GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
-4°
Kapalı
DOLAR 7.82
EURO 9.36
ALTIN 449.83
BİST $17.778

Erdoğan, ikidir kalesine gol atıyor!

11 Ağustos 2020 Salı, 23:04

En sondan başlayalım,

İYİ Parti Lideri Meral Akşener, avukatı aracılığıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na müracaat ederek hakkında açılan ve dört yıldır devam eden FETÖ soruşturmasındaki gizlilik kararının kaldırılmasını talep ederek ifade vermek istediğini açıkladı. Bu talepte bulunurken üstelik, "kamuoyundan gizleyeceğim, çekineceğim bir husus yoktur" diyerek siyasi meydan okumada bile bulundu.

Peki, ne oldu da,

Akşener, bu denli yüksek özgüvenle bir çıkış yaptı? Ne olduğunu sağır sultan bile duydu aslında. Biliyorsunuz, MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin Akşener'e yaptığı, "eve dön" çağrısının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan da topa girmiş ve "Terör örgütleriyle el ele olmak, milli ve yerli olarak düşündüğümüz İYİ Parti'ye hiç uygun düşmeyebilir. Böyle bir sıkıntının olması hasebiyle böyle bir davet gerçekleşmiş diye düşünüyorum. Ülke genelinde bir bütünleşmenin gereğini düşünüyorum" demişti.

Daha önce de söylemiştim,

Bahçeli, İYİ Parti'ye zaman zaman bu türden çağrılar, açıklamalar yapıyor. Muhtemeldir bundan sonra da yapmaya devam edecektir. Bu çağrıların MHP'yi, veya Cumhur İttifakı'nı güçlendirmek adına olabileceği gibi, İYİ Parti'yi MHP'nin gölgesinde tutmak adına da yapılmış olabileceğini ifade etmiştim.

Ne var ki; Erdoğan'ın oyuna girmesiyle maçın seyrini değişti.

Tamam, maç sonundaki skordur önemli olan fakat oyunun gidişatına bakılacak olursa değişen seyir ne Ak Parti'nin ne de Cumhur İttifakı'nın lehine gözüküyor. Bizatihi Erdoğan'ın, İYİ Parti'yi, "Milli ve Yerli" ilan etmesiyle bütün gözleri Meral Akşener'e döndü.

Bu dönüş,

Beraberinde dört yıldır söylenen sözlerin de hatırlanmasına sebep oldu. Akşener'in, "ben başbakan olacağım" sözünden derin bir FETÖ bağlantısı kurulmuş, "FETÖ'nün piyonu" olmaktan tutun da, "Pensilvanya'dan talimat amaya, terör işbirlikçisi" olmaya kadar ileri suçlamalarda bulunulmuştu. Bu denli korkunç ithamları yapıp ardından da ithamların muhatabını, "Yerli ve Milli" ilan ediliyorsanız. Veya şartların zorlaştığını düşünüp, ince bir seçim hesabıyla etmek zorunda kalıyorsanız; hiç durmayın, başınızı ellerinizin arasına alın ve "biz nerede hata yaptık" sorusunu samimice kendinize sorun.

Aksi halde, bu davet ve sözler,

Cumhurbaşkanlığı seçiminde partisinden az oy alarak liderliğini tartışmalı hale getirmiş Meral Akşener'in liderliğini perçinlemekle kalmaz, Millet İttifakı içinde elini güçlendirir ve ittifakın doğal ortak adayı olma imkanı sağlar. Dahası, İYİ Parti'ye oy veren seçmenlerin partisi ile bağları tüm seçmen grupları içinde en zayıf grup olduğunu ifade etmiştik ki; oy verdiği halde hala, "acaba" diyerek içinde tereddüt kırıntıları taşıyanların bu partiye gönül rahatlığıyla oy verilebileceğinin, burada siyaset yapılabileceğinin resmi ilanıdır adeta bu.

Bu davet ve sözler

Erdoğan lehine bir fayda umularak yapılmışsa, Erdoğan, bu fikri ortaya atan danışmanlarını derhal görevden almalı. Zira umulduğu gibi Meral Akşener, Cumhur İttifakı'na katılıp Erdoğan'ı destekleyeceğini açıklasa bile kendisine, partisine oy verenlerin çok büyük oranı aynı tercihte bulunmaz. Bunun en çarpıcı örneği, 2014'de yapılan ilk Cumhurbaşkanlığı seçiminde, MHP'nin de dahil olduğu 14 parti Erdoğan'a cephe almış fakat Erdoğan seçilmeyi başarmıştı. Yani, seçmenin tamamı her şartta lideriyle aynı istikamette gitmiyor. Uzun sözün kısası, Erdoğan'ın sözleri Akşener'i Ak Parti tabanında bile meşrulaştırmıştır ve bu kendi kalesine gol atmaktan başka bir şey değildir.

