GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
13°
Açık
DOLAR 8.33
EURO 10.03
ALTIN 478.37
BİST 1.42

"Çanlar kimin için çalıyor"

12 Eylül 2020 Cumartesi, 23:09

Ernest Hemingway'in,

İç savaşa sürüklenmiş İspanya'da köylülerin, Çingenelerin, öğretmenlerin birleşerek kendilerinden çok daha güçlü bir orduya karşı savaşında, bir köprüyü uçurmak için görevlendirilen gerilla grubunun dört günlük hikâyesini anlatan, "Çanlar Kimin İçin Çalıyor" isimli romanını okudunuz mu?

Roman,

"Yeryüzünün herhangi bir yerinde bir insan ölürse senin de bir parçan ölür onunla birlikte. Onun için sorma. Bir çan sesi duyduğunda bil ki, o çan senin için çalıyor..." diye başlar.

Yazar,

İnsanların bencilleşmesine ve birbirleriyle gereksiz rekabetine vurgu yaparak, "ben"den çok "biz" olgusunun hayat bulması gerektiğini düşünüyor ve düşündürüyor. Tabi, bir de bu olgular için mücadele edilmesinin altını çizer.

Yaklaşık bir haftadır,

Zaman zaman ikaz dozunu yükselttiğim yazılarım, birilerinin keyfini kaçırmış olabilir. Fakat o yazılar, Ernest Hemingway'in düşündüğü ve düşündürdüğü olgular adına mücadele ekseninde okunursa sanırım daha fazla istifadeye açık olacaktır.

Bu bağlamda,

Lafı uzatmayalım ve kitabın orta yerinden yazalım. Evet, çanlar, Alinur Aktaş için çalıyor. Neden mi böyle düşünüyorum? Anlatayım. Ak Parti için önümüzdeki süreç hiç olmadığı kadar zor geçeceğe benziyor. Zira Ahmmet Davutoğlu ve Ali Babacan'ın oluşumları ete kemiğe büründü. Tamam, ne Gelecek Partisi ve ne de Deva Partisi kısa vadede toplumsal sinerjiye imza atarak iktidara gelecek kadar başarılı olmayabilirler. Ama Ak Parti'de büyük yaralar açacak kadar güçlenecekleri aşikar ki; bunun ilk sinyalini Gelecek Partisi'nin bugün gerçekleşen Bursa il kongresinde bizzat gördük.

Kurucu İl Başkanı Alpaslan Yıldız'ın,

Tek listeyle girdiği ve seçildiği kongreye telekonferans yöntemiyle katılan Genel Başkan Ahmet Davutoğlu, "hikmetimizin, irfanımızın, ahlakımızın başkenti, Ulu Şehir Bursa..." diye başladığı uzun konuşmasında adeta açtı ağzını yumdu gözünü. Davutoğlu, içten ve içeriden konuşuyor. Onun için ağzından çıkan her söz, kurşun gibi Ak Parti'yi derinden yaralıyor.

Büyükşehir Belediyesi'nin,

EnBursa.com'a uygulamak istediği haksız yıkım kararından dolayı, "geçmiş olsun" demek için gelen Bursa eski milletvekili, Gelecek Partisi Kurucu Üyesi ve Parti Politikaları İzleme Kurulu Başkanı Mustafa Öztürk, seçime sokulmamak gibi bir durumla karşı karşıya olduklarını, bunun için kongre süreçlerine ağırlık verdiklerini ve bu süreçten sonra yerel politikalara daha çok zaman ayıracaklarını hatırlatarak, Bursa'yı yönetenlerin koltuklarında rahat oturamayacaklarının mesajını vermişti. Benzer mesajı yine aynı sebeple medyayı ziyaret eden İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu da vermişti.

Yakın gelecekte,

Ali Babacan liderliğinde kurulan Deva Partisi'nin de siyasi yapılanmasını tamamlayıp, sahaya ineceğini düşünürsek, çanların neden Alinur Aktaş için çaldığı anlaşılmış olur sanırım. Meydanların böylesine hareketlendiği bir zamanda kasaba siyasetçisi akıldanelerden müteşekkil çevresiyle kendisini adeta kapatan Başkan Aktaş, Yunuseli Havaalanı'nı imara açarak şehrin ciğerini çürütme, hem Bursa'nın hem de Ak Parti'nin geleceğini katletme düşüncesinden başka ne yerli bir fikir, ne de kalıcı bir proje üretebilir.

Yeni oluşumların

Her dönem gündeme geldiği fakat karşılık bulmadığı inancıyla Ak Parti'de içinden doğan iki yeni partiyi ve bu partiler nezdinde yapılan halisane uyarıları ciddiye almama gibi akılla izahı imkansız bir hal var. Bu halin en çarpıcı örneği ise sanırım Bursa'da yaşanıyor. Ak Parti'den kopmuş Gelecek ve Deva Partileri her geçen gün biraz daha topluma kapı aralarken Ak Parti Bursa, açık kapıları kapatmakla kalmıyor, dost uyarılarına bile kulak tıkıyor.

