GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
Parçalı Bulutlu
DOLAR 8
EURO 9.53
ALTIN 464.84
BİST $19.027

AK Parti Bursa'da aday adayları belli oldu!

05 Ekim 2020 Pazartesi, 22:46

Yerel seçimlere,

Henüz uzunca bir süre olabilir. Fakat, Ak Parti'de muhtemel Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayları şimdiden birbirlerine elense çekmeye başladılar bile.

Bunun en çarpıcı örneğini,

Cumartesi günü gerçekleşen Ak Parti Osmangazi kongresinde gördük. Mustafa Dündar, teamüller gereği ve haklı olarak o güne kadar yaptığı hizmetlerini tanıtmak istedi. Fakat bizzat divan başkanının haksız, yakışıksız, anlamsız engelleme çabasıyla karşı karşıya kaldı.

Yeri gelmişken,

Başkan Dündar'ın, "icraatın içinden" sunumunu engellemek isteyen divan başkanı ve Bursa koordinatörü Muhammet Balta'yla ilgili bir parantez açalım. Biliyorsunuz, kısa bir süre önce "Ak Parti'nin Koordinatör Sorunu!" başlıklı bir yazı kaleme almış ve Ak Parti Bursa'da oluşan "çok sarsıcı, çok yakıcı, çok ölümcül il başkanı sorununda koordinatör Balta'nın da payının çok olduğunu ifade etmiştim. O gün itibariyle eski/yeni o kadar çok partiliden Balta'yla ilgili dönüş oldu ki; anlattıklarını anlatsam adeta yer yerinden oynar.

Neyse,

Konumuz bu olmadığı için parantezi kapatıp geçelim. Cumartesi günü, kendi ilçesinin kongresinde ve herkesin gözünün içine baka baka Başkan Dündar'a çekilmek istenen operasyon da gösterdi ki; ilk yerel seçimlerde Ak Parti'nin Büyükşehir aday adaylarından birisinin ve belki de en etkilisinin Mustafa Dündar olduğu/olacağı artık su götürmez bir gerçek.

Osmangazi'de,

Üçündü dönemi olması hasebiyle Büyükşehir için doğal aday adayı olduğu/olacağı zaten konuşuluyordu. Ancak, Aktaş-Salman ikilisinden oluşan yeni düzenle birlikte Dündar'a karşı adeta sökün eden ötekileştirme çabası; Aktaş'ın en dişli rakip olarak Dündar'ı gördüğünü net olarak göstermiyor mu?  

Biliyorsunuz,

Ayhan Salman, Mustafa Dündar'ı, güncel tuttuğu "kara liste"sine yeni yazmadı. Yerel seçimlerin başında, daha aday adaylığı sürecinde Salman, Dündar'ın aday yapılmaması için az uğraş vermedi. Ama kasaba siyaseti de bir yere kadar... Yanlış hesap Erdoğan'dan döndü ve Aktaş-Salman ikilisinin önerdiği isim aday ol(a)madı. Hatta, Başkan Dündar, tıpkı Cumartesi günü bizzat Balta ile çekilmek istenen operasyona yol vermediği gibi, o gün de yeniden aday gösterildiği için yaptığı konuşmada sadece Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür etmesi hayli dikkat çekmişti.

Hakeza,

Bir süre önce gerçekleşen Büyükşehir Belediye Meclisi komisyon seçimlerinde Osmangazi'nin dışlandığına ve bunun da, "kör göze parmak" misali alenen yapıldığına şahit olmadık mı? Olacak şey değil ama koordinatör vekil de durumdan hoşnut olmalı ki; toz kaldırmadı ve Dündar'ın haklı itirazına rağmen konu kapandı gitti.

