GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
20.02°
Açık
DOLAR 8.55
EURO 10.09
ALTIN 495.39
BİST 1.352

Yeni bir pazartesi ve umut…

13 Haziran 2021 Pazar , 14:43

Klavye başına geçmeden, beton denizi gibi duran Bursa Ovası’na şöyle bir baktım. İçimde dayanılmaz bir umutlanma isteği vardı. Yeni bir pazartesiye, pozitif duygular ve de yaşanması muhtemel olumlu gelişmeler bekleyerek başlamak istedim.

Pazar gününden, pazartesi için böyle bir umudu beslemek ancak bazı emarelerle olurdu. Bir an için onları gözden geçirdim. Küçücük bir umut ışığı ile beklentilerimi harmanlayarak hayalimi renklendirdim.
Notlarımı karıştırırken TÜİK’in geçtiğimiz Nisan ayı için açıkladığı rakamlara bakarak sevinemedim belki ama, gerçeğe uygun bir “işsizlik sayısı” vermesine bile umutla bakabildim. Demek ki artık, farklı kriterler kullanılarak,  kandırılmayacağız diye kendimi avuttum.

TÜİK rakamları göre bile, ülkemizdeki işsiz sayısı 9 milyonmuş. Buna, kayıt dışı çalışan ve günlük kazanıp, günlük karnını doyuranları ve de iş aramaktan bıkanları dahil ederseniz, buzdağının dibini de görmüş olursunuz. Yani 10-11 milyon kişi yapar. İşgücüne katılması olası 30 milyona karşı 10 milyon. Yani her çalışabilecek üç kişiden en az 1 kişi işsiz. Burada biraz soluklanıp, futbol dünyasının duayen isimlerinden Alex Ferguson’a kulak verelim derim. Malum, Avrupa Şampiyonası başladı. Üstat dermiş ki; “istatistik mini etek gibidir. Çok şey gösterir ama en önemlisini göstermez…” İşsizlik raporundaki en önemli şey nedir diye hadi sorar gibi yapalım. En azından, yeterince üzerine düşemediğimiz kalemler, üretim ve istihdam gelir… Ziraat gelir… Hayvancılık gelir… Katma değeri yüksek üretim gelir. Hepsinden önemlisi turizm ve ihracat gelir. Böylece, gösterilemeyen en önemliyi bunlara bakarak bulabiliriz!

Bu pazartesiye biraz da umutla girmek istersek, ülkemize yeni gelen 15 milyon doz aşı müjdesi ile biraz sevinebiliriz. Önce salgını ve ölümleri önlemek, ardından turizm geliri ile nefes alma ihtimali ile biraz gülümseyelim isterseniz. Çünkü Rusya ülkemize uçak kaldırmıyor, İngiltere de 31 Temmuz’a kadar rezervasyonları iptal ediyordu. Bu aşı dozlarını duyunca dilerim onlar da imana gelir! Hani demin bir futbol adamı ve Avrupa Şampiyonası diye sözü başka yerden almıştım. Oradan sürdürerek, A Milli Takım’ın grupta kalan iki maçı için Azerbaycan’dan gelmesi muhtemel galibiyet haberleri için de umutlanabiliriz. “Bizim Çocuklar” gibi muhteşem bir sloganla yola çıkan İktidar kadar bel bağlayan (!) olmasa da, bununla yaşayan milyonlarımız yok mu?

Dedim ya, bu pazartesi umut günü olsun bir kere de…

Hem dün yeni bir video da izlemedik çete reisinden… Böylece, aldatılmışlığımızı az da olsa unuttuk, yetkililerin sessizliğini daha bir hoşgörü ile karşıladık. Velhasıl tüm pislikleri halının altına süpürüverdik bir kalemde... Bu kadar bir ferahlama ile de başlamayalım mı bir pazartesiye?

Unuttum sanmayın… Son dönem içinde belki de en önemli bir pazartesi yaşanacak. Biliyorum izliyorsunuz sizler de, Erdoğan-Bıden görüşmesinden söz ediyorum. Bir selamı bile Türkiye’den esirgeyen, bunama aşamasındaki bu yeni dünya lideri, lütfetti “görüşeceğiz” dedi. Gelen ön haberlere göre, Ermeni olayı için “soykırım” dese de İktidar’ı fazla sıkıştırmayacakmış. Bir süre top dolaştırdıktan sonra, Afganistan ve de bu ülkenin en önemli hava alanının güvenliği için Türkiye’den destek mi, görev mi bilemiyorum, böyle bir şey isteyecekmiş. Yani 1950 Kore Modeli gibi… Zaten Bıden bugünlerde pamuk gibi yumuşamış, “yoksul ülkelere hep birlikte aşı gönderelim” kampanyası başlatmış. Putin ile de görüşecekmiş falan… Cumhurbaşkanımızın selameti bizi sevindirmez mi ülke olarak? Daha ne olsun bu kaderli pazartesi için…
 
Bursa’dan iki isim Orhan ve Gürkan  

Bursa Kent Konseyi Başkanı Şevket Orhan’ı uzun yıllar öncesinden tanırım. Henüz Belediyespor’da top koştururken… Sonra da Temizlik İşleri Müdür Yardımcısı olduğu dönemlerden… Ardından AKP İl Başkanlığı ve milletvekilliği de geldi. Şimdi de, Erdem Saker’in kurucusu olduğu Kent Konseyi’ni o yıllardaki gibi etkin konuma getirme çabasında. Son hamlesi de mükemmel. Meslektaşım Yüksel Baysal yazmış… “Özel Yetenekliler Eğitim Kurumu” gibi yüksek bir mertebeden kapıyı açmış. Örneklerle anlatmış. Geleceği bırakın, günümüzün dünyasına ayak uydurabilmek için böyle bir kurum ve de oradan yetişecek genç beyinlere ihtiyacı açıkça vurgulamış.