Kendisi ne kadar farkındadır bilemiyorum ama,

Bursa'da kriz yönetme kabiliyetini kaybetmiş Ak Parti'nin bütün ağır yükü Alinur Aktaş'ın omuzlarında. Başkan Aktaş, sırtındaki ağır yükle bu yolculuğun sonunda ya Sovyet İmparatorluğu'nu dağıtan Gorbaçov gibi Ak Parti'nin Bursa'daki son Büyükşehir Belediye Başkanı olacak. Ya da, dağılmış Sovyet İmparatorluğu'nun küllerinden yeni bir Rus İmparatorluğu yaratan Putin gibi efsane olacak.

SON SÖZ:

Bugün, bütün ibreler birinci seçeneği gösteriyor. Kaldı ki; kasaba siyasetinden fazla bir şey beklemek de saflık olur. Fakat eğer istenirse zor da olsa ikinci seçenek de mümkün olabilir. Bunun için Başkan Aktaş, kendini sıfırlayıp, yeniden yeni bir nefes alıp, Mevlana'nın "Pergel Metaforu" gibi bir ayağını değerler ve geleneklere sabitlerken diğer ayağıyla bütün bir kenti kuşatabilmeli. İlinden, ilçelerinden, mahallelerine kadar çok derinlikli bir hafıza çalışması yapabilmeli. Bunu belediye başkanı olarak tek başına yapmasına imkan yok. Bunu yapabilecek, egolarını öldürmüş, derinlikli, temsil kabiliyeti yüksek bir il başkanı ve ilk günkü heyecanla çalıştıracağı dinamik bir teşkilata ihtiyaç var. Tabi her şeyden önce böyle bir dert var mı, onu sormak lazım. Zira uygulamaya bakılırsa böyle bir derdin olmadığı da ortada.

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları

Erdoğan'a tuzak kuruyorlar!

Sorun Bursaspor'sa çare Emin Adanur!

Bursa'da Gelecek düştü düşecek!

Başkan Oktay Yılmaz'a bir önerim var!

'Sahi, kimdi o belediye başkanı?'

Alinur Aktaş görevden alınır mı?

Oktay Yılmaz'ı bu sefer öveceğim!

Bursa'da Gelecek'ten istifa eden edene!

Utanıp da istifa eden çıkmayacak mı?

Sen ne komik bir bakanlıksın Milli Eğitim?

AK Parti'de aday toto erken başladı!

AK Parti'de atılan hileli zar!

Meraklısına yazdım!

İçinde 'Ömer' geçen bir yazı!

Kemal Kılıçdaroğlu başarısız mı?

Bu yöntemle FETÖ'cüler mi kaçırılıyor?

Bugün günlerden yine Yıldırım!

AK Parti Bursa'da satranç oyunu!

Yıldırım'ın bitmeyen borç muhabbeti!

O kadarcık kusur kadı kızında da olur Başkan!

Koltuk krizi!

Kanırta kanırta, bağırta bağırta siyaset!

'Ağam bizimle eyleniy!'

Boyundan büyük konuşacağına istifa et!

Bu ne kibar kayıtsızlıktır böyle?

Erdoğan'a kim/ler yanlış bilgi veriyor?

Bursa'da hayat kime güzel?

'Ben meşhur olunca'

Erdoğan'ın çöpçüleri!

Alinur Aktaş! Otur, sıfır...

Bu 'züppe'ler nasıl girdi buraya?

Alinur Aktaş'ın güldürmeyen şakası!

Dur durak bilmeyen Dilek Durak

Kılıçdaroğlu, Bursa adayını ilan etti!

Vicdan körlüğüne de bir çaren var mı doktorum?

Birlikte iyi salladılar!

Berat Albayrak'ın suçu neydi?

Bursa'nın bir 'Su Politikası' var mı?

Biz de ondan davacıyız, hem de iki cihanda!

‘Ölümlerden yorulduk’ ama öldürmekten yorulmadılar!

Bir roman bir gerçek

Patron çıldırdı!

Muhalefet ‘Andımız’la vuruyor!

Mezar taşı nöbeti tutan insanların öyküsü!

Lazarus refleksi ve dört dağ ilçesi!

Siyasete girip insanlıktan çıkmak...

AK Parti'nin körleşme tutkusu!

DEVA Partisi'nden, Başkan Aktaş'a, 'Bursa'yı bu kadar sevme' ricası!

Dünya hala güzelleşmediyse bunun iki sebebi var!

Ortaya karışık bir yazı!

Yunuseli için bir ses daha yükseliyor!

Avlarken avlanmak da var!

Ben Fırat Yılmaz'ın eylem planını destekliyorum!

Bursa'nın DEVA'sı yeni yerinde!

AK Parti'yi kıyamete zorlamak!

'Yök'leme'

Müslümanlar, Perseverance’den utanmalı!

Zeki Müren gibi siyasetçiler yok mu?

Bu kavganın kaybedeni AK Parti oluyor!

Başkan Aktaş'ın kulaklarını çınlattık!

Gözünü seveyim, yapma Reis!

Kar yağdı kel göründü!

Hamaset, hamaset, nereye kadar?

Meselenin farkında olanlardan biraz daha fazlasını bekliyoruz!

AK Parti'nin erken seçimi!

'Ho babam ho biz de aya yaklaştık'

Gelecek'ten umutsuzum!

Mezit Boğazı'nda ne yediniz?