GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
8.02°
Açık
DOLAR 8.48
EURO 10.28
ALTIN 507.21
BİST 1.454

Erdoğan'a kim/ler yanlış bilgi veriyor?

06 Nisan 2021 Salı, 00:15

Yargıtay,
1 Nisan 2021 tarihi itibariyle siyasi partilerin üye sayılarını güncelledi. Buna göre hayli ilginç sonuçlar ortaya çıktı. Mesela, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, "üye sayımız 13 milyon 500 bine ulaştı" açıklamasının aksine AK Parti'nin üye sayısının 10 milyon dolayında olduğu anlaşıldı.

Hatırlarsanız,
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara'daki "lebalep" yedinci olağan büyük kongrede yaptığı konuşmada, “Hamdolsun şu ana kadar kurulduğumuzdan bu yana son olarak üye kayıtlarını istediğimde üye kayıt sayımız 13 milyon 500 bine ulaştı” demişti ki; Yargıtay, Erdoğan'a yanlış bilgi verildiğini ortaya çıkarmış oldu.

Yanlışlık bu kadar olsa ne ala.
"O kadarcık kusur kadı kızında da olur" der geçeriz. Fakat öyle değil. AK Parti'nin üye sayısı azalıyor olmasına karşın birileri Erdoğan'a aksini söylüyor. Bakın, Yargıtay, 1 Nisan itibariyle AK Parti'nin güncel üye sayısı 10 milyon 984 bin 312 olarak açıklarken, 12 Ocak 2021 tarihinde ise bu sayısının 11 milyon 157 bin 566 olduğunu açıklamıştı. Yani, aradan geçen dört ay içerisinde AK Parti 173 bin 254 kişi azalmış.

Kuşkusuz,
Sadece AK Parti azalmıyor. İktidarında sorumsuz yetki kullandırdığı ortağının da üye sayısında gözle görünür bir azalma söz konusu. Sırasıyla bakalım. Yargıtay, 11 Kasım 2020'de MHP'nin üye sayısını 492 bin 944 olarak açıklamıştı. 12 Ocak 2021'de ise 490 bin 131 olarak güncellemişti. 1 Nisan itibariyle ise MHP'nin üye sayısı 479 bin 179 olarak ilan edildi. Bu veriler ışığında son altı ay içinde MHP'nin, 14 bin dolayında üye kaybettiği görülüyor.

İktidar kanadında durum bu;
Gelin biraz da muhalefete bakalım. Muhalefet kanadında en fazla merak edilen konu; AK Parti ile yollarını ayıran Ali Babacan'ın kurduğu DEVA Partisi ile Ahmet Davutoğlu'nun kurduğu Gelecek Partisi'ne dair olsa gerek. Bu iki partinin AK Parti'ye karşı açıktan muhalefeti kadar aralarındaki örtülü rekabet de merak uyandıran konuların başında geliyor.

Burada,
Ahmet Davutoğlu, Ali Babacan'a göre daha sert bir dili tercih ederken, Babacan'ın, özellikle ekonomi alanında naif bir dille daha etkili olduğu gözlerden kaçmıyor. Bu fark üye sayılarına da yansımış. Şöyle ki; Gelecek Partisi, çok daha önce yola çıkmış olmasına rağmen üye sayısı 27 bin 211'ken. DEVA Partisi son dört ayda 14 binden fazla yeni üye yaparak toplamda 30 bin 88'e ulaşmış. Kuşkusuz iki parti de her geçen gün üye sayısını artırıyor ve bu üyelerin önemli bir kısmı da AK Parti'den geliyor. Fakat DEVA Parti'nin, sonradan dahil olduğu yarışta Gelecek'i geçtiği görülüyor.

