GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
14.02°
Açık
DOLAR 8.36
EURO 9.93
ALTIN 486.62
BİST 1.398

AK Partililer, susun ve beni dinleyin!

9 Mayıs 2021 Pazar , 00:48

Biliyorum,
Başlık nefsine ağır gelen sonradan gelmeler/görmeler kibirle, bizim vereceğimiz akla ihtiyaçlarının olmadığından dem vurup, yine kulak tıkayacaklardır. Lakin, biraz sonra anlatacağım sorunların bu kulak tıkamayla başladığını daha sözün başında söylemek isterim.

Kulaklarını tıkayanlar,
Zaten duymayacağı için sorun yok. Fakat susup dinleyecekler için başlarken bir hususun daha altını çizeyim. Bakın, kızmaca, küsmece, darılmaca olmasın. Zira sözlerim, "dost acı söyler" kabilindendir. Bilin istedim. Şimdi, anlaştığımızı varsayarak devam ediyorum...

Efendim,
Eğer bir aksilik olmazsa, 2023'te seçim/ler olacak. Fakat bu seçim/lerin öncekilere göre çok daha çetin geçeceği aşikar. Üstelik AK Parti, kazanabilmek için önceki süreçlerde olduğu kadar iyi bir konumda da değil.

Dün,
AK Parti kadar toplumda inandırıcılığı bulunmayan partilerin her birisi ayrı ayrı cephelerden ve cılız bir sesle muhalefet ediyorlardı. Oysa bugün, kendi aleyhine gelişen şartların yanında birleşmiş ve daha güçlü bir muhalefetle karşı karşıya AK Parti. İlaveten, yolunda gitmeyen ekonomik göstergelere ek olarak liyakatsiz partililerin zengin/şımarık bencillikleri iyi başlayan birçok şeyin iyi gitmesine köstek oluyor.

Bağıra, bağıra,
"Geliyorum" diyen yenilginin önüne geçmek için yeni bir yol bulmak gerektiği hiç olmadığı kadar açıkken, hala uçuruma doğru koşar adın gitme arzusu ve ısrarını anlayabilen birisi varsa bana da açıklasın lütfen.

Girizgahta,
Sorunların başlangıç noktasının "kulak tıkamak" olduğunu söylemiştik ya; devamı ise; AK Parti'nin halihazırdaki söz sahiplerinin, kendilerinden önceki söz sahiplerine ve ilerisi için söz isteyenlere küçümseyen gözlerle bakıyor olmalarıdır.  Elbette ki; hepsi böyle davranmıyor ama böyle davranmayanlar, böyle davrananlara engel de ol(a)muyorlar. Bu ise, bir süredir zaten açık olan yaranın kabuk bağlamamasına neden oluyor. Bazen de, kasaba siyasetçisi akıldanelerin sorumsuzca dokunuşları kabuk tutmamış yaradan kan akıtıyor.
Haliyle, acıyor, acıtıyor...

Bir diğer sorunlu alan ise
AK Parti'nin, kendisiyle gurur duyması ve gurur duyulmasını istemesi için Kahir ekseriyetle önceye müracaat etmesi ki; artık bunu, en azından bugün yapıldığı şekliyle yapmamalı. Yapılan yolları, köprüleri bu denli anımsatma ihtiyacı duymamalı. Hele ki; kendinden önce, hatta çok çok önceki olumsuzlukları tarihin tozlu raflarından indirip, bir propaganda aracı olarak hiç kullanmamalı. Yirmi yıllık tek başına iktidardan sonra otuz yıl önceki bir olumsuzluğu öne sürmek, söyleyene bir değer katmayacağı gibi, "muhalefetini eleştirecek güncel bir olumsuzluk bulamamış olma" algısıyla çoğu zaman faydadan çok zarar vereceği, ters tepeceği de akıldan çıkartılmamalıdır.

