GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
Açık
DOLAR 7.82
EURO 9.48
ALTIN 461.55
BİST $19.166

Ceyar'ı vurdular!

21 Kasım 2020 Cumartesi, 23:30

Dallas'ı bilirsiniz,
80'li yıllarda dünyayı televizyon karşısına kilitleyen efsane dizi... Teksaslı petrol zengini bir ailenin çiftliğindeki kıskançlık ve entrikayla bezeli bir hayatı konu alan dizinin en sevilmeyen karakteri Ceyar, bir bölümde gece yarısı ofisinde çalışırken ekranda görülmeyen birisi tarafından vurulmuştu. İşte bu sahneyi hafızalara kazıyan sözdü, "Ceyar'ı vurdular..." Sadece o bölümün bile 60'a yakın ülkede 350 milyondan fazla insanın seyrettiği açıklanmıştı.
 
Evet,
Ceyar'ı vurdular. Ama kimse, kimin vurduğunu bilmiyordu. Yapımcıların ise ağzını bıçak açmadı. Hatta dönemim ABD Başkanı Carter bile o meşhur sahneden sonra yapımcıyı arayıp, "Ceyar'ı kim vurdu?" diye sormuş ama cevap alamamış. Dahası, Ceyar'ın karısı rolündeki oyuncunun uçakta olduğunu öğrenen bir pilot, Ceyarı kimin vurduğunu söylemediği takdirde uçağı indirmeyeceği anonsunu bile yapmış fakat nafile. Ceyar'ın karısı rolündeki oyuncu dahil kimse bu sorunun cevabını bilmiyordu. Bu sır uzunca bir süre saklandı. Sır açığa çıkana kadar birçok ülkede milyonlarca dolarlık, "Ceyar'ı ben vurdum" tişörtleri, arma ve çıkartmaları satıldı.
 
Ceyar kadar meşhur olmasa da,
Hükümetin aileden ve pek sevilmeyen üyesi Berat Albayrak da bir gece yarısı "at izi, it izine karıştı" diyerek, daha önce örneği görülmemiş bir yöntemle istifasını açıklayıp sırra kadem bastı. O kadar ki; 27 saat istifa edip etmediği bile anlaşılamadı...
 
Kabinedeki
Yeri en garanti görülen Bakan'ın bir gece ansızın siyaset sahnesinden çekilmesi, aynı, Cevar'ın vurulması gibi merak konusu oldu. Ceyar'ı kim vurdu? Berat Albayrak'ı kim istifa ettirdi? Kendisi mi istifa etti, yoksa istifa ettirildi mi? İstifa öncesinde, Bülent Arınç'ın, "ekonomi kötü" açıklaması bir işaret fişeği miydi? Bülent Arınç işin neresinde? Tamam, "Ceyar'ı ben vurdum" tişörtleri gibi, "Albayrak'ı ben istifa ettirdim" yazılı materyaller basılmayacak, satılmayacak belki ama Albayrak'ın istifasının gerçek nedeni ve bu kararın nasıl alındığı bir sır olarak uzunca bir süre saklanacağı kesin gibi görünüyor.
 
Tıpkı,
Efsane dizi Dallas'ın bile fazla uzayınca mantık sınırlarını zorlayıp, eski tadının, heyecanının kalmaması gibi, 19 yıllık Ak Parti iktidarının da MHP'yle kol kola girdiği şu günlerde eski tadının kalmadığını söylemek mümkün.
 
Alaattin Çakıcı'nın,
CHP Lideri Kılıçdaroğlu'na, "akıllı ol" mektubu göndermesi, MHP Lideri Bahçeli'nin buna sahip çıkması ve çok değil bundan kısa süre önce  "çeteler dönemi, mafya dönemi bitmiştir" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sessizliğe bürünmesi aslında bozulan ağız tadının son halkasıdır.
 
 
 
 
Öte yandan,
Mustafa Albayrak'ın, "Erdoğan'a itaat edeceksiniz, ram olacaksınız, onun idaresi altında yaşayacaksınız, herkes Erdoğan'a ram olacak..." şeklindeki talihsiz sözleri, en az, Çakıcı'nın, Kılıçdaroğlu'na ettiği sözler kadar Ak Parti'nin ağzının tadını kaçırdığı kanaatindeyim.
 
Bu sözler beni,
2011 yılına, yani, Ak Parti'nin ağzının tadının kısmen daha iyi olduğu yıllara götürdü. Ak Parti'nin Osmangazi kongresi yapılıyordu. Şimdiki milletvekillerinden Refik Özen, kürsüden, Tayyip Erdoğan için, "biz başbakanımıza biat etmiş insanlarız" demişti. Bülent Arınç, "biat etmek bizim partimizin kültüründe yok. Ben Tayyip Erdoğan'a biat etmemiş bir adamım" diyerek bu sözlere karşı çıkmıştı.
 
