GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
Açık
DOLAR 7.43
EURO 8.97
ALTIN 411.4
BİST 1.531

Ne olacak bu Japon esnafının hali!

22 Şubat 2021 Pazartesi, 18:03

Bizim kuşak ve daha öncekiler 20. yüzyılı yaşadı ve 21. yüzyıldan da bir parça kopardı! Üstelik geçtiğimiz onlarca yılda görülmeyen bir bela ile savaşarak… Anladınız sanırım, salgından söz ediyorum… Dünya halkları ve devletlerinin çaresizliğini de kastediyorum. Liderlerin bu durum karşısında nasıl saçmaladığını söylemek istiyorum. Velhasıl, ülkelerin birbiri ile dayanışmasını zorunlu kılan ve de yöneticilerinin halkına şefkat gösterip, elindeki tüm olanaklarıyla yardım etmesi gerekirken, çaresizliği, bencilliği ve de giderek yaygınlaşan totaliterliği yaşatmalarından söz ediyorum.

Uzun sözün kısası durum vahim… İçimiz sıkıntılı… Hepimiz üzgün ve yorgunuz. Neredeyse gülmeyi unuttuk. Gelecek kaygısı taşıyoruz. İsterseniz kısa süreliğine bırakalım bu kaygıyı da, geleceği ülke yönetimlerinde kimler varsa ya da kimler talipse onlar düşünsün!

Peki biz ne yapalım? Bu garip ortamda, bazen cin fikirli ve ekonomik sıkıntılardan fırsat yaratmaya çalışanlara ve de güldürürken düşündüren olaylara tebessüm ederek, içimizi ferahlatalım. Eeee, artık başlayayım, ne dersiniz? Düşündüren gelişmelere ve olaylara geçmeden, siyasetin sivri dilli, sempatik vekili Cemal Enginyurt’un veciz cümlesini de araya sıkıştırıvereyim hemen…

“Sayın Cumhurbaşkanım, AKP Genel Başkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı size şikâyet ediyorum. Salgın günü kongre yaparak insan sağlığını tehlike attığı için…”

Yorum yokkkk…
 
Gülelim, güldürelim!

Hafızam beni yanıltmıyorsa, geçmiş yıllarda bir güldürü programının adı böyleydi. O dönemde, siyaset bile mizah üzerinden yapılırdı. RTÜK o zaman var mıydı, ne ile uğraşırdı gerçekten bilmiyorum. Ama böylesi programlara da bir kısıtlama gelmezdi nedense!..

İşte günümüzden bir capcanlı örnek. Küresel salgın nedeniyle ekonomisi yavaşlayan ve her ülkede olduğu gibi iş yerleri verimli çalışamayan Japonya’da, devlet destek paketi açıklamış. Yanlış duymadıysam tam 3 trilyon dolara tekabül edecek miktarda…

İşte o Japonya’ya, deniz aşırı bir ülke, yani Türkiye yardım elini uzatarak (!) devlet kurumu Anadolu Ajansı’nı göndermiş. Ajans, “Japon esnafının” sorunlarını dile getiren haber yapacakmış! Ülkemizdeki ekonomik sıkıntıdan bir kare bile gösteremeyen, bir cümle bile kuramayan AA. yönetiminin, bunu neden yaptığını çözemedim! Acaba Türkiye’nin durumunu anlatmak için mi, yoksa kıyaslamak babında mı bu sefer. Anlayan bize de anlatsın lütfen! Tam bunları kaleme alırken, açık olan televizyona kulak kabarttım ve de NTV Muhabiri Kayhan Karaca, Nice kentindeki sıkıntıları dile getiriyor ve yarı kapanma yaşanan şehirde, esnafın sıkıntılarını acıklı bir yüz ifadesi ile anlatıyordu! İçimden “ah, bizim Anadolu Ajansı bir de Nice esnafına el atasa ne olur sanki?” diye iç geçirdim. Belki de dileğim gerçekleşirse, bize dostluk yüzünü gösteremeyen Fransa’ya da insanlık namına bir desteğimiz olur.

Bir Ay var, bir de ayçiçeği!

Sayın Cumhurbaşkanı’nın önce basın açıklamasında ve TBMM çatısı altında, partisinin grup toplantısında verdiği müjde büyük yankı yaptı. 2023 yılında Türkiye Ay toprağına en azından bayrağımızı dikecek ve bu arada Uzay Ajansı aracılığı ile bir Türk’ü gönderecek. Halkımızın bir bölümünde büyük heyecan yaratan bu olayın ardından, muhalif kılıklı münafıklar işi şakaya vurdu!

İşte bir emeklinin seslenişi…

“Biz ay başını getiremezken Ay’a gitsek ne olur?”

Ev kadınları da ağız birliği içinde “Ay” geçen cümle kurmaya yemin etmişler.

5 kiloluk ayçiçeği yağının 80-90 liralara satılması üzerine “Hadi Ay tamam, bir de ayçiçeği yağına kavuşabilsek” cümlesini koro halinde tekrarlamış.

Bir başka ses de bir ekonomistten yükselmiş. “Ay’a sert iniş yapmak mümkün. Bunu uzay çalışması yapan tüm ülkeler gerçekleştiriyor. Önemli olan dövize sert iniş yapmak!” demiş.

