GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
-4°
Kapalı
DOLAR 7.82
EURO 9.36
ALTIN 449.83
BİST $17.778

Ağırbaşlı Suskunlar Partisi!

08 Ağustos 2020 Cumartesi, 00:38

Başlığı okuyunca,

Yeni kurulan partilerden, kurulacağı söylenen partilere kadar büyük bir parti cenneti (mezarlığı da denilebilir) olan Türkiye'de sessiz sedasız memleketin bilmem kaçıncı partisi olacak yeni bir parti daha mı kuruldu diye düşünüp, "kim kurdu" diye araştırmaya falan kalkmayın sakın. Hani, yorulmayın diye söylüyorum. Zira böyle bir parti yok. Aslında var da adı böyle değil.

Bu konuya döneceğim.

Fakat öncesinde dövizin alıp başını gitmesi, ülkeye korkunç bir maliyet yüklemesi karşısında ahlanıp vahlananlar, üzülenler, kahrolanlar kadar bir de üzülmüş gibi yapıp alttan alta sevinenler var.

Başka zamanlarda,

Vesayetin kendilerine parmak sallaması karşısında boyunlarını büküp, ürkekçe gidenler, dövizin aşka gelmesiyle birlikte aşka gelmişçesine neşeyle şakıyorlar. Muzaffer yüzlerinde adeta bulaşık suyu gibi duran satılık sevinç sahipleri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı minderde yenemedikleri, koşuda geçemedikleri için ayağının tökezlemesine umut bağlıyorlar. Sadece Erdoğan'a duydukları bu kahredici nefretle vicdanlarının nasıl da nasır bağladığının, nasıl da körleştiklerinin farkında bile değiller. "Tayyip Erdoğan gitsin de isterse ülke batsın" sarhoşluğundalar. Bu felaket bir akıl tutulması, beyin durmasıdır.

Dövizin, yükseliş çılgınlığını,

Adeta ölümsüzlük şerbeti içtiğine inanan haydut sürülerinin, savunmasız insanların ümüğüne çökmesi, planlı ama delice ve kuralsız bir talanına benzetiyorum. Bu talan karşısında, her ne kadar Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın damadı da olsa; ki, hatta sadece damat olduğu için siyasetçiler arasında tek ve kimsesiz bir kişidir Ekonomi Bakanı Berat Albayrak. Bu kimsesizliğinden mütevellit, "vurun abalıya" misali, herkesin her fırsatta Bakan Albayrak'a saldırması asla kabul edilebilir ve memleketin hayrına bir davranış değildir.

Fakat, hemen söyleyeyim.

Dövizin alıp başını gitmesi karşısında yapılacak şey, "Bakanı Yedirmeyiz" kampanyası başlatmak da değildir. Kendisine yapılan haksızlıklar karşısında sonuna kadar Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı savunacağız. Fakat bir "Erdoğan dalkavuğu" da değiliz. Nefret odaklarının Türkiye'yi yatağından kopartıp sisli, puslu, kirli bir geceye götürmek istemesi karşısında elbette ki; O'nun hatasını, eksiğini bilakis memlekete hayır gayesiyle söyleyeceğiz. Zaten inancımıza göre görüp söylememek ağır bir vebal değil mi?

O bakımdan

Vebalde kalmamak için söylüyorum. Ak Parti'nin, hükümetin ve haliyle memleketin bütün çilesi biraz hamaset üzerinden yürüyerek kaynağı elle tutulur olana tutunamamak. Tamam, hem Bakan Albayrak'ın, hem de merkez ve kamu bankalarının, kurun daha fazla artmaması adına yoğun bir çaba içinde oldukları görülüyor. Buna rağmen sonuç değişmiyor. Öyleyse, günübirlik çözümlerle sonuca gidilmediğinin görülmesi lazım. Sorun, Türkiye'nin evrensel hukuk ve ekonomi normlarına göre yönetilmediği algısıdır. Bu algı, "Bakanı Yedirmeyiz"e indirgenmiş kuru bir savunma diliyle değiştirilemeyeceği gibi aksine çözümsüzlüğün derinleşmesine de sebep olabilir. Bu, genç ve henüz siyasi kariyerinin başında olan Bakan Albayrak'a da haksızlıktır.

