GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
20.02°
Açık
DOLAR 8.56
EURO 10.13
ALTIN 495.04
BİST 1.36

Üç aday ve sadece Adanur formülü

16 Mayıs 2021 Pazar , 14:18

Bayramın ikinci günü, hiç beklemediğim biçimde çok sayıda dostumun sesini duyma fırsatım oldu. İçinde bulunduğumuz izole ortam mı, yoksa arada bir ortak noktada buluşulduğunu düşündüğüm makalelerim mi neden oldu bilemem. Bildiğim bu telefon görüşmelerinin bana güç ve moral verdiğiydi.

İşte onların arasında bir de kayıtlı olmayan numara çıktı. Doğal olarak açtım telefonu. Bayram kutlaması için aradığını belirten dostumuz kendini tanıttı hemen. Serdar Acarhoroz deyince hatırladım tabii… Bursaspor başkan adayı olduğunu da sanki belirtmişti ilk cümlede... İçimden “yaş kemale erince, arayan dostların sayısı da artıyormuş” diye düşündüm bir anda! Sonra da yaklaşan Bursaspor genel kurulu aklıma düştü. Çünkü Acarhoroz nazik biçimde, daha önceden beni gıyaben tanıdığını ve görüşme isteğini de iletti. Ben de aynı nezaket içinde evden çıkmadan yaşadığımı belirttim ve konuşmamız iyi dileklerle sona erdi. Arayan doğru ve gerçek kişi mi diye çek etmek istedim ve doğruluğunu da saptadım. Çünkü ben henüz sadece, bizim mecranın patronu Emin Adanur’u tek aday sanıyordum. Sonra da bayramın üçüncü günü geldi çattı. Saat 17.00 oluncaya kadar heyecan ve telaş sürdü gitti sanırım.

İşlem bitti mi diye arkadaşları aradığımda “üç aday” sözünü işittim. Acaba yanlış mı duydum diye bir süre sonra bir kez daha sordum, “evet üç aday oldu. Erkan Kamat da listesini verdi” gibi bir yanıt aldım gazeteci arkadaşlardan...İlerleyen dakikalar içinde yönetim listelerine de şöyle bir göz atma şansım oldu. Dikkatimi çeken de, yönetici adaylarının üye numaralarıydı. 8 binler, 10 binler bazen de 5-6 binlere kadar düşüyordu numaralar. Buradan ne anladım biliyor musunuz? Artık dönem değişmiş, kongre günleri kapılarda Bursa’nın hakimi isimler beklenmeyecek, kim heyecanlı, kim meraklıysa onlar gelip aday olacak.

İyi güzel de, 4 bin küsur üyeye, yüz binlerce Bursaspor dostuna ne vaat edecek aday olan bu isimler? İşte mesele burada. Üstelik Bursaspor her dönemden çok daha zor, çok daha içinden çıkılamaz durumda.

Emin Adanur açık oynuyor

Konuya derinlemesine dalmadan hemen şunu belirteyim. Sahip olduğu internet haber sitesinin bir çalışanı olarak, Emin Adanur ile Bursaspor konusunda bir konuşmam olmadı. Buna karşın açıklamalarından öğrenebildiğim kadarıyla ortaya iddia koyan ve yanılmıyorsam 40 milyon lira gibi bir meblağ ile işe başlama garantisi veren, izlenecek yolu açıklayan bir başkasını daha duymadım. Bırakın rakamı, yapılacak işler hakkında, örneğin transfer tahtası, futbolcu alım-satımı konusunda izlenecek yol yordam, hepsinden önemlisi, kısa veya uzun vadede futbol takımının hedefi nedir türünden soruların cevabı da duyulmadı.  Adanur dışında kimse bu konuda bir cümle bile sarf etmedi.

Şimdi bir üye “hangi adayı seçmeliyim?” sorusuna nasıl yanıt bulacak da tercihini kullanacak? Sayın Acarhoroz’un listesindeki bazı deneyimli ve eski yöneticiye ve de taraftara yakınlığı bilinen isimlere mi güvenecek?

Ya da, Erkan Kamat’ın tekrar aday oluşu ile (kendisi bir şey söylemediği için) “evet artık tesislerde elektrik kesilmeyecek demek ki… Belki de bu çocuklar bu kez play off bile gösterebilir bizlere” demek istediğini mi anlayacaklar.

