GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
4.02°
Açık
DOLAR 9.51
EURO 11.05
ALTIN 549.43
BİST 1.519

Yangın..!

29 Temmuz 2021 Perşembe , 14:38

İstenmeyen bir gelişmenin büyümesi sonucu kullanılan bir kelimedir yangın… Direkt anlamı da bildiğiniz gibi, ateş alma sonucu ortaya çıkar. Tam içinde bulunduğumuz zaman diliminde olduğu gibi… Ama yangın ateşi hiç de yalnız değildir günümüzde… İşte örnekler;
Mutfak yangını,
Enflasyon yangını,
Göç yangını,
Bitmeyen çilemiz salgın yangını ve de,
Akdeniz’deki orman yangınları!

Tümünde yetki ve sorumluluk hep aynı adresin, yani ülke yönetiminin… Doğal olarak iyi niyetli önleme çabalarının yanı sıra ortaya çıkan kusurlar, yanlış uygulama ve politikalar da nedenler arasında… Hani ilginç bir deyimimiz var ya “hırsızın hiç mi suçu yok” deriz ya, onu da unutmadım. Toplumun, bürokrasinin, ilgili kurumların da sorumluluğu var ama tali biçimde… Çünkü yeni model ülke yönetiminde, hemen hepsi tek merkezden yönetiliyor.

Gelelim içimizi de yakan yangının büyüğüne… Manavgat başta olmak üzere, Adana Kozan, Mersin Aydıncık ve Bozyazı ile Osmaniye’deki Akdeniz orman yangınlarına… Önce bu konuda görüşlerini açıklayan ve beni hayretler içinde bırakan Afet Uzmanı Dr. Kubilay Kaptan’ın bu konudaki gözlem, yorum ve de önerilerine değinmek istiyorum.

(Dr. Kubilay Kaptan)

Bu satırları kaleme alırken, yangınının en büyüğünün yaşandığı Manavgat’a değineceğim. Ekranda gördüğüm kadarıyla alevler ilçe merkezine iyice yaklaşmıştı. Ekranda, TV kameralarının 8-10 metre yakınında alevler görünürken, bazı yaşlı vatandaşlar yanan evlerine uzaktan bakıyordu. Bu sırada Dr. Kaptan ok gibi fırladı ve olması gerekenler ile, şu anda yapılanları sıraladı.

O sırada biri Akseki’de olmak üzere 3 vatandaşın ölüm haberi ile 122 kişinin dumandan etkilendiği ve 58’inin de hastanede tedavi olduğu haberleri geldi. Uzatmadan anlatayım; böylesi çabuk ilerleyen bir yangınını söndürülmesi için, karadan müdahale yanında, hayati önemi olan “yangın uçakları” tek çare imiş. Türkiye’de şu anda Rusya’dan alınan iki uçak varmış. Ama başlangıçta tek uçak ile müdahale edilmiş. Sayıları onlu rakamlar ile ifade(yanılmıyorsam 26 idi) edilen helikopter desteği Dr. Kaptan’a göre boş bir uğraşmış. Çünkü, bu araçların altındaki hazneyi dolduracak göletlerin her riskli bölgede önceden oluşturulması gerekirmiş. Bunun yanında helikopter suyu kolayca buldu ve yanan ağaçlık alana püskürttü diyelim. Su ağaç yaprağı ile temas ettiği anda yüksek ısıdan hemen buharlaşıyormuş, yani bu çaba boşa gidiyormuş.

Gelelim uçak meselesine… Daha önce ben de değinmiştim. Sayın Cumhurbaşkanı, bir görüşme sırasında Rusya Devlet Başkanı Putin’in önerisi ile onların yaptığı uçağı incelemiş, sonra da Bakan Kurum görmüş ve onaylamışlar. Böylece sohbet sırasında iki uçak ülkemize kazandırılmış! Ama o sırada tam 6 uçak Türk Hava Kurumu hangarlarında kaderine terk edilmiş duruyormuş. Sayın Bakan’ın ifadesine göre motorları bile yokmuş! Bizim iki uçağa karşın, Dr. Kubilay Kaptan’ın verdiği bilgiye göre örneğin komşumuz Yunanistan’da 26, İtalya’da da 21 yangın uçağı mevcutmuş. Biz de kullanılabilen sadece 2 uçak var ve de yangında, önce 1 uçak görev yapabilmiş. Çünkü yangın söndürme işlemi de diğer projelerde olduğu gibi ihale ile veriliyor ve de THK bu yarışa alınmıyormuş!

