GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
-6.98°
Açık
DOLAR 13.60
EURO 15.15
ALTIN 779.00
BİST 1.998

DEVA Bursa'da bir şeyler oluyor?

1 Ekim 2021 Cuma , 23:22

Ne olduğuna geçmeden evvel,
Ali Babacan ile ilgili daha önceleri de zaman zaman paylaştığım kanaatlerimi yeri gelmişken yinelemek isterim.
 
Bir defa, Babacan,
Zekasını siyasete yansıtan, sempati değeri yüksek ve giderek daha da yükselen yeni nesil bir siyasetçi. Gerçekten de, izlediği sıra dışı siyaset tarzıyla adeta rüzgarı yara yara ilerliyor.
 
Bakmayın siz,
Medyada yeteri kadar yer verilmediğine ve anketlerde düşük gösterildiğine; Ali Babacan, hemen her gün bir ilde, ilçede ya teşkilat açılışı yapıyor ya da kongreye katılıyor, sokaklarda halkla, esnafla buluşuyor. Buralardaki konuşmasıyla yeni, etkili ve sorumlu bir muhalefet örneği sergiliyor.
 
Gittiği her yerde,
Sesinin tonu yükselmese de, sözünün ağırlığı git gide artıyor. Özellikle ekonomi konusunda güven veren duruşuyla adeta, "kadife eldiven içinden çıkmış demir yumruk" gibi,  az, öz ve adrese teslim konuşuyor. Son derece naif üslubuyla kurşun kadar ağır cümleler kurup,  bir taraftan iktidarı hırpalarken diğer taraftan toplumun yüreğine su serpiyor.
 
Daha önce de yazmıştım,
AK Parti, bunca yıllık iktidarında, hiçbir gelecek perspektifi oluşturamayan muhalefet karşında sürekli meydan okuyan sonuçlara yorulmadan imza atabiliyordu. Fakat durum değişti. Özellikle, Devlet Bahçeli ve Doğu Perinçek'in AK Parti'ye rota çizme isteği, AK Parti'nin içinden çıkan, aynı damardan beslenen ve maçın kaderini değiştirecek kabiliyette bir oyuncu olarak sahada Ali Babacan'ın işini kolaylaştırıyor. Bunun en açık ispatı, ikidir geldiği Bursa'da kendisini uzaktan dinleyen AK Partililerin sayısındaki artıştır diyebilirim...
 
Sözü Bursa'ya getirmişken,
Başa/başlığa dönelim ve DEVA Bursa'da neler olduğuna ayna tutalım isterseniz. Biliyorsunuz, Ali Babacan, önce il binasının açılışı sonra İnegöl ilçe kongresi için geldi Bursa'ya. İki ziyaretten de memnun ayrıldığı kanaatindeyim.
 
Fakat, yine de,
Bir şeyler eksik DEVA Bursa'da... Bu eksikliği, henüz yolun başındayken,  "Babacan, Bursa'da ilk düğmeyi yanlış ilikledi!" başlıklı yazımda dile getirmeye çalışmıştım. Toplumun Babacan'a teveccühü olsa da, yanlış iliklenen düğmenin sıkıntısı gün geçtikçe daha fazla hissedilir oldu. Nitekim, Bursa'da yapılan bir ankette, "ekonomik sorunu kim çözer?" sorusuna yüzde 6,50 ile "Babacan" diyen Bursalılardan, sadece yüzde 1,95'inin "DEVA Partisi'ne oy veririm" demesi bu sarsıcı gerçeğin sağlaması gibi durmuyor mu sizce de?
 
Ne yazık ki;
Sahanın fevkalade müsait olmasına rağmen o yanlış iliklenen düğme neticesinde topluma dokunmayı hakkıyla başaramadı DEVA Bursa yönetimi. Girizgahta ifade ettiğim, Babacan'ın artı gücü Bursa sokaklarında olması gerektiği kadar karşılık bul(a)madı bir türlü.
 
