GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
11°
Açık
DOLAR 0
EURO 0
ALTIN 0
BİST

Bu heyecanın ölmemesi lazım!

12 Kasım 2020 Perşembe, 23:24

 Ayhan Salman'a,
"Aday olma" denilmiş. Bu çok isabetli bir karar. Tıpkı, Berat Albayrak'ın, istifasından sonra ekonomide morallerin yerine gelip, aylardır durdurulamayan dövizin bir anda gerilemeye başlaması gibi, Ayhan Salman'ın, "aday değilim" açıklamasından sonra Ak Parti Bursa teşkilatlarında bir neşe, bir umut, bir heyecan başladı.
 
Bu yakıcı durum,
Ak Parti için hem şans, hem de tünelden önceki son çıkış. Dolayısıyla bu heyecanın ölmemesi lazım. Bu heyecanı diri tutacak, daha da artıracak, bir orkestra şefi gibi, eski-yeni, artı-eksi, ileri-geri, aşağı-yukarı bütün sesleri duyacak ve dokunacak bir ismin il başkanı yapılması lazım.
 
Çünkü,
Ak Parti, zorlu bir sürecin içinden geçiyor. 19 yıldır aralıksız süren seferde yorulan kervanın yükü de ağırlaştı. Buna karşın, bal arılarının oğul vermesi gibi, Ak Parti, kendi kovanından çıkan oğulların kurduğu yeni partilerle birlikte daha fazla ve artık daha etkili bir muhalefet enerjisiyle karşı karşıya...
 
Velhasıl bunu,
Bir yerelden bir de genelden olmak üzere iki çarpıcı örnekle somutlaştırabiliriz. Örneğin, İYİ Parti Bursa İl Başkanı Selçuk Türkoğlu'nun, BUSKİ'nin bahçesine su borularını bırakıp, "velhasıl Bursa'da su faturaları kazıktan ibarettir" çıkışından sonra, o güne kadar hiçbir eleştiriye kulak asmayan Alinur, seve seve geri adım atmak, tatlı su kurnazlığıyla da olsa faturaları düşürmek zorunda kalmadı mı? Yine, Deva Partisi Lideri Ali Babacan'ın, Bahçeli'nin başlattığı, "Askıda Ekmek Projesi" üzerine söylediği, "siz bir ülkede adaleti askıya alırsanız, insan haklarını askıya alırsanız, demokrasiyi askıya alırsanız, o ekmeği de askıya koymak zorunda kalırsınız..." sözleri Ak Parti'yi derinden sarsmadı mı?
 
Ne yazık ki;
Yüzde elli artı birlik sistemde bir-iki puanın ne anlama geldiğini idrak edemeyen, buna mukabil, Deva ve Gelecek partilerinin çıkışını, "yüzde birlik, ikilik" diyerek aklı sıra küçümsediğini sanan kenar mahalle çocukları fark etmese de muhalefetin bu enerjisi toplumda damla damla makes buluyor. Dökülen her yaprağın Ak Parti ağacından, düşen her damlanın Ak Pati'nin suyundan olduğunu gör(e)meyen körler, "âlâ efendim" diyerek Erdoğan'ı yanılttıkları Albayrak'ı istifaya götüren süreçte bir kez daha ortaya çıkmadı mı?
 
Göbek büyüten, gerdan kıran
Bu kenar mahalle çocuklarına, "hiç utanmıyor musunuz?" diye avazım çıktığı kadar bağırasım geliyor. Aslında, beş-altı yıldır "sessiz çığlık" niteliğindeki yazılarımla bağırıyorum da... Nasıl bağırmayayım! Kardeş Azerbaycan'ın otuz yıldır işgal altındaki topraklarını geri almasının sevincini yaşarken, hüngür hüngür ağlayarak, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür ve dua edişlerini gördükçe bırakın bağırmayı, Ak Parti'nin yöneticilerini kızılcık sopasıyla falakaya yatırasım bile geliyor.
 
Neden mi bu kadar öfkeleniyorum?
Baştan söyleyeyim. Temsilde hata olmaz. Sözlerim yanlış anlaşılmasın, kimse başka bir yere çekmesin. Erdoğan, kardeş ülkenin, otuz yıldır işgal altındaki topraklarını geri kazanmasını sağlarken, partide hüküm süren kenar mahalle çocukları, "hiçbir şey olmasa bile kesin bir şey oldu" diyerek Erdoğan'ın otuz yıldır kazandığı şehirleri kaybediyorlar. Üstelik utanmıyorlar da. Oy kaybediyorlar, üye kaybediyorlar, güven kaybediyorlar, itibar kaybediyorlar. Üstelik yüzleri de kızarmıyor. Tek kaybetmedikleri şey, kinleri, kibirleri, rantları, çıkarları, iştahları. Bunun için, Maklube'ye kaşık sallayanlarla da, Erdoğan'a, "hırsız" diyenlerle de, teröriste selam çakanlarla da, şişenin dibini göremeyenlerle de canciğer kuzu sarması olabiliyorlar. Ayıplarını saklamak için düşmanlarla kol kola girip, dostları düşman ilan ederek, "Bana dokunmayan Ak Parti düşmanları bin yaşasın" diyebiliyorlar.
 