Sel baskını, deprem ve de orman yangını gibi her afette söyleyecek sözü ve bilgisi olan Dr. Kubilay Kaptan, bir konuda daha beni hayretler içinde bıraktı. Geçmişte, bizim de petrol rengi elbiseleri ile rastladığımız orman memurları gibi Orman Muhafaza adında bir kavram ve sistem varmış. Buralarda, gözcü ve de yangın anında müdahale için Bakanlık bünyesinde çalışan memurlar ve de kırsal kesimden gönüllü gençler olurmuş. Bu organizasyon da gereksiz bulunarak dağıtılmış. Orman memurları sürekli bir yerlere tayin edilmiş. Gençler de köyden kente göç etmiş zaman içinde… Sonuç; böylesi büyüklerinin de olacağı kestirilemeden, yangın söndüremeye açık davet sergilenmiş… Doğal olarak kasıt ile değil, eskiyi gereksiz bulma hastalığı ile… Aynı ihmal ve tercih, demiryolları boyunca görev yapan yol kontrolü bekçilerinin kaldırılması olayında da var sanırım. Çorlu tren kazası bu tür uygulama eksiği nedeniyle ortaya çıkmadı mı?

..Velhasıl, her büyük derdimizde, felaketimizde, geçmişin gözbebeği Köy Hizmetleri, DSİ , Karayolları gibi, THK gibi sembol kurumların gereksiz bulunarak neredeyse yetkisiz kılınması ya da kaldırılması rol oynamadı mı ?
 
NOT: Dr. Kubilay Kaptan, ilkokul eğitimini İstanbul'da, lise eğitimini İstanbul ve Toronto'da tamamlamıştır. 1995 yılında ise Boğaziçi Üniversitesi'nde yüksek lisans eğitimini bitirmiş bir akademisyendir.
 
 
 
 
 

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları

Onun arabası var…

Geçinemiyoruz…

Siyasetin muhtar aşkı!  

NOT DEFTERİ: 63'ün sırrı!..

Söyleyecek sözün bulunamadığı günler…

Bursa’da muhalefetin işi çok zor!

Vatandaş zarar eder mi?

Siyasette bir Uludağ masalı

Titreten bir sonbahar sabahı

NOT DEFTERİ: 17 Ekim ve Gazi ile ilk buluşma

Bursa salgına karşı neden duyarsız?

Bir gece ansızın atayabilirim!

Varlığı dert yokluğu yara!

Yeni ve son Çare 28 Şubat!

Hamdolsun Türkiye’de yaşıyoruz

NOT Defteri: Gemlik Sunğipek Fabrikası

Fıkra gibi gerçekler

Cennet’ten arsa alanlar!

Sanayide OSB devrimi!

Biri atıyor diğeri yürüyor…

Bursa için ilginç hareketler

NOT Defteri: Bir kuyruklu yıldız Bursa Oda Tiyatrosu

Veresiye vere vere…

Bursa’da kendini arayan adam!

Kötü örnek bir lider ve yaşamı!

Pozitif hasta çok önlem yok

Fakir ama gururluyduk

NOT DEFTERİ: Raylar üzerinde Mudanya seyahati

Muhalefetin dayanılmaz konforu

Bursalı öğrencinin salgın ile imtihanı!

Apartman mı saray mı?

Yurt!

Bu kadim şehre şöyle bir bakmak

NOT DEFTERİ: Osmanlı İmparatorluğu ve BTSO

Günaydııınnn…

Son çare inanç iklimi

Buzlar Çözülmeden!

Çukur Kahve betonu konuşuyor

12 Eylül’den arta kalanlar

Not Defteri: 41 Yıl sonra 12 Eylül ve Bursa

Bursa için 11 Eylül ve önemi

Laik ve layık

Oldu MU şimdi?

Bursa Old City ve ulaşım kaosu

Sınıfları doldurduk da…

Not Defteri: Atatürk kadının yerini ilk kez Bursa’da gösterdi

Barajlar ve bagajlar

Şahsa ait ilk kasaba yolda!

Bursa Şehir Hastanesi ve skandal bir ölüm!

İşsiz, güçsüz ve umutsuz…

Çok şükür…

Not Defteri: Bursalı Edison Adnan Ener

Sıcaksu el yakıyor!

Bakanlık önerisi ile gönüllü OSB desteği!

Büyük Zafer ve Ulu Önder’in savaş yetkisi

Vekil asılı hırpalarsa…

Her gün bir uçağımız düşüyor!

Not Defteri: Tarihten günümüze İmralı

Çavuşoğlu’ndan inciler ve politika…

Hangisi kimin işi?

Taliban ve laiklik

Bursa’nın sel karnesi iyi değil

Yine 17 Ağustos ve yine gözyaşı

NOT DEFTERİ: 6-7 Eylül olayları ve Altındağ vakası

Bursa’da bir dost meclisi!

Emek de yaşam da bedava

Ateş düştü ama kül yine yakıyor!

Soma ya da Somali…