GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
8.02°
Açık
DOLAR 8.48
EURO 10.29
ALTIN 507.67
BİST 1.454

Dur durak bilmeyen Dilek Durak

27 Mart 2021 Cumartesi, 21:01

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu,
Dünkü Bursa ziyaretinde üç önemli mesaj vermişti. Bunlardan ilki, Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey'i öne çıkarıp, mealen, "önümüzdeki yerel seçimlerde adayımız Mustafa Bozbey'dir" mesajıydı.
 
İkincisi ise,
Özellikle AK Parti'nin daha milliyetçi söyleme bürünüp, alan daralttığı bir dönemde, "milliyetçilik benim için vatanseverliktir. Hangi kökenden olursa olsun. Bayrakta sorun yoksa, vatanda sorun yoksa gel kardeşim hep beraber kucaklaşalım. Bu memleket bizim memleketimiz..." mesajıydı ki; dün de altını çizdiğim gibi bu kuşatıcı tavır aslında AK Parti'yi iktidara taşıyan tavırdı.
 
Üçüncü mesaj ise gençlereydi.
Seçimin kaderini 6 milyon 300 bin gencin belirleyeceğini söyleyen Kılıçdaroğlu, gençlerin, "özgürlük ve iş" istediklerinin altını çizip, "benim de umudum sizlersiniz" dedi. Dünkü yazımı, "Gençler, Kılıçdaroğlu'nun çağrısına ne oranda kulak verir bilemiyorum fakat AK Parti bu sahayı da hiç olmadığı kadar boşlamış görünüyor. Üstelik bu sahada ilgi gören bir oyuncu daha var. Ali Babacan liderliğindeki DEVA Partisi... Bunu da yarına bırakalım" diyerek noktalamıştım.
 
Gelin, şimdi,
DEVA Partisi'nden devam edelim. Dilek Durak'ı birebir tanımıyor olsanız bile siyaset çevrelerine yolu düşen taraflı tarafsız hemen herkes en azından adına aşinadır diye düşünüyorum. Ben kendisini,  AK Parti'nin, Yıldırım'da Adile Naşit Sahnesi'nde gerçekleştirdiği ilk Siyaset Akademisi günlerinde tanıdım. Karlı ve buzlu bir günde Ertuğrulgazi yokuşunu çıkarak başladı siyaset yolculuğuna. Sırasıyla AK Parti'nin Nilüfer ve il yönetimlerinde görevler üstlendi. Son olarak ise Nilüfer Kadın Kolları Başkanlığı görevini başarıyla yürüttü.


 
Sonra siyasetten çekildi.
Çok başarılı bir eğitim ve iş kariyerine sahip olan Dilek Durak, bir taraftan iş hayatını sürdürürken diğer taraftan STK'larda üstlendiği sosyal farkındalık projeleriyle topluma dokunmaya devam etti. Elbette ki; böylesine başarılı bir kariyere sahipseniz siyaset yakanızı bırakmaz.
 
Bırakmadı da...
Biliyorum, başka partilerden de üst düzey teklifler almış olmasına rağmen, kendisini DEVA Partisi yeniden siyaset yapmaya ikna edebildi. Bu başarıdan dolayı İl Başkanı Serkan Özgöz'ün tebrik edilmesi gerektiğini daha önce de yazmıştım zaten.
 
Dilek Durak,
DEVA Partisi'nin Mudanya Kurucu İlçe Başkanı olarak atandı ve dün de yönetim kurulu üyesi arkadaşları Handan Özalp, Elif Uncu ve Berkay Tolga Battal ile birlikte enBursa'ya bir ziyaret gerçekleştirdi.


 
Aradan,
Neredeyse onbeş yıla yakın bir süre geçmiş olmasına rağmen o karlı Ertuğrulgazi yokuşundaki heyecanından hiçbir şey kaybetmemiş bir Dilek Durak vardı karşımızda. Mudanya'nın güzelliğine meftun olup, yaşamını orada sürdürmeye karar veren Başkan Durak, "Mudanya, sahip olduğu güzelliklerle turizm cenneti olmayı hak ediyor" diyerek buraya dair gelecek ufkunu ise tek cümleyle ortaya koymuş oldu.
 
Gelecek ne gösterir, kestirmek güç
Fakat Mudanya'nın gençlerine dokunmayı şimdiden başarmış. Yönetimi, gözleri ışıl ışıl parlayan gençlerle dolu ve hepsinin heyecanı gerçekten görülmeye değer. İşte tam da burada, CHP Lideri Kılıçdaroğlu'nun, 6 milyon 300 bin genci işaret ederek, "seçimin kaderini gençler belirleyecek" sözünü hatırlatmak istiyorum.
 
Kesinlikle gençlerin tercihi,
Hem siyasetin hem de Türkiye'nin kaderine fazlasıyla etki edecek. Halihazırda, gençler için çekim merkezi olan siyasi partilerden birisi de Ali Babacan liderliğinde kurulan DEVA Partisi olduğu çok net görülüyor. Nitekim, bugüne kadar hiç siyaset yapmadıkları halde bugün tercihlerini DEVA'dan yana kullanan ve Dilek Durak'la birlikte ziyaretimize gelen genç yönetim kurulu üyelerine de sordun, "neden Deva?" diye... Tereddütsüz, Ali Babacan'ın özellikle ekonomi üzerinden çizdiği Türkiye modeline işaret ettiler. Bu yaklaşım da aslında gençlerin Türkiye'den "en önemli sorun" olarak neyi gördüklerine işaret etmiyor mu?


