GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
-3°
Hafif Kar Yağışlı
DOLAR 0
EURO 0
ALTIN 0
BİST

Para; varlığı dert yokluğu yara!

19 Kasım 2020 Perşembe, 17:52

Gençliğimizin bir melodisinde cümle böyle başlıyordu. Para üç kez tekrarlanır ve dillendirilirdi. Çünkü, para ile işi olmayan birini bulmak pek de mümkün değildi! Taa, Lidyalılar’dan beri böyle işlerdi dünyanın düzeni… Olmayınca, yokluk ve sefalet, gereğinden fazlası da sefahat ile felaket getirirdi.

Ama, bugün geldiğimiz noktada bu paranın bizim için, ne kadar da yaşamsal önemi olduğunun altı çiziliyor. Bekleyin açacağım.

Külliye’den gelen “at ve ata” furyası, depremin sızısı, ABD seçiminin yarası (!) simsarların piyasaya sürmediği dolar cinsinden parası derken, nihayet toplumun yaşam savaşına sıra geldi! Küresel bela Covid 19’un ülkemizde, resmi rakamlara göre hemen her gün yüzlerce can aldığı bir ortamda, konu ancak nazlı nazlı gündeme oturabildi!

... Ve evde tek başına günleri başlıyor bugün… Benim gibi 65 yaşını devirmiş olanlar, sadece 3 saat atmosferden yayılan oksijeni caddede, semt parkında ya da evinin önündeki küçük bahçede çekebilecek. Sonra da erken gelen “kış uykusu” ortamına girecek. Ama yalnız değiller! Eve girerken sokak nöbetini torunları yaşındaki bireylere bırakacaklar, onlar da temiz hava solusun diye… Buna en fazla tutukevi sakinleri mutlu oluyordur, “yalnız değiliz” diye… Neyse, şakayla karışık anlatayım da ilgi çeksin istiyorum.

Bu mükemmel virüs örneğini her zaman olduğu gibi kendisi açıklayan Sayın Cumhurbaşkanımız da aslında biliyor, bu önlemin çaresizlikten olduğunu… “Hadi gelin topluca kapanalım” dese, esnafa, işsize, işçiye, memura ve bilumum çalışan, çalışamayan kesime parasal destek vermesi gerekecek. Bu nasıl olacak, Hazine borçlu durumdayken? Borç alarak yaşamını sürdüren Yunanistan’a baksa aklı gidecek, çünkü komşu vatandaşına her ay 800 yuro destek veriyormuş. Duy da inanma! Almanya, tam ya da kısmi kapanma için vatandaşa dağıtılmak üzere 22 milyar yuro koymuş kenara... Zengin ülkeler, doğmamış bebe virüs aşısı için milyonlarca doz sipariş vermiş kaparo ile birlikte… Ama henüz tescillenmiş bir aşı olmadan hem de… Diyelim ki aşı ruhsat aldı yasallaştı. Birkaç ülke üretime geçti, Türkiye’de tam bağışıklığın sağlanması için en az 50 milyon kişinin aşılanması gerekiyormuş. Hem de üç hafta ara ile iki kez. Etti mi 100 milyon doz. Bunun vatandaşa parasız uygulanması esasmış ama, işte o ama var ya o ama, insanın, pardon devletlerin belini büküyor. Şimdiden, uluslararası ilaç lobisi 19 dolardan başlayan 40 dolara kadar çıkan doz fiyatları bile belirlemiş. Sakın bana kızmayın, kızacaksanız, Bursalı hemşerimiz Prof. Dr. Kayıhan Pala bunları ekrandan söyledi, ona kızın! ABD uyruklu meslektaşları ile görüşmüş bu konuda…

Şimdi soru geliyor. Türkiye bu olanaklara nasıl kavuşacak. Bu satırları yazdığım sırada Merkez Bankası tarafından açıklanması beklenen faiz artışı mı sağlayacak? Bu sayede yabancı sermaye koşa koştura ülkemize mi gelecek?
Gelmese de bir yolunu bulur bizim büyüklerimiz! Çiftçi unutulsa da esnafın, sanayicinin devlete olan borçlarını erteleyen “torba yasayı” çıkarmış bile. İşte size önlem, seç beğen al!

Aslında anlattığımız hazin olayın öznesi, ülkemizin tüm vatandaşları, dertleri de hayatta kalmak. Ne kadar kolay bir sorun değil mi? Hekimler, hemşire ve diğer sağlık personeli tükenmek üzere, belki de tükendi. Hastanelerde yer kalmadı.
Bunun üzerine tababet uzmanları ve yetkili ağızlar hep birden bağırıyor; “tam kapanma olmadan salgını durduramayız.”