Buraya kadar böyle,

Şimdi, bütün bunların altında yatan asıl sebeplere bakalım biraz da. Mesela an itibariyle, Başkan Aktaş, toplumun beklentilerinin epey gerisinde kaldı. Sadece beklentilerin değil göreve başladığı ilk günden bu zamana bakacak olursak kendisinin bile gerisine düştüğü ortada. Henüz ciddi bir proje sun(a)madı. Sadece merkezi hükümetin icraatlarıyla günü kotarmaya çalışıyor. Buna rağmen yine de selefinden aldığı borç yükünden dolayı bu durum hoş karşılanabilir. Ancak, Aktaş'ın, Bursa'yı hiç bilmeyen bir genel sekreterden tutun da oldukça dar ve yetersiz kadrosuyla iş yapma tarzı ve şehrin mevcut sorunlarına yaklaşımı ciddi güven bunalımına neden oluyor.

Daha önceleri de yazdım ve yineliyorum,

Alinur Aktaş'ın, iyi niyetli bütün ikazlara rağmen iklim değişikliği, seller, su kıtlığı, deprem, kentsel dönüşüm, kent içi ulaşım ve altyapı konularında bütüncül bir plan yerine münferit işlerle yol almaya çalışması şehrin geleceğini daha belirsizleştiriyor.   

Bursa'nın,

Akciğerleri sayılacak Yunuseli Havaalanı ve Balat'taki cezaevi arsası başta olmak üzere şehrin yeşil alan dengesini koruyarak gerçekleşecek bütüncül bir dönüşümden söz edilmemesi; daha da önemlisi, şehrin kaderini, geleceğini ilgilendiren projelerde şeffaf olunmaması, Ayhan Salman'ın "kara liste"si gibi Alinur Aktaş'ın da "gizli ajanda'sı mı var?" algısını tetikliyor. Haliyle bu da yine, yeni ve sarsıcı güven sorunu demek. Halbuki, kamuoyu ile bu projeleri tartışsa ve ikna ederek yürüse hiçbir sorun olmayacak.

Ayrıca,

Kadın, genç ve engelli vatandaşlar ile eğitim, halk sağlığı, kültür-sanat başlıklarında da şehrin ve zamanın ruhundan uzak, günübirlik yaklaşımlardan öteye derinlikli bir hedef ve icraat maalesef yok. Üzülerek söylüyorum, burada da tam bir kasaba kültürü ile karşı karşıyayız.

Buna karşın Osmangazi'de,

Ciddi bir kent yönetimi birikimi oluşturan Mustafa Dündar ise daha kendinden emin, daha ayakları yere basan ve vizyoner yaklaşımlar sergiliyor. Sadece, bir ilçe belediye bütçesiyle yapılması imkansız sayılan kent meydanı projesi bile Büyükşehir'in çok ötesinde bir vizyonun eseri değil mi? Dahası, şehir turizmini hareketlendiren "Panorama Müzesi"den kırsal kalkınmaya, kentsel dönüşümden büyük pazar yerlerine, eğitim yatırımlarından, sosyal projelere kadar attığı adımlar daha fazla dikkat çekmiyor mu? Ayrıca, Osmangazi Belediyesi'nin ciddi bir bütçe disiplini uygulamasıyla borcu en az belediyeler arasında olması da takdirle izleniyor. Kuşkusuz bu veriler ışığında Aktaş, ister istemez Dündar'ın gölgesinde kalıyor. Bu tablo hem Aktaş'ın hem de Salman'ın sinirlerini geriyor, fena halde hırpalıyor. Yoksa komisyondan kongreye her fırsatta Dündar'a çekilen operasyonlar başka nasıl açıklanabilir?  

SON SÖZ:

Ak Parti içerisinde erken başlayan adaylık yarışının sebep olacağı enerji kaybı muhalefetin çıkaracağı güçlü bir adayın ekmeğine yağ sürmekten başka bir işe yaramaz. Bu ölümcül gerçek bile kendi belediye ve ilçe başkanlarına eşit davran(a)mayan, partinin enerjisini iç hesaplaşmalara kurban eden Ayhan Salman'ın, görevi bırakmasını zorunlu kılmıyor mu? Açık söylüyorum, Aktaş ve Salman'ın, Dündar'ı ötekileştirici tavrı parti içinde Dündar'ın elini güçlendirirken, şehir ölçeğinde ise ancak muhalefetin işine yarar. Dost acı söyler kabilinde hatırlatıyorum. Unutmayın! Bursa'da Ak Parti'ye seçimi biraz da Mustafa Bozbey ile Hüseyin Akkuş'un hesaplaşması kazandırdı. Bu gidişle ilk seçimde tersi olursa şaşırmayın.