Öyle ki;
Muhalefetin iktidarı eleştirmesi hatta zaman zaman haksız eleştirilerde bile bulunması her şeye rağmen anlaşılabilir bir durumdur. Fakat iktidarın muhalefeti eleştirmesi ve bunu sürekli yapması ise pek anlaşılır bir davranış değildir. İktidar, haksızca eleştirilse dahi eleştirme değil, çözüm üretme makamıdır.

Gözlemlediğim,
Ve sorun hanesine eklediğim önemli bir husus da şu: Bazı AK Partililer ve AK Parti'nin yetkilendirdiği kişiler, öfkesini acımasızca karşısındakinden çıkartma arzusu ve kendisini de "seçilmiş, üstün" görme kibri ile AK Parti'yi ve savunduğu değerleri yaralıyor. Bu kibirli yaklaşım, AK Parti'nin ruhunu öldürüp, şekle indirgenmesine yol açıyor ki; bu, tek kelimeyle kaybedişe giden yola taş döşemek kadar içeriden yapılmış büyük bir düşmanlıktan başka bir şey olamaz. Bu ise, AK Parti'nin, AK Partililerin elinde anlamını yitirmesi gibi hazin bir durumdur.   

Bu sarsıcı durum,
Hiç şüphesiz AK Parti ile elde edilen ve bir zamanlar hayal dahi edilemeyen çok değerli toplumsal kazanımların, yine AK Parti'nin içine düştüğü/düşürüldüğü derinliksiz stratejik açmazlar yüzünden kaybedilme tehlikesine kapı aralıyor. Bu da bir bakıma yokuş aşağı hızla koşarken yüzüstü kapaklanmak kadar acı ve ızdırap verici, kahredici bir manzara olsa gerek... 

Tamam,
Buraya kadar anlattığım azap yüzlü tablodan ümit verici bir çözüm beklemek zor görünebilir ama bence hala kapılar tamamen kapanmış, köprüler yıkılmış sayılmaz. AK Parti, eğer isterse kendi tecrübesinden yeni ve daha akılcı/yaratıcı çözümler üretebilir. Böyle bir ihtimal her zaman var ama bu ihtimale inat bugün, AK Parti, gözleri bağlanarak itildiği yüzde elli artı bir denizinden kendisini çıkarması adına elini uzattığı MHP'yi kurtarmak için çırpınır vaziyette. Fakat çırpındıkça kendisi daha da batıyor. Bir bakıma, birbirlerini kurtarmak için el ele tutuşan AK Parti ve MHP'nin çırpındıkça batışına şahit oluyoruz. Oysa, kısa geçmişinde büyük işler başarmış ve çok daha fazlasını başarma iradesini içinde barındıran AK Parti'nin bu denli sıradanlaştırılması, oy vermiş, samimiyetle umut bağlamış insanların kabul edebileceği bir şey değildir ve olmamalıdır.  

SON SÖZ:
Gelinen nokta itibariyle AK Parti, erken ve/veya zamanında yapılacak bir seçim kantarına çıkmadan evvel kendi kilosuyla yüzleşmeli.  Bir defa, sadece bugün için değil, gelecekte, bugüne kadar elde edilmiş kazanımların bir kalemde kaybedilmesi tehlikesini içinde barındıran ve erken kireçlenen, her türlü siyasi saldırıya açık Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nden derhal vazgeçmelidir. İkazlara kulak tıkamayan AK Partililer, bu mevzide nöbette ısrar edildikçe zayiatın büyük olacağını görmeliler. Şu halde, yapılması gereken toparlanıp başka bir mevziiye geçmektir. Aksi halde, bu gidişle, gidişattan memnun olmayan tabanın/seçmenin muhalefet mevzilerine yığınak yapmasının önüne geçmesi her geçen gün daha da zorlaşacaktır. Umarım, sözlerimize herkes kulak tıkamaz ve AK Parti'yi kuşatan bu tehlikeler karşısında gereken yapılır da, muhteşem başlamış bir hikaye hüzünle bitmez.

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları

Ben size demedim mi?

