GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
Kapalı
DOLAR 7.82
EURO 9.36
ALTIN 449.83
BİST $17.835

"Çarıklarınızı hazır edin!"

16 Ağustos 2020 Pazar, 22:12

İYİ Parti Bursa'nın,

Çiçeği burnunda il başkanı Selçuk Türkoğlu, teşekkür konuşmasında sarf etti bu sözleri. Ve dedi ki; "en erken ve ilk seçimde adliyenin önünde on vekilimiz için mazbata almaya gittiğimizde meşaleleri yakacağız..."

"10 vekil" dile kolay,

Kuşkusuz bu çok iddialı bir başlangıç. İYİ Parti için Bursa'da çıtanın koyulabileceği en üst basamak burası olsa gerek. Bu iddiayı gerçekleştirmek bir yana yolunda yürümek için bile gece gündüz çalışmak gerekiyor. Ki; bu yakıcı durumun farkında olan Başkan Türkoğlu, partililere, "çarıklarınızı hazır edin" dedi.

Bursa'da,

Günlerdir beklenen İYİ Parti kongresi İbrahim Yazıcı Stadyumu'nda olgunluk içinde ve büyük bir coşkuyla gerçekleşti. Kurucu il başkanı Yüksel Yılmaz'ın 237 oyda kaldığı yarışta Selçuk Türkoğlu 348 oy alarak ipi göğüsleyen taraf oldu.

Kongrenin,

En dikkat çeken sahnelerinden bir tanesi, Milletvekilleri, İsmail Tatlıoğlu, Ahmet Erozan, eski il başkanı Yahya Bahadır, GİK Üyesi Hasan Toktaş ve adaylar Yüksel Yılmaz, Selçuk Türkoğlu'nun sahaya birlikte ve el ele çıkmalarıydı. Bu fotoğraf kongre sonrasına da yansıdı ve seçimi büyük farkla kazanan Selçuk Türkoğlu, rakibi Yüksel Yılmaz'ın koluna girerek, "açık yüreklilikle, gönlümden geçen birkaç şeyi paylaşacağım. Bundan emin olunuz ki; hiçbir siyasi makam Yüksel başkan ve değerli dava arkadaşlarımızla aramızdaki tuz, ekmek ve dava hukukun üzerinde değildir..." diyerek hem partilileri duygulandırdı hem de kendisi ve rakibinin destekçilerinden büyük bir alkış aldı.

Bu manzarayı izlerken,

2012'de Ak Parti'nin kurucu il başkanı Şevket Orhan ile Sedat Yalçın'ın yarıştığı kongre geldi aklıma. Kurucu il başkanı Şevket Orhan, "partide ipler koptu" diyerek, kopan ipleri yeniden bağlayacağını, kurucu il başkanı olarak "ağabeylik" yapacağını söyleyerek Sedat Yalçın'a karşı ısrarla aday olduğunu açıkladı. O süreçte yazdığım yazılardan dolayı bana da epey sitemkar olmuştu.

Şevket Orhan'a,

"Kazanacağınızdan çok eminsiniz. Peki, Sedat Yalçın kazanırsa tavrınız ne olur?" diye sormuştum. Şevket Orhan ise büyük bir özgüvenle, "Sedat Yalçın'ın elini kaldırır, kendisini tebrik eder ve il başkanımız olarak bir emriniz var mı?" derim demişti.

Fakat nefis başka bir şey,

"Ben bu partinin kurucu başkanıyım, ağabeyiyim" diyen Şevket Orhan, dediğini yap(a)mamış, sandıklar açılıp işin rengi belli olmaya başlayınca aniden salonu terk etmiş ve Yalçın'ın final konuşmasında kendisine teşekkür edişini bile duyamamıştı. O günkü yazımda ben, "Şevket Abi, sandıkta değil, salonu terk edip, Sedat Yalçın'ı kutlamayarak kaybetti..." diye yazmıştım.

Nitekim,

İYİ Parti'nin kongresinde hemen şer şey baştan sona iyiydi. Tıpkı Şevket Orhan gibi Yüksel Yılmaz da kongre öncesi yazılarıma biraz sitem etti. Bunu geçelim. Fakat seçimi kaybetmesine rağmen, kazanan rakibinin yanında dimdik durarak, Şevket Orhan'ın aksine, partisinin gerçek ağabeyi olduğunu ispat etti. Bu yakıcı ispattan mütevellit olsa gerek ki; Selçuk Türkoğlu, teşekkür konuşması esnasında Yüksel Yılmaz'ın koluna girerek, "hiçbir siyasi makam Yüksel başkanla aramızdaki dava hukukun üzerinde değildir..." diyerek Yılmaz'a hakkını teslim edip vefasını göstermiş oldu. Bunlar tarihi anlar ve böylesi zamanlarda söylediğiniz sözler ve yaptığınız şeyler kayıtlara geçiyor. Yıllar sonra başka bir konuya örnek vermek için bile olsa hatırlanıyor, yazılıp, çiziliyor.

