GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
10°
Açık
DOLAR 0
EURO 0
ALTIN 0
BİST

Bu ayıp AK Parti'ye yeter!

13 Kasım 2020 Cuma, 21:26

Benim fikrimin sultanlarından,
Ali Şeriati, "Ebuzer" isimli kitabında, "Peygamberin vasiyeti şöyleydi: Hak ne kadar acı da olsa söyle, kimsenin seni kötülemesinden korkma..." diyor. Asabı bozuk bir yazı gündelikçisi olarak kalemi hep bu soylu vasiyet üzere tutma gayretinde oldum. Onun için bu fakirden çok rahatsız oluyorlar. Varsın olsunlar. Yine, Ali Şeriati'nin dediği gibi, "Sizi rahatsız etmeye geldim." Dahası, verdiğim rahatsızlıktan ötürü özür de dilemiyorum. 
 
Bu girizgahtan sonra,
Bugünkü vereceğimiz rahatsızlığın taşlarını döşemeye başlayabiliriz. Efendim, Ayhan Salman'a, "aday olma" denildikten sonra, AK Parti'nin uyuşmuş vücuduna kan yürüdü adeta. Şimdi bütün gözler Ankara'ya çevrildi ve yeni başkanın kim olacağını merak ediyor herkes. 
 
Önce şunu belirtelim,
Bugün, AK Parti kulislerinde adı geçen aday adaylarının hemen hepsi, aslında başka birisi için basamak olmaktan öteye geçemeyecek isimler. Her yiğidin gönlünde büyükşehir aslanı yatıyor. Önümüzdeki seçimler için büyükşehir adaylığını gönlüne düşürmüş yiğitler il başkanı olacak ismin kendisinden daha yiğit birisi olmasını asla istemiyor. Zira donanımlı bir il başkanı, aynı zamanda büyükşehir belediyesi için potansiyel adaydır. Dolayısıyla çavuşlar, emrinde bir onbaşı istiyor. Fakat yıllardır, makam verilen ezik, ufak ama aynı zamanda kibirli onbaşılar yüzünden AK Parti'de bütün işler "er" seviyesine düştü.
 
AK Parti,
Bursa'da tercihini yine bir onbaşıdan yana kullanacak olursa şayet, emir verecek çavuştan başka hiçbir şeyin değişmeyeceğini bilmesi ve sonucuna da katlanması gerekiyor. Nitekim, onbaşı ve çavuştan ibaret değişim bir işe yaramayacağı gibi, Salman'a, "aday olma" denilmesinden mütevellit yükselen heyecan dalgası daha başlamadan bitmiş olur. Bu ise tünelden önceki son çıkışın da kaçırıldığı, telafisi daha da zor, hatta imkansız bir sürece girildiği anlamına gelir.
 
Dünkü yazımda,
Her zamankinden daha fazla önem arz eden AK Parti Bursa İl Başkanı'nın kim olacağından çok nasıl birisi olması gerektiğine dair net bir çerçeve çizmiş, "sizce bu çerçeveye kim uyar?" diye sormuş ve gelen cevapları bugün paylaşacağımı ifade etmiştim.
 
Gelin, önce o satırları hatırlayalım,
"Heyecanı diri tutacak, daha da artıracak, bir orkestra şefi gibi, eski-yeni, artı-eksi, ileri-geri, aşağı-yukarı bütün sesleri duyacak ve dokunacak bir ismin il başkanı yapılması lazım. Bu yolculukta genç bir isim olsun isterim fakat hem genç, hem teşkilatın eksiklerini bilecek, eskilerin saygısını kazanıp, yeniler için ufuk, umut olacak, heyecanlı, mütevazi, dolu, donanımlı ve gözü tok birisi olması lazım. Zaman az ve böyle bir ismi bulmak oldukça zor gözüküyor. Eskilerden ise maddi açlığı, makam hırsı, başka ajandası olmayan, herkeste saygı uyandıran ve herkesin üzerinde birleşeceği, herkesi kucaklayacak birisi olması lazım. Ehliyet ve liyakat ekseninde, temsil kabiliyeti yüksek, bırakın AK Partilileri, başka partililerin bile saygı duyacağı, üstelik, Alinur'un hata yapmasını engelleyecek, dolu, donanımlı bir ismi seçip partinin yeniden toparlanması, ayağa kaldırılması lazım. Sizce bu şablona kim uyar?"
 
 El cevap:
Farklı farklı isimler geldi. Hatta, "böylesine derinlikli bir çerçeve çizme ufkuna sahip birisi olarak neden siz olmuyorsunuz?" diye soran pek muhterem okuruma, yüksek alicenaplığından ötürü ziyadesiyle teşekkür ederim. Ancak birçok kişinin bu çerçeveye oturttuğu tek isim AK Parti Eski İl Başkanı Sedat Yalçın'dan başkası değil. Kitap üzere konuşmak gerekirse bence de bu çerçeveye en çok Sedat Yalçın uyuyor. Öyle ki; görev yaptığı yıllar boyunca ne kendine, ne davasına ve partisine tek bir leke sürmemiş, sürdürmemiş, AK Parti'nin çıtasını en üst seviyeye çıkarmış, duruş sahibi bir şahsiyet olarak Bursa siyasetine damga vurmuş müstesna bir isimdir Sedat Yalçın.

