GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
21.02°
Parçalı Az Bulutlu
DOLAR 16.88
EURO 17.82
ALTIN 991.00
BİST 2.554

Bursa'da yer gök Meral Akşener!

15 Nisan 2022 Cuma , 01:08

Meral Akşener'i, bir cümlede tanımlamam gerekirse, puslu bir şafakta doğan güneş derim herhalde.  
 
Evet, o güneş, bugün bir kez daha Bursa'ya doğdu.
İYİ Parti İl Başkanlığı'nın Merinos'ta düzenlediği iftar programına katılmak üzere şehre ayak bastı Meral Akşener.
 
İlk durak İnegöl'dü.
İnegöl'de esnafı selamlayacaktı. Fakat İnegöl kendisini selamladı. Bir anda yer gök insan oldu. Hiç hesapta yokken selamlama rakipleri kıskandıracak bir mitinge dönüştü...
 
Burada bir virgül koyup, biraz geriye saralım.
Epey geriye, taa 2016 yılına... Yani, Meral Akşener'in MHP Genel Başkanlığı'na talip olduğu ve bu minvalde sıkıntılı bir sürecin içine girdiği zorlu zamanlara...
 
Hatırlarsanız, Meral Akşener, o sancılı süreçte Bursa'ya da gelmişti. Kendisini destekleyen partililer ve basınla yemek yiyecek yer bulmak için akla karayı seçtiler. Nihayet, zor da olsa, Kervansaray Termal Otel'de beklenen buluşma gerçekleşebilmişti.
 
Gelin, o tarihte (25 Nisan 2016 Pazartesi) milat sayılacak toplantıdan sonra "MHP'de Akşener mayası tutmuş!" başlığı altında yazdıklarıma bir göz atalım ilk önce...
 
***
 
MHP'de Akşener mayası tutmuş!  
Mayanın tuttuğunu, iktidar özlemiyle yanıp tutuşan ve Meral Akşener'in çevresinde sıra sıra halkalar oluşturan MHP'lilerin ışıldayan gözlerinden okuduk. Bana öyle geliyor ki; genel merkez, kongre noktasında ayak sürümeye devam ettikçe Akşener'i çevreleyen halka daha da genişleyecek...

Daha önce de yazdım.
Akşener'in adı geçtiğinde, "Meral Akşener candır" cümlesi çıkar ilkin ağzımdan. Buna sebep, kariyerinde lekesi, gölgesi olmayan birisi olması kadar, Türkiye'de bütün kesimlerin zihin haritalarını yırtıp paramparça ederek bütün darbelerden daha çok ve kalıcı iz bırakan 28 Şubat'ın cuntacı generallerine ayar vermesidir.
 
Dün sabah, Kervansaray Termal Otel'de, Bursa basınıyla yaptığı kahvaltıda dinledik Meral Akşener'i... O, yeri geldiğinde "posta koyan" tavrı/üslubu korumanın yanında, konuşmasını esprilerle süsleyerek daha sıcak, daha samimi bir ortamın oluşmasını sağladı.
 
Devlet Bahçeli'nin, "bizim paralele teslim edecek partimiz yok" sözleriyle birlikte bütün gözler Akşener'e odaklandı ki; Paralel Medya ve kurumların Akşener'e ilgisini de görünce, taraflı tarafsız hemen herkes "acaba!" dedi.
 
Fakat, Meral Akşener, bu konuda en çok kendisinin mağdur edildiğinin altını çizip, "Paralelle mücadeleyi gündemde tuttuğum için hedef haline getirildim. Bunu gündemde tuttuğum için bir kadının uğrayabileceği en ağır iftiraya uğradım. Ben bu arkadaşlarla, bu şerefsizlerle mücadelemi yapacağım" dedi.
 
Öte yandan, yüzde otuz, "Tayyipçiyim" diyen kitleye henüz dokunamadıklarını söyledi Akşener. Ancak buna rağmen yüzde 19'luk bir kitlenin ayağa kalktığını,  25'lik bir oy seviyesinin kendilerine yöneldiğinin altını çizdi.
 
