GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
10°
Açık
DOLAR 0
EURO 0
ALTIN 0
BİST

Bursa'nın bitmeyen su sorunu!

03 Kasım 2020 Salı, 23:29

Aslında,

Su, sadece Bursa'nın değil, küresel bir sorun. O kadar ki; belki de yakın bir gelecekte su yüzünden çıkacak savaşlara tanık olacağız. Bu manada Amerikan Ulusal İstihbarat Müdürlüğü'nün hazırladığı bir rapor bile var. Raporda, dünyada içme suyu kaynakları, 2040 yılına kadar küresel talebe cevap veremeyecek. Dolayısıyla 2020'den sonra "su savaşları" yaşanabilir.

Birleşmiş Milletler verilerine göre ise,

Halihazırda dünyada bir milyara yakın insan güvenli içme suyuna erişemiyor. 2050'de bu rakamın beş milyarın üzerine çıkması bekleniyor. Günden güne büyüyen bu ölümcül tehlike ülkelerin dış politikadaki en önemli tehdit araçlarından birisi haline gelecek. Üstelik, küresel ısınmanın su kaynakları üzerindeki olumsuz etkisi de hesaba katılırsa arzu edilmeyen bir sona doğru koşar adım ilerlediğimiz söylenebilir.

Buraya kadar tamam,

Şimdi gelelim Bursa'nın su sorununa... Biliyorsunuz, Bursa'da yüksek gelen su faturaları üzerinden muhalefet ve Büyükşehir Belediyesi arasında başlayan tartışma İYİ Parti İl Başkanı Selçuk Türkoğlu'nun, "Velhasıl Bursa'da su faturaları kazıktan ibaretti" diyerek BUSKİ bahçesine bıraktığı su borularıyla yeni bir boyut kazanmıştı.

Bu çarpıcı eylem üzerine,

Büyükşehir Belediyesi, ani bir kararla, ilçe belediyeleri için tahsil edilen, "Katı Atık Bedeli"ni faturadan çıkarttığını vesilesiyle artık faturaların daha düşük geleceğini ilan etti. Hatta bu durum, büyük bir hizmetmiş gibi sunulmak bile istendi fakat yapılanın su fiyatında indirim değil, bir tatlı su kurnazlığı olduğu çok geçmeden anlaşıldı.

Bu konu bir süredir unutulmuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, meslektaşlarımız, Namık Göz ve Mustafa Özdal'ın, "su"dan sorularını cevaplayarak bir bakıma küllenen tartışmanın korunu üflemiş oldu. Özetle Başkan, "Velhasıl artık Bursa sudan ibaret değildir" dedi.  "Zam yaptık ama az yaptık" dedi. "Suyun çeşmeden akmasının bir maliyeti var" dedi. Bana sorarsanız, Başkan, bildiğin top çevirdi. Açıkçası sadece bunları söylemek için iki gazeteciye soru sordurmaya gerek var mıydı bilmiyorum.    

Bildiğim şu ki;

Girizgahta değindiğim, suyun dünya için ne anlama geldiği bahsinden bakacak olursak Bursa'da suyun, sudan bir tartışmaya kurban edildiğine şahit olduğumuzdur. Tıpkı, bütün ikazlara rağmen deprem gerçeğine kulak tıkadığımız gibi yakın gelecekte uğruna savaşların yapılacağı su konusunda da alabildiğine bir vurdumduymazlık halindeyiz ne yazık ki.

Bursa'da su meselesi,

Faturaya indirgenmiş bir tartışmanın ötesinde çok önemli, öncelikli ve daha derinlikli bir çalışmaya konu edilmeliydi. Bu manada birkaç başlığın altını çizmek isterim. Bir defa, "Katı Atık Bedeli" ilçe belediyelerinin yasal geliridir, BUSKİ üzerinden tahsil edilip edilmemesi konuyu değiştirmez. Burada, Alinur Aktaş'ın, "ben bu mevzuatı uygulamayacağım, zaten diğer belediyeler de uygulamıyor..." demesi, ülkemizde yasal düzenlemelerin isteğe bağlı bir şekilde uygulandığının, bakanlığın ise denetlemek yerine seyrettiğinin acı itirafıdır aslında.

Başkan Aktaş,

Muhalefetin sıkıştırmasından kurtulmak adına diğer bazı Büyükşehir Belediyeleri gibi fiili bir durum yaratmış, "Katı Atık Bedeli"ni artık BUSKİ'nin toplamayacağını meclis kararına bağlamıştır. Fakat burada meclisin böyle hukuki yetkisi, bir yetki mevzuatı var mıdır? Bunun net olarak anlaşılması gerekiyor.

Öte yandan,

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin, son afetlerden yola çıkarak ivedi olarak orman yangınları, seller, depremler, kuraklık, göçler, gıda güvenliği gibi başlıkları esas alan eylem planlarını masaya yatırması gerekiyor. Akıldanelerin aklı ermez bu işlere. Onun için yeri gelmişken Başkan Aktaş'a hatırlatalım. Büyükşehir'in arşivlerinde, "İklim Değişikliği Eylem Planı" mevcuttur. Bu planı tozlu raflardan indirerek acil, kısa, orta ve uzun vade ayrımını yaparak işe başlayabilirsiniz mesela.

Yunuseli Havaalanını,

İmara açmak şöyle dursun, uzun vadede şehrin deprem ve ulaşım sorunlarına kalıcı çözüm olması bakımından, sanayinin şehir dışına taşınması hususunda altyapı önlemleri tartışmaya açılmalı ve bir takvime bağlanacak şekilde planlaması yapılmalıdır.

