GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
11.02°
Az Bulutlu
DOLAR 16.08
EURO 17.19
ALTIN 965.00
BİST 2.375

DEVA, Bursa'da 'DEVA'sını arıyor!

24 Kasım 2021 Çarşamba , 22:25

Doların ateşi yükseldikçe,
Muhalefetin sesi de yükseliyor. Millet İttifakı, "seçim" diyor. Hem de erken değil, hemen seçim... Hatta, CHP Lideri Kılıçdaroğlu, kendinden emin bir dille, "millet seçim istiyor kaçma kardeşim..." diyerek iktidarın can damarına basıyor.
 
Sadece,
İktidarın damarına basmakla kalmıyor Kılıçdaroğlu; partisinin geçmişte sebep olduğu yanlışlarla "yüzleşme" ve "helalleşme" adımlarını atarak  önceden CHP'ye uzak duran çevrelerle buluşmak için yeni bir damar da açıyor.  
 
İYİ Parti de, fena bastırıyor.
Üstelik İYİ Parti, "lebalep" doldurduğu meydanlardan adeta iktidara meydan okuyor. İYİ Parti'nin, Denizli'deki mitingde topladığı kalabalık iktidarın uykularını kaçırmış olacak ki; daha önce, "yerli ve milli" ilan edilen Meral Akşener'e ve partisine yöneltilen eleştirilerin dozu doların ateşinden bile daha harlı...
 
Tam da burada,
Bütün dikkatleri üzerine çeken birisi daha var. O ise DEVA Partisi Lideri Ali Babacan. Sempati değeri giderek yükselen yeni nesil bir siyasetçi olan Babacan, en iyi bildiği konuda, en kötü durumu anlatırken adeta isyan ediyor.
 
Doların,
Önlenemez yükselişi karşısında ne diyeceği en çok merak  edilen isim olan Babacan; "iktidar, tüm dünyada kriz var diye bizde de öyleymiş gibi gösteriyor. Öyle bir şey yok, bizim yaşadığımız bambaşka bir şey. Bu kriz ev yapımı, el yapımı kriz. Kendi deyimleriyle 'yerli ve milli' bir kriz..." diyerek, daha önce hiç sorgulanmayan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözlerinin sorgulanmasına neden oluyor.
 
Ali Babacan,
Bir taraftan kara tabloyu özetlerken, öbür taraftan karamsarlığa yer olmadığını da hatırlatıp, "2001'deki krizi çözmemiz 2 sene sürmüştü. 2008 2009 krizini altı ayda çözdük. Yine çözeriz. Bu kriz bugün itibarıyla önceki krizlerden daha kolay çözülür niteliktedir..." diyerek bir bakıma, "çare benim" demeyi de ihmal etmiyor.
 
Söylediği gibi,
Belki de, "Çare Babacan"dır. Hoş, en çok da Ak Parti tabanı olmak üzere kiminle konuşsak bu konuda Babacan'ın hakkını bihakkın teslim ediyor zaten. Fakat bir eksiği var Babacan'ın. Halkın, Babacan'a baktığı gibi, DEVA Partisi teşkilatları halka bakmıyor. En azından bu Bursa'da böyle. Daha önce de yazdım. Yanlış iliklenen düğmenin sıkıntısı gün geçtikçe daha fazla hissediliyor Bursa'da. Saha müsait olmasına rağmen DEVA, toplumla buluşamıyor, kucaklaşamıyor. İlk düşmesi yanlış iliklenen DEVA elbisesi İl Başkanı Serkan Özgöz'ün üzerine oturmadı bir türlü. Açık söylemek gerekirse, kendisi de, giydirilen elbisenin üzerine oturması için bir çaba göstermedi. Bunun başkaca sebepleri de vardır muhakkak ama benim gördüğüm en belirgin sebep, kendisine başkanlık yolunu açan Genel Başkan Yardımcısı Burak Dalgın'a fazla güvenmesi ki; bu güven, Özgöz'ün yüzünü teşkilatlardan daha çok Burak Dalgın'a çevirmesine neden oldu. Hal böyle olunca, kendi yönünü teşkilatlara, teşkilatın yönünü de halka çevirecek bir lokomotif güçten yoksun kaldı DEVA Partisi, Bursa'da.

Bu can sıkıcı eksiklik, bu kahredici dert,
Çok fazla hissedilmiş olacak ki; DEVA, Bursa'da kendi 'DEVA'sını aramaya koyuldu son günlerde. Herhalde, 4 Aralık'ta yapılacak il kongresi, bu arayışın en belirgin örneği olacak.
 