Pilot kent olabilecek Bursa’dan ve partisine nazire yaparcasına, esin kaynağını da Ulu Önder’e atıf yaparak vurgulamış. Yolun açık olsun Şevket Orhan…
Bu arada yakından izlemesem de, AKP İl Başkanı Davut Gürkan’ın da kent adına önemli çabalarını görüyorum.

Sanki 2 binli yılların ilk yarısını anımsatıyor. Benim takdirim önemli değil. Ama görüşlerini paylaşmasanız da kent için yapılanları ve centilmence bir siyasi yarışı görmezden gelemezsiniz.

Burada bir es vererek, duyduğum anda çok etkilendiğim bir darb-ı meselden söz edeceğim. Çerkez lider Şeyh Şamil döneminde şiir yazmayı yasaklamış. Neden demişler…

Cevap kısa ve net:

“İyi şairler buna bakmaz yazarlar. Kötüler ayrılsın diye yasakladım.”

Çok şükür şair değilim! Ama doğruya da eğri diyemem.

Bir pazartesi için, yurttan ve de Bursa’dan mutluluk beklentili işlevlerin ipucunu yakalamadık mı? Bu günü de unuttuğumuz “umut” için yaşayalım.
 
 
 

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları

Müjdeler var yurdumun toprağına taşına…

Gündem sıcak olaylar ılık mı ılık!

Erdoğan ve Bozbey belli, ya rakipler?

47 yıl sonra Barış Harekâtı

Yarınlar ve bir bayram sabahı

NOT DEFTERİ: Futbol ile Türkiye’ye vurmak!

Ülkeler ve sistemler ayrı, sorunlar benzer!

Sakinleşen Boğaziçi ve özelleşen TRT

O gece karanlıkta kalanlar!

Yeni sistem ile üç yıl…

Biri bizi gözetleyecek!

Baba, siyaset, ticaret ve Türkiye…

NOT DEFTERİ: Faşing değil festival

'Ölmek var dönmek yok' dediler ve öldüler!

Uzak ülkenin başkanı!

İçimizdeki tosuncuklar!

NOT Defteri: Haşim İşcan ve bir hastane öyküsü

Hukuk geri mi geliyor?

Dün 1 Temmuz’du ve normalleştik!

Borç ve İnegöl neden gündemde?

Havadan sudan konuşalım, ne dersiniz?

Şehir Hastanemiz emin ellerde!

Hamdolsun sınav ayağımıza geldi!

NOT Defteri: Çekirge Bursa’nın misafir odasıydı

Babalar yılımızda bitmeyen sınavlar

Bursa’nın da Şükrü Çavuşu vardı ama…

Tercihan bir tercüman vakası!

Doğruluk ve iki başarı öyküsü

Bir sihirli kelime havaalanı!

Not Defteri: Nazım, Balaban ve bir Bursa öyküsü

İktidar Bursa’yı yeni mi fark etti?

Aşı tamam… Ya fakirin aşı?

16 Haziran kime ne söylüyor?

Marmara Denizi nasıl kirlendi?

Not Defteri: 1936 yılından bir Merinos öyküsü

Bu kanal, kan-alacak gibi!

Çukur kahve açlığı tartışıyor!

Bursa’nın kronik şeker krizi!

Aman gazımız kaçmasın!

Bursaspor’da sıra yapılanmada

NOT Defteri: Oyal ile 6 altın yıl

Doğanın öfkesi son uyarı mı?

Kaçar…kaçar ve de kaçarız!

1 Haziran ve Bursaspor

Müsilaj sadece denizde mi?

Vergili ve yergili bir pazar!

NOT DEFTERİ: Bir Sönmez vardı geldi geçti…  

Açlık neyi bozar?

Final ve tam destek!

Öteki Türkiye dizisi finale doğru…

Bu işi dezenfektan paklar!

Ata’nın Stadyumu ve 19 Mayıs

NOT Defteri: Çankaya’dan Beştepe’ye!

Aşı müjdesi ve 'Koca' bir itiraf

Kıskanıyorum!

Marş ile atılan o ilk adım

Uçuyoruz ama neden?

Üç aday ve sadece Adanur formülü

NOT DEFTERİ: Yeşil Devrim’in yıl dönümü

Sevinç ve kederde birleşmek

Bayram şekeri…

İngiliz’in göreceği herkesi aşılayalım!

Bayram gelmiş neyime!

Bursaspor ve mucizeler!

NOT DEFTERİ: Kader günü oradaydım

Sosyal devlet ya da..!

Bahar gelir mi?

Bursa için Anayasa hayal mi?