SON SÖZ:
Bu bağlamda düşünüldüğünde, Ak Parti Bursa il başkanının kim olacağı her zamankinden daha fazla önem arz ediyor. Dün de belirttim. Bu yolculukta genç bir isim olsun isterim fakat hem genç, hem teşkilatın eksiklerini bilecek, eskilerin saygısını kazanıp, yeniler için umut, ufuk olacak, heyecanlı, mütevazi, dolu, donanımlı ve gözü tok birisi olması lazım. Zaman az ve böyle bir ismi bulmak oldukça zor. Eskilerden ise maddi açlığı, makam hırsı, başka ajandası olmayan, herkeste saygı uyandıran ve herkesin üzerinde birleşeceği, herkesi kucaklayacak birisi olması lazım. Ehliyet ve liyakat ekseninde, temsil kabiliyeti yüksek, bırakın Ak Partilileri, başka partililerin bile saygı duyacağı, üstelik, Alinur'un hata yapmasını engelleyecek, dolu, donanımlı bir ismi seçip partiyi yeniden toparlaması, ayağa kaldırması lazım. Sizce bu şablona kim uyar? (Gelen cevapları yarın yazacağım nasipse)

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları

'Su neden boşa akıyor baba'

Açık konuşun da bilelim!

'Bakan olsam ne yazar'

Reis'in hiç mi günahı yok?

Şiddetin manevi muadili yok mu?

Yazsam öldürürler yazmasam ölürüm!

Tartışmanın büyüğü heybede duruyor!

Bu yol, yol değil!

Davut Başkan iyi başladı!

Gelecekten gelen başkan!

'Lütfen bu hanıma haddini bildiriniz!'

Atmaca'dan Aktaş'a yumruk gibi sözler!

Saadet'te kazan kaynıyor!

'Kentsel Dönüşüm ve Muhafazakârlık'

Alinur Başkan heves ediyor ama...

'Din, ülkelerin kalkınmasına hizmet etmedi!'  

Bir şey deniyorlar, dikkatli olun!

Başörtülüler için yeni sınırlama mı?

Gördüğü halde görmeyen körler!

Yeni yıla otuz yıl geriden başladık!

Yönettiği şehirle kavga eden adam!

'Altın beyinli adam'

Bursa, 'Yaratıcı Şehirler Ağı'na girecek!

Hamza buysa Ömer kalsın!

AK Parti'nin Gordion düğümü!

'En iyisi için bir başlangıç mümkündür'

AK Parti Bursa nereye gidiyor?

Yeni başlayanlar için 'Kasaba Siyaseti' dersi!

AK Parti Bursa'da il başkanı krizi!

'Hak yemek, sol elle yemek yemek kadar dikkat çekmedi bu ülkede'

Orhaneli, cezaeviyle mi kalkınacak?

AK Parti'de 6 aday için yeni davet!

AK Parti Bursa'da il başkanı bilmecesi!

Kendine düşman!

En çok çocuklar etkileniyor!

AK Parti'deki ithal siyaset!

Erdoğan'sız Meclis'in kralı Kılıçdaroğlu!

AK Parti Bursa il başkanı kim olacak?

'Bursa'nın 'DEVA'sı neden hazır değil?'

Sultan sofrasında evliya olunmaz!

Sabır güç biriktirmek midir?

Fikrimi açıklıyorum, aman beni öldürmeyin!

Aksini düşünmek bile istemiyorum!

En son anketten çıkan çarpıcı sonuçlar!

Alinur Aktaş yalnız değildir!

İki AK Parti!

Sadece Erdoğan'a söylerim!

Karpuz gibi ortadan ikiye ayrıldık!

'Horolop şorolop' işler bunlar!

Fırtınalı çölde yol işareti gibi...

Neden kaşlarınızı çatmıyorsunuz?

Alinur Aktaş'tan muhteşem hizmet!

Kaderin cilvesine bakın!

Ceyar'ı vurdular!

AK Parti, kendi bağımlılığının tutsağı oldu!

Arınç'tan, AK Parti için derin hamle!

Kim o AK Parti ilçe başkanı?

AK Parti Bursa'da çarşı karışacak!

Alinur Aktaş'a zor sorular!

Bu ayıp AK Parti'ye yeter!

Bin günün sonunda dağ fare doğurdu!

Alinur Aktaş'a yumurtalı tehdit!

'At izi, it izine karıştı'

Kanat kırana hükmünü verecek bir Süleyman olur elbette!

AK Parti'deki haksız işgalciler!

Bu işte bir gariplik yok mu?

İkinci yüzyıla girerken!

Bursa'nın bitmeyen su sorunu!