GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
Kar Yağışlı
DOLAR 0
EURO 0
ALTIN 0
BİST

Erdoğan'ın, gülmekten karnı ağrımış mıdır?

15 Ekim 2020 Perşembe, 22:54

Bence ağrımıştır.

Hatta o kadar ağrımıştır ki; Emine Hanım'dan, "artık dayanamayacağım" diyerek televizyonu kapatmasını bile istemiştir. Dahası, zaman zaman aklına geldiğinde gülmemek için kendisini sürekli başka şeyler düşünmeye zorladığı bile oluyordur.

"Gülmek" dedik de,

Unutmadan söyleyeyim. Yapılan araştırmalarda, gülmenin, acıya dayanabilme düzeyini yükselttiği görülmüş. Gülmenin, damar sertliğinden hücrelerin daha iyi çalışmasına hatta nefes darlığına kadar birçok konuda faydası ispat edilmiş. Hatta, Henri Bergson, "Gülme" adında bir eser bile yazmış. Bergson, neden güldüğümüzü ve gülmenin anlamını incelediği eserinde, hayatın ayrıntıları üzerinde düşünmeye davet ediyor insanları.

Peki, ama

Gündelik hayatta insanları güldüren şeyler nelerdir ve kimlere güleriz? Bu soruya hepimizin cevabı farklı olabilir. Fakat emin olduğum bir şey var ki; o da Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na gülüyordur. Hem de öyle böyle değil, karnına ağrılar girene kadar, bildiğin katıla katıla gülüyordur. Kim bilir, Gezi'den, 17-25 Aralık'tan, 15 Temmuz'a uzanan sarsıcı, kahredici olaylar, saldırılar karşısında bu gülmenin verdiği "acıya dayanma gücüyle" ayakta kalıyordur belki de... 

Gerçekten,

Gülünmeyecek gibi de değil hani. Bir "hesap uzmanı" olarak Kılıçdaroğlu, baştan sona kışkırtıcı cümlelerle adeta hesabı da uzmanlığı da Erdoğan'ı da gülmekten kırıp geçiriyor.

Nasıl mı yapıyor bunu?

Anlatayım. Kılıçdaroğlu'nun, Bandırma, Bursa, Yenişehir, Osmaneli yüksek standartlı demiryolu inşaatını yapacak firmaya ihale bedeline denk gelen miktarda vergi muafiyeti sağlandığını söyledi. Hiçbir şey işletemeyeceğimi anladığım için İşletme Fakültesi'ni terk eden bir Yazı Gündelikçisi olarak, bir hesap uzmanının ağzından bunları duyunca irkildim. "Yok artık" demekten kendimi alamadım. Zira böyle bir şeye asla ihtimal veremedim. Sonra, sordum soruşturdum. Bu işin kitabını yazmış üstatlar böyle bir şeyin yapılmadığını, bunun mümkün de olmadığını söylediler. Peki; yapılan neydi o zaman? "Damga ve karar pulu istisna hakkı" diye tamamen sembolik bir verginin alınmaması ki; bu bütün firmalara uygulanan bir hakmış. Burada vergi teşvik rakamı olarak belirtilen tutar ise gerçekte verginin kendisi değil matrahının ifadesiymiş. Yani, kurumlar vergisi, gelir vergisi, stopaj gibi gelir üzerinden alınan vergilerde herhangi bir istisna söz konusu bile değil. Peki; Kılıçdaroğlu'nun bunu bilmemesi mümkün mü? Elbette hayır. Öyleyse neden söylüyor? Erdoğan'ı katıla katıla güldürmek için söylemiş olabileceğinden başka mantıklı bir cevap gelmiyor aklıma...

Fakat durun bir dakika!

Sadece muhalefet iktidarı güldürmüyor. İktidarın muhalefeti güldürdüğü de oluyor. Mesela Bursa... Muhalefetin şehre dair her eleştirisi karşısında, uysa da uymasa da sadece "Bekri" fıkrası anlatarak cevap veren il başkanı, AK Partililere saç-baş yoldursa bile muhalefeti gerçekten katıla katıla güldürmüyor mu?