Tam da burada,

Başa/başlığa dönmek ve "Ağırbaşlı Suskunlar Partisi"nden bahsetmek istiyorum. Yani, Demokrasi ve Atılım Partisi'nden ve lideri Ali Babacan'dan. Çünkü, Babacan demek ekonomi demek, ekonomi demek Babacan demektir. Ak Parti iktidarlarında ekonominin şaha kalktığı dönemlerde "Para Atı"nın süvarisi Ali Babacan'dı. Bunun için bugün en çok O'nun görüşlerini ve çözüm önerilerini merak ediyoruz. Nitekim, hastalık neyse çaresi onun doktorunda aranmaz mı? Hastalığın ekonomi olduğuna göre gözlerin Babacan'ı daha fazla aramasından daha doğal ne olabilir?

Ancak, adında, "atılım" olsa da,

Henüz dişe dokunur bir atılımına şahit olmadık Deva Partisi'nin. Tamam, haksızlık etmeyelim, bugün siyasete soyunmak her zamankinden daha zor ve bu zorluğu göğüslemek ise adamakıllı bir iştir. Buna istinaden bir taraftan sessiz sedasız teşkilatlanma çalışmalarına devam ederken diğer taraftan ülkenin sorunlarını, çözümlerini alçak sesle de olsa gündeme getirmeye çalışıyorlar. Bu ağırbaşlı duruş ve alçak ses tonlarından ötürü ben onlara, "Ağırbaşlı Suskunlar Partisi" demeyi tercih ettim.

Dövizin çıldırmış hali karşısında,

Çılgınca açıklamalar yapmasını, "bu işin doktoru benim, bu hastalığın 'Deva'sı bende" özgüveniyle ortalığı birbirine katmasını beklediğim Ali Babacan, tam da, "Ağırbaşlı Suskun" tanımıma uyacak bir şekilde, eskiden yaptığı açıklama videosunun bir kısmını sosyal medyadan yeniden paylaşmakla yetindi. Babacan'ın bu açıklamasından, bırakın bütün seçmenleri, Babacan'a oy verme eğiliminde olanların bile haberi olmadı desem yeridir. Bunun açıklanabilir bir sebebi vardır elbette ama her şeye rağmen o sesin çığlığa dönüşmesi, kulakları çınlatması gerektiğini de söylemeden geçemeyeceğim.

Babacan, yaptığı o "Ağırbaşlı Suskun" açıklamada,

Ekonomik durumu, "Durgunluk içinde enflasyon" olarak özetledi. Tedbir paketlerinin devreye sokulması için Merkez Bankası'nın kullandığını ifade ederek, "Ekonomi ülkenin en önemli sorunu. Yine döviz kurlarını konuşuyoruz. Defalarca uyarılarda bulunduk. Yanlış kararların bedelini vatandaş ödüyor. 'Kur niye artıyor' diye soruyorlar, niye artacak? Karşılıksız para basarsanız o paranın değeri düşer" dedi.

SON SÖZ:

Yerelde bir gazeteci olarak, sadece Babacan'ın ekonomik görüşlerini merak etmiyoruz elbette. Deva Partisi'nin Bursa'daki teşkilatlanmasının durumunu da merak ediyoruz. Bunu da, Bursa'dan sorumlu genç, son derece dinamik ve her zaman ulaşılabilir Genel Başkan Yardımcısı Burak Dalgın'a sorduk. Dalgın sadece İzmir'in bayramın hemen öncesinde açıklandığını belirterek İstanbul, Ankara ve Bursa'nın ağustosa bırakıldığını söyledi. Bu ay içinde atamanın yapılacağının altını çizerek, "çok başarılı ve dinamik bir ekip" ifadesini kullandı. Buradan da anlaşılacağına göre atanacak adaylar belirlenmiş. Dalgın, "Zaten Bursa'dan sadece internet başvurularında binlerle ifade edilen bir ilgi var. O arkadaşlarımızla da temasımız var. İl kurucularının ilanından sonra ilgi gösteren arkadaşlarla daha da yakın çalışacağız" dedi. Öyle anlaşılıyor ki; Deva Partisi il başkanı ve kurucu heyetini açıklayınca Bursa'da siyasetin nabzı biraz daha hızlı atmaya başlayacak.

