GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
11°
Açık
DOLAR 0
EURO 0
ALTIN 0
BİST

Bin günün sonunda dağ fare doğurdu!

11 Kasım 2020 Çarşamba, 23:44

 Bizim Alinur,
Bin gündür Bursa'da neler yaptığını anlattı bugün. Göreve gelirken verdiği sözlere göre değerlendirecek olursak, anlattıklarına ister bardağın dolu tarafından isterse boş tarafından bakın, çıkaracağınız yegane sonuç, "bin günün sonunda dağ fare doğurdu" olacaktır.
 
Napolyon Bonapart,
Savaşın ortasında toplar susunca generalini çağırıp sebebini sormuş. General, altı sebep olduğunu söylemiş ve bunları saymaya, "barut bitti" diyerek başlamış. Napolyon, generalin sözünü keserek, "diğerlerini saymana gerek yok" demiş. "Barut bittiyse yapacak bir şey yok..."
 
Bizim Alinur da,
İki yıl önce, büyük bir kararlılıkla Bursa'da trafiği sorun olmaktan çıkaracağı sözünü vermiş olmasına rağmen, bugün, bırakın çözümü, var olan sorun daha da büyüdü, içinden çıkılmaz bir hal aldı. Tıpkı, Napolyon'un, "barut bitti" diyen generaline, diğer sebepleri saydırmadığı gibi, "çözeceğim" dediği trafik daha da çileye dönüşmüşse bin gündür diğer yap(a)madıklarını saymaya gerek yok sanırım.
 
Bursa için,
Hatırı sayılır bir hizmet üretememesine rağmen, arkasında adeta kale gibi durduğu (nedense artık) İl Başkanı Ayhan Salman'ın yeniden adaylığını da sağlayamadı bizim Alinur. Nitekim, bundan tam iki ay önce, "Size bir şey söyleyeyim mi?" başlıklı yazımda "AK Parti, Bursa'da bu il başkanıyla yeni bir seçim daha kazanamaz..." diye söylemiştim.
 
Nedenini de
"Dün solcuyduk gereğini yapıyorduk,  bugün değiliz" diyen çobanın,  biri teröriste selam çakan, diğeri neredeyse ayık gezmeyen, Ak Parti'nin sadece rantına tav sürüsünden gayrı kimseyi gözü görmedi. Hep, "kapalı devre siyaset" yaptı. Belediyedeki, kibirli kabile reisleri gibi oturdukları koltuklarda başları dönen, döndükçe de dünyanı kendi etraflarında döndüğünü sanan akıldanelerin kasaba siyasetine "dur" diyemedi. Ne yazık ki; Ayhan Salman, bütün Ak Partililerin hakkını hukukunu gözeten, koruyan, derleyen, toparlayan bir il başkanı olarak değil, siyaseti İnegöl kliğine indirgeyip Alinur'un kankası olarak oturdu koltukta. Haliyle bu son kaçınılmazdı.
 
Herhalde,
Ayhan Salman, güncel tuttuğu "kara liste", BESAŞ'a kestiği fatura ve camiyi savunan CHP'lilere karşı anlattığı berbat, "Bekri Mustafa" fıkrasıyla kalacak aklımızda. Fakat, "Bekri Mustafa" fıkrasını anlatırken unuttuğu bir şey vardı Salman'ın. Bir gün, Ankara'dan, Ak Parti Bursa'nın ahvali sorulduğunda, "Ayhan Salman'ı, Reis'e 'hırsız' diyenler, teröriste selam çakanlar, şişenin dibini göremeyenler savunuyor deyin onlar anlarlar..." denilecek durumda olduğunu, aslında anlattığı fıkraya en çok da kendisinin uyduğunu unuttu.
 
 Neyse efendim,
Zaten zor bir süreçten geçen Ak Parti'de fay hatlarını biraz daha çatlatan, Nagip Vardar'dan sonra, bütün teşkilatın gözünde, "istenmeyen adam" olan ve teşkilat tarafından, "zinhar istemiyoruz" diye hakkında rapor hazırlanıp Ankara'ya sunulan Ayhan Salman'a, nihayet "aday olma" denildi ve O da, bugün "aday değilim" dedi. Peki, değdi mi? Değmedi ama gelin görün ki; laf anlatamadık.
 
Bizim Alinur,
Ayhan Salman'ın gidişine engel olamadı. Fakat duyduğumuza göre, keyfini kaçırmayacak, dişine göre yeni bir Ayhan Salman'ı başkan yapmak için çoktan kolları sıvamış. Rivayet olunur ki; Ankara'ya, Süleyman Çelik, Murat Demir ve Ahmet Yıldız isimlerini önermiş. Demir, Çelik olur mu, olmaz mı siz değerlendirirsiniz. Ben şu Yıldız hakkında iki çift laf etmek istiyorum. Bizim Alinur ve Salman, yerel seçimlerde de Ahmet Yıldız'ın elinden tutup Ankara'ya götürdüler ve Osmangazi Belediye Başkanı yapmak istediler, ama olmadı. Şimdi de elinden tutup il başkanı yapmak istiyorlar. Ahmet Yıldız'ın, tıpkı sünnet çocuğuna elbise bakar gibi, elinden tutulup sürekli üzerine göre parıltılı makam bakılır görüntü vermesi, gelecekteki siyasi kariyeri açısından büyük bir handikap. Hani, ben insaniyet namına hatırlatmış olayım.
 