TV ekranında gördüm. MAKVİM diye bir elektronik gazete yayın hayatına başlamış. Ben öyle sandım. Halbuki bunu yapan DEVA Partisi mensuplarıymış. Başlık aynen şöyle: “Bu haberi okumadan Ay’a gitmeyiniz…”

Merak ettim bunu neden yaptılar diye… Ama öğrendim. Bir süre önce Takvim gazetesinde ilginç bir haber yayınlanmış. Hem de manşetten… Başlık; “Bunu Okumadan Market’e gitmeyiniz” diyormuş. Haberin içeriği hem kahredici, hem düşündürücü, hem de şaka gibi… Markette önce fiyatlar kontrol edilecek, pahalı ürünlerin yanına yaklaşılmayacakmış… Ve de, (bakın burası çok önemli) mümkünse yanınıza çocuk almayacakmışsınız. Çocuk bu, o sırada rafta gördüğü çikolatadan ve diğer şekerlemelerden de isteyebilir, zor durumda kalırmışsınız. Bunu nasıl yorumlamalı. Tamam DEVA partililerin Ay yorumlu mizah haberine diyeceğim yok, pek fena sayılmaz alay edebilmek için…

Ama çocuğunuzu yanınıza sakın almayın mottolu o haber, insanı güldürmek yerine ağlatacak gibi… Yani güleriz ağlanacak halimize demenin tam Türkçesi. TAKVİM kime gönderme yaptı, ülkenin hangi vaziyetini ortaya koydu, bunu öğrenebilmek için yöneticilerinin niyetini okumak gerek! O da bende yok.

TÜİK yine başrolü kaptı!

Kendine has Türkçe anlatımı ile, yani Tüikçe ile yapılan bir açıklama daha… Bu önemli kurum işsizlik rakamlarını açıklamış... Ve de yine aynı sonucu almış. İstihdam giderek daralırken, işsizlik de azalmış! Sadece gülelim mi? Yetmez, bunu nasıl başardılar ona bakmak gerek. Diğer kurumlar ve sendikalar “işsizlik rakamı “ için 18-34 yaş aralığındaki gençlere bakarken, TÜİK büyük bir ustalıkla 15-24 yaş aralığını baz alıyormuş. Bu gruptaki gençlerin bir bölümü reşit değil, sigortalı çalıştırılmazlar. Bir bölümü de vatani görevi için birliklerinde. Onlar böylece yok bu hesapta… Burada durup bir Demirel atasözünü hatırlatmak isterim!

“Meseleleri mesele etmezseniz, ortada mesele kalmaz.”

Unutmadan size ilginç ama bayat bir haber vereyim. Başarılı çalışmaları nedeniyle TÜİK Başkanı’na teşekkür edilmiş ve yerine yardımcısı atanmış. Bu iş bu kadar basit… Rakamlar ve de makamlar ile oynamak o kadar kolay ki ülkemizde… Sadece birkaç dakikaya ve de bir sekretere bakar. Sayın Cumhurbaşkanımız “yaz kızım der” yazılır, anında atama da yapılır atma da!

Gülünüz, güldürünüz ve meseleleri mesele etmeyiniz lütfen!
 

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları

Bursa’ya 5 yıllık planlama!

Bursa pilavı mı, Bursa planı mı!

Bursaspor mucizesi!

NOT DEFTERİ: Bursa ortak Türkiye pazar

Salgında ruh sağlığı ve kayıplar

Evet, zor günler başladı

Mizahı da biz yaparız!

Kültür, sanat ve Bursa Festivali

Yenilgi ağır geldi

NOT DEFTERİ: Saz başlar, söz biter...

Salda’da 'mars' mı olduk!

Hayaldi gerçek oldu!

Analar ve oğulları

Ülke morali gibi maç da…

Nilüfer’de Gıda Yılı

NOT DEFTERİ: Piccinato Planı ve stadyum alanı!

Bursalı üç isim salgına damga vurdu

Çukur kahve uzay yolunda!

Siyasette ince hesaplar!

Bu maçın adını siz koyun!

Sayım yok, artık Z kuşağı var!

 NOT DEFTERİ: Bursa’nın sembolü Teleferik

Yankee Go Home!..

Yunuseli bir başlangıç mı?

Cep telefonu lüks müdür?

Ülkem ÇİÇEK açtı!

Bu yenilgiye neden şaşırmadım ?

NOT DEFTERİ: Her evde bir Merinoslu vardı!

Hasan Bora ve hüzünlü bir hikâye

Çukur Kahve’de çay partisi!

Belediyeler yarışıyor ama…

Geçmiş zaman ve şu an…

NOT DEFTERİ: Sergi ve fuar şehri olarak Bursa

Bursaspor 'demir' gibi…

Sakin Bursa’da 'TAK' diye bir ses!

Velhasıl Bursa pet şişedeki sudan ibarettir!

Bu ofisler bize ne söylüyor?

Geçim değil yaşam sıkıntısı…

Amatör futbol çaresiz

NOT DEFTERİ: Tarih yalan söylemez!

Fotoğraf güzel, sıra Bursa yarışında

Eski Türkiye ve Demirel...

İşçi virüsü Kod 29!

Ders niteliğinde yenilgi!

Hastane önünde futbol sahası!

 NOT DEFTERİ: Bursa ve şaka gibi iki seçim öyküsü…  

Çukur Kahve çalkalanıyor!

Geçmişten bir hukuk öyküsü!

Acaba?..

Büyük ikramiye kime vurdu?

Önce oto, sonra uzay gerisi kolay!

NOT DEFTERİ: Bursa’nın Mahfeli…

Bu sahaya üç puan az!

Askerî (!) ücret ve yeni yıl beklentileri

Çabuk ol!..

Kötü oynarken kazanmak…

Olay TV olayı... Kovboy filmi koyuverin!

NOT DEFTERİ: Bugün 27 Aralık…

Koltuk sevdası…

Haydi çocuklar aşıya ama…

Yerel siyasetin önemi kaldı mı?

Piyangooo…

Üç değerinde bir puan

NOT DEFTERİ: İki kent ve bir adam

Bütçe ile aranız nasıl?

Mağdurlar mağrur olunca!..

Rüya gibi biri futbol gecesi

Arada hukuk var, dikkat edelim!