GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
12°
Açık
DOLAR 7.95
EURO 9.44
ALTIN 462.86
BİST $18.928

Bursa'nın efsane il başkanları!

19 Ağustos 2020 Çarşamba, 19:27

Geçtiğimiz Pazar günü,

Bursa'da Selçuk Türkoğlu fırtınası esti desek yanılmış olmayız. Zira uzun zamandır bir il başkanı seçimi hiç bu kadar ilgi odağı olmamıştı. Sadece İYİ Partililer değil, hemen her partilinin veya siyasete ilgi duyan hemen herkesin kulak kabarttığı bir kongre izledik.

Sadece seçim esnasında değil,

Kongre sürecinde yaptığı toplantılar, ziyaretler, açıklamalarla ilgi çekmeyi ve neredeyse bütün Bursa'yı bu heyecana ortak etmeyi başardı Selçuk Türkoğlu. Zaten hemen herkesin bu denli ilgi göstermesinin, kulak kesilmesinin sebebi de bu olsa gerek.

İktidar partisi değilseniz,

Hele ki; partiniz daha var olma mücadelesi veriyorsa, adınızdan söz ettirmek, bir heyecan dalgası yaratmak adına yerelde doğru kişiyi bulmanın ne kadar önemli, gerekli olduğunun adeta ispatı gibi oldu İYİ Parti Bursa kongresi.

Aynı şekilde,

Eski bakan Ali Babacan liderliğinde kurulan Deva Partisi'nin il başkanının kim olacağı da merak konusuydu. Nihayet bir isim açıklandı. Fakat açıklanan isim bırakın şehri heyecanlandırmayı Deva Partisi'ne ilgi duyanların bile ilgisini çekmedi ne yazık ki. Bunu, görevlendirilen kişiyi eleştirmek için söylemiyorum. Çünkü, henüz tanımıyor, kimdir, nedir bilmiyoruz. Sahadaki yoğurt yiyişini gördükçe artısını, eksisini değerlendireceğiz.

Deva Partisi'nin

Çiçeği burnunda il başkanını eleştirmeyeceğim fakat il başkanının kim olacağına karar verenlere birkaç söz etmeden de geçemeyeceğim. Biliyorsunuz, Ali Babacan, parti kurmak için ilk adımı attığı günden bu yana Bursa'da kendini ortaya koyan Avukat Şakir Çalışkan'dı. Hatta öyle diyebilirim ki; yüksek sesle, "il başkanlığına talibim" diyerek Babacan hareketinin ve sonrasında Deva Partisi'nin Bursa'da olduğundan daha fazla gündeme gelmesini, konuşulmasını, yazılıp çizilmesini sağlamış bir kişiydi. STK geçmişi ve saha bilgisiyle bir bakıma İYİ Parti İl Başkanlığı'na seçilen Selçuk Türkoğlu'yla aynı eylemci yapıda olan Şakir Çalışkan il başkanı atanmış olsaydı, bugün Deva Partisi de tıpkı İYİ Parti gibi daha çok adından söz ettirebilirdi belki. Elbette ki; kimi atayacaklarına karışacak değiliz, bu onların meselesi. Lakin, Bursa'da daha sekiz kişi bile gönüllüsü yokken bu partiye taraf olduğunu açıklamış bir kişinin en azından davet edilen kurucu sekiz kişiden birisi olması bir vefa göstergesi olmaz mıydı? Olurdu. Fakat "siyasette vefa yoktur" sözünün doğruluğunu ilk günden ve bir kez daha ispatlamış oldu Deva Partisi.

Aslında, biliyor musunuz?

Partilerin büyüklüğünün küçüklüğünün hiçbir önemi yok. Türkiye'de oylar ya ideolojiye ya da lidere veriliyor. Fakat il başkanı başka bir şey. Küçük bir partinin başkanı efsane olabilirken, büyük partilerin başkanlarının adı bile hatırlanmıyor bazen.

Mesela,

Tahir Kahveci; Büyük Birlik Partisi'nin Bursa İl Başkanı olarak görev yaptığı süre içerisinde partisini sürekli gündemde tutmayı başararak iz bırakmış bir başkandır. Mesela, Şenol Seven; Mustafa Sarıgül'ün daha Şişli Belediye Başkanı'yken başlattığı "Türkiye Değişim Hareketi"nin Bursa temsilcisiydi ve henüz partisi bile yokken Şehreküstü Meydanı'nda on bini aşkın kişiyle miting yapmayı başararak kayıtlara geçmiş bir isimdir.

Mesela,

Sedat Yalçın; sadece Ak Parti'de, sadece Bursa'da değil Türkiye ölçeğinde ve hatta uluslararası arenada taraflı tarafsız bütün mahfillerde sitayişle adından söz ettirmeyi başarmış efsane bir il başkanı olarak hafızalara kazınmıştır. Sedat Yalçın, engin bir vizyonla ve bilgiye dayalı siyaset yaparak; son derece şeffaf bir yönetim biçimini benimseyerek; halkla olabildiğince güçlü, medya ile saygın ve seviyeli bir ilişki kurarak; toplantı, miting, konferans, panel gibi konularda takdire şayan bir organizasyon başarısı sağlayarak; en kalabalık mitinglere ve en yüksek oy oranlarına imzasını atarak; hemşeri, akraba kayırmacılığı yapmadan, partisinin tüm uygulamalarında liyakati öne çıkararak; parti içi demokrasiyi tüzük sayfalarında bırakmayıp, mahallelerde sandık kurarak; muhalefet il başkanlarıyla şehrin ilgiyle izlediği tartışma programlarına çıkıp, yüksek bir temsil kabiliyetiyle partililerinin göğsünü kabartarak; belediye başkan adaylarına basın önünde mal bildiriminde bulundurarak ve yönettiği seçim bütçesini son kuruşuna kadar açıklayıp, siyasetçinin millete hesap verme yükümlülüğünü yerine getirerek; adını hiçbir akçeli işe karıştırmayarak; siyasi sorumluluğunu taşıdığı şehrin tüm kalkınma sorunlarını bilip, çözüm üreterek; kentin önüne en az elli yıllık bir vizyon çalışması koyarak; eşine az rastlanır bir şekilde "Uluslararası İl Başkanları Buluşması" yapıp, tüm davetlilerin ülke medyalarında Bursa'dan bahsettirerek; il başkanından öteye bir il başkanlığı yapmış, teşkilatların birlikte çalışmaktan ve severek yol yürümekten onur duyduğu bir isim olmuştur.