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları

Karpuz gibi ortadan ikiye ayrıldık!

'Horolop şorolop' işler bunlar!

Fırtınalı çölde yol işareti gibi...

Neden kaşlarınızı çatmıyorsunuz?

Alinur Aktaş'tan muhteşem hizmet!

Kaderin cilvesine bakın!

Ceyar'ı vurdular!

AK Parti, kendi bağımlılığının tutsağı oldu!

Arınç'tan, AK Parti için derin hamle!

Kim o AK Parti ilçe başkanı?

AK Parti Bursa'da çarşı karışacak!

Alinur Aktaş'a zor sorular!

Bu ayıp AK Parti'ye yeter!

Bu heyecanın ölmemesi lazım!

Bin günün sonunda dağ fare doğurdu!

Alinur Aktaş'a yumurtalı tehdit!

'At izi, it izine karıştı'

Kanat kırana hükmünü verecek bir Süleyman olur elbette!

AK Parti'deki haksız işgalciler!

Bu işte bir gariplik yok mu?

İkinci yüzyıla girerken!

Bursa'nın bitmeyen su sorunu!

Artık kolları sıvamak gerekmiyor mu?

'Kendi görüşüme katılmıyorum'

Bursa'ya felaket adım adım yaklaşıyor!

AK Parti'de kimler kimlerle beraber?

Doğruysa tuzun koktuğu, sözün bittiği yerdir!

Perşembenin gelişi çarşambadan belliydi!

Yazıma başlık bulamadım!

Siz AK Parti'ye düşman mısınız kardeşim?

İnadına güzel haber!

Tabii yansıtmazlar Reis!

Korkunç miktarda para alacaklar!

İYİ Parti'ye operasyon mu çekiliyor?

Türkiye'nin bir de valiler sorunu var!

'Kurduğumuz gün 40-50 ilde tabelayı asarız!'

Erdoğan'ın, gülmekten karnı ağrımış mıdır?

'Olmayacak' demişse bilin ki; olacaktır'

İdeal Şehir Bursa Platformu!

'BUDO' gelir, 'BUDO' geçer ağlama!

Kestel'in suçu ne?

Acelesi olmayan seçkinler partisi!

'Abi, Salman gidiyor mu?'

Hem Nilüfer'e hem Kestel'e ceza!

Cumhurbaşkanı Erdoğan bırakıyor mu?

AK Parti Bursa'da aday adayları belli oldu!

Yüz yüze hesaplaşmak!

"Buyurun cenaze namazına!"

Bir koyun kellesiyle yıkılır köşkünüz!

Sizi gidi tatlı su kurnazları sizi!

AK Parti'nin koordinatör sorunu!

Ak Parti Bursa pert ama herkes haklı şoför!

Komediye bakar mısınız?

AK Parti Bursa'da kazan kaynıyor!

Rezillik akıyor!

Hokkabazlıkla siyaset olmaz!

Kulağınızı açın ve beni dinleyin!

Akıllı Hans'ın öyküsü!

Birisi ölüyor ve sebebi sizsiniz!

Bay Salman, Reis'i dinledin mi?

Alinur Aktaş'ı terletecekler!

Kahramana ödül yok!

Melekler dişi midir, erkek mi?

"Çanlar kimin için çalıyor"

Maklubeye kaşık sallayan kaymakam var da belediye başkanı yok mu?

Ağzını açana yumruğu vurun!

Kafaya koymuşlar, Bursa'ya kötülük edecekler!

Size bir şey söyleyeyim mi?