İl başkanlığına adı geçen
Başkaları da var tabii fakat kulislerdeki isimlerden çok nasıl birisi olması gerektiğine dair bir şeyler söylemeyi daha faydalı buluyorum. Ak Parti zorlu bir sürecin içinden geçiyor. Bu yolculukta genç bir isim olsun isterim fakat hem genç, hem teşkilatın eskilerinin sarsılmaz bir şekilde saygısını kazanıp, yeniler için umut, ufuk olacak, heyecanlı, mütevazi, dolu, donanımlı ve gözü tok birisi olması lazım. Böyle bir ismi bulmak zor. Eskilerden ise maddi açlığı, makam hırsı, değişken karakteri, başka ajandası olmayan, herkesin üzerinde birleşeceği ve herkesi kucaklayacak birisi olması lazım. Eskilerden bu esaslara kimler uyuyor düşünelim. O isim kim olur bilemem ama Ak Parti, Bursa'da geleceğini düşünülüyorsa ehliyet ve liyakat ekseninde, temsil kabiliyeti yüksek, bırakın Ak Partilileri, başka partililerin bile saygı duyacağı, bizim Alinur'un ve kasaba siyasetçisi akıldanelerinin sürekli hata yapmasını engelleyecek, dolu, donanımlı bir ismin il başkanı yapılması ve partinin yeniden toparlanması şart.
 
SON SÖZ:
Aslında, Ayhan Salman'a, "aday olma" tebliğinin yapıldığı haberi il başkanları toplantısından çıkıp Bursa'ya dönüş yolundayken bize de ulaşmıştı. Haberi bize uçuranlara, "Alinur'a rağmen nasıl oldu bu iş?" diye sorduğumda, çok manidar bir dille, "Alinur kendi koltuğunu koruyabilecek mi? Onu düşünsün önce..." dediler. Devamında ise, Ak Parti'nin ciddi bir değişim sürecine gireceğinin, köklü adımların atılacağının, Reis'in bu konuda kararlı olduğunun ve kimsenin gözünün yaşına bakılmayacağının bilgisini verdiler. Yani, Ak Parti'de kartların yeniden karıldığı bir sürece giriliyor. "Olmaz" demeyin. Her an her şey olabilir... 

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları

'Su neden boşa akıyor baba'

Açık konuşun da bilelim!

'Bakan olsam ne yazar'

Reis'in hiç mi günahı yok?

Şiddetin manevi muadili yok mu?

Yazsam öldürürler yazmasam ölürüm!

Tartışmanın büyüğü heybede duruyor!

Bu yol, yol değil!

Davut Başkan iyi başladı!

Gelecekten gelen başkan!

'Lütfen bu hanıma haddini bildiriniz!'

Atmaca'dan Aktaş'a yumruk gibi sözler!

Saadet'te kazan kaynıyor!

'Kentsel Dönüşüm ve Muhafazakârlık'

Alinur Başkan heves ediyor ama...

'Din, ülkelerin kalkınmasına hizmet etmedi!'  

Bir şey deniyorlar, dikkatli olun!

Başörtülüler için yeni sınırlama mı?

Gördüğü halde görmeyen körler!

Yeni yıla otuz yıl geriden başladık!

Yönettiği şehirle kavga eden adam!

'Altın beyinli adam'

Bursa, 'Yaratıcı Şehirler Ağı'na girecek!

Hamza buysa Ömer kalsın!

AK Parti'nin Gordion düğümü!

'En iyisi için bir başlangıç mümkündür'

AK Parti Bursa nereye gidiyor?

Yeni başlayanlar için 'Kasaba Siyaseti' dersi!

AK Parti Bursa'da il başkanı krizi!

'Hak yemek, sol elle yemek yemek kadar dikkat çekmedi bu ülkede'

Orhaneli, cezaeviyle mi kalkınacak?

AK Parti'de 6 aday için yeni davet!

AK Parti Bursa'da il başkanı bilmecesi!

Kendine düşman!

En çok çocuklar etkileniyor!

AK Parti'deki ithal siyaset!

Erdoğan'sız Meclis'in kralı Kılıçdaroğlu!

AK Parti Bursa il başkanı kim olacak?

'Bursa'nın 'DEVA'sı neden hazır değil?'

Sultan sofrasında evliya olunmaz!

Sabır güç biriktirmek midir?

Fikrimi açıklıyorum, aman beni öldürmeyin!

Aksini düşünmek bile istemiyorum!

En son anketten çıkan çarpıcı sonuçlar!

Alinur Aktaş yalnız değildir!

İki AK Parti!

Sadece Erdoğan'a söylerim!

Karpuz gibi ortadan ikiye ayrıldık!

'Horolop şorolop' işler bunlar!

Fırtınalı çölde yol işareti gibi...

Neden kaşlarınızı çatmıyorsunuz?

Alinur Aktaş'tan muhteşem hizmet!

Kaderin cilvesine bakın!

Ceyar'ı vurdular!

AK Parti, kendi bağımlılığının tutsağı oldu!

Arınç'tan, AK Parti için derin hamle!

Kim o AK Parti ilçe başkanı?

AK Parti Bursa'da çarşı karışacak!

Alinur Aktaş'a zor sorular!

Bu ayıp AK Parti'ye yeter!

Bu heyecanın ölmemesi lazım!

Alinur Aktaş'a yumurtalı tehdit!

'At izi, it izine karıştı'

Kanat kırana hükmünü verecek bir Süleyman olur elbette!

AK Parti'deki haksız işgalciler!

Bu işte bir gariplik yok mu?

İkinci yüzyıla girerken!

Bursa'nın bitmeyen su sorunu!