 
Fakat burada bir sorun var.
AK Parti, yıllardır üçüncü sınıf bile olmayan insanlara taşıyamayacakları her halinden belli olan üçer, dörder görev birden verirken Sedat Yalçın'a, yirmi yıldır il başkanlığından başka bir görev bulamama ayıbını, adaletsizliğini ve vefasızlığını kendisine nasıl yakıştırıyor acaba? Açıkçası, bir nakısa olarak kayıtlara geçen bu ayıp AK Parti'ye yeter de artar bile...
 
SON SÖZ:
Girişte altını çizdiğim, peygamberin vasiyeti üzerine söylemek gerekirse, Sedat Yalçın'a yapılan kahredici ayıp ve adaletsizlikten sonra il başkanlığı makamını kimse layıkıyla taşıyamaz artık. Bu makama gelenlerin, neden bir türlü halkın, teşkilatın taleplerini, beklentilerini karşılayamadığı ve yedi yıl sonra bile hala Sedat Yalçın'ın arandığının ve isminin ısrarla gündeme geldiğinin cevabı hakkıyla verilmeden Bursa'da bu cenaze kalkmaz gibime geliyor. Kalkmaz, çünkü çıta çok yüksekte...  

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları

'Su neden boşa akıyor baba'

Açık konuşun da bilelim!

'Bakan olsam ne yazar'

Reis'in hiç mi günahı yok?

Şiddetin manevi muadili yok mu?

Yazsam öldürürler yazmasam ölürüm!

Tartışmanın büyüğü heybede duruyor!

Bu yol, yol değil!

Davut Başkan iyi başladı!

Gelecekten gelen başkan!

'Lütfen bu hanıma haddini bildiriniz!'

Atmaca'dan Aktaş'a yumruk gibi sözler!

Saadet'te kazan kaynıyor!

'Kentsel Dönüşüm ve Muhafazakârlık'

Alinur Başkan heves ediyor ama...

'Din, ülkelerin kalkınmasına hizmet etmedi!'  

Bir şey deniyorlar, dikkatli olun!

Başörtülüler için yeni sınırlama mı?

Gördüğü halde görmeyen körler!

Yeni yıla otuz yıl geriden başladık!

Yönettiği şehirle kavga eden adam!

'Altın beyinli adam'

Bursa, 'Yaratıcı Şehirler Ağı'na girecek!

Hamza buysa Ömer kalsın!

AK Parti'nin Gordion düğümü!

'En iyisi için bir başlangıç mümkündür'

AK Parti Bursa nereye gidiyor?

Yeni başlayanlar için 'Kasaba Siyaseti' dersi!

AK Parti Bursa'da il başkanı krizi!

'Hak yemek, sol elle yemek yemek kadar dikkat çekmedi bu ülkede'

Orhaneli, cezaeviyle mi kalkınacak?

AK Parti'de 6 aday için yeni davet!

AK Parti Bursa'da il başkanı bilmecesi!

Kendine düşman!

En çok çocuklar etkileniyor!

AK Parti'deki ithal siyaset!

Erdoğan'sız Meclis'in kralı Kılıçdaroğlu!

AK Parti Bursa il başkanı kim olacak?

'Bursa'nın 'DEVA'sı neden hazır değil?'

Sultan sofrasında evliya olunmaz!

Sabır güç biriktirmek midir?

Fikrimi açıklıyorum, aman beni öldürmeyin!

Aksini düşünmek bile istemiyorum!

En son anketten çıkan çarpıcı sonuçlar!

Alinur Aktaş yalnız değildir!

İki AK Parti!

Sadece Erdoğan'a söylerim!

Karpuz gibi ortadan ikiye ayrıldık!

'Horolop şorolop' işler bunlar!

Fırtınalı çölde yol işareti gibi...

Neden kaşlarınızı çatmıyorsunuz?

Alinur Aktaş'tan muhteşem hizmet!

Kaderin cilvesine bakın!

Ceyar'ı vurdular!

AK Parti, kendi bağımlılığının tutsağı oldu!

Arınç'tan, AK Parti için derin hamle!

Kim o AK Parti ilçe başkanı?

AK Parti Bursa'da çarşı karışacak!

Alinur Aktaş'a zor sorular!

Bu heyecanın ölmemesi lazım!

Bin günün sonunda dağ fare doğurdu!

Alinur Aktaş'a yumurtalı tehdit!

'At izi, it izine karıştı'

Kanat kırana hükmünü verecek bir Süleyman olur elbette!

AK Parti'deki haksız işgalciler!

Bu işte bir gariplik yok mu?

İkinci yüzyıla girerken!

Bursa'nın bitmeyen su sorunu!