Erdoğan, benzer bir golü,

Bu sefer de ekonomi eski bakanı ve Deva Partisi Lideri Ali Babacan'a yaptığı bir eleştiriyle attı kendi kalesine. Erdoğan, "IMF bizden 5 milyar dolar istedi. O zamanki bakan 'bu borcu verelim mi?' dedi. 'Verelim' dedim. Bugün borcu alan yarın talimat alır. Şimdi parti kurmuş bize ekonomi dersi veriyor..." demişti. Fakat Ali Babacan'ın, "Sayın Cumhurbaşkanı'nın tespitine katılıyorum. Ekonomi yönetimini teslim ettiğimde Türkiye, IMF'ye borç verebilecek güçteydi. Fakat bugün maalesef IBAN verip halktan yardım isteyen bir yönetim var." Diyerek güne damgasını vurdu. Tıpkı, koşmayan gol kralı Tanju Çolak gibi, sessiz sedasız kalenin önünde bekledi ve Erdoğan'ın isabetsiz çıkışını kendi lehine gole çevirdi.

SON SÖZ:

Sadece bunlar değil elbette. Ak Parti, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin sebep olduğu çok sayıdaki handikabı düzeltmeyerek, en son Pamukkale Üniversitesi Rektörü'nün yaptıklarının da bir kez daha gösterdiği gibi liyakat reformunu acil gündemine almayarak, şeffaflık ve yargı bağımsızlığı konularını es geçerek, trol kültürü ve medya tekeli gibi konularda ciddi adımlar atmayarak zaten kendi kalesine bir düzine gol atmıştı. Yine söylüyorum, Ak Parti için Erdoğan için çare kendi kuruluş ilkelerinde. Ak Parti, çareyi kendi özünde aramadığı müddetçe, ne birlikte yol yürüdüklerinde ne de davet ettiklerinde asla bulamaz.

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları

Karpuz gibi ortadan ikiye ayrıldık!

'Horolop şorolop' işler bunlar!

Fırtınalı çölde yol işareti gibi...

Neden kaşlarınızı çatmıyorsunuz?

Alinur Aktaş'tan muhteşem hizmet!

Kaderin cilvesine bakın!

Ceyar'ı vurdular!

AK Parti, kendi bağımlılığının tutsağı oldu!

Arınç'tan, AK Parti için derin hamle!

Kim o AK Parti ilçe başkanı?

AK Parti Bursa'da çarşı karışacak!

Alinur Aktaş'a zor sorular!

Bu ayıp AK Parti'ye yeter!

Bu heyecanın ölmemesi lazım!

Bin günün sonunda dağ fare doğurdu!

Alinur Aktaş'a yumurtalı tehdit!

'At izi, it izine karıştı'

Kanat kırana hükmünü verecek bir Süleyman olur elbette!

AK Parti'deki haksız işgalciler!

Bu işte bir gariplik yok mu?

İkinci yüzyıla girerken!

Bursa'nın bitmeyen su sorunu!

Artık kolları sıvamak gerekmiyor mu?

'Kendi görüşüme katılmıyorum'

Bursa'ya felaket adım adım yaklaşıyor!

AK Parti'de kimler kimlerle beraber?

Doğruysa tuzun koktuğu, sözün bittiği yerdir!

Perşembenin gelişi çarşambadan belliydi!

Yazıma başlık bulamadım!

Siz AK Parti'ye düşman mısınız kardeşim?

İnadına güzel haber!

Tabii yansıtmazlar Reis!

Korkunç miktarda para alacaklar!

İYİ Parti'ye operasyon mu çekiliyor?

Türkiye'nin bir de valiler sorunu var!

'Kurduğumuz gün 40-50 ilde tabelayı asarız!'

Erdoğan'ın, gülmekten karnı ağrımış mıdır?

'Olmayacak' demişse bilin ki; olacaktır'

İdeal Şehir Bursa Platformu!

'BUDO' gelir, 'BUDO' geçer ağlama!

Kestel'in suçu ne?

Acelesi olmayan seçkinler partisi!

'Abi, Salman gidiyor mu?'

Hem Nilüfer'e hem Kestel'e ceza!

Cumhurbaşkanı Erdoğan bırakıyor mu?

AK Parti Bursa'da aday adayları belli oldu!

Yüz yüze hesaplaşmak!

"Buyurun cenaze namazına!"

Bir koyun kellesiyle yıkılır köşkünüz!

Sizi gidi tatlı su kurnazları sizi!

AK Parti'nin koordinatör sorunu!

Ak Parti Bursa pert ama herkes haklı şoför!

Komediye bakar mısınız?

AK Parti Bursa'da kazan kaynıyor!

Rezillik akıyor!

Hokkabazlıkla siyaset olmaz!

Kulağınızı açın ve beni dinleyin!

Akıllı Hans'ın öyküsü!

Birisi ölüyor ve sebebi sizsiniz!

Bay Salman, Reis'i dinledin mi?

Alinur Aktaş'ı terletecekler!

Kahramana ödül yok!

Melekler dişi midir, erkek mi?

"Çanlar kimin için çalıyor"

Maklubeye kaşık sallayan kaymakam var da belediye başkanı yok mu?

Ağzını açana yumruğu vurun!

Kafaya koymuşlar, Bursa'ya kötülük edecekler!

Size bir şey söyleyeyim mi?