başlamıştı?

Karadeniz’de gemilerimiz mi battı?

Acilen paniklememiz lazım!

20 yıl sonra nasıl bir Bursa?

Sıklet farkı skora yansıdı