GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
14.02°
Açık
DOLAR 8.36
EURO 9.93
ALTIN 486.66
BİST 1.398

Bayram gündemi çok yoğun!

14 Mayıs 2021 Cuma , 23:23

Bayramın,
Birinci gündemi bayramlaşma olsa gerek. Fakat ilk defa en sevdiklerimizle uzaktan bayramlaşıyoruz. Dolayısıyla bu bayram biraz da,"dijital bayram" oldu. Haliyle dijital bayramınız mübarek olsun.
 
Pek tabii ki;
Bayramın ikinci ve en büyük/buruk gündemi ise Kudüs... Faşist İsrail, Müslümanların bayramlarının gelmesini Müslümanlardan daha çok bekliyor. Zira tam da bayram arifesinde başlıyor şeytanın bile insafını özletecek  katliamlara...Çocuklar öldürülürken dünya susuyor. İnsanlık paramparça edilirken insanlar susuyor. En çok da Müslümanlar susuyor. Öldürülen her çocuğun günahı, katil İsrail kadar, istifini bile bozmayan başta Arap dünyası olmak üzere İslam ülkelerinin/toplumlarının boynuna olduğu bilmem kaçıncı defa yazılıyor ama değişen bir şey olmuyor. Bu geri kalmışlık, bu vurdumduymazlık, bu kölelik ruhu, bu korkunç cehalet olduğu müddetçe pek değişen bir şeyin olacağını da sanmıyorum.
 
Bayramın üçüncü,
Fakat Türkiye'ye etki gücü bakımından birinci gündemi ise Sedat Peker'in, gişe rekorları kıran  Hollywood filmlerine bile nal toplatan videoları olsa gerek...
 
Nitekim,
Adalet Bakanlığı, TBMM Başkanlığı, Başbakan Yardımcılığı yapmış ve halen Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi olan Türk siyasetinin, duayen isimlerinden Cemil Çiçek,  Sedat Peker'in peş peşe yayınladığı videolarda dile getirdiği iddiaları için, "binde biri bile doğruysa felaket..." ifadesini öylesine kullanmış olamaz değil mi?
 
Evet, tek kelimeyle, "felaket",
Fakat beterin de beteri var. O ise, "Nasıl olsa Kemal Kılıçdaroğlu gibi ağabeyin var. Nasıl olsa Meral Akşener gibi ablan var Nasıl olsa Ali Babacan gibi kardeşin var. Nasıl olsa Ahmet Davutoğlu gibi hocan var..." diyerek bu felaketten muhalefeti sorumlu tutma sorumsuzluğudur.

Konuyu,
Muhalefete getirmişken, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, muhalefetle, özellikle AK Parti'den koparak oluşmuş muhalefetle ilgili sözlerine de değinmek isterim. Erdoğan, Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi'yi aramış, Davutoğlu ve Babacan için, "içimizdeki Mescid-i Aksa'yı yıkmak isteyenler" diye gerçekten ağır bir ifade kullanmış. Daha önce, "ihanet" kelimesini de kullandığı herkesin malumudur. Erdoğan'ın kızgınlığı bir yere kadar anlaşılabilir belki ama muhataplarının bu ifadeleri hak ettiğini kesinlikle düşünmüyorum. Bu konuyu, yoruma mahal bırakmayacak kadar net bir şekilde ifade edeyim. Evet, içimizdeki Mescid-i Aksa'nın yıkılmak istendiği ve bu yolda epey mesafe kat edildiği doğrudur. Fakat içimizdeki Mescid-i Aksa'yı, içimizden gidenler değil, sonradan içimize gelenler yıkıyor. Çünkü, gidenlerin, bütün eksiğine, hatasına, günahına rağmen içlerinde kırıntı nispetinde de olsa hala bir "Mescid-i Aksa," hassasiyeti, kutsiyeti ve buna sebep bir sakınması var. Fakat sonradan gelenlerin/görenlerin bu konularda tek bir kutsalı dahi yok ve kendi çıkarlarından başka hiçbir şey umurlarında bile değil.
 