Kuşkusuz,

İYİ Parti'nin Bursa kongresinin bu denli kaliteli ve kardeşçe geçmesinde, bir öğretmen edasıyla olaylara yaklaşan Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu'nun çok büyük bir payı vardır. Zira kongre öncesinde yaptığımız görüşmede, İsmail Hoca, adaylar arasında taraf olmadığının altını çizerek, "partilerin tepe yönetimlerinin görevi, kongre süreçlerinin kaliteli işlemesini, birlik ve beraberliği sağlamak olmalı. Biz de bunu yapıyoruz..." demişti. Nitekim, dediği gibi de oldu. Kongre kaliteli bir şekilde başladı ve bitti. Beraberinde, İsmail Hoca'nın, partinin her ilçesinde kuruluştan bugüne emek sahibi olanların isimlerini tek tek sayarak teşekkür etmesi ise ayrıca büyük bir beğeni topladı.

SON SÖZ:

Böylesine olumlu ve coşkulu geçen kongre, yeni başkan Selçuk Türkoğlu ve yönetiminin omuzlarına daha büyük sorumluluklar yüklediğinin altını çizmek isterim. İYİ Parti'yi 14 bin 300 üyeyle devralıyorlar. Herhalde ilk hamle bu sayıyı artırmak olacaktır. Dahası, söz verdiği ve "İYİ'lerin evi" diye tarif ettiği İl Başkanlığı'nı şehirde gadre uğramışların sığınağı haline getirmektir. Verilen bu sözlerin de takipçisi olacağız. Bu arada, MHP lideri Devlet Bahçeli'nin Meral Akşener'e, "eve dön" çağrısı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, "Yerli ve Milli" ilan etmesiyle başlayan süreç, Akşener'in, "Partili Cumhurbaşkanlığı devam ettiği sürece başıma silah dayasalar Cumhur İttifakı içinde yer almam" açıklamasıyla bitmiş oldu. Bitmiş oldu diyorum fakat bu belki de başka başlangıçların fitilini ateşler, kim bilir. Nihayetinde siyasetin en belirgin kuralı, 24 saatin bile çok uzun bir zaman olduğu gerçeği değil midir?

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları

Karpuz gibi ortadan ikiye ayrıldık!

'Horolop şorolop' işler bunlar!

Fırtınalı çölde yol işareti gibi...

Neden kaşlarınızı çatmıyorsunuz?

Alinur Aktaş'tan muhteşem hizmet!

Kaderin cilvesine bakın!

Ceyar'ı vurdular!

AK Parti, kendi bağımlılığının tutsağı oldu!

Arınç'tan, AK Parti için derin hamle!

Kim o AK Parti ilçe başkanı?

AK Parti Bursa'da çarşı karışacak!

Alinur Aktaş'a zor sorular!

Bu ayıp AK Parti'ye yeter!

Bu heyecanın ölmemesi lazım!

Bin günün sonunda dağ fare doğurdu!

Alinur Aktaş'a yumurtalı tehdit!

'At izi, it izine karıştı'

Kanat kırana hükmünü verecek bir Süleyman olur elbette!

AK Parti'deki haksız işgalciler!

Bu işte bir gariplik yok mu?

İkinci yüzyıla girerken!

Bursa'nın bitmeyen su sorunu!

Artık kolları sıvamak gerekmiyor mu?

'Kendi görüşüme katılmıyorum'

Bursa'ya felaket adım adım yaklaşıyor!

AK Parti'de kimler kimlerle beraber?

Doğruysa tuzun koktuğu, sözün bittiği yerdir!

Perşembenin gelişi çarşambadan belliydi!

Yazıma başlık bulamadım!

Siz AK Parti'ye düşman mısınız kardeşim?

İnadına güzel haber!

Tabii yansıtmazlar Reis!

Korkunç miktarda para alacaklar!

İYİ Parti'ye operasyon mu çekiliyor?

Türkiye'nin bir de valiler sorunu var!

'Kurduğumuz gün 40-50 ilde tabelayı asarız!'

Erdoğan'ın, gülmekten karnı ağrımış mıdır?

'Olmayacak' demişse bilin ki; olacaktır'

İdeal Şehir Bursa Platformu!

'BUDO' gelir, 'BUDO' geçer ağlama!

Kestel'in suçu ne?

Acelesi olmayan seçkinler partisi!

'Abi, Salman gidiyor mu?'

Hem Nilüfer'e hem Kestel'e ceza!

Cumhurbaşkanı Erdoğan bırakıyor mu?

AK Parti Bursa'da aday adayları belli oldu!

Yüz yüze hesaplaşmak!

"Buyurun cenaze namazına!"

Bir koyun kellesiyle yıkılır köşkünüz!

Sizi gidi tatlı su kurnazları sizi!

AK Parti'nin koordinatör sorunu!

Ak Parti Bursa pert ama herkes haklı şoför!

Komediye bakar mısınız?

AK Parti Bursa'da kazan kaynıyor!

Rezillik akıyor!

Hokkabazlıkla siyaset olmaz!

Kulağınızı açın ve beni dinleyin!

Akıllı Hans'ın öyküsü!

Birisi ölüyor ve sebebi sizsiniz!

Bay Salman, Reis'i dinledin mi?

Alinur Aktaş'ı terletecekler!

Kahramana ödül yok!

Melekler dişi midir, erkek mi?

"Çanlar kimin için çalıyor"

Maklubeye kaşık sallayan kaymakam var da belediye başkanı yok mu?

Ağzını açana yumruğu vurun!

Kafaya koymuşlar, Bursa'ya kötülük edecekler!

Size bir şey söyleyeyim mi?