Çay atma artık Reis!

Adınız kalsın, siz değişseniz veya sizi değiştirseler olmaz mı?

Hoca, 'devlet aklı' dedi; vatandaş, 'devletken aklı nerdeydi?' diyor!

'Bana biat ettiniz, unutmayın'

Birisi Bursa Teknik Üniversitesi'ne el atsın!

İsmail Hoca, Alinur Aktaş'ı fena haşladı!

Erdoğan'ın hakkı Erdoğan'a!

CHP'nin Parlamenter Sistemi'nde ilginç detaylar var!

Bir karar ver artık Alinur, sorun var mı yok mu?

'Külliye'n olmadı bu Reis!

AK Parti ve acemi kasaplar!

AK Parti'de AKBİS seferberliği!

EN Dergi'nin ikinci sayısı çıktı!

Bursaspor, 'bilmem ney' midir Alinur?

İslam'ın yakasından düşün artık!

Alinur Aktaş'ı, Mustafa Özdal yaktı!

MHP, AK Parti'nin kazanını öldürecek!

Robotlar, namaz kıldırabilir mi?

'Can Ataklı'yı fena trollemişler!'

CHP iktidara hazır mı?

AK Parti'ye ters kelepçe takıyorlar!

Numan Kurtulmuş'tan, 'bu şarkı burada bitti' açıklaması!

En berbat yönetilen en güzel şehir!

Koray Aydın'ı dinledik gözlerimiz kapalı!

Erdoğan'ı, Bahçeli'ye kaptıran Kürt siyasetçilerin pişmanlığı!

Hiç yaşamadığımız bir para bolluğuna kavuşur muyuz?

Egemen Bağış CHP'li olsaydı!

Reis'in aklıyla alay mı ediyorsunuz?

Gençler! Bu çağrı size...

Beni seçmenize itirazım var!

Şevket Abi, meseleye el attı!

İştahla dadanmışlar, yemişler de yemişler!

Reis, bunları sana söyledi Alinur Aktaş!

Rezillik akıyor da, kimin umurunda?

'Yerli ve Milli' İYİ Parti, yine 'İP' mi oldu?

CHP'nin adayı kim olmaz?

İnce, göle maya çalıyor, ya yutarsa!

Veyis'in ateşi Bursa'ya düştü!

Erdoğan, Asiltürk'le 'Saadet'e eremez!

Saadet'e gece yarısı düşen bomba!

Peker'i bırak Babacan'a bak!

TEKNOFEST'i nerede yapacaksınız?

Yok saydıklarınız, gidiş biletiniz olacak!

Ben, 'kahraman ol' dedim!

AK Parti'nin salyaları!

'Ebe değilim, ebe değilim!..'

Bir şey söyleyeceğim ama gülmeyeceksiniz!

Zaferin kutlu olsun yüce gönüllü Başkan!

Hoş geldin EN Dergi!

'Erken seçim fısıltısı 'tüpten çıkan macun' gibidir'

İki itiraf, birinde öyle birinde böyle!

AK Parti'nin evdeki hesabı çarşıya uyacak mı?

Bursa'da Emin Adanur fırtınası esiyor!

'Keşke Tayyip abi, bu işleri çözseydi!'

Babacan'ı uzaktan dinleyen AK Partililer!

Sıkıcı bir yazı, okumasanız da olur!

Parlamenter Sistem AK Parti'ye yarar!

Berat Albayrak'ın ahı tuttu!

Ali Babacan cuma günü Bursa'ya geliyor!

Çamura yatanlar o bataklıkta boğulsun!

Kendini AK Parti'den büyük görenler!

İç çamaşırına indirgenmiş devlet gündemi!

Kendim için Aktaş'a, Bursa için Bozbey'e teşekkür ederim!

Davut Başkan, bunu asla affetmemeli...

Yeni liderlerin mumu yanmadan söndü mü?

Emin Adanur Bursaspor'a iyi gelecek!

Bayram gündemi çok yoğun!