Kuşkusuz bu tablo, Akşener özelinde muhaliflerin, olağanüstü kurultayda aday olamamaları durumunda, merkez sağa da hitap edecek yeni, alternatif bir parti oluşumuna giderler mi sorusunu getiriyor akla...
 
Meral Akşener, "Üst kurul delegesi ne derse ben onu yapacağım" diyor. Bu ucu açık ifade Akşener'in ve/veya yol arkadaşlarının 2018'deki olağan kongreye hazırlanmak da dahil, eğer bir kitle partisi rüzgarının yakalanması durumunda yeni bir partinin müstakbel genel başkanı olarak sahne alması ihtimaline de işaret ediyor...
 
***
 
O gün gördüğüm ve yazdığım bunlardı.
Sonraki süreçte neler yaşandığını da hep birlikte gördük zaten. Meral Akşener, kucağında doğduğu MHP'de "üvey evlat" muamelesi gördü ve yine, kendi ifadesiyle "bir kadının uğrayabileceği en ağır iftiraya" maruz kaldı ama mücadelesinden geri durmadı. Hem kendisi için, hem kendisine inananlar için ve hem de Türkiye için yeni bir yol açtı.
 
Kuşkusuz bu yolda, Kemal Kılıçdaroğlu'nun ayak izini ve alın terini de unutmamak lazım fakat o çok dertli, çok dikenli yolu yürümeyi göze alabilmek gerçek iltifata matuf bir marifet olarak siyaset tarihine çoktan yazıldı bile.  
 
Meral Akşener, o gün, yüzde otuz "Tayyipçiyim" diyen kitleye henüz dokunamadığını ancak, yüzde 19'luk bir kitlenin ayağa kalktığını, yüzde 25'lik bir oy seviyesinin de kendilerine yöneldiğini söylemişti.
 
Tamam, belki hala o yüzde otuz "Tayyipçiyim" diyen kitleye tam manasıyla dokunulamadı ama bugün İnegöl'deki ve sonra Merinos'taki insan seline dönüşen muhteşem manzara, yüzde 19 ve yüzde 25 için öngörüsünün gerçekleştiğini gösteriyor. Açıkçası atlatılan bunca badireden sonra bunu başarabilmek büyük ruhların ve yiğit insanların işidir. Meral Akşener ve yol arkadaşları da bu yiğitliği bütün görkemiyle gösterdiler.
 
SON SÖZ:
İYİ Parti Lideri Akşener'in Bursa çıkarmasında final Merinos'taki iftar programıydı. İftar programı değil, aslında iftar mitingi demek daha doğru olacak. Zira dört bin kişilik servis açılmasına rağmen binden fazla kişi de ayakta kaldı. Hemen belirteyim, önceki gün Deva Partisi'ndeki gibi aç kalan pek olmadı. Zira ayakta kalanlar için de binlerce kişilik çorba ve cantık hazır edilmişti ve hemen herkes istifade etti. Gördüğüm en can alıcı şeylerden birisi ise, aşırı kalabalıktan ötürü yemeğini ayakta yemek zorunda kalanların hallerinden memnun olmalarıydı ki; görüştüklerim, "bu, iktidara yürüyüş iftarı" diyerek, kendilerini ayakta bırakan kalabalığa seviniyorlardı bile... Selçuk Türkoğlu'nun il başkanlığına adaylığı sürecinde,  "Seçilmesi halinde Bursa'da muhalefetin bayraktarlığını üstlenir ve artık şehirde hiçbir şey eskisi olmaz..." diye yazmıştım. Seçildi ve o günden sonra hem şehir adına hem de partisi adına hiçbir şey eskisi gibi olmadı. Bugün buna bir kez daha şahit olduk. Selçuk Türkoğlu, neredeyse kusursuz diyebileceğimiz bir organizasyona imza atarak Meral Akşener'e belki de hiç olmadığı kadar moral yükleyip uğurladı Bursa'dan. Darısı diğer partilerin başına diyeceğim ama her partide bir Selçuk Türkoğlu yok ne yazık ki... Bu da İYİ Parti'nin iyiliği olsa gerek.    
 