Ya da “biz artık deneyimli olduk. Çözümün adresi biziz. Teknik adam da, futbolcu da yaratmanın formülü cebimizde” demek ister gibi bir sonuca mı varmalılar! Mecburen niyet okuma gibi saçma bir yola giriyoruz.Belki de şu düşünce de hakim oluyor adaylarda…

Malum salgın ortamındayız, eski ve ağırlıklı üyeler hem bıktılar, hem de bu ortamda kalabalığı girmek istemezler. Öyleyse kim daha fazla üye getirirse o kazanır mı demek istiyorlar.
Şu bir gerçek, tek adaylı genel kurullar, kulübün düzlüğe çıkması için yeterli olmuyor. Rekabet her daim olmalı. Ama, niyetler de açıkça belirtilmeli.

Sizi bilmem, ben gerçekten özellikle son anda çıkan iki adayın da ne demek istediğini, kendimi bu kadar zorlayarak anlamaya çalışıyorum. Bunu söylerken, adaylığın her üye için bir hak olduğunu bilmeyecek biri de değilim. Türkiye’nin dört bir yanındaki futbol ağırlıklı kulüplerin içinde bulunduğu duruma bakınca ve de Bursaspor gerçeği ile yüzleşince, yönetime talip olanları ve de hiçbir şey söylemeden kazanmak için soyunanları anlamak, benim gibi bu işlere hiç bulaşmamış biri için imkansız görünüyor.

Ne diyelim, hayırlısı neyse o olsun.
 

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları

Cansuyu…

Bayramı kedere döndürme becerisi!

Not Defteri: Unutulmaz sayım günleri…

Müjdeler var yurdumun toprağına taşına…

Gündem sıcak olaylar ılık mı ılık!

Erdoğan ve Bozbey belli, ya rakipler?

47 yıl sonra Barış Harekâtı

Yarınlar ve bir bayram sabahı

NOT DEFTERİ: Futbol ile Türkiye’ye vurmak!

Ülkeler ve sistemler ayrı, sorunlar benzer!

Sakinleşen Boğaziçi ve özelleşen TRT

O gece karanlıkta kalanlar!

Yeni sistem ile üç yıl…

Biri bizi gözetleyecek!

Baba, siyaset, ticaret ve Türkiye…

NOT DEFTERİ: Faşing değil festival

'Ölmek var dönmek yok' dediler ve öldüler!

Uzak ülkenin başkanı!

İçimizdeki tosuncuklar!

NOT Defteri: Haşim İşcan ve bir hastane öyküsü

Hukuk geri mi geliyor?

Dün 1 Temmuz’du ve normalleştik!

Borç ve İnegöl neden gündemde?

Havadan sudan konuşalım, ne dersiniz?

Şehir Hastanemiz emin ellerde!

Hamdolsun sınav ayağımıza geldi!

NOT Defteri: Çekirge Bursa’nın misafir odasıydı

Babalar yılımızda bitmeyen sınavlar

Bursa’nın da Şükrü Çavuşu vardı ama…

Tercihan bir tercüman vakası!

Doğruluk ve iki başarı öyküsü

Bir sihirli kelime havaalanı!

Not Defteri: Nazım, Balaban ve bir Bursa öyküsü

İktidar Bursa’yı yeni mi fark etti?

Aşı tamam… Ya fakirin aşı?

16 Haziran kime ne söylüyor?

Marmara Denizi nasıl kirlendi?

Yeni bir pazartesi ve umut…

Not Defteri: 1936 yılından bir Merinos öyküsü

Bu kanal, kan-alacak gibi!

Çukur kahve açlığı tartışıyor!

Bursa’nın kronik şeker krizi!

Aman gazımız kaçmasın!

Bursaspor’da sıra yapılanmada

NOT Defteri: Oyal ile 6 altın yıl

Doğanın öfkesi son uyarı mı?

Kaçar…kaçar ve de kaçarız!

1 Haziran ve Bursaspor

Müsilaj sadece denizde mi?

Vergili ve yergili bir pazar!

NOT DEFTERİ: Bir Sönmez vardı geldi geçti…  

Açlık neyi bozar?

Final ve tam destek!

Öteki Türkiye dizisi finale doğru…

Bu işi dezenfektan paklar!

Ata’nın Stadyumu ve 19 Mayıs

NOT Defteri: Çankaya’dan Beştepe’ye!

Aşı müjdesi ve 'Koca' bir itiraf

Kıskanıyorum!

Marş ile atılan o ilk adım

Uçuyoruz ama neden?

NOT DEFTERİ: Yeşil Devrim’in yıl dönümü

Sevinç ve kederde birleşmek

Bayram şekeri…

İngiliz’in göreceği herkesi aşılayalım!

Bayram gelmiş neyime!

Bursaspor ve mucizeler!

NOT DEFTERİ: Kader günü oradaydım