GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
2.02°
Açık
DOLAR 9.49
EURO 11.07
ALTIN 548.43
BİST 1.519

Sıcaksu el yakıyor!

27 Ağustos 2021 Cuma , 14:47

İster, eski tabakhaneler bölgesi deyin, isterseniz Sırameşeler Sıcaksu mevkii…

Neresi olduğunu bu kentte yaşayanların büyük bölümü bilecektir. Çünkü bu alanın altı doğal sıcak suya sahip. Geçmişte tabakhanelerin kurulma nedeni de bol ve doğal sıcak su ile kent merkezinden uzakta oluşuydu zaten. Tarihten bir örnek vererek buranın önemine dair de atıfta bulunayım.

1954-60 yılları arasında DP adına Bursa Belediye Başkan Vekili olarak görev yapan Reşat Oyal, Bursa için çok değerli olan bir çalışma başlatır.  Şunu da belirteyim; belediye başkanları direkt olarak ilk kez 1963 yerel seçimlerinde sandıkta belirlendi. Daha önce il valileri bir anlamda belediye başkanı gibi çalışırken, belediye meclis üyelerinden biri aralarında seçim yaparak bir ismi belirliyor, o da başkan ya da başkanvekili olarak görev yapıyordu. İhsan Sabri Çağlayangil’in valiliği sırasında Reşat Oyal da bu önemli görevi yürüttü. Bir çok projeyi kısa sayılacak bir süreye sığdırdı bu ikili..

Bunların en önemlisi de kente yeni bir çehre kazandıracak, tarihini koruyacak ve de geleceğini belirleyecek Piccinato Planı idi. Teknik tabir ile kentin geleceğini belirleyen 1/100 Binlik Plan veya Strateji Palanı deniyor sanırım. İşte o plan yapılmadan önce, bir meclis üyesi ve Bursa’yı çok iyi bilen bir şoför ile Bursa’yı gezen İtalyan şehir Plancısı Luigi Piccinato’nun, işte şimdi Sıcaksu dediğimiz bölgeye gelince bir bina gözüne çarpar. Buraya neden yapıldığı, binanın kime ait olduğu ve benzeri sorular sorar. Yanındaki meclis üyesi genç adam da “Bizim başkanın fabrikası…” diye yanıt verir. İtalyan plancının takıldığı nokta kafasında çizdiği hattan dolayıdır. Çünkü şimdiki İzmir yolu dediğimiz hattın kuzeyinde, yani ovanın girişinde, planına göre hiç yapı olmayacaktır.

Çalışma süresinde kafasını karıştıran bu bina, Kamil Tolon’undur ve yerli çamaşır makinesi üreten Türkiye’nin ilk fabrikasıdır. Tolon da hem sanayici olarak, hem de siyaset yapmasından dolayı çok güçlü bir isimdir. Bu nedenle İtalyan mimarı sürekli bu hattan uzak tutmaya çalışır yöneticiler… Her zamanki yaklaşım burada da olur ve Tolon’un binası, bu alana yapılan ilk yapı olarak yerinde kalır. Sonrası malum… Bu müthiş plan daha 60’lı yılların başında Çekirge başta olmak üzere, her semtte delindikçe delinir.

Bu ibret verici olayı hatırlattıktan sonra, söz konusu yere ait çarpıcı bir gelişmeyi aktarayım. Çünkü az da olsa olayın içine girmiştim.

Başkan adaylarına adrese teslim termal proje
Sanırım 2014 yerel seçimi öncesiydi. Çalıştığım kurumda, Bursa’nın tarihi özellikli ve önemli mekanlarını anlatan bir programı tarihçi arkadaşımla gerçekleştiriyorduk. Bir gün kanal yöneticimiz elinde bir CD ile geldi. “İncele bakalım neymiş öğrenelim” dedi. İçerikte Avrupa’daki bazı termal bölgelerin fotoğrafları vardı. Çok büyük bir alan ve de adına “akıntı havuzu” denilen onlarca termal yapı ve de içinde yüzerek yararlanan yüzlerce insan… Yıkanma ihtiyacı yerine, tedavi amaçlı bir yöntem..Ve hemen her ülkeden gelen özellikle yaş almış insanlar. Onların konaklayacağı tesisler, sosyal alanlar da ihmal edilmemiş. Ardından bir davet alıyoruz ve gitmemizin yararlı olacağı söylenen bir adres… Ev sahibi iki kişi. Biri ünlü bir mimar,  diğeri de termal konusunda çok deneyimli bir hekim. Konu, fotoğraflarını gördüğümüz “termal bölge”.” İyi güzel de bizim orada ne işimiz var?  Ben, tarihçi arkadaşım ve de TV programını birlikte kotardığımız kameramanımız… Bir süre görüntüleri izledik ve bu ikiliyi dinledik. Çalıştığım kurumdaki canlı yayınım  nedeniyle bu küçük gösteriden erken ayrıldım. Sonra da arkadaşlarıma ayrıldıktan sonra neler konuşulduğunu ve bizim neden çağrılı olduğumuzu sordum. Onlar da anlamamış bu görüşmenin nedenini. Belki de programımızda bu projeye de yer vermemiz istenmişti ama açıkça söylenmedi. 

Aradan bir süre geçti. Seçime hazırlanan bir büyükşehir adayından bu projenin adını ve içeriğini duyduk! Galiba buna dair gösterim de yapıldı. Yanılmıyorsam bir önceki yerel seçimde bir başka partinin adayına da bu proje sunulmuş aynı mimar tarafından... Yani adrese veya belediyeye teslim bir proje tasarlanmıştı. Son başkan Aktaş da bu furyaya katılmış olacak ki, bir ara gerçekleştirme aşamasına gelmiş. Katarlı girişimci sözü de dolaştı bir süre… Proje neden kadük kaldı, neden kimseye uygun gelmedi bilemiyorum. Belki projeyi gerçekleştirecek bir yatırımcı bulunamadı. Belki uzmanlar veya akademik odalar tarafından uygun bulunmadı!