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları

Bursa'da bir garip görevden alma!

Hakan Çavuşoğlu'na bir sualim var!

Ummadığınız Oktay'dan Yılmaz bir başkan çıktı!

DEVA Bursa'da istifa depremi sürüyor!

Bursa siyasetinde şok istifa!

Kestel'de, kaçak inşaatla kaçak güreşenler kim?

İnsan, kalbinin ihtiyacı olan besini nereden alacak?

'Sizi fazla sıkmeyeceum!'

DEVA Bursa'da yaprak dökümü!

Adamlar, arıları balık ilan ettiler!

Mücahit Alkan neden görevden alındı?

Zorla artist yapacaklar!

Artık kimsenin sütten ağzı yanmayacak!

Asgari ücret 6 bin lira olur mu?

Bekaroğlu da "Beka sorunu" dedi!

Ak Parti'nin işte böyle canına okuyorlar!

Düşman çatlatıp, dost sevindirdiler!

Erbakan'dan Erdoğan'a veryansın!

Bursa'da AK Partililer, yönünü İYİ Parti'ye çevirdi!

Muhasebecilerin kıyameti kopmuş da ağlayanları yok!

28 Şubat AK Parti'ye seçim kazandırmaz!

Erdoğan'ı Abdülhamit'e benzetenlere gelsin!

Kılıçdaroğlu, 'Adayım' dedi!

Oktay Yılmaz'ı dinledim gözlerim kapalı!

AK Parti'nin kuyruğu kesikleri!

CHP'yi, iktidar izi sürme ateşi sarmış!

EYT'liler için kasada para var mı?

Zarfı aldılar ama zarfa gelmediler!

'Türkiye alabildiğine mutsuz!'

Beterin de beteri var!

''Kendi hesabımdan 61 bin 250 lira ödedim!''

Aferin size, İmamoğlu'nun imdadına yetiştiniz!

Tatlıoğlu'ndan Londra çıkarması!

Pusuda bekleyen seçim!

Erkekseniz bu yazıyı okursunuz!

Siyasetçi için kibir kabirdir!

CHP'de hüzün, İYİ Parti'de coşku vardı!

''Uyuyun ama uykuya dalmayın!''

''Bayram o bayram ola!''

O şom ağızlıları dinlesek mi?

Siyasetçiden daha çok siyaset yapan bürokrat!

Dün Ankara'da ne oldu?

Kararsızların zihinsel karmaşasına çıkış yolu!

Hem aklınızın hem de yüreğinizin kulaklarıyla dinleyin!

Türkiye'yi kanıyla düşünen bir düşünce kulübü!

Türkiye'de on tane Bursa olsa ne olur?

Bu kaçıncı seferberlik Reis?

Turgay Erdem de o konudan şikâyetçi!

O gazeteci ben oluyorum!

Doğru, eninde sonunda kendini dayatır!

AK Parti'ye kazandıracak formül!

İsmet Karaca'nın, Kılıçdaroğlu'na sunduğu Bursa anketinde ne var?

Gördüğüm en berbat iftar programı!

İstifa et artık Arif Karademir!

'Kurt kışı geçirir ama yediği ayazı unutmaz!'

Erdoğan'ın karşısına kim çıkacak?

Çok başlıklı bir yazı!

Deva'dan büyük çalım!

CHP'yi elektrik çarptı!

Hemen kızmayın, az dinleyin!

İsmet Karaca, Bursa'yı Ak Parti'nin elinden alacak!

Sakız çiğnemek orucu bozar mı?

Seçim yasasında ilk çatlak Cumhur İttifakı'nda!

'Yerinde mi acep, ölü ve mezar?'

Masada Abdullah Gül mü eksik?

Eyvah! Yine söyledi kaybettiren o sihirli sözü!

Mehmet Metiner haksız mı?

Ak Parti'ye, 'onur kırıcı bir yenilgi' tattırmak istiyorlar!