GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
13°
Açık
DOLAR 8.33
EURO 10.03
ALTIN 478.37
BİST 1.42

AK Parti Bursa'da aday adayları belli oldu!

05 Ekim 2020 Pazartesi, 22:46

Yerel seçimlere,

Henüz uzunca bir süre olabilir. Fakat, Ak Parti'de muhtemel Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayları şimdiden birbirlerine elense çekmeye başladılar bile.

Bunun en çarpıcı örneğini,

Cumartesi günü gerçekleşen Ak Parti Osmangazi kongresinde gördük. Mustafa Dündar, teamüller gereği ve haklı olarak o güne kadar yaptığı hizmetlerini tanıtmak istedi. Fakat bizzat divan başkanının haksız, yakışıksız, anlamsız engelleme çabasıyla karşı karşıya kaldı.

Yeri gelmişken,

Başkan Dündar'ın, "icraatın içinden" sunumunu engellemek isteyen divan başkanı ve Bursa koordinatörü Muhammet Balta'yla ilgili bir parantez açalım. Biliyorsunuz, kısa bir süre önce "Ak Parti'nin Koordinatör Sorunu!" başlıklı bir yazı kaleme almış ve Ak Parti Bursa'da oluşan "çok sarsıcı, çok yakıcı, çok ölümcül il başkanı sorununda koordinatör Balta'nın da payının çok olduğunu ifade etmiştim. O gün itibariyle eski/yeni o kadar çok partiliden Balta'yla ilgili dönüş oldu ki; anlattıklarını anlatsam adeta yer yerinden oynar.

Neyse,

Konumuz bu olmadığı için parantezi kapatıp geçelim. Cumartesi günü, kendi ilçesinin kongresinde ve herkesin gözünün içine baka baka Başkan Dündar'a çekilmek istenen operasyon da gösterdi ki; ilk yerel seçimlerde Ak Parti'nin Büyükşehir aday adaylarından birisinin ve belki de en etkilisinin Mustafa Dündar olduğu/olacağı artık su götürmez bir gerçek.

Osmangazi'de,

Üçündü dönemi olması hasebiyle Büyükşehir için doğal aday adayı olduğu/olacağı zaten konuşuluyordu. Ancak, Aktaş-Salman ikilisinden oluşan yeni düzenle birlikte Dündar'a karşı adeta sökün eden ötekileştirme çabası; Aktaş'ın en dişli rakip olarak Dündar'ı gördüğünü net olarak göstermiyor mu?  

Biliyorsunuz,

Ayhan Salman, Mustafa Dündar'ı, güncel tuttuğu "kara liste"sine yeni yazmadı. Yerel seçimlerin başında, daha aday adaylığı sürecinde Salman, Dündar'ın aday yapılmaması için az uğraş vermedi. Ama kasaba siyaseti de bir yere kadar... Yanlış hesap Erdoğan'dan döndü ve Aktaş-Salman ikilisinin önerdiği isim aday ol(a)madı. Hatta, Başkan Dündar, tıpkı Cumartesi günü bizzat Balta ile çekilmek istenen operasyona yol vermediği gibi, o gün de yeniden aday gösterildiği için yaptığı konuşmada sadece Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür etmesi hayli dikkat çekmişti.

Hakeza,

Bir süre önce gerçekleşen Büyükşehir Belediye Meclisi komisyon seçimlerinde Osmangazi'nin dışlandığına ve bunun da, "kör göze parmak" misali alenen yapıldığına şahit olmadık mı? Olacak şey değil ama koordinatör vekil de durumdan hoşnut olmalı ki; toz kaldırmadı ve Dündar'ın haklı itirazına rağmen konu kapandı gitti.