Bu konu bir ara benim de katıldığım bir Kent Konseyi toplantısında işlenmişti. Aslında bir başka konu için oradaydım ama “termal proje” sözü geçtiği için ilgimi de çekmişti. Genç bir kadın akademisyen güzel cümleler kurdu. Tabakhaneler gibi her açıdan önemli olan alanlar, çöküntü duruma geldiğinde, yerine bunu sürdürecek, yani benzer iş kollarının yapılacağı şekilde projelendirilirmiş Batı Dünyası’nda… Birçok da örnek verdi, Almanya ve İngiltere’den. Hatta sunumun metnini istedik ama ulaşamadık bir türlü…

Yani diyeceğim o ki, bir başka işlev ile de proje yapılabilir. Ama kesinlikle doğal sıcak suyun öne çıkacağı bir proje olmalı. Yoksa, kısa yoldan bir çözüme imza atabilmek için, yerellikten uzak bir proje patronu ile, kent sakinlerinin görüşleri dikkate alınmadan, tepeden inme bir şekilde yapılmamalı. Şimdi gündeme gelen 13 dönümlük toplu konut özneli, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı eli ile yapılacak benzer projelere sıcak su mevkiinde de sıcak bakılmamalı derim.

Çünkü, ikinci bir Doğanbey rezaletini bu şehir kaldıramaz.

Ayrıca buraya yapılması düşünülen toplu konutların hak sahipleri kimler olacak, böyle bir uygulama ile bu değerli bölge neye dönüşecek bunların da bilinmesi gerekir. Unutmadan, termal bölgeyi Bursa gündemine getiren başarılı mimarın, hemen her büyük projesine başlanır, nedense tam bitirilemeden, kesin sonuç alınmaz ve pürüz çıkardı. Bursa ile yakından ilgili herkes, o büyük ve tam olarak bitmemiş, ye da prosedürü tamamlanamamış projeleri şehrin ister doğusu, isterse batısında olsun hemen sayabilir!

Erken uyarı sistemini devreye alan CHP İl Başkanı İsmet Karaca doğru yolda.

İttifak ortakları ile teknik ve bilim insanları eşliğinde bu konu daha derinden incelenerek, söz konusu alan yeni ve çok uygun bir projeye dönüşebilir.
 
 

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları

Onun arabası var…

Geçinemiyoruz…

Siyasetin muhtar aşkı!  

NOT DEFTERİ: 63'ün sırrı!..

Söyleyecek sözün bulunamadığı günler…

Bursa’da muhalefetin işi çok zor!

Vatandaş zarar eder mi?

Siyasette bir Uludağ masalı

Titreten bir sonbahar sabahı

NOT DEFTERİ: 17 Ekim ve Gazi ile ilk buluşma

Bursa salgına karşı neden duyarsız?

Bir gece ansızın atayabilirim!

Varlığı dert yokluğu yara!

Yeni ve son Çare 28 Şubat!

Hamdolsun Türkiye’de yaşıyoruz

NOT Defteri: Gemlik Sunğipek Fabrikası

Fıkra gibi gerçekler

Cennet’ten arsa alanlar!

Sanayide OSB devrimi!

Biri atıyor diğeri yürüyor…

Bursa için ilginç hareketler

NOT Defteri: Bir kuyruklu yıldız Bursa Oda Tiyatrosu

Veresiye vere vere…

Bursa’da kendini arayan adam!

Kötü örnek bir lider ve yaşamı!

Pozitif hasta çok önlem yok

Fakir ama gururluyduk

NOT DEFTERİ: Raylar üzerinde Mudanya seyahati

Muhalefetin dayanılmaz konforu

Bursalı öğrencinin salgın ile imtihanı!

Apartman mı saray mı?

Yurt!

Bu kadim şehre şöyle bir bakmak

NOT DEFTERİ: Osmanlı İmparatorluğu ve BTSO

Günaydııınnn…

Son çare inanç iklimi

Buzlar Çözülmeden!

Çukur Kahve betonu konuşuyor

12 Eylül’den arta kalanlar

Not Defteri: 41 Yıl sonra 12 Eylül ve Bursa

Bursa için 11 Eylül ve önemi

Laik ve layık

Oldu MU şimdi?

Bursa Old City ve ulaşım kaosu

Sınıfları doldurduk da…

Not Defteri: Atatürk kadının yerini ilk kez Bursa’da gösterdi

Barajlar ve bagajlar

Şahsa ait ilk kasaba yolda!

Bursa Şehir Hastanesi ve skandal bir ölüm!

İşsiz, güçsüz ve umutsuz…

Çok şükür…

Not Defteri: Bursalı Edison Adnan Ener

Bakanlık önerisi ile gönüllü OSB desteği!

Büyük Zafer ve Ulu Önder’in savaş yetkisi

Vekil asılı hırpalarsa…

Her gün bir uçağımız düşüyor!

Not Defteri: Tarihten günümüze İmralı

Çavuşoğlu’ndan inciler ve politika…

Hangisi kimin işi?

Taliban ve laiklik

Bursa’nın sel karnesi iyi değil

Yine 17 Ağustos ve yine gözyaşı

NOT DEFTERİ: 6-7 Eylül olayları ve Altındağ vakası

Bursa’da bir dost meclisi!

Emek de yaşam da bedava

Ateş düştü ama kül yine yakıyor!

Soma ya da Somali…

Memleket Partisi, İnce ve Bursa