Bu fark, Bursa'da da fark ediliyor.
Son görüşmemizde, Gelecek Partisi İl Başkanı Alpaslan Yıldız, Bursa'da henüz 470 üyelerinin bulunduğunu söylemişti ki; eşzamanlı olarak DEVA Partisi'nden edindiğim bilgi bu rakamı beşe-ona katlayacak orandaydı. Öyle ki; Gelecek Partisi'nin Bursa'da bir yılda yaptığı üye sayısına, DEVA Partisi Mudanya İlçe Başkanı Dilek Durak, henüz daha ilçe binasını bile tutmadan ulaştığı kanısındayım. Bu tablonun, Gelecek Partisi adına Bursa'da sahici bir gelecek vaat etmediği kanaatindeyim. Zaten kulağımıza çalınan kulis bilgilerine göre bu durumdan Genel Merkez'in de hoşnut olmadığı yönünde ki; üç vakte kadar Gelecek Bursa'da yeni bir gelişme yaşanabilir...

AK Parti'nin,
Kendi muhalefetinden ana muhalefete geçelim şimdi de... Malumunuz, Muharrem İnce'nin yeni bir parti kurma girişimiyle birlikte birçok ilden istifa haberleri geliyor. Bu istifaların partinin üye sayısına nasıl yansıyacağı merak konusu. Bu yansıma Yargıtay'ın bir sonraki güncellemesinde daha net anlaşılacaktır. Fakat an itibariyle CHP'nin üye sayısında bir azalma yok. Aksine artış olmuş. Nitekim, CHP'de, 12 Ocak'ta 1 milyon 250 bin 635 olan üye sayısı 6 bin 475 artarak 1 milyon 257 bin 110'a ulaşmış.

Son günlerin,
En iyi çıkış yapan partisi ise İYİ Parti... Zira üye sayısını en çok artıran parti olmuş İYİ Parti. Ocak'ta, 330 bin 450 olan üye sayısını 37 bin 894 kişi daha artırarak 368 bin 344 kişiye ulaşmış. Daha önce de yazdım, iktidar kanadının, önce "FETÖ kulpu" takmak istediği ama sonunda "Yerli ve Milli" ilan etmek zorunda kaldığı İYİ Parti Lideri Meral Akşener, Millet İttifakı'nın, potansiyel Cumhurbaşkanı adayı olarak son zamanlarda özellikle esnaf ziyaretleriyle millete daha fazla dokunan lider konumunda. Bariz bir hata yapılmadığı takdirde bu yükselişin devam edeceği görünüyor.

İYİ Parti'nin
En iyi ivme yakaladığı yerlerin başında ise kuşkusuz Bursa geliyor. Sadece Bursa'nın değil, taraflı tarafsız bütün Türkiye'nin saygı duyduğu ilim ve siyaset insanı olarak Grup Başkanı Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu'nun telkin ettiği güvene ilaveten İl Başkanı Selçuk Türkoğlu ve arkadaşlarının sıra dışı ve yüksek perdeden yürüttükleri muhalefet ile Bursa sürekli olarak ulusal gündemde yer bulabiliyor. Elbette ki; bunda başta Büyükşehir olmak üzere iktidar partisinin hata üstüne hata yapan belediye başkanlarının payı da yadsınamaz.

Biliyorsunuz,
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun yakın zaman önce yaptığı Bursa ziyaretine, Mustafa Bozbey'i yeniden aday ilan etmesi damga vurmuştu. Bazı İYİ Partililer bunun henüz erken bir açıklama olduğunu düşünürken bazıları da, bu erken açıklamayla birlikte, İYİ Parti'nin de Osmangazi ve Yıldırım adaylarını belirleme hakkını elde ettiğini söylediler. Elbette ki; çok zaman var ama böyle bir durumda İYİ Parti, yükselişini Bursa'da belediye/ler ile taçlandırırsa şaşırmayın derim.

SON SÖZ:
Son tahlilde yine başa/başlığa dönecek olursak, sahada böylesine yakıcı, sarsıcı gelişmeler yaşanırken, "hiçbir şey olmasa bile kesin bir şey oldu" pişkinliğindeki birileri Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yanlış bilgi veriyor. Nitekim, o yanlış bilgilerin neticesinde İstanbul ve Ankara başta olmak üzere birçok belediye kaybedildi. Fakat ders alınmışa benzemiyor. Bilmiyorum, o ölümcül doğrunun ortaya çıkması için illa iktidarın da mı kaybedilmesi gerekiyor?