Peki; neden böyle oldu?
Başkaca sebepleri de vardır belki ama dokuz kurucuyla çıkılan yolda sadece iki kişinin İl Başkanı Serkan Özgöz'ün yanında kaldığı düşünülürse bir doku uyuşmazlığı hatta şiddetli geçimsizlik söz konusudur ki; neden böyle olduğunu sorduğum birçok teşkilat mensubu, Başkan Özgöz'ü işaret ederek, "partiyi bir CEO gibi yönetmek" istediğinden şikayet ettiler. Gönüllülük esasıyla yapılan işte gönülsüzler ordusu oluşturduğunu söylediler, dudak bükerek.  
 
İddia o ki;
Partiye internetten ulaşan ve kendisine teslim edilen datada kayıtlı isimleri bile henüz üye yapmayı başaramadığından bahsediyorlar. İlaveten, yazılmamak kaydıyla söylenenler bir tarafa, kesin bir kanaatle, "bu iş, Serkan Özgöz'le olmaz" diyen teşkilat mensubunun sayısı hiç de az değil...
 
Haliyle,
Serkan Özgöz, artık rakipsiz de değil. Bir Babacan gönüllüsü olarak yola çıkan ve DEVA'nın kuruluşundan bu yana içinde olan Erman Kızılyel il başkanlığı için kolları sıvadı. Kendisiyle, adaylığı üzerine konuştuk. Gördüğüm kadarıyla, Erman Kızılyel, etrafına yaydığı pozitif enerjiyle epey mesafe de almış. Örneğin, rakibini eleştirirken bile kullandığı naif dil ile temas ettiği muhatabının takdirini kazanıyor. Gerçekten, siyaset dilinin alabildiğine kabalaştığı bir dönemde, nezakete ehemmiyet veren insanları görünce bütün geri gidişe rağmen yine de umutlanıyor insan...
 
İl başkanı olarak,
"Milletvekilliğine aday olmayacağım" diyor Erman Kızılyel. İl Başkanı Özgöz'ün, kendi yönetimine bile adil davranmadığının altını çizip, bu tutumuyla birçok DEVA gönüllüsünü küstürdüğünü söyledi. İl yönetim kurulundaki üyesi sayısının olması gerekenin çok aşağısına düştüğünü belirtti. Başkan olması durumunda dağ ilçelerine pozitif ayrımcılık sözü vererek, "il binasında oturan değil, Bursa'nın sorunlarını dile getirmek ve çözüm üretmek için sürekli sahada olan bir başkan olacağım, halk odaklı siyaset yapacağım" dedi.
 
SON SÖZ:
Doğrusunu söylemek gerekirse, DEVA Partisi Bursa İl Başkan Adayı Erman Kızılyel'i, naif kişiliğiyle çok enerjik ve pozitif buldum. İl başkanı seçilmesi halinde, Bursa'da iktidarın karşısına, Babacan tarzı, yani, "sakin güç" bir muhalefet başkanı daha çıkmış olacak. Evet, siyasetin yükselen değeri DEVA Partisi Bursa teşkilatları şimdilik iki adaylı bir demokrasi şölenine hazırlanıyor. 'Şimdilik' dedim, zira teşkilatın nabzını tutuyorum, edindiğim izlenime göre üçüncü bir isim daha "ben de varım" derse hiç şaşırmam. Bakarsınız, bu tabloda adaylar arası ittifak görüşmeleri de gündeme gelebilir. Renkli bir DEVA kongresi öncesinde kim, kiminle el sıkışacak, bekleyip göreceğiz. Son tahlilde demem o ki; Serkan Özgöz için başkanlık "çantada keklik" değil. Bırakın, Özgöz'le kan uyuşmazlığı yaşayanları, ona, "iyi" diyenler bile "ama" diyerek devam ediyor ve nihayetinde, "bu iş Serkan Özgöz'le olmaz" diyerek bitiriyor cümleyi. Umarım, adına "demokrasi" koyan DEVA , gerçek bir demokrasi atılımı yapar ve üye/delege iradesine ipotek koymaz da heyecanlı ve örnek bir kongre izleriz.               