 
Öyle görünüyor ki;
2023 seçimlerinde bu yeni seçmen kitlesini ikna edemeyenlerin seçim kazanmaları biraz zor görünüyor. Burada araştırmalara yansıyan, 2018'de ilk defa oy kullananların yüzde 76'sının Cumhur İttifakı'na oy vermediği hesaba katılırsa iktidar için tehlike çanlarının çaldığını ve hatta çanının kimler tarafından ve neye sebep çalındığını söylemek mümkün olsa gerek.
 
Özellikle,
Teknolojik gelişmeleri takip eden ve dijital dil kullanabilen gençlere, sözde değil özde değerli olduklarını hissettiren ve en büyük kaygıları istihdam konusunda güvencesi verebilen lider seçimde avantajlı konuma geçer. Burada genç lider Ali Babacan'ın ekonomi üzerine inşa ettiği kuşatıcı siyaset gençlerin dikkatinden kaçmıyor, ilgisini çekiyor. Sadece "ilgi" demek yetmez birçok genç burada siyaset yapmaya gönüllü de olmuş vaziyette.
 
SON SÖZ:
Üstlendiği vazifede dur durak bilmeden çalışan bir ilçe başkanıyla DEVA Partisi Mudanya'da farkını gösterecektir diye düşünüyorum. Zaten Başkan Durak'ın ifade ettiğine göre Mudanya'dan DEVA'ya çoğu genç çok sayıda başvuru yapılmış. Yönetimde, "liyakat esasına göre önceliği gençlere verdik" diyen Durak'ın, ekibindeki isimlerin aktif siyasete ilk defa adım atmalarını, buraya kadar anlattıklarımızın bir sağlaması olması bakımından hayli önemli buluyorum.  Bakalım, genç yönetimiyle Başkan Dilek Durak, Mudanya'ya nasıl deva olacak, bekleyip göreceğiz.

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


Yapılan Yorumlar

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları

Peker'i bırak Babacan'a bak!

TEKNOFEST'i nerede yapacaksınız?

Yok saydıklarınız, gidiş biletiniz olacak!

Ben, 'kahraman ol' dedim!

AK Parti'nin salyaları!

'Ebe değilim, ebe değilim!..'

Bir şey söyleyeceğim ama gülmeyeceksiniz!

Zaferin kutlu olsun yüce gönüllü Başkan!

Hoş geldin EN Dergi!

'Erken seçim fısıltısı 'tüpten çıkan macun' gibidir'

İki itiraf, birinde öyle birinde böyle!

AK Parti'nin evdeki hesabı çarşıya uyacak mı?

Bursa'da Emin Adanur fırtınası esiyor!

'Keşke Tayyip abi, bu işleri çözseydi!'

Babacan'ı uzaktan dinleyen AK Partililer!

Sıkıcı bir yazı, okumasanız da olur!

Parlamenter Sistem AK Parti'ye yarar!

Berat Albayrak'ın ahı tuttu!

Ali Babacan cuma günü Bursa'ya geliyor!

Çamura yatanlar o bataklıkta boğulsun!

Kendini AK Parti'den büyük görenler!

İç çamaşırına indirgenmiş devlet gündemi!

Kendim için Aktaş'a, Bursa için Bozbey'e teşekkür ederim!

Davut Başkan, bunu asla affetmemeli...

Yeni liderlerin mumu yanmadan söndü mü?

Emin Adanur Bursaspor'a iyi gelecek!

Bayram gündemi çok yoğun!

Erdoğan'dan kurtulmaya çalışıyorlar! 

Bayramınız mübarek olsun!

Erdoğan, bu sefer tuzağı erken fark etti!

Diğer adı, kan ve gözyaşı olan ülke!

AK Partililer, susun ve beni dinleyin!

Davutoğlu'na başbakanlığı kim verdi?

Yalınayak, başıkabak çocuklar tiyatro yapar mı?

Erdoğan'a tuzak kuruyorlar!

Sorun Bursaspor'sa çare Emin Adanur!

Bursa'da Gelecek düştü düşecek!

Başkan Oktay Yılmaz'a bir önerim var!

'Sahi, kimdi o belediye başkanı?'

Alinur Aktaş görevden alınır mı?

Oktay Yılmaz'ı bu sefer öveceğim!

Bursa'da Gelecek'ten istifa eden edene!

Utanıp da istifa eden çıkmayacak mı?

Sen ne komik bir bakanlıksın Milli Eğitim?

AK Parti'de aday toto erken başladı!

AK Parti'de atılan hileli zar!

Meraklısına yazdım!

İçinde 'Ömer' geçen bir yazı!

Kemal Kılıçdaroğlu başarısız mı?

Bu yöntemle FETÖ'cüler mi kaçırılıyor?

Bugün günlerden yine Yıldırım!

AK Parti Bursa'da satranç oyunu!

Yıldırım'ın bitmeyen borç muhabbeti!

O kadarcık kusur kadı kızında da olur Başkan!

Koltuk krizi!

Kanırta kanırta, bağırta bağırta siyaset!

'Ağam bizimle eyleniy!'

Boyundan büyük konuşacağına istifa et!

Bu ne kibar kayıtsızlıktır böyle?

Erdoğan'a kim/ler yanlış bilgi veriyor?

Bursa'da hayat kime güzel?

'Ben meşhur olunca'

Erdoğan'ın çöpçüleri!

Alinur Aktaş! Otur, sıfır...

Bu 'züppe'ler nasıl girdi buraya?

Alinur Aktaş'ın güldürmeyen şakası!

Kılıçdaroğlu, Bursa adayını ilan etti!

Vicdan körlüğüne de bir çaren var mı doktorum?