GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
-4°
Kapalı
DOLAR 7.82
EURO 9.36
ALTIN 449.83
BİST $17.778

AK Parti'nin Turfaları!

31 Ağustos 2020 Pazartesi, 21:54

AK Parti'nin içinden,

Adeta keskin kılıç gibi geçen iki konudan birincisini, "AK Parti'nin Moriskoları"nı okudunuz. Bugün ise ikincisini, "AK Parti'nin Turfaları"nı paylaşacağım sizlerle.

Kitap aşinaları için, "turfa",

Mizancı Murat'ın, "Turfanda mı Yoksa Turfa mı?" isimli romanını çağrıştıracaktır hemen. Fakat yeni başlayanlar için "Turfanda mı Yoksa Turfa mı?" romanına ve yazarı Mizancı Murat'a dair kısa bir bilgi paylaşımı yapalım.

Efendim,

Tanzimat döneminin fikir adamlarından olan Mehmet Murat, çıkardığı Mizan Gazetesi'yle özdeşleştiği için adı Mizancı Murat olarak kalmıştır. Roman, Cezayir'de büyümüş, Fransa'da tıp eğitimi almış, sonrasında ise ülkesine hizmet etmek için İstanbul'a gelmiş Mansur isimli idealist bir gencin sarsıcı hikayesini içerir.

Mansur,

Devletine hizmet etmeyi en büyük gaye olarak benimsemiş olmasına karşın, görev yaptığı yerdeki olumsuzluklar onu hayal kırıklığına uğratır. Bu yakıcı hayal kırıklığı üzerine kurgulanan eser, devrinin bütün çarpıklıklarını, yöneticilerin beceriksizliklerini ve ahlaki bozulmuşlukları ele alır ve hırpalayıcı bir üslupla eleştirir.

Mizancı Murat,

"Turfanda mı, Yoksa Turfa mı?" isimli eserinde, "Turfanda" sözcüğünü "yeni ortaya çıkan", "Turfa" sözcüğünü ise, "değeri düşük, kaçınılması gereken" anlamında kullanmıştır. Kitap, içerdiği derin fikirlerle kendi döneminde ses getirdiği kadar, ele aldığı sorunların günümüzde de geçerli ve hala tartışılıyor olması bakımından önemini yitirmemiştir.

Mesela,

Mizancı Murat'a göre, devlet sadece rejim şekli demek değildir. Onu her kademede yöneten idareciler meselesi birinci derecede ehemmiyete haizdir ve Osmanlı'nın gerilemesinin başlıca sebebi, hakiki devlet ve idare adamlarının kıtlığıdır. Rejimi, sadece bir yönetim şekli olarak gören Mizancı Murat, "Onun iyi veya kötü işlemesi yöneticilere bağlıdır" der. "Haysiyet", "dürüstlük", "liyakat", "malumat" gibi hasletleri, sadrazamdan köy muhtarına kadar varlığı aynı derecede şart olması gereken vasıflar olarak görür ve yönetenle yönetilen arasındaki uçurumun ancak bu şekilde kapanabileceğini söyler.

Şimdi,

Mizancı Murat'ın, "Turfanda"sına ve "Turfa"sına bir virgül koyup, başlıkta vurguladığımız AK Parti'nin "Turfa"sına değinelim. Hatırlarsanız, AK Parti'nin Moriskolarını, AK Parti'de hüküm sürmeye başlayan AKP'lilerin, yeterince "AKP'lileşmediklerini" düşündükleri AK Partilileri partiden sürmeleri olarak yorumlamıştık ve "Yoksa bu kadar AK Partilinin AK Parti dışında ne işi olabilir?" diye de sormuştuk.

İşte bu sürülen,

Ve Moriskolar olarak nitelediğimiz AK Partilileri, partinin turfandaları, yani, "yeni ortaya çıkanları" yenilikçileri olarak görebiliriz. Partide kalanları ve sonradan gelenleri ise hepsini olmasa bile en azından bir kısmını icraatlarına bakarak partinin turfaları, yani, "değeri düşük, kaçınılması gerekenleri" olarak görmek mümkün.

Mümkün, zira

Gün geçmiyor ki; "haysiyet", "dürüstlük", "liyakat" gibi AK Parti'nin varlık sebebi olan hasletleri mumla aratacak davranışlar sergilenmesin. Bu turfalar yüzünden AK Parti, uydurma bir sisteme düçar edilmiş, hayat lütfettiklerinin lütfüne muhtaç hale getirilmiştir.

Oysa AK Parti,

Bir "Erdemliler Hareketi" olarak turfandalarıyla çıktığı yolda kurguladığı, kullandığı kuşatıcı dil ile kendi hikayesini yazan bir yapıydı. Sorunları çözen, çözemediği takdirde ise acıyı paylaşarak oluşan o manevi iklimin beslediği AK Parti'yi meşrulaştıran ve meşhurlaştıran referans bu dokunaklı dil idi. Bugün, partiye nüfuz eden ve çoğu trol niteliğindeki turfalar bu dilin tecrübesiyle yüksek temsil kabiliyetinden oldukça uzaklar. AK Parti'nin dilinden ve hikayesinden bihaber olan bu turfalar, ödünç alınmış siyasetin sığ sloganlarıyla partiyi (davayı) savunmaya çalışıyorlar. Bu durum, AK Parti için hayati bir sorun. Bu hayati sorun sebebiyle AK Parti belki de ilk defa rakiplerine karşı açık veriyor, kaybediyor.