Devamında ise,
"Biat edilecek bir insan varsa benim Erbakan Hoca'ya yapmam lazımdı..." diyerek başladığı ve adeta ders niteliğindeki şu tarihi sözler yankılandı salonda: "Fazilet kapandı. Evine gittim. 4 saat konuştum. Elini öptüm, ayrıldım. O zaman dedi ki birileri, 'Erbakan Hoca'ya biat ediyor.' Ben biat etmedim, edilseydi ona ederdim. Kendisine şunu söyledim. 'Seni çok seviyorum, ama davamı daha çok seviyorum. Senin arkandan giderim. Öl dediğin yerde ölürüm. Her şeyi göze alırım, ama çizgiden saparsan senin arkandan gelmem. Sevgimi saygımı kaybetmedim, ama biat etmek aklımdan bile geçmedi. Bunun için ben Recep Tayyip Erdoğan'a da biat etmemiş bir adamım. Bizim partimizde biat etme kültürü yok. Bunu herkes bilsin..."
 
SON SÖZ:
Keşke, bunu herkes bilseydi. O zaman, Ak Parti'nin bugünkü kadar ağzının tadı kaçar mıydı? O zaman hayat lütfettiği partinin lütfüne muhtaç kalır mıydı? Kuşkusuz bunlar olmazdı. Fakat henüz her şey bitmiş de sayılmaz. Cumhurbaşkanı Erdoğan, çevresinin kimlerle kapatıldığını görür ve gerekeni yaparsa eminim ağzının tadı da yerine gelmeye başlayacaktır. Bunun için Bülent Arınç'ı can kulağıyla dinlemesini tavsiye ederim. Kim ne derse desin, Bülent Arınç hala hem Ak Parti'nin hem de Türkiye'nin vicdanıdır. Bunu herkes böyle bilsin.
 
 

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları

Aksini düşünmek bile istemiyorum!

En son anketten çıkan çarpıcı sonuçlar!

Alinur Aktaş yalnız değildir!

İki AK Parti!

Sadece Erdoğan'a söylerim!

Karpuz gibi ortadan ikiye ayrıldık!

'Horolop şorolop' işler bunlar!

Fırtınalı çölde yol işareti gibi...

Neden kaşlarınızı çatmıyorsunuz?

Alinur Aktaş'tan muhteşem hizmet!

Kaderin cilvesine bakın!

AK Parti, kendi bağımlılığının tutsağı oldu!

Arınç'tan, AK Parti için derin hamle!

Kim o AK Parti ilçe başkanı?

AK Parti Bursa'da çarşı karışacak!

Alinur Aktaş'a zor sorular!

Bu ayıp AK Parti'ye yeter!

Bu heyecanın ölmemesi lazım!

Bin günün sonunda dağ fare doğurdu!

Alinur Aktaş'a yumurtalı tehdit!

'At izi, it izine karıştı'

Kanat kırana hükmünü verecek bir Süleyman olur elbette!

AK Parti'deki haksız işgalciler!

Bu işte bir gariplik yok mu?

İkinci yüzyıla girerken!

Bursa'nın bitmeyen su sorunu!

Artık kolları sıvamak gerekmiyor mu?

'Kendi görüşüme katılmıyorum'

Bursa'ya felaket adım adım yaklaşıyor!

AK Parti'de kimler kimlerle beraber?

Doğruysa tuzun koktuğu, sözün bittiği yerdir!

Perşembenin gelişi çarşambadan belliydi!

Yazıma başlık bulamadım!

Siz AK Parti'ye düşman mısınız kardeşim?

İnadına güzel haber!

Tabii yansıtmazlar Reis!

Korkunç miktarda para alacaklar!

İYİ Parti'ye operasyon mu çekiliyor?

Türkiye'nin bir de valiler sorunu var!

'Kurduğumuz gün 40-50 ilde tabelayı asarız!'

Erdoğan'ın, gülmekten karnı ağrımış mıdır?

'Olmayacak' demişse bilin ki; olacaktır'

İdeal Şehir Bursa Platformu!

'BUDO' gelir, 'BUDO' geçer ağlama!

Kestel'in suçu ne?

Acelesi olmayan seçkinler partisi!

'Abi, Salman gidiyor mu?'

Hem Nilüfer'e hem Kestel'e ceza!

Cumhurbaşkanı Erdoğan bırakıyor mu?

AK Parti Bursa'da aday adayları belli oldu!

Yüz yüze hesaplaşmak!

"Buyurun cenaze namazına!"

Bir koyun kellesiyle yıkılır köşkünüz!

Sizi gidi tatlı su kurnazları sizi!

AK Parti'nin koordinatör sorunu!

Ak Parti Bursa pert ama herkes haklı şoför!

Komediye bakar mısınız?

AK Parti Bursa'da kazan kaynıyor!

Rezillik akıyor!

Hokkabazlıkla siyaset olmaz!

Kulağınızı açın ve beni dinleyin!

Akıllı Hans'ın öyküsü!

Birisi ölüyor ve sebebi sizsiniz!

Bay Salman, Reis'i dinledin mi?

Alinur Aktaş'ı terletecekler!

Kahramana ödül yok!

Melekler dişi midir, erkek mi?

"Çanlar kimin için çalıyor"