Nitekim,
Serkan Özgöz'ün karşısında dişli bir rakip var. Bir Babacan gönüllüsü olarak yola çıkan ve DEVA'nın kuruluşundan bu yana içinde olan Erman Kızılyel, il başkanlığı için kolları sıvadı. Bu yolda hatırı sayılır bir mesafe kat ettiği de ortada. Erman Kızılyel, pazartesi ve salı günü Ankara'da Genel Başkan Babacan da dahil, parti yetkilileriyle adaylık sürecine dair önemli görüşmeler gerçekleştirdi.
 
Bu görüşmeye dair izlenimlerini,
Sıcağı sıcağına sordum. Ankara'da Genel Başkan Babacan da dahil bütün görüşmelerin çok olumlu geçtiğini söyledi. Kızılyel, "Ankara'da büyüklerimizi ziyaret ettiğimizde, çok samimi, çok içten, partimizin ismine yaraşır, yakışır şekilde karşılandık. Partimizin ismi Demokrasi ve Atılım Partisi, demokrasinin tesis edilebilmesi için gereken ne destek varsa aldık..." dedi.
 
Sadece,
Ankara ziyaretini sormadım tabii, Erman Kızılyel'e. Adaylık sürecine dair sorularım da oldu. Gelin, bunları da soru cevap şeklinde kendisinden dinleyelim.


 
--- Erman Bey, il başkanı seçilirseniz nasıl bir yönetim anlayışında olacaksınız, kısaca özetler misiniz?
 
Biz il yönetimini sadece il yönetimindeki kurucu heyetle değil, 17 ilçe başkanı ve yönetimiyle ve parti gönüllüleriyle birlikte yürüteceğiz. İl demek ilçe demek, ilçeler demek il demek. İl tek başına hiçbir şeydir. İlçelerle beraber biz bu işin üstesinden geleceğiz. Bu yarışı beraber kazanacağız. Sahada biter iş, seçim sahada kazanılır. Oturduğumuz yerde, plazada, makamda, klimanın altında oturarak biz seçim kazanamayız. Vatandaşı ayağımıza çağırarak seçim kazanamayız. Önce samimi olacağız. Ehliyetli, liyakatli, gerçekten partiye gönül vermiş insanlarla sahalara ineceğiz. Partimizi, Ali Babacan'ı tanıtacağız. Onların yüreklerine dokunacağız. Bu işin başka tarifi yok. Bakın, ilçeleri kendi başlarına bırakamayız. Destek vermeden, yanlarında olmadan, 'ne haliniz varsa görün' mantığıyla olmaz bu iş. En önemlisi fotoğraf siyaseti yapmayacağız. Plaza siyaseti yapmayacağımız gibi fotoğraf siyaseti de yapmayacağız. Yerinde olacağız. Vatandaş bizi sosyal medyada görmese de olur. Sahada görsün. Biz, "mış" gibi yapmayacağız.  
 
---Mevcut yönetimin sahada olmadığını mı düşünüyorsunuz?
 
Kesinlikle öyle düşünüyorum. Tek ben değil, delegelerimiz de aynı şeyi düşünüyor. Vatandaş da aynı şeyi düşünüyor.
 
---Erman Bey, Ankara'ya gittiniz, görüşmeleriniz oldu. Ankara'nın adaylığınıza bakışı nasıl?
 
Ankara'da büyüklerimizi ziyaret ettiğimizde, çok samimi, çok içten, partimizin ismine yaraşır, yakışır şekilde karşılandık. Partimizin ismi Demokrasi ve Atılım Partisi. Demokrasinin tesis edilebilmesi için gereken ne destek varsa aldık. Sağ olsunlar, 'bu sizin bir tercihinizdir, en doğal hakkınızıdır, tabii ki; aday olabilirsiniz. Biz genel merkez olarak ortada ve tarafsız duracağız. Kim kazanırsa bizim il başkanımızıdır' dediler. Tamamıyla delegelerimizin tercihidir, iradesidir, baskı, korku olmadan, rahat bir şekilde sandıkta seçimini yapacak, kim kazanırsa onunla yola devam edeceğiz.
 
---Peki; Genel Başkan ile de görüşmeniz oldu mu? Olduysa adaylığınıza bakışı nedir?
 
Evet oldu, gayet iyiydi. Çok samimi, çok sıcak bir diyalogumuz oldu. Durumumuzu sordu, 'ne yapıyorsunuz?' diye, başarılar diledi. Arkadaşlarımıza selamları vardı. Yakın tarihte görüşeceğiz, 4 Aralık'ta Bursa'dayız dedi. Hanımefendi de yanındaydı, gayet güzel samimi bir görüşmemiz oldu.
 
---Peki, ilçe başkanlarınızla, delegenizle diyaloglarınız nasıl?
 