SON SÖZ:

AK Parti, kendisini, bu kadar donanımsız turfaların eline bırakıp, dayatılan uydurma sistem çıkmazında hayat lütfettiklerinin, millet nezdinde karşılık bulmamış diliyle, siyasetiyle aynileşerek o kurucu, kuşatıcı vasfından ve "haysiyet", "dürüstlük", "liyakat" gibi varlık sebebi saydığı hasletlerinden, çıkış iddiası ve bu manadaki ideallerinden vazgeçemez. Vazgeçmemeli. Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti'nin, turfalar elinde çoraklaşmış ikliminin, Moriskolar eliyle dışarıda yeşertilmesine razı olmamalı. AK Parti'ye ait tüm iddialar, idealler her şeye rağmen yine Ak Parti'de boy atmalı. Eğer gerçekten istenirse bu o kadar da zor olmayacaktır. Bütün mesele, çıkış iddiası ve kurucu, kuşatıcı ilkelerden ne derece sapıldığıyla yüzleşmek ve zamanın ruhuna uygun yeni bir dille yeniden yola çıkmaktır. Hâlbuki bu başarıldığında kim ne yaparsa yapsın AK Parti'yi milletin gönlünden koparmak kolay olmayacaktır.

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları

Karpuz gibi ortadan ikiye ayrıldık!

'Horolop şorolop' işler bunlar!

Fırtınalı çölde yol işareti gibi...

Neden kaşlarınızı çatmıyorsunuz?

Alinur Aktaş'tan muhteşem hizmet!

Kaderin cilvesine bakın!

Ceyar'ı vurdular!

AK Parti, kendi bağımlılığının tutsağı oldu!

Arınç'tan, AK Parti için derin hamle!

Kim o AK Parti ilçe başkanı?

AK Parti Bursa'da çarşı karışacak!

Alinur Aktaş'a zor sorular!

Bu ayıp AK Parti'ye yeter!

Bu heyecanın ölmemesi lazım!

Bin günün sonunda dağ fare doğurdu!

Alinur Aktaş'a yumurtalı tehdit!

'At izi, it izine karıştı'

Kanat kırana hükmünü verecek bir Süleyman olur elbette!

AK Parti'deki haksız işgalciler!

Bu işte bir gariplik yok mu?

İkinci yüzyıla girerken!

Bursa'nın bitmeyen su sorunu!

Artık kolları sıvamak gerekmiyor mu?

'Kendi görüşüme katılmıyorum'

Bursa'ya felaket adım adım yaklaşıyor!

AK Parti'de kimler kimlerle beraber?

Doğruysa tuzun koktuğu, sözün bittiği yerdir!

Perşembenin gelişi çarşambadan belliydi!

Yazıma başlık bulamadım!

Siz AK Parti'ye düşman mısınız kardeşim?

İnadına güzel haber!

Tabii yansıtmazlar Reis!

Korkunç miktarda para alacaklar!

İYİ Parti'ye operasyon mu çekiliyor?

Türkiye'nin bir de valiler sorunu var!

'Kurduğumuz gün 40-50 ilde tabelayı asarız!'

Erdoğan'ın, gülmekten karnı ağrımış mıdır?

'Olmayacak' demişse bilin ki; olacaktır'

İdeal Şehir Bursa Platformu!

'BUDO' gelir, 'BUDO' geçer ağlama!

Kestel'in suçu ne?

Acelesi olmayan seçkinler partisi!

'Abi, Salman gidiyor mu?'

Hem Nilüfer'e hem Kestel'e ceza!

Cumhurbaşkanı Erdoğan bırakıyor mu?

AK Parti Bursa'da aday adayları belli oldu!

Yüz yüze hesaplaşmak!

"Buyurun cenaze namazına!"

Bir koyun kellesiyle yıkılır köşkünüz!

Sizi gidi tatlı su kurnazları sizi!

AK Parti'nin koordinatör sorunu!

Ak Parti Bursa pert ama herkes haklı şoför!

Komediye bakar mısınız?

AK Parti Bursa'da kazan kaynıyor!

Rezillik akıyor!

Hokkabazlıkla siyaset olmaz!

Kulağınızı açın ve beni dinleyin!

Akıllı Hans'ın öyküsü!

Birisi ölüyor ve sebebi sizsiniz!

Bay Salman, Reis'i dinledin mi?

Alinur Aktaş'ı terletecekler!

Kahramana ödül yok!

Melekler dişi midir, erkek mi?

"Çanlar kimin için çalıyor"

Maklubeye kaşık sallayan kaymakam var da belediye başkanı yok mu?

Ağzını açana yumruğu vurun!

Kafaya koymuşlar, Bursa'ya kötülük edecekler!

Size bir şey söyleyeyim mi?