Bu kararlı adımlarla,

Sadece Bursa'nın yeraltı suları, mevcut su tüketimi değil, deprem riski taşıyan yapı stoku, toplu ulaşım planları, tarihi şehir merkezinin açığa çıkarılması, uydu şehirlerin konumlandırılması gibi başlıkların tümünde 5-10-15-20 yıllık sürelerde aşamalı olarak iyileşme sağlanabilir.

Nüfusu dağıtmadan,

Uzun vadede su sorununu çözmek mümkün değildir. Bu manada tarım toprakları da iyi planlanmalıdır. Zira yukarıda bahsettiğim, ABD İstihbarat Müdürlüğü raporunda, suyun yüzde 70'inin tarım alanlarında tüketildiği hatırlatılarak, tarımsal teknolojinin geliştirilmesi su savaşlarına varacak süreci biraz daha uzatacağı ifade edilmiştir.

Böylesi bir genel vizyonu oluşturduktan sonra,

Su tasarrufunun detaylarını konuşmak mümkün olacaktır. Mesela, tüm yeni yapılarda yağmur suyu biriktirme sistemleri zorunlu tutulabilir. Mesela, araç yıkama ve genel temizlikte konularında "Gri Su" kullanımı devreye alınabilir. Mesela, yağmur sularının seller halinde denizlere akması engellenebilir. Özellikle Uludağ'dan gelen sular, dev kanallarla ovada açılacak suni göllerde toplanması sağlanabilir. Hatta bu kanallar iyi bir planlamayla kent içi ulaşımda da kullanılabilir. Bunun dünyada örnekleri mevcuttur.

Tarımsal planlamada,

Az su isteyen bitkilerin yetiştirilmesine aşamalı olarak geçilebilir. Deniz suyunun ucuz maliyetle arıtılması ve bu suyun öncelikli olarak Gri Su uygulamasında kullanılması sağlanabilir.

SON SÖZ:

Şüphesiz ki; bu başlıklar uzatılabilir. Önemli olan bilimin ışığında bu vizyonu ortaya koyabilmektir. Mesela bu işlere hemen bugün Bursa'nın tatlı su göllerini besleyen alanlardaki yapılaşmaya ve kirlilik oluşturacak faaliyetlere son vererek başlanabilir. Fakat üzerinde yarım asırdır konuşulduğu halde halen zehir akan Nilüfer Çayı örneği orada devedişi gibi duruyorken bu saydıklarımın hayata geçeceğine dair inancım her geçen gün biraz daha azalıyor. 

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları

'Su neden boşa akıyor baba'

Açık konuşun da bilelim!

'Bakan olsam ne yazar'

Reis'in hiç mi günahı yok?

Şiddetin manevi muadili yok mu?

Yazsam öldürürler yazmasam ölürüm!

Tartışmanın büyüğü heybede duruyor!

Bu yol, yol değil!

Davut Başkan iyi başladı!

Gelecekten gelen başkan!

'Lütfen bu hanıma haddini bildiriniz!'

Atmaca'dan Aktaş'a yumruk gibi sözler!

Saadet'te kazan kaynıyor!

'Kentsel Dönüşüm ve Muhafazakârlık'

Alinur Başkan heves ediyor ama...

'Din, ülkelerin kalkınmasına hizmet etmedi!'  

Bir şey deniyorlar, dikkatli olun!

Başörtülüler için yeni sınırlama mı?

Gördüğü halde görmeyen körler!

Yeni yıla otuz yıl geriden başladık!

Yönettiği şehirle kavga eden adam!

'Altın beyinli adam'

Bursa, 'Yaratıcı Şehirler Ağı'na girecek!

Hamza buysa Ömer kalsın!

AK Parti'nin Gordion düğümü!

'En iyisi için bir başlangıç mümkündür'

AK Parti Bursa nereye gidiyor?

Yeni başlayanlar için 'Kasaba Siyaseti' dersi!

AK Parti Bursa'da il başkanı krizi!

'Hak yemek, sol elle yemek yemek kadar dikkat çekmedi bu ülkede'

Orhaneli, cezaeviyle mi kalkınacak?

AK Parti'de 6 aday için yeni davet!

AK Parti Bursa'da il başkanı bilmecesi!

Kendine düşman!

En çok çocuklar etkileniyor!

AK Parti'deki ithal siyaset!

Erdoğan'sız Meclis'in kralı Kılıçdaroğlu!

AK Parti Bursa il başkanı kim olacak?

'Bursa'nın 'DEVA'sı neden hazır değil?'

Sultan sofrasında evliya olunmaz!

Sabır güç biriktirmek midir?

Fikrimi açıklıyorum, aman beni öldürmeyin!

Aksini düşünmek bile istemiyorum!

En son anketten çıkan çarpıcı sonuçlar!

Alinur Aktaş yalnız değildir!

İki AK Parti!

Sadece Erdoğan'a söylerim!

Karpuz gibi ortadan ikiye ayrıldık!

'Horolop şorolop' işler bunlar!

Fırtınalı çölde yol işareti gibi...

Neden kaşlarınızı çatmıyorsunuz?

Alinur Aktaş'tan muhteşem hizmet!

Kaderin cilvesine bakın!

Ceyar'ı vurdular!

AK Parti, kendi bağımlılığının tutsağı oldu!

Arınç'tan, AK Parti için derin hamle!

Kim o AK Parti ilçe başkanı?

AK Parti Bursa'da çarşı karışacak!

Alinur Aktaş'a zor sorular!

Bu ayıp AK Parti'ye yeter!

Bu heyecanın ölmemesi lazım!

Bin günün sonunda dağ fare doğurdu!

Alinur Aktaş'a yumurtalı tehdit!

'At izi, it izine karıştı'

Kanat kırana hükmünü verecek bir Süleyman olur elbette!

AK Parti'deki haksız işgalciler!

Bu işte bir gariplik yok mu?

İkinci yüzyıla girerken!