İlçe başkanlarımızın hepsiyle diyaloglarımız çok iyi. Hepsi sevdiğimiz saydığımız kıymetli başkanlarımız. Sağ olsunlar, çok demokratik bir duruş sergiliyorlar. Partimizin ismine yakışacak şekilde, olması gerektiği gibi hareket ediyorlar. Delegelerimizin hemen hemen hepsine ulaştık, görüştük, istişare ettik. Zaten bu yola çıkarken 'hadi başkan olalım' diye çıkmadık. Bir teveccühle geldik. Delegelerimizin rahatsızlıklarıyla, artık bir şeylerin değişmesi gerektiği ile ilgili ciddi manada teklifleri, baskılarıyla yola çıktık. Onun için diyaloglarımız çok iyi
 
---Seçilirseniz DEVA kadrolarına ne vaat ediyorsunuz.
 
En başta özgürlük vaat ediyoruz. Özgür olacaklar, yasak olmayacak. İlin ilçeye, ilçenin ile gitme yasağı veya bir teşkilat mensubunun genel merkeze gitme yasağı olmayacak, olamaz.
 
---Şu anda öyle bir yasak mı var?
 
Maalesef var.
 
---Peki, neden böyle bir yasak var?
 
Onu, kendilerine sormak lazım, neden böyle bir yasak var diye. Şimdi biz bir aileyiz. DEVA Partisi ailesiyiz. Aile bireyleri bir birini tanımıyor. İl ilçeyi tanımıyor, ilçe ili tanımıyor. İlçe diğer ilçeyi tanımıyor. Bundan daha acı bir şey olabilir mi?  Düşünün, bir evin içindesiniz, evdeki hane bireyleri bir birini tanımıyor. Bu çok kötü bir durum. Öncelikle aile bir araya gelecek. Biz Allah'ın izniyle 4 Aralık'ta sandıktan zaferle çıkacağız ve önce aileyle kucaklaşacağız. Bir araya geleceğiz. Bunu her ay yapacağız. Her ilçemizde çok kapsamlı, geniş toplantılar düzenleyeceğiz. Sorunları, sıkıntıları ihtiyaçları, talepleri nelerdir? Çünkü orda kazanacağız. Biz 17 ilçenin 17 belediyesine talibiz. Şimdiden ilan ediyorum.
 
---DEVA kadrolarına mesajınız böyle. Peki, il başkanı olduğunuzda bir de  şehre karşı sorumluluklarınız olacak. Bursa'ya mesajınız nedir?
 
Bursa'ya bugüne kadar hep bir ihanet, hep bir haksızlık yapıldı. Lafla sözle olmaz bu işler. İcraatla olur. Yerinde gidip göstereceksin. Sorunu sıkıntıyı ortaya çıkaracaksın. Türkiye'nin dördüncü büyük ili ama baktığınız zaman Büyükşehir değil, büyütülmüş bir şehir olarak karşımıza çıkıyor. Şehrin doğusundan geldiğiniz zaman büyükşehre mi, kasabaya mı, köye mi geldin belli değil. Yazıktır bu şehre. Gençlere çocuklara iyi bir şehir iyi bir gelecek bırakmamız lazım. Yeşil Bursa gri Bursa'ya döndü. Betona döndü. Bunun önüne geçmek için yerinde ve çözüm odaklı bir muhalefet izleyeceğiz.
 
---Tamam, henüz bir  ittifaka mensup değilsiniz ama partinizin Millet İttifakı ile üst düzey bir irtibatı var. Siz il başkanı olursanız bu diyalogları yerelde nasıl yürüteceksiniz?
 
Benim, henüz seçilmeden diyaloglarım var. Biz ziyaret ediyoruz, kendileri ziyaretimize geliyorlar. Biz Bursa'nın sorunlarını çözme noktasında ittifakı  şimdiden yaptık aslında. Amacımız belli. Amaç Bursa. Amaç vatandaşımızın doğru hizmet alması. Biz iktidar olduğumuzda zaten çalışacağız ama o gün gelene kadar çalışmayanı da çalıştıracağız.
 
--- Kongrenize sayılı günler kaldı. Son olarak, oy kullanacak delegelere bir mesajınız var mı?
 
Oy namustur. Kendi iradelerini hiçbir şekilde birilerinin ipoteğine vermesinler. Vicdanları ve akılları hür bir şekilde, en doğrusu neyse ona karar versinler. Bu şehir için, bu parti için, kendi çocuklarının geleceği için kimi uygun görüyorlarsa ona oy versinler. Delegemiz, en iyisini, en uygun olanı kendileri belirleyecektir. Yaşanmışlıklar belli, tecrübeler belli, beni de tanıyorlar, mevcut başkanı da tanıyorlar. Kararı kendileri verecekler.
 
