GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
9.02°
Parçalı Bulutlu
DOLAR 9.62
EURO 11.24
ALTIN 554.27
BİST 1.48

10 Nisan'da bütün büyü bozulmuştu aslında!

12 Ağustos 2021 Perşembe , 00:55

Türkiye'nin
Atan kalplerinden, şair İsmet Özel'in, "fareleri küheylan, balkabağını fayton yapacaklar; ama saat gece yarısını vurur vurmaz bütün büyü bozulacak" sözünü bilmem bilir misiniz?

Şairin dediği gibi,
Saat gece yarısını vurduğunda, bütün büyünün bozulduğu o nadir gecelerden birisi de, 10 Nisan gecesidir...

Ne mi oldu o gecede?
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, koronavirüs salgını gerekçesiyle 10 Nisan gecesi 31 ili kapsayan bir "sokağa çıkma yasağı" ilan etmişti, biliyorsunuz. Sokağa çıkma yasaklarının kötü hatıraları hafızasına çivi gibi çakılmış bir millet olarak, insanlar, "yasak"la birlikte sokaklara akın etmiş, tam da virüse davetiye çıkarırcasına market önlerini "lebalep" doldurmuştu. 

Plansız,
Öngörüsüz, düşüncesiz, zamansız, anlamsız "yasak" yüzünden, yaşanan "izdiham" görüntüleri büyük tepki toplamıştı. Tam da şairin dediği gibi, saat gece yarısını vurur vurmaz Bakan Soylu'nun bütün büyüsü bozuldu.

Bu sarsıcı gerçeğin,
Kendisi de farkında olacak ki; bütün demokratik ülkelerde olması gerektiği gibi istifa ettiğini açıkladı Bakan Soylu. Bu sürpriz (sürpriz değil aslında, bizim ülkemizde istifa mekanizması çağdaş ülkelerdeki gibi işlemediğinden sürpriz dedim) istifayla birlikte Ankara'da hareketli saatler yaşandı. Ak Parti iktidarında sorumsuz yetki kullanan MHP Lideri Bahçeli'nin gönlü bu istifaya razı olmayınca istifa mektubunun mürekkebi kurumadan, kabul edilmediği açıklandı. Bana göre, istifa değil, istifanın kabul edilmemesi sürprizdi ki; bu sürpriz kararla birlikte, Erdoğan'dan sonra Ak Parti'nin lideri olmasını isteyen/bekleyen Soylu taraftarlarına verilen mehterle, market izdihamıyla başlayan geceden bir kahraman çıkartıldı.

Evet,
Süleyman Soylu, 11 Nisan'a koltuğunu daha da sağlamlaştırarak girmişti girmesine ama öbür taraftan da macun tüpten çıkmış, büyü çoktan bozulmuştu. İşte o geceden beri hiçbir şey eskisi gibi olmadı artık Süleyman Soylu için. Günden güne gözden düştü. Yaptığı zamanlı zamansız çıkışlar, açıklamalarla Ak Parti'yi de gözden düşürdü, düşürmeye de devam ediyor.

Son günlerde,
Sedat Peker adında püsküllü bir belayla uğraşıyor Süleyman Soylu. Sedat Peker'in her açıklamasıyla bir değil bin defa istifa etmesi veya görevden alınması gereken Soylu, koltuğu bırakmamak için terinin son damlasına kadar direniyor.

Fakat olmuyor,
Her gittiği yerde beklenmedik bir muhalefetle karşılaşıyor. İşte bakın, sosyal medyaya yansıyan görüntülere göre vatandaşlar, Soylu'yu, bayramda ülkelerine giden Suriyeliler konusunda fena halde hesaba çekiyorlar. Soylu'nun, "ben gönderiyorum" çıkışı sonrasında toplumda oluşan tepkinin haddi hesabı yok. Bu tepkiler, Soylu'dan çok Ak Parti'yi yaralıyor aslında.

Hatırlıyorum da,
Süleyman Soylu, 2019'da, yanılmıyorsam Yeşilköy sahilinde vatandaşlara seslenmiş ve düzensiz göçmen sorunu için "bana altı ay süre verin" demişti. Vatandaştan, altı ay süre isteyen Süleyman Soylu'nun bu tavrı size de, "bana beş yüz gün verin" diyen Süleyman Demirel'i hatırlatmadı mı?

Süleyman Demirel,
"500 günde enflasyonu yüzde 10’un altına düşüreceğim. Herkese  anahtar vereceğim" demişti ki; 400 gün sonra vaadi sorulduğunda, "enflasyon yoktu da biz gelince mi oldu? Önümüzde bir 500 gün daha var. Sonra bir 500 gün ve 300 gün daha..." demişti. Bu çarpıcı örnek ortadayken, Demirel geleneğinden gelen, Soylu'nun da, altı ay istemesine ve bunun üzerinden çok altı ayların geçirmesine ama sorunun geçmemesine şaşırmamak lazım değil mi? Zaten Demirel, "dün dündür, bugün bugündür" dememiş miydi?