Bugün güne,

İYİ Parti İl Başkanlığı'nda, TBMM Grup Başkanı İsmail Tatlıoğlu'nun düzenlediği basın toplantısıyla başladık. İsmail Hoca, ders anlatır gibi, tatlı tatlı Türkiye'yi ve Bursa'yı anlattı. "Sorunlarını konuşamayan bir Türkiye var" dedi. "En ufak itiraza ateş açan iktidar var" dedi. "Dilin söylediğin kulağı dinlemeyen bir yönetim var" dedi. Genel Başkanları Meral Akşener'in grup konuşmasının partililerce Kent Meydanı'nda dinlenmesine izin verilmemesi hadisesini eleştirdi ve, "bunları not alıyoruz. Fakat intikam için değil, biz yapmamak için" dedi. "Ankara'ya en uzak ve en pahalı şehir Bursa" dedi.

AK Parti'nin Bursa'da

İlk defa toplumsal karşılığı olan bir siyasi parti muhalefetiyle karşılaştığının altını çizerek, "bilbord belediyeciliği bitecek" dedi üstüne basa basa. Türkiye'de sanayinin merkezi ve temel ekonomik yaraya merhem olan bir şehir olmasına rağmen hala 22 kilometre ötedeki limana TIR'la konteyner taşıyan sanayicinin varlığına vurgu yaptı ve belediyelerin asıl işlerini bırakıp en olmayacak işlerle uğraştığını söyledi. "100 üniversite öğrencisine soralım, Bursa'da mı Eskişehir'de mi okumak isterler? Bu sorunun cevabı Bursa'nın nasıl yönetildiğini gösterir" dedi.

SON SÖZ:

İsmail Hoca'nın, Bursa için söyledikleri kadar bir de söylemedikleri (şimdilik) vardı ki; işte asıl burası oldukça önemli. İYİ Partililer, "Bekri" fıkrası anlatan iktidarın il başkanına gülerek, belediye başkanını üzecek çalışmalar yapıyorlar. Kısaca, yağmurun, yağacağı, havanın gürleyişinden belli oluyor. Önümüzdeki süreçte İYİ Parti, Bursa'da AK Parti'ye iyi yüklenecek gibi görünüyor. Yani, Kılıçdaroğlu'na gülen Erdoğan, Bursa'da gidişata müdahale etmez ve yüz güldürecek bir ekibi işbaşına getirmez ise hem kendisinin hem de AK Partililerin yüzü fena halde asılabilir.   

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları

Bu yol, yol değil!

Davut Başkan iyi başladı!

Gelecekten gelen başkan!

'Lütfen bu hanıma haddini bildiriniz!'

Atmaca'dan Aktaş'a yumruk gibi sözler!

Saadet'te kazan kaynıyor!

'Kentsel Dönüşüm ve Muhafazakârlık'

Alinur Başkan heves ediyor ama...

'Din, ülkelerin kalkınmasına hizmet etmedi!'  

Bir şey deniyorlar, dikkatli olun!

Başörtülüler için yeni sınırlama mı?

Gördüğü halde görmeyen körler!

Yeni yıla otuz yıl geriden başladık!

Yönettiği şehirle kavga eden adam!

'Altın beyinli adam'

Bursa, 'Yaratıcı Şehirler Ağı'na girecek!

Hamza buysa Ömer kalsın!

AK Parti'nin Gordion düğümü!

'En iyisi için bir başlangıç mümkündür'

AK Parti Bursa nereye gidiyor?

Yeni başlayanlar için 'Kasaba Siyaseti' dersi!

AK Parti Bursa'da il başkanı krizi!

'Hak yemek, sol elle yemek yemek kadar dikkat çekmedi bu ülkede'

Orhaneli, cezaeviyle mi kalkınacak?

AK Parti'de 6 aday için yeni davet!

AK Parti Bursa'da il başkanı bilmecesi!

Kendine düşman!

En çok çocuklar etkileniyor!

AK Parti'deki ithal siyaset!

Erdoğan'sız Meclis'in kralı Kılıçdaroğlu!

AK Parti Bursa il başkanı kim olacak?

'Bursa'nın 'DEVA'sı neden hazır değil?'

Sultan sofrasında evliya olunmaz!

Sabır güç biriktirmek midir?

Fikrimi açıklıyorum, aman beni öldürmeyin!

Aksini düşünmek bile istemiyorum!

En son anketten çıkