GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
12.02°
Açık
DOLAR 8.82
EURO 10.36
ALTIN 496.84
BİST 1.392

Müjdeler var yurdumun toprağına taşına…

23 Temmuz 2021 Cuma , 14:59

Cumhuriyetimizin 50. yılı için bu mısra ile başlayan bir marş yapılmıştı. Sanırım pek tutmadı. Bu gün ilk iki cümlesini hatırlayanın bile çıkamayacağını iddia edebilirim. Aslında bu marşı aklıma getiren “müjde” kelimesi idi.

Sayın Cumhurbaşkanı 20 Temmuz Kıbrıs Barış Harekatı nedeniyle bayramı adada geçirme kararı vererek, günler öncesi bazı müjdelerden söz etmişti. 19 Temmuz günü yaptığı konuşmada müjdeyi ülke olarak tam anlamadık sanki… Çıka çıka, bir Millet Bahçesi ile bir Külliye çıktı torbadan. Oysa Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni tanıyan bir ülke mi var acaba dedirten bir umut belirmişti. Belki de Kıbrıs yakınlarında yeni bulunmuş bir gaz yatağı mı vardı bu müjdenin içinde… Herkes, her siyasi analist kendince bir yorum yapıyordu. Hatta bir ara Kıbrıs’ta da Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçileceği kulis bilgisi bile yayıldı. Hele, Maraş bölgesinin tamamen turizme açılacağı ihtimali herkesin gözlerini parlatmıştı.

Sonunda tartışmalı bir protokol ve de İYİ Parti heyetinin alanı terk edişi ile yapılan bir anma töreni kaldı elimizde…

Kıbrıs Fatihi diye bilenen ve taraflı-tarafsız herkesin bunu belirttiği Bülent Ecevit’ten söz edilmeden yeni 20 Temmuz kutlaması izlendi.

Bahçe ve külliye haberi ile yine şaşırmamak için kendimizi zorladık ama, işin siyasi boyutu, Cumhurbaşkanı’nın hitaptaki kelimeleri ve tavrı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni sanki bir müstemleke ve AKP’nin yan kuruluşu haline soktu havası oluştu. Kıbrıs muhalefeti zaten seçimden bu yana Erdoğan’ın tavrından mutlu değildi ve bunu protesto ile ifade etti. Çok demokratik bu tepki bile Türkiye modeli ile “hainlik” seviyesini indiriliverdi bir anda… Hele, İngilizlerden kalan ve Kıbrıs’ın her şeyi Dr. Fazıl Küçük’ün çalışmalarını yaptığı Cumhurbaşkanlığı konutu “gecekondu” ile tanımlanınca ortaya sanki bir öfke patlaması çıkardı! Türkiye, Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nden, yeni isimli bir Kıbrıs Devleti konusu tepki almış olmalı ki, müjde bir anda toprak ve betona dönüştü. Yoksulluk ve salgın belası ile baş etmeye çalışan bir kısım vatandaşımız da hemen gardını aldı ve mizahi biçimde  “eyvah Kıbrıs’a yapılacakların parası yine bizden çıkacak” endişesini dışa vurmaya başladı. Sonuç; haftaya böyle buruk bir müjde ile başladık.
 
Müjde bu kez Bursa’dan ve konu EDS
Yüksek nem oranı ve aşırı sıcak bir hava, bir süreden beri Bursa semalarında bir sis bulutu oluşturup, kentin üzerini örtüyordu. Bu da sıcak ve boğucu bir havaya yol açıyor, nefes almayı zorlaştırıyordu. Dün sabahtan itibaren bös konusu sis bulutu kalkmış yerini kar beyazı kaplamıştı. Böylece normal hava hasretimiz bitmiş oldu. İşte bu önemli bir müjdeydi Bursa için.
Asıl müjde bayram öncesi geldi. Benzerine fazla rastlanmayan bir sitem ihalesinin iptaliydi. Kısa adı EDS denilen, kent içinde kullanılan ve de 10 yıllık sürede 14 milyon 400 bin adet kesilecek “ceza garantili” Elektronik Denetleme Sistemi ihalesi, kendi ifadelerine göre CHP İl Yönetimi’nin uyarısı ve bazı ilginç ilişkileri ortaya çıkarması sonucu, bizzat Büyükşehir Belediyesi tarafından, ihalenin yarışma koşulları olmadan yapılması gerekçe gösterilerek iptal edilmiş. CHP İl Başkanı İsmet Karaca’nın iddiaları ise oldukça ağır.

"Bu projenin aslında adrese teslim bir hortum projesi olduğu önceki gün ortaya çıkmıştı. AKP'li Bursa Milletvekili Mustafa Esgin ve Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi AKP Grup Sözcüsü Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan'ın trafik cezası garantili 720 milyon liralık EDS ihalesini alan Caba İnşaat AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Balyen'i ihaleden önce ziyaret ettiğini fotoğraflarıyla kamuoyuna açıklamamızın ardından, ihalenin iptal edildiği duyuruldu. Çünkü mızrak çuvala sığmadı.”

BBB resmi sayfasında iptal açıklamasında, 30 Haziran’daki ihale öncesi Türk Telekom, Turkcell, Türksat ve Aselsan gibi firmaların ilgilendiği, 22 firmanın sistem üzerinden ihale dosyası indirmesine rağmen, ihaleye sadece 2 firmanın katıldığı bilgisine yer verilmiş.

Bu tür örnekler, yerel ve genel yönetimler bünyesinde artık olağan hale geldi. Belki de toplum tarafından kanıksanmış izlenimi de asıl tehlikeyi gösteriyor.

Evet dostlar, müjde dedik, şaşırtan gelişmeler ortaya çıktı. Bunları bir an için geride bırakıp bu anlamlı günü bir kez daha yaşayalım isterseniz… Çünkü   Lozan Barış Anlaşması, yani Türkiye’nin özgürlüğünün tapusu 98 yıl önce bu gün imzalanıp verildi.

Ülkemiz için bir kez daha kutlu olsun.
 
 

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları

Fakir ama gururluyduk

NOT DEFTERİ: Raylar üzerinde Mudanya seyahati

Muhalefetin dayanılmaz konforu

Bursalı öğrencinin salgın ile imtihanı!

Apartman mı saray mı?

Yurt!

Bu kadim şehre şöyle bir bakmak

NOT DEFTERİ: Osmanlı İmparatorluğu ve BTSO

Günaydııınnn…

Son çare inanç iklimi

Buzlar Çözülmeden!

Çukur Kahve betonu konuşuyor

12 Eylül’den arta kalanlar

Not Defteri: 41 Yıl sonra 12 Eylül ve Bursa

Bursa için 11 Eylül ve önemi

Laik ve layık

Oldu MU şimdi?

Bursa Old City ve ulaşım kaosu

Sınıfları doldurduk da…

Not Defteri: Atatürk kadının yerini ilk kez Bursa’da gösterdi

Barajlar ve bagajlar

Şahsa ait ilk kasaba yolda!

Bursa Şehir Hastanesi ve skandal bir ölüm!

İşsiz, güçsüz ve umutsuz…

Çok şükür…

Not Defteri: Bursalı Edison Adnan Ener

Sıcaksu el yakıyor!

Bakanlık önerisi ile gönüllü OSB desteği!

Büyük Zafer ve Ulu Önder’in savaş yetkisi

Vekil asılı hırpalarsa…

Her gün bir uçağımız düşüyor!

Not Defteri: Tarihten günümüze İmralı

Çavuşoğlu’ndan inciler ve politika…

Hangisi kimin işi?

Taliban ve laiklik

Bursa’nın sel karnesi iyi değil

Yine 17 Ağustos ve yine gözyaşı

NOT DEFTERİ: 6-7 Eylül olayları ve Altındağ vakası

Bursa’da bir dost meclisi!

Emek de yaşam da bedava

Ateş düştü ama kül yine yakıyor!

Soma ya da Somali…

Memleket Partisi, İnce ve Bursa

NOT DEFTERİ: Bursalı Çılgın Türkkuşları

“Üğretmenim… böğün canlı ders vaa mı?”

Türk Tayyare Cemiyeti ve Bursa

Yangın mutfağa ve hastaneye sıçradı!

Kibir kıvılcımları!..

Yangınların nedeni iklim değişikliği mi?

NOT Defteri: Nefes nefese on bir gün…

Doğu!

Yangın..!

Genç kuşağı kaybetmenin eşiğindeyiz!

Kendi kalesine gol atanlar!

Cansuyu…

Bayramı kedere döndürme becerisi!

Not Defteri: Unutulmaz sayım günleri…

Gündem sıcak olaylar ılık mı ılık!

Erdoğan ve Bozbey belli, ya rakipler?

47 yıl sonra Barış Harekâtı

Yarınlar ve bir bayram sabahı

NOT DEFTERİ: Futbol ile Türkiye’ye vurmak!

Ülkeler ve sistemler ayrı, sorunlar benzer!

Sakinleşen Boğaziçi ve özelleşen TRT

O gece karanlıkta kalanlar!

Yeni sistem ile üç yıl…

Biri bizi gözetleyecek!

Baba, siyaset, ticaret ve Türkiye…