Buraya kadar böyle,

Şimdi, bütün bunların altında yatan asıl sebeplere bakalım biraz da. Mesela an itibariyle, Başkan Aktaş, toplumun beklentilerinin epey gerisinde kaldı. Sadece beklentilerin değil göreve başladığı ilk günden bu zamana bakacak olursak kendisinin bile gerisine düştüğü ortada. Henüz ciddi bir proje sun(a)madı. Sadece merkezi hükümetin icraatlarıyla günü kotarmaya çalışıyor. Buna rağmen yine de selefinden aldığı borç yükünden dolayı bu durum hoş karşılanabilir. Ancak, Aktaş'ın, Bursa'yı hiç bilmeyen bir genel sekreterden tutun da oldukça dar ve yetersiz kadrosuyla iş yapma tarzı ve şehrin mevcut sorunlarına yaklaşımı ciddi güven bunalımına neden oluyor.

Daha önceleri de yazdım ve yineliyorum,

Alinur Aktaş'ın, iyi niyetli bütün ikazlara rağmen iklim değişikliği, seller, su kıtlığı, deprem, kentsel dönüşüm, kent içi ulaşım ve altyapı konularında bütüncül bir plan yerine münferit işlerle yol almaya çalışması şehrin geleceğini daha belirsizleştiriyor.   

Bursa'nın,

Akciğerleri sayılacak Yunuseli Havaalanı ve Balat'taki cezaevi arsası başta olmak üzere şehrin yeşil alan dengesini koruyarak gerçekleşecek bütüncül bir dönüşümden söz edilmemesi; daha da önemlisi, şehrin kaderini, geleceğini ilgilendiren projelerde şeffaf olunmaması, Ayhan Salman'ın "kara liste"si gibi Alinur Aktaş'ın da "gizli ajanda'sı mı var?" algısını tetikliyor. Haliyle bu da yine, yeni ve sarsıcı güven sorunu demek. Halbuki, kamuoyu ile bu projeleri tartışsa ve ikna ederek yürüse hiçbir sorun olmayacak.

Ayrıca,

Kadın, genç ve engelli vatandaşlar ile eğitim, halk sağlığı, kültür-sanat başlıklarında da şehrin ve zamanın ruhundan uzak, günübirlik yaklaşımlardan öteye derinlikli bir hedef ve icraat maalesef yok. Üzülerek söylüyorum, burada da tam bir kasaba kültürü ile karşı karşıyayız.

Buna karşın Osmangazi'de,

Ciddi bir kent yönetimi birikimi oluşturan Mustafa Dündar ise daha kendinden emin, daha ayakları yere basan ve vizyoner yaklaşımlar sergiliyor. Sadece, bir ilçe belediye bütçesiyle yapılması imkansız sayılan kent meydanı projesi bile Büyükşehir'in çok ötesinde bir vizyonun eseri değil mi? Dahası, şehir turizmini hareketlendiren "Panorama Müzesi"den kırsal kalkınmaya, kentsel dönüşümden büyük pazar yerlerine, eğitim yatırımlarından, sosyal projelere kadar attığı adımlar daha fazla dikkat çekmiyor mu? Ayrıca, Osmangazi Belediyesi'nin ciddi bir bütçe disiplini uygulamasıyla borcu en az belediyeler arasında olması da takdirle izleniyor. Kuşkusuz bu veriler ışığında Aktaş, ister istemez Dündar'ın gölgesinde kalıyor. Bu tablo hem Aktaş'ın hem de Salman'ın sinirlerini geriyor, fena halde hırpalıyor. Yoksa komisyondan kongreye her fırsatta Dündar'a çekilen operasyonlar başka nasıl açıklanabilir?  

SON SÖZ:

Ak Parti içerisinde erken başlayan adaylık yarışının sebep olacağı enerji kaybı muhalefetin çıkaracağı güçlü bir adayın ekmeğine yağ sürmekten başka bir işe yaramaz. Bu ölümcül gerçek bile kendi belediye ve ilçe başkanlarına eşit davran(a)mayan, partinin enerjisini iç hesaplaşmalara kurban eden Ayhan Salman'ın, görevi bırakmasını zorunlu kılmıyor mu? Açık söylüyorum, Aktaş ve Salman'ın, Dündar'ı ötekileştirici tavrı parti içinde Dündar'ın elini güçlendirirken, şehir ölçeğinde ise ancak muhalefetin işine yarar. Dost acı söyler kabilinde hatırlatıyorum. Unutmayın! Bursa'da Ak Parti'ye seçimi biraz da Mustafa Bozbey ile Hüseyin Akkuş'un hesaplaşması kazandırdı. Bu gidişle ilk seçimde tersi olursa şaşırmayın.