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları

AK Parti'nin kanayan yaralarından birisi de rektörler!

Emin Adanur, mavracılara meydan okudu!

Alinur Başkan'a soralım, kim bu Hüsnü Arslan?

Bursa Teknik Üniversitesi'nde sular durulmuyor!

Bunların hepsi AK Parti'ye tuzak!

AK Parti, FETÖ ve PKK söylemine reset atmalı!

İktidar mağarası!

Alinur Başkan da okusun!

Davutoğlu, Millet İttifakı'nı Alpaslan Yıldız'la mı tasarlayacak?

Uyanmış Bursaspor, uyuyan Bursa!

Olsun, direne direne kazanacağım!

Karardı vicdanlar, inanın!

İslam'ın Müslümanlardan çekeceği var!

Vazgeçmiş gibi yaşamak!

Birilerinin yazılmasını istemediği şeyler!

Kestel'de fırtına, kasırgaya dönüştü!

İki yanlıştan bir doğru çıkmaz!

Çaldık hacet kapısını, açan olmadı Reis!

Birinin anası ağlayacak!

Ben, Reis'in yerinde olsam!

Erdoğan'a gününü gösteriyorlar!

Babaları, evlatlarına mahcup etme Allah'ım!

Velhasıl Bursa'da 'kazık' geri geldi!

Adaletin iktidarı mı, iktidarın adaleti mi?

Öttükleri için güneşin doğduğunu sanan horozlar!

Baharda seçim mi var?

'Kuluz, kul. Önünde sonunda gideceğimiz yer toprak'

'Karanlıkta iyi gören gözleri aradılar, oymak için'

Ne gerek vardı bunca fanteziye?

Seçilmişseniz, vezirlik de rezillik de bir harekete bakar!

Kasımdan marta kış uykusuna yatmış gibiler!

Bu bir, 'Nereden Nereye' hikayesidir!

'Hayvanlar samansız insanlar somunsuz kalacak!'

'Zaten olağanüstü haldeyiz!'

'Hepsinden iyicesi bir gönle girmektir'

Millet gülmeye başladı!

Türkiye, dünyanın köle pazarına döner!

Bugün siyaset yazmayacağım!

Faruk Çelik'e sefer görev emri!

Sen ne yüce gönüllü bir adamsın Emin Adanur!

Yerel yönetimler merkezin emanet komisyoncusu mu?

Gelecek Partisi Bursa'da yönetim düştü!

Özgöz kazandı, Deva kaybetti!

Piramidin ucunda, bir başına bayrak sallamak!

Nebati'nin tezini buldum!

Tehdit, suç değil midir?

'AK Parti, beni mahcup etti!'

'Görev sürem bitince başım dik gezeceğim!'

'Fark var, Saadet Var!'

Davut Gürkan'dan Ayhan Salman'a 'Van Minit!'

Kiminle derleyip toparlayacaksın Reis?

DEVA, Bursa'da 'DEVA'sını arıyor!

Bir kulaklarından girip öbüründen çıkıyor!

Alinur bizimle eyleniy!

AK Parti'nin önünde üç yol var!

Bursasporlu oyuncuları dava edeceğim!

Alinur'a, 'otur' diyecek kimse yok mu?

Küllerinden dirilen adam!

AK Parti'ye en büyük muhalefeti MHP yapıyor!

Çocukların Nilüfer Belediyesi'nden bir isteği var!

İstenmeyen adam Alinur!

Deva'nın tenceresinde dert kaynıyor!

Belediyelere bir önerim var!

Devletin tarikatlaşması!

Erdoğan'ı çekilmeye zorluyorlar!

Aldırmazlık virüsü bulaşan Alinur'un durumu ağırlaşıyor!

Ben böyle bir kepazelik görmedim!

Şehir Hastanesi'nde 'virüs' kuyruğu!