GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
9.02°
Parçalı Az Bulutlu
DOLAR 9.62
EURO 11.24
ALTIN 554.27
BİST 1.48

NOT DEFTERİ: Osmanlı İmparatorluğu ve BTSO

18 Eylül 2021 Cumartesi , 12:53

Bursa, Osmanlı’nın ilk başkenti olmasının yanı sıra, yeşili ile tanınır ve de son yüz yılda sanayi kenti diye tanımlanır. Oysa, imparatorluk döneminde de son derece önemli bir ticaret şehridir.1502 yılında yayımlanan Kanunname-i İhtisab-ı Bursa ile, imparatorluk dahilinde, fiyat ayarlaması ve de satılan metanın evsafı belirlenmiştir. Yani ilk standarttır ticarette…

Bunun sonucu olarak girişimcilerin birleştiği ilk kentlerden biri olmuştur Bursa…Anadolu topraklarındaki bu şehirde, önce ticaret odası , sonra da sanayi odası kurularak birleştirilmiş ve Bursa Ticaret ve Sanayi Odası doğmuştur.

Bu hafta Not Defteri’nde BTSO sayfasını açıyor, daha önce yaptığım bir çalışmaya dayanarak ve ilginç fotoğraflar ile paylaşıyorum.

132 yıllık çınar
Osmanlı’nın ilk başkenti ve  ipek yolu üzerindeki önemli bir durak olan  Bursa’nın, 19. Yüzyıl sonlarında Avrupa ile ticareti oldukça yaygındı.Bu amaçla ticaret erbabı bir araya gelerek ortak çıkarların korunması için toplantılar yapıyordu.Bunların sonucu olarak 6 Haziran 1889 tarihinde Ticaret Odası’nın nüvesini teşkil eden ilk toplantı Kozahan’da küçük bir odada gerçekleşiyordu.Seçim yapılmadan oluşan ilk yönetim kurulunun toplantısına, Osman Fevzi Efendi başkan, Kamil Beyefendi başkan vekili olarak iştirak etmişlerdi... Azalar ise Hacı Ali Bey, Kartaki Efendi, Nafız Efendi, Kirkor Efendi, Mehmet Ali Efendi, Bay Kostan Efendi, Nikolaki Efendi ve İshak Efendi idi. Başkan Osman Fevzi Efendi toplantıyı "Efendiler, miktar-ı kafi ekseriyet mevcuttur. İlk içtimai küşat ediyorum. Mesaimizin millet ve memleketimize hayırlı olmasını cenab-ı haktan niyaz eylerim" sözleriyle açmıştı.Ticaret Odası, bir yıl sonra kurulan sanayi odasıyla birleşerek, Ticaret ve Sanayi Odası hüviyetine sahip olmuştu. Odaya 1889 yılında 70 üye kayıtlıydı.O tarihte Bursa'da bir banka, 25 futacı, 300 havlu tezgahı, 50 kumaş tezgahı, 54 ipek tezgahı, 50 un fabrikası, 7 müskirat fabrikası, 1 elmas işletmesi, 100 yağ işletmesi ile 1 demir fabrikası mevcuttu. Özetle, Bursa o dönemde hem sanayi, hem de ticaret merkezi kimliğindeydi.Odaya 1890 yılında 105, 1891 de 14, 1892 de 8, 1893 de 42 yeni üye kaydı yapıldı. Ticaret ve Sanayi Odası, ilk Bursa Sergisi’nin gerçekleştiği 1906 yılının ardından Belediye’ye ait küçük bir odada, daha sonra da Emir Han'ın arkasında, kendisine ait üç odada çalışmalarını sürdürdü.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası o günlerde mesleki ve teknik okulların açılması için de gayret sarf etmişti. Makine ve madeni eşya sanayinin öncüsü o zamanki adı ile Hamidiye Sanayi Mektebi’ne maddi ve manevi yardımlarda bulunmuş, ürün satışı için  bir mağaza açılmasına destek olmuştu.
 
Cumhuriyet döneminde BTSO
Cumhuriyet’in ilanından sonra Bursa, kamu yatırımlarının adeta öncüsü oldu…1925 yılında İpekiş hizmete girerken, 1927 yılında üyelerin sayısı 1.815'i bulmuştu.Bu gelişmelerin ardından Merinos Fabrikası’nın temeli atıldı…Sunğipek ve Merinos’un  açılışıyla Bursa’daki sanayi ağırlığı iyice artıyordu. Bunun üzerine Bursa Ticaret ve Sanayi Odası 1938’de kendine ait bir bina inşa ederek çalışmalarını hız veriyordu.1946 sonrası ve özellikle 1950 seçimlerinin ardından çok partili dönemde ve Bursa’nın ticaret ve sanayi hacmi iyice büyüyordu. Kapalıçarşı yangını, 1958 Devalüasyonu ve 27 Mayıs İhtilali, bu hızlı gelişmeyi sekteye uğratsa da, yeni bir girişim Bursa’yı yine öne çıkarıyordu.