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları

Erdoğan'a tuzak kuruyorlar!

Sorun Bursaspor'sa çare Emin Adanur!

Bursa'da Gelecek düştü düşecek!

Başkan Oktay Yılmaz'a bir önerim var!

'Sahi, kimdi o belediye başkanı?'

Alinur Aktaş görevden alınır mı?

Oktay Yılmaz'ı bu sefer öveceğim!

Bursa'da Gelecek'ten istifa eden edene!

Utanıp da istifa eden çıkmayacak mı?

Sen ne komik bir bakanlıksın Milli Eğitim?

AK Parti'de aday toto erken başladı!

AK Parti'de atılan hileli zar!

Meraklısına yazdım!

İçinde 'Ömer' geçen bir yazı!

Kemal Kılıçdaroğlu başarısız mı?

Bu yöntemle FETÖ'cüler mi kaçırılıyor?

Bugün günlerden yine Yıldırım!

AK Parti Bursa'da satranç oyunu!

Yıldırım'ın bitmeyen borç muhabbeti!

O kadarcık kusur kadı kızında da olur Başkan!

Koltuk krizi!

Kanırta kanırta, bağırta bağırta siyaset!

'Ağam bizimle eyleniy!'

Boyundan büyük konuşacağına istifa et!

Bu ne kibar kayıtsızlıktır böyle?

Erdoğan'a kim/ler yanlış bilgi veriyor?

Bursa'da hayat kime güzel?

'Ben meşhur olunca'

Erdoğan'ın çöpçüleri!

Alinur Aktaş! Otur, sıfır...

Bu 'züppe'ler nasıl girdi buraya?

Alinur Aktaş'ın güldürmeyen şakası!

Dur durak bilmeyen Dilek Durak

Kılıçdaroğlu, Bursa adayını ilan etti!

Vicdan körlüğüne de bir çaren var mı doktorum?

Birlikte iyi salladılar!

Berat Albayrak'ın suçu neydi?

Bursa'nın bir 'Su Politikası' var mı?

Biz de ondan davacıyız, hem de iki cihanda!

‘Ölümlerden yorulduk’ ama öldürmekten yorulmadılar!

Bir roman bir gerçek

Patron çıldırdı!

Muhalefet ‘Andımız’la vuruyor!

Mezar taşı nöbeti tutan insanların öyküsü!

Lazarus refleksi ve dört dağ ilçesi!

Siyasete girip insanlıktan çıkmak...

AK Parti'nin körleşme tutkusu!

DEVA Partisi'nden, Başkan Aktaş'a, 'Bursa'yı bu kadar sevme' ricası!

Dünya hala güzelleşmediyse bunun iki sebebi var!

Ortaya karışık bir yazı!

Yunuseli için bir ses daha yükseliyor!

Avlarken avlanmak da var!

Ben Fırat Yılmaz'ın eylem planını destekliyorum!

Bursa'nın DEVA'sı yeni yerinde!

AK Parti'yi kıyamete zorlamak!

'Yök'leme'

Müslümanlar, Perseverance’den utanmalı!

Zeki Müren gibi siyasetçiler yok mu?

Bu kavganın kaybedeni AK Parti oluyor!

Başkan Aktaş'ın kulaklarını çınlattık!

Gözünü seveyim, yapma Reis!

Kar yağdı kel göründü!

Hamaset, hamaset, nereye kadar?

Meselenin farkında olanlardan biraz daha fazlasını bekliyoruz!

AK Parti'nin erken seçimi!

'Ho babam ho biz de aya yaklaştık'

Gelecek'ten umutsuzum!

Mezit Boğazı'nda ne yediniz?