SON SÖZ:
DEVA Partisi Bursa İl Başkan Adayı Erman Kızılyel ile bu ikinci görüşmem. Kızılyel'i, ilk görüşmeden bu yana parti, teşkilat ve şehir adına dersini daha çok çalışmış buldum. Bursa'da, partiye "herkesi davet ettiğini" söylerken hazır gelmişleri kaybeden mevcut yönetimin bütün hatalarını iyi analiz etmiş ve aksini yapma konusunda son derece kararlı gördüm. Sandık sürprizlere gebedir. Erman Kızılyel, kazanır mı bilemem fakat kazanırsa naif kişiliği ve pozitif enerjisiyle DEVA'ya kazandıracak hamleleri yapacak, Bursa'da iktidarın karşısına, Babacan tarzı, yani, "sakin güç" bir muhalefet başkanı olarak çıkacaktır diye düşünüyorum. Elbette ki; söz, yetki delegenindir. DEVA, Bursa'da 'DEVA'sını bulabilecek mi, bekleyip göreceğiz.

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları

Erdoğan'ı Abdülhamit'e benzetenlere gelsin!

Kılıçdaroğlu, 'Adayım' dedi!

Oktay Yılmaz'ı dinledim gözlerim kapalı!

AK Parti'nin kuyruğu kesikleri!

CHP'yi, iktidar izi sürme ateşi sarmış!

EYT'liler için kasada para var mı?

Zarfı aldılar ama zarfa gelmediler!

'Türkiye alabildiğine mutsuz!'

Beterin de beteri var!

''Kendi hesabımdan 61 bin 250 lira ödedim!''

Aferin size, İmamoğlu'nun imdadına yetiştiniz!

Tatlıoğlu'ndan Londra çıkarması!

Pusuda bekleyen seçim!

Erkekseniz bu yazıyı okursunuz!

Siyasetçi için kibir kabirdir!

CHP'de hüzün, İYİ Parti'de coşku vardı!

''Uyuyun ama uykuya dalmayın!''

''Bayram o bayram ola!''

O şom ağızlıları dinlesek mi?

Siyasetçiden daha çok siyaset yapan bürokrat!

Dün Ankara'da ne oldu?

Kararsızların zihinsel karmaşasına çıkış yolu!

Hem aklınızın hem de yüreğinizin kulaklarıyla dinleyin!

Türkiye'yi kanıyla düşünen bir düşünce kulübü!

Türkiye'de on tane Bursa olsa ne olur?

Bu kaçıncı seferberlik Reis?

Turgay Erdem de o konudan şikâyetçi!

O gazeteci ben oluyorum!

Doğru, eninde sonunda kendini dayatır!

AK Parti'ye kazandıracak formül!

İsmet Karaca'nın, Kılıçdaroğlu'na sunduğu Bursa anketinde ne var?

Bursa'da yer gök Meral Akşener!

Gördüğüm en berbat iftar programı!

İstifa et artık Arif Karademir!

'Kurt kışı geçirir ama yediği ayazı unutmaz!'

Erdoğan'ın karşısına kim çıkacak?

Çok başlıklı bir yazı!

Deva'dan büyük çalım!

CHP'yi elektrik çarptı!

Hemen kızmayın, az dinleyin!

İsmet Karaca, Bursa'yı Ak Parti'nin elinden alacak!

Sakız çiğnemek orucu bozar mı?

Seçim yasasında ilk çatlak Cumhur İttifakı'nda!

'Yerinde mi acep, ölü ve mezar?'

Masada Abdullah Gül mü eksik?

Eyvah! Yine söyledi kaybettiren o sihirli sözü!

Mehmet Metiner haksız mı?

Ak Parti'ye, 'onur kırıcı bir yenilgi' tattırmak istiyorlar!

BTÜ'de 'inşaat yolsuzluğu' mu var?

TOKİ'nin Bursa'ya bir kazığı da Çataltepe!

Söyledikleriyle taban tabana zıt bir 'Duruş!'

Size bir hikaye anlatacağım!

Ali Babacan'ı bekleyen büyük tehlike!

Cübbeli'nin cübbesiz fotoğrafları!

Dağ-Der'de Erdal Kadir'in ayak sesleri!

Sosyalizm'i ben keşfettim!

Bal-Göç'te seçim yapılamadı, gözler Dağ-Der'de!

Gülmeyin! Ağlanacak halimizi anlatıyorum!

Davutoğlu'na kırmızı kart!

Kimler kutsal bir aileden geliyor?

Her zaman farkını fark ettiren parti!

Market faşizminden gıda milliyetçiliğine!

Savaş, 'Erdoğan için bir hayat öpücüğü' olur mu?

Bursa'nın su kavgası!

'Uzağı göremeyen tuzağı göremez'

AK Parti ve İkarus sendromu!

Dağ-Der'de derin kulis!

Deva Partisi'ne oy vermeyeceğim!