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları

Peker'i bırak Babacan'a bak!

TEKNOFEST'i nerede yapacaksınız?

Yok saydıklarınız, gidiş biletiniz olacak!

Ben, 'kahraman ol' dedim!

AK Parti'nin salyaları!

'Ebe değilim, ebe değilim!..'

Bir şey söyleyeceğim ama gülmeyeceksiniz!

Zaferin kutlu olsun yüce gönüllü Başkan!

Hoş geldin EN Dergi!

'Erken seçim fısıltısı 'tüpten çıkan macun' gibidir'

İki itiraf, birinde öyle birinde böyle!

AK Parti'nin evdeki hesabı çarşıya uyacak mı?

Bursa'da Emin Adanur fırtınası esiyor!

'Keşke Tayyip abi, bu işleri çözseydi!'

Babacan'ı uzaktan dinleyen AK Partililer!

Sıkıcı bir yazı, okumasanız da olur!

Parlamenter Sistem AK Parti'ye yarar!

Berat Albayrak'ın ahı tuttu!

Ali Babacan cuma günü Bursa'ya geliyor!

Çamura yatanlar o bataklıkta boğulsun!

Kendini AK Parti'den büyük görenler!

İç çamaşırına indirgenmiş devlet gündemi!

Kendim için Aktaş'a, Bursa için Bozbey'e teşekkür ederim!

Davut Başkan, bunu asla affetmemeli...

Yeni liderlerin mumu yanmadan söndü mü?

Emin Adanur Bursaspor'a iyi gelecek!

Bayram gündemi çok yoğun!

Erdoğan'dan kurtulmaya çalışıyorlar! 

Bayramınız mübarek olsun!

Erdoğan, bu sefer tuzağı erken fark etti!

Diğer adı, kan ve gözyaşı olan ülke!

AK Partililer, susun ve beni dinleyin!

Davutoğlu'na başbakanlığı kim verdi?

Yalınayak, başıkabak çocuklar tiyatro yapar mı?

Erdoğan'a tuzak kuruyorlar!

Sorun Bursaspor'sa çare Emin Adanur!

Bursa'da Gelecek düştü düşecek!

Başkan Oktay Yılmaz'a bir önerim var!

'Sahi, kimdi o belediye başkanı?'

Alinur Aktaş görevden alınır mı?

Oktay Yılmaz'ı bu sefer öveceğim!

Bursa'da Gelecek'ten istifa eden edene!

Utanıp da istifa eden çıkmayacak mı?

Sen ne komik bir bakanlıksın Milli Eğitim?

AK Parti'de aday toto erken başladı!

AK Parti'de atılan hileli zar!

Meraklısına yazdım!

İçinde 'Ömer' geçen bir yazı!

Kemal Kılıçdaroğlu başarısız mı?

Bu yöntemle FETÖ'cüler mi kaçırılıyor?

Bugün günlerden yine Yıldırım!

AK Parti Bursa'da satranç oyunu!

Yıldırım'ın bitmeyen borç muhabbeti!

O kadarcık kusur kadı kızında da olur Başkan!

Koltuk krizi!

Kanırta kanırta, bağırta bağırta siyaset!

'Ağam bizimle eyleniy!'

Boyundan büyük konuşacağına istifa et!

Bu ne kibar kayıtsızlıktır böyle?

Bursa'da hayat kime güzel?

'Ben meşhur olunca'

Erdoğan'ın çöpçüleri!

Alinur Aktaş! Otur, sıfır...

Bu 'züppe'ler nasıl girdi buraya?

Alinur Aktaş'ın güldürmeyen şakası!

Dur durak bilmeyen Dilek Durak

Kılıçdaroğlu, Bursa adayını ilan etti!

Vicdan körlüğüne de bir çaren var mı doktorum?