Sadece 14 gün, hadi daha bir cesaretlendik, ikinci bir ön dört gün… Hayat duracak ama, yaşam sürecek. Bu kadar kolay bunun anlatımı. Benim için kolay; ben zaten 8 aydır bir tür karantinadayım. Ama ülke yönetimi için kolay değil, hatta imkansız gibi görünüyor. Tam kapanma olsa, halk ne yiyecek, borcunu nasıl ödeyecek. Zaten toplumun önemli bir bölümü elinde birkaç adet kart, borçlanıyor da borçlanıyor. Daha önce harcadıklarını bile ödeyememiş. Borçlandır sonra da yüksek faizle geri al. İşte “kapitalizm” denilen hükümet etme şekli, insanı da bu şekle sokuyor. Bir de bunun vahşisi var, bilmiyorum acaba biz ülke olarak onu mu yaşıyoruz şu anda?

Neyse toparlayalım. Siyaset kurumları, kendine bir gelse, parti liderleri birlikte oturup düşünseler, “bu halkın hali ne olacak, onları yaşatabilecek miyiz” diye kendilerine sorsalar, ne olur?

Zengin ve yoksul genel de toplumun sınıfları için kullanılır. Ama önümüzde, yüz yılda bir gelecek bir örnek var. Artık, kişilerden çıktı bu ayrım, ülkeler arasında görülecek. Parası olan aşıyı alacak, olmayan onlara bakacak ve asıl o zaman kıyamet kopacak. Ya işte bu durumdayız. Ama gündemde hala “Çakıcı nasıl çaktı ama?” diye birbirimize laf çakıyoruz!
 
 

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları

Amatör futbol çaresiz

NOT DEFTERİ: Tarih yalan söylemez!

Fotoğraf güzel, sıra Bursa yarışında

Eski Türkiye ve Demirel...

İşçi virüsü Kod 29!

Ders niteliğinde yenilgi!

Hastane önünde futbol sahası!

 NOT DEFTERİ: Bursa ve şaka gibi iki seçim öyküsü…  

Çukur Kahve çalkalanıyor!

Geçmişten bir hukuk öyküsü!

Acaba?..

Büyük ikramiye kime vurdu?

Önce oto, sonra uzay gerisi kolay!

NOT DEFTERİ: Bursa’nın Mahfeli…

Bu sahaya üç puan az!

Askerî (!) ücret ve yeni yıl beklentileri

Çabuk ol!..

Kötü oynarken kazanmak…

Olay TV olayı... Kovboy filmi koyuverin!

NOT DEFTERİ: Bugün 27 Aralık…

Koltuk sevdası…

Haydi çocuklar aşıya ama…

Yerel siyasetin önemi kaldı mı?

Piyangooo…

Üç değerinde bir puan

NOT DEFTERİ: İki kent ve bir adam

Bütçe ile aranız nasıl?

Mağdurlar mağrur olunca!..

Rüya gibi biri futbol gecesi

Arada hukuk var, dikkat edelim!

Parasızlık da bir salgın!

Ne olacak Bursaspor’un hali!

NOT DEFTERİ: Üç lider, üç kader ve üç Bursa…

217 ve 216 size ne ifade eder?

Sporun siyaseti!  

Can suyu değerinde üç puan

Salgın, duygu ve kaygı…

Sessizliğin sesi!

NOT DEFTERİ: Türkiye’de ilk  aşı üretimi ve Hıfzısıhha

Yenilgi çabuk geldi ama ağır oldu

Kapadokya’da pişer de Uludağ’a düşer mi?

Kapanıyoo…

Kapanma…

Futbolda umutsuzluğa yer yok…

Özallı özel yıllar ve 29 Kasım freni

Dert 'katar… katar…'

Muhalefet; seçim, iktidar; geçin…

Form  ve reform!

24 Kasım ve Başöğretmen

Keşke penaltı ile olmasaydı…

NOT DEFTERİ: ABD ve Türkiye’deki Barış Gönüllüleri!

Maksat dostlar alışverişte görsün!

Kanal, eleştiri, kamu kaynağı ve Bursa!..

Acıpayam ve acı bir salgın itirafı

Acı reçeteli reform ve Berat Bey’in gücü!

NOT DEFTERİ: Atatürk, katafalk ve Bruno Taut

Hayrettin Çakmak’la…

Çukur Kahve deprem diyor!..

Naci abi ve Yeni Türkiye!..

Bugün 10 Kasım…

Bu çocuklar heyecan veriyor

NOT DEFTERİ: 1855 Bursa depreminde neler yaşandı?

Suçuna ağlayarak sevinen bir millet!..

Tek suçlu var o da ahlâk…

Deprem bugün İzmir’de yarın...

Ali ve saz arkadaşları…

NOT DEFTERİ: Cumhuriyet’in ipuçları Bursa’da mı verilmişti?

Gölyazı Barış Antlaşması!