1961 yılında Türkiye’nin ilk organize sanayi bölgesi Pilot Sanayi ismiyle Bursa’da kuruluyordu. Atölyeler bu kez yerini fabrikalara bırakmıştı. Böylece BTSO’nun da önemi giderek artıyordu.Bunun üzerine, 11 aralık  1971 tarihinde Hanlar Bölgesi’nde yeni bir oda binasının temeli atılıyordu.BTSO, 1973 yılının mart ayından itibaren bu yeni binada faaliyetlerini sürdürüyor ve Organize Sanayi Bölgesi'nde yaptırılan yeni hizmet binasına ise 1999 yılının ikinci yarısında taşınıyordu.Osman Fevzi Efendi’den günümüze kadar, onlarca başkan ve yönetici hizmet verdi. Yüzlerce, binlerce karar alındı ve Bursa’nın tam bir sanayi kenti olmasında bu 132 yıllık çınar büyük katkı sağladı.

Emeği geçenleri şükranla anıyoruz.

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları

NOT DEFTERİ: 63'ün sırrı!..

Söyleyecek sözün bulunamadığı günler…

Bursa’da muhalefetin işi çok zor!

Vatandaş zarar eder mi?

Siyasette bir Uludağ masalı

Titreten bir sonbahar sabahı

NOT DEFTERİ: 17 Ekim ve Gazi ile ilk buluşma

Bursa salgına karşı neden duyarsız?

Bir gece ansızın atayabilirim!

Varlığı dert yokluğu yara!

Yeni ve son Çare 28 Şubat!

Hamdolsun Türkiye’de yaşıyoruz

NOT Defteri: Gemlik Sunğipek Fabrikası

Fıkra gibi gerçekler

Cennet’ten arsa alanlar!

Sanayide OSB devrimi!

Biri atıyor diğeri yürüyor…

Bursa için ilginç hareketler

NOT Defteri: Bir kuyruklu yıldız Bursa Oda Tiyatrosu

Veresiye vere vere…

Bursa’da kendini arayan adam!

Kötü örnek bir lider ve yaşamı!

Pozitif hasta çok önlem yok

Fakir ama gururluyduk

NOT DEFTERİ: Raylar üzerinde Mudanya seyahati

Muhalefetin dayanılmaz konforu

Bursalı öğrencinin salgın ile imtihanı!

Apartman mı saray mı?

Yurt!

Bu kadim şehre şöyle bir bakmak

Günaydııınnn…

Son çare inanç iklimi

Buzlar Çözülmeden!

Çukur Kahve betonu konuşuyor

12 Eylül’den arta kalanlar

Not Defteri: 41 Yıl sonra 12 Eylül ve Bursa

Bursa için 11 Eylül ve önemi

Laik ve layık

Oldu MU şimdi?

Bursa Old City ve ulaşım kaosu

Sınıfları doldurduk da…

Not Defteri: Atatürk kadının yerini ilk kez Bursa’da gösterdi

Barajlar ve bagajlar

Şahsa ait ilk kasaba yolda!

Bursa Şehir Hastanesi ve skandal bir ölüm!

İşsiz, güçsüz ve umutsuz…

Çok şükür…

Not Defteri: Bursalı Edison Adnan Ener

Sıcaksu el yakıyor!

Bakanlık önerisi ile gönüllü OSB desteği!

Büyük Zafer ve Ulu Önder’in savaş yetkisi

Vekil asılı hırpalarsa…

Her gün bir uçağımız düşüyor!

Not Defteri: Tarihten günümüze İmralı

Çavuşoğlu’ndan inciler ve politika…

Hangisi kimin işi?

Taliban ve laiklik

Bursa’nın sel karnesi iyi değil

Yine 17 Ağustos ve yine gözyaşı

NOT DEFTERİ: 6-7 Eylül olayları ve Altındağ vakası

Bursa’da bir dost meclisi!

Emek de yaşam da bedava

Ateş düştü ama kül yine yakıyor!

Soma ya da Somali…

Memleket Partisi, İnce ve Bursa

NOT DEFTERİ: Bursalı Çılgın Türkkuşları

“Üğretmenim… böğün canlı ders vaa mı?”

Türk Tayyare Cemiyeti ve Bursa