SON SÖZ:
Söze, Türkiye'nin diri ruhlarından, şair İsmet Özel'le başladık madem, yine onunla bitirelim. Şair, "Hiç kimse yerinde saymaz, ya felaketine ya da saadetine doğru yürür..." diyor. Ne yazık ki; Ak Parti, Ak Parti'nin ezeli misyonundan ve ebedi yolculuğundan habersiz siyasetçiler elinde hızla bir felakete doğru sürükleniyor...   

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları

'Velhasıl Bursa artık sudan değil betondan ibarettir'

AK Parti, eski CHP'ye, CHP eski AK Parti'ye benziyor! 

Ertuğrul Yalçınbayır'dan Timsah Arena önerisi!

AKP, AK Parti'den intikam alıyor!

Başkanı tanıyalım çocuklar!

Tebrikler Bursaspor, kandilin mübarek olsun Alinur!

'Vay anasını sayın seyirciler!'

Sadece çiftçi Pahom'a değil, patron Pahom'a da bir mezar kadar toprak lazım!

Dindar muhitte vefa bir semt adı bile değil artık!

'Bu CHP de çok oluyor artık!'

Sakder dede! O iş öyle değil be...

Gelecek'te DEVA isyanı!

DEVA Bursa'da üçüncü adayın ayak sesleri!

Bu bir yazı değil, bir çağrı, bir çığlık, bir imdat!

Ben muhalefet sandım, meğer iktidar gözünü dikmiş!

Neyi istemediklerini biliyorlar, neyi istediklerini arıyorlar!

Yine olmadı Bursalı Faruk!

Benim de bir Ayvalı Deresi derdim var!

DEVA Bursa'da bir şeyler oluyor?

Bir sen eksiktin Bursalı Faruk!

AK Partililer Hünkar Köşkü'nde ne konuştu?

'AK Parti'de neler oluyor kardeş?'

Biraz itidal lütfen!

Ak Parti'nin dümencileri!

'Erdoğan sebep, enflasyon sonuç!'

Bir anda imam-hatip kavgasında buldum kendimi!

Önce üzerinizdeki elbisenin hesabını verin!

Dündar da olmasa AK Parti yerlerde sürünecek!

Erdoğan için çıkış mümkün!

Bedrettin Yıldırım FETÖ'nün neresine düşer?

AK Parti'nin iktidar bileti Babacan'ın elinde!

Millet İttifakı'nın derdi Bülent Turan'ı mı gerdi?

Karaca mezar kazdı, Türkoğlu gömdü!

Bursa'da, hakkındaki raporlar sümenaltı edilmiş kaç kişi var?

Alinur Aktaş 'flört' ediyordu, ne oldu o iş?

EN Dergi'de dördüncü sayı heyecanı!

Bursa'daki ani görevden almanın perde arkası!

AK Parti, Bursa'da intihar ediyor!

Gizemli mektup!

Halk, 'kurtarın bizi' mi diyor?

Suya götürüp susuz getirdiğiniz köyden haber var mı?

Ankara'dan yansıyanlar!

Alinur Aktaş'a kötü bir haberim var!

Hani, pandemiyi fırsata çevirmiştin Alinur Aktaş!

AK Parti, seçim barajını neden düşürüyor?

Yine konuştu, benim kaytan bıyıklı Cahit'im!

'Şebeklik devri...'

Çılgın bir senaryodan bahsedeceğim!

Erdoğan aday olmayabilir de...

'Kim korkar basından?'

Muhalefetin adayı yok mu gerçekten?

'Alınmak, gücenmek yok!'

AK Parti'nin bitmeyen kış uykusu!

'DEVA Partisi'nde muhtıra imzacıları'na darbe!

Bir iyi bir de kötü haberim var!

Kulağının üstüne yatanları dürtelim!

Bursa'daki anketten çıkan ilginç sonuçlar!

'Öyle bir söz asla söylenmedi!'

Ben size demedim mi?

Çay atma artık Reis!

Adınız kalsın, siz değişseniz veya sizi değiştirseler olmaz mı?

Hoca, 'devlet aklı' dedi; vatandaş, 'devletken aklı nerdeydi?' diyor!

'Bana biat ettiniz, unutmayın'

Birisi Bursa Teknik Üniversitesi'ne el atsın!

İsmail Hoca, Alinur Aktaş'ı fena haşladı!

Erdoğan'ın hakkı Erdoğan'a!

CHP'nin Parlamenter Sistemi'nde ilginç detaylar var!

Bir karar ver artık Alinur, sorun var mı yok mu?