Ne var ki;

Ak Parti'de, kel kafadaki kıl kadar emeği bulunmayanlar ve üstelik bu yerleri hak edecek bir meziyete de sahip olmadıkları halde milletvekili, belediye başkanı, bakan yapılmasına rağmen, partisini yıllarca ve en üst seviyede temsil etmekle kalmamış, başarı çıtasını da en yukarıya çıkarmış olan Sedat Yalçın'ın görmezden gelinmesi, siyasette vefanın olmadığına, okullarda ders olarak okutulacak nitelikte manidar bir örnektir.

SON SÖZ:

İz bırakan il başkanları arasına adını yazdırabilecek mi bilmiyoruz fakat, "Bursa'da, iktidarın tek kale siyaset yapmasına son vereceğiz" diyerek ve büyük bir heyecan dalgası oluşturarak göreve başlayan İYİ Parti'nin çiçeği burnunda başkanı Selçuk Türkoğlu, ilk günden sıra dışı bir muhalefet izleyeceğini göstermiş oldu. Buraya kadar tamam, ama muhalefet etmenin sadece eleştirmek olmadığı, yanlışı söylerken, beraberinde doğrunun da ne olduğunun anlatılması gerektiği unutulmaz umarım.

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları

Kaderin cilvesine bakın!

Ceyar'ı vurdular!

AK Parti, kendi bağımlılığının tutsağı oldu!

Arınç'tan, AK Parti için derin hamle!

Kim o AK Parti ilçe başkanı?

AK Parti Bursa'da çarşı karışacak!

Alinur Aktaş'a zor sorular!

Bu ayıp AK Parti'ye yeter!

Bu heyecanın ölmemesi lazım!

Bin günün sonunda dağ fare doğurdu!

Alinur Aktaş'a yumurtalı tehdit!

'At izi, it izine karıştı'

Kanat kırana hükmünü verecek bir Süleyman olur elbette!

AK Parti'deki haksız işgalciler!

Bu işte bir gariplik yok mu?

İkinci yüzyıla girerken!

Bursa'nın bitmeyen su sorunu!

Artık kolları sıvamak gerekmiyor mu?

'Kendi görüşüme katılmıyorum'

Bursa'ya felaket adım adım yaklaşıyor!

AK Parti'de kimler kimlerle beraber?

Doğruysa tuzun koktuğu, sözün bittiği yerdir!

Perşembenin gelişi çarşambadan belliydi!

Yazıma başlık bulamadım!

Siz AK Parti'ye düşman mısınız kardeşim?

İnadına güzel haber!

Tabii yansıtmazlar Reis!

Korkunç miktarda para alacaklar!

İYİ Parti'ye operasyon mu çekiliyor?

Türkiye'nin bir de valiler sorunu var!

'Kurduğumuz gün 40-50 ilde tabelayı asarız!'

Erdoğan'ın, gülmekten karnı ağrımış mıdır?

'Olmayacak' demişse bilin ki; olacaktır'

İdeal Şehir Bursa Platformu!

'BUDO' gelir, 'BUDO' geçer ağlama!

Kestel'in suçu ne?

Acelesi olmayan seçkinler partisi!

'Abi, Salman gidiyor mu?'

Hem Nilüfer'e hem Kestel'e ceza!

Cumhurbaşkanı Erdoğan bırakıyor mu?

AK Parti Bursa'da aday adayları belli oldu!

Yüz yüze hesaplaşmak!

"Buyurun cenaze namazına!"

Bir koyun kellesiyle yıkılır köşkünüz!

Sizi gidi tatlı su kurnazları sizi!

AK Parti'nin koordinatör sorunu!

Ak Parti Bursa pert ama herkes haklı şoför!

Komediye bakar mısınız?

AK Parti Bursa'da kazan kaynıyor!

Rezillik akıyor!

Hokkabazlıkla siyaset olmaz!

Kulağınızı açın ve beni dinleyin!

Akıllı Hans'ın öyküsü!

Birisi ölüyor ve sebebi sizsiniz!

Bay Salman, Reis'i dinledin mi?

Alinur Aktaş'ı terletecekler!

Kahramana ödül yok!

Melekler dişi midir, erkek mi?

"Çanlar kimin için çalıyor"

Maklubeye kaşık sallayan kaymakam var da belediye başkanı yok mu?

Ağzını açana yumruğu vurun!

Kafaya koymuşlar, Bursa'ya kötülük edecekler!

Size bir şey söyleyeyim mi?

"Bursa için canla başla" mı dediniz?

Keşke İnegöl'den hiç gelmeseydin Alinur Başkan!

Ateşleri bol olsun!

"Zalimin kılıcını çeken, kendi elini keser"

"Adalet evrenin ruhudur!"