Bu faslı burada kapatıp,
Bayramın bir de yerel gündemine bakalım. İlk sırada AK Parti var. İl Başkanlığı koltuğuna oturduğu günden beri hem AK Parti içerisinde hem de şehirde genel anlamda olumlu hava estiren Davut Gürkan, pandemi kurallarına riayet ederek Türkiye'nin en büyük online bayramlaşma programına imza attı. Önceki dönem bakanlardan Faruk Çelik, Mehmet Müezzinoğlu, Bülent Arınç gibi isimlerin de katıldığı sanal bayramlaşmaya eski yeni teşkilat mensuplarının yanı sıra vatandaşlar da iştirak etti.Bursa da bir de,
Muhalefet bayramlaşması vardı. Bakmayın "Muhalefet Bayramlaşması" dediğime, aslında AK Parti ve MHP de davetliydi ama neye sebep bilinmez katılmamışlar.
 
Yine, dijital ortamda gerçekleşen bayramlaşmaya,
CHP İl Başkanı İsmet Karaca, İYİ Parti İl Başkanı Selçuk Türkoğlu, Saadet Partisi İl Başkanı Mehmet Atmaca, Yeniden Refah Partisi İl Başkanı Naim Öztürk, Demokrat Parti İl Başkanı Çağrı Kaplan, Demokratik Sol Parti İl Başkanı Cahit Akıncı, Deva Partisi İl Başkanı Serkan Özgöz, Gelecek Partisi İl Başkanı Alpaslan Yıldız, Memleket Partisi İl Başkanı Güner Alkan ve Türkiye Değişim Partisi İl Başkanı Bülent Çelik olmak üzere on partinin il başkanı katılmış.
Yaklaşık,
Bir saat süren sanal bayramlaşmada, il başkanları masaya Bursa'nın sorunlarını da yatırmışlar ve bazı kararlar da almışlar. Mesela bunlardan birisi, Yunuseli konusu... Geçmişte altı partinin katılımıyla gerçekleşen "Yunuseli Platformu"nu genişletme ve burasının "ranta/betona" kurban edilmemesi için konunun takipçisi olma kararı almışlar. Başkanların ikinci kararı ise; Bursa'da, on partinin katılımıyla bir Kudüs açıklaması kararı olmuş. Bu kararların alındığı il başkanları bayramlaşmasına, AK Parti ve MHP İl Başkanlarını davet etme görevini Gelecek Partisi İl Başkanı Alpaslan Yıldız üstlenmiş fakat iktidar kanadı davete icabet etmemişler.
 
SON SÖZ:
Keşke icabet etselerdi. İnancımıza göre, küslerin bile barıştığı/barıştırıldığı, zamanın en güzel, en anlamlı anları olan bayramlarda bile bir araya gelinmeyecek, halleşip, helalleşilmeyecekse ne zaman yapılacak bu işler? Siyaset, siyasetçi bu olgunluktan soğumamalı... Mesela, toplantıda, yeni kurulan Memleket Partisi İl Başkanı Güner Alkan'ın şarjı bitince diğer başkanlar, "daha yeni partinin şarjı bitti" diye takılmışlar. Çok basit gelebilir belki ama rakipler arasındaki bu anların çok kıymetli olduğuna inanırım ben. Bu vesileyle son tahlilde çiçeği burnunda muhalefet partileri başta olmak üzere bir uyarı da muhalefete yapmak isterim. Eleştiriye hoşgörüsüzlükte iktidarla yarışmaya kalkarsanız kaybedersiniz. Zira kendi gölgesine kurşun sıkan sahte kabadayılardan bir farkınız kalmaz. İktidarı eleştirirken, iktidara rahmet okutacak hale düşersiniz. Bilmem anlatabildim mi?    

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları

Ben size demedim mi?

Çay atma artık Reis!