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları

Alinur Aktaş'tan muhteşem hizmet!

Kaderin cilvesine bakın!

Ceyar'ı vurdular!

AK Parti, kendi bağımlılığının tutsağı oldu!

Arınç'tan, AK Parti için derin hamle!

Kim o AK Parti ilçe başkanı?

AK Parti Bursa'da çarşı karışacak!

Alinur Aktaş'a zor sorular!

Bu ayıp AK Parti'ye yeter!

Bu heyecanın ölmemesi lazım!

Bin günün sonunda dağ fare doğurdu!

Alinur Aktaş'a yumurtalı tehdit!

'At izi, it izine karıştı'

Kanat kırana hükmünü verecek bir Süleyman olur elbette!

AK Parti'deki haksız işgalciler!

Bu işte bir gariplik yok mu?

İkinci yüzyıla girerken!

Bursa'nın bitmeyen su sorunu!

Artık kolları sıvamak gerekmiyor mu?

'Kendi görüşüme katılmıyorum'

Bursa'ya felaket adım adım yaklaşıyor!

AK Parti'de kimler kimlerle beraber?

Doğruysa tuzun koktuğu, sözün bittiği yerdir!

Perşembenin gelişi çarşambadan belliydi!

Yazıma başlık bulamadım!

Siz AK Parti'ye düşman mısınız kardeşim?

İnadına güzel haber!

Tabii yansıtmazlar Reis!

Korkunç miktarda para alacaklar!

İYİ Parti'ye operasyon mu çekiliyor?

Türkiye'nin bir de valiler sorunu var!

'Kurduğumuz gün 40-50 ilde tabelayı asarız!'

Erdoğan'ın, gülmekten karnı ağrımış mıdır?

'Olmayacak' demişse bilin ki; olacaktır'

İdeal Şehir Bursa Platformu!

'BUDO' gelir, 'BUDO' geçer ağlama!

Kestel'in suçu ne?

Acelesi olmayan seçkinler partisi!

'Abi, Salman gidiyor mu?'

Hem Nilüfer'e hem Kestel'e ceza!

Cumhurbaşkanı Erdoğan bırakıyor mu?

Yüz yüze hesaplaşmak!

"Buyurun cenaze namazına!"

Bir koyun kellesiyle yıkılır köşkünüz!

Sizi gidi tatlı su kurnazları sizi!

AK Parti'nin koordinatör sorunu!

Ak Parti Bursa pert ama herkes haklı şoför!

Komediye bakar mısınız?

AK Parti Bursa'da kazan kaynıyor!

Rezillik akıyor!

Hokkabazlıkla siyaset olmaz!

Kulağınızı açın ve beni dinleyin!

Akıllı Hans'ın öyküsü!

Birisi ölüyor ve sebebi sizsiniz!

Bay Salman, Reis'i dinledin mi?

Alinur Aktaş'ı terletecekler!

Kahramana ödül yok!

Melekler dişi midir, erkek mi?

"Çanlar kimin için çalıyor"

Maklubeye kaşık sallayan kaymakam var da belediye başkanı yok mu?

Ağzını açana yumruğu vurun!

Kafaya koymuşlar, Bursa'ya kötülük edecekler!

Size bir şey söyleyeyim mi?

"Bursa için canla başla" mı dediniz?

Keşke İnegöl'den hiç gelmeseydin Alinur Başkan!

Ateşleri bol olsun!

"Zalimin kılıcını çeken, kendi elini keser"

"Adalet evrenin ruhudur!"