Adınız kalsın, siz değişseniz veya sizi değiştirseler olmaz mı?

Hoca, 'devlet aklı' dedi; vatandaş, 'devletken aklı nerdeydi?' diyor!

'Bana biat ettiniz, unutmayın'

Birisi Bursa Teknik Üniversitesi'ne el atsın!

İsmail Hoca, Alinur Aktaş'ı fena haşladı!

Erdoğan'ın hakkı Erdoğan'a!

CHP'nin Parlamenter Sistemi'nde ilginç detaylar var!

Bir karar ver artık Alinur, sorun var mı yok mu?

'Külliye'n olmadı bu Reis!

AK Parti ve acemi kasaplar!

AK Parti'de AKBİS seferberliği!

EN Dergi'nin ikinci sayısı çıktı!

Bursaspor, 'bilmem ney' midir Alinur?

İslam'ın yakasından düşün artık!

Alinur Aktaş'ı, Mustafa Özdal yaktı!

MHP, AK Parti'nin kazanını öldürecek!

Robotlar, namaz kıldırabilir mi?

'Can Ataklı'yı fena trollemişler!'

CHP iktidara hazır mı?

AK Parti'ye ters kelepçe takıyorlar!

Numan Kurtulmuş'tan, 'bu şarkı burada bitti' açıklaması!

En berbat yönetilen en güzel şehir!

Koray Aydın'ı dinledik gözlerimiz kapalı!

Erdoğan'ı, Bahçeli'ye kaptıran Kürt siyasetçilerin pişmanlığı!

Hiç yaşamadığımız bir para bolluğuna kavuşur muyuz?

Egemen Bağış CHP'li olsaydı!

Reis'in aklıyla alay mı ediyorsunuz?

Gençler! Bu çağrı size...

Beni seçmenize itirazım var!

Şevket Abi, meseleye el attı!

İştahla dadanmışlar, yemişler de yemişler!

Reis, bunları sana söyledi Alinur Aktaş!

Rezillik akıyor da, kimin umurunda?

'Yerli ve Milli' İYİ Parti, yine 'İP' mi oldu?

CHP'nin adayı kim olmaz?

İnce, göle maya çalıyor, ya yutarsa!

Veyis'in ateşi Bursa'ya düştü!

Erdoğan, Asiltürk'le 'Saadet'e eremez!

Saadet'e gece yarısı düşen bomba!

Peker'i bırak Babacan'a bak!

TEKNOFEST'i nerede yapacaksınız?

Yok saydıklarınız, gidiş biletiniz olacak!

Ben, 'kahraman ol' dedim!

AK Parti'nin salyaları!

'Ebe değilim, ebe değilim!..'

Bir şey söyleyeceğim ama gülmeyeceksiniz!

Zaferin kutlu olsun yüce gönüllü Başkan!

Hoş geldin EN Dergi!

'Erken seçim fısıltısı 'tüpten çıkan macun' gibidir'

İki itiraf, birinde öyle birinde böyle!

AK Parti'nin evdeki hesabı çarşıya uyacak mı?

Bursa'da Emin Adanur fırtınası esiyor!

'Keşke Tayyip abi, bu işleri çözseydi!'

Babacan'ı uzaktan dinleyen AK Partililer!

Sıkıcı bir yazı, okumasanız da olur!

Parlamenter Sistem AK Parti'ye yarar!

Berat Albayrak'ın ahı tuttu!

Ali Babacan cuma günü Bursa'ya geliyor!

Çamura yatanlar o bataklıkta boğulsun!

Kendini AK Parti'den büyük görenler!

İç çamaşırına indirgenmiş devlet gündemi!

Kendim için Aktaş'a, Bursa için Bozbey'e teşekkür ederim!

Davut Başkan, bunu asla affetmemeli...

Yeni liderlerin mumu yanmadan söndü mü?

Emin Adanur Bursaspor'a iyi gelecek!

Erdoğan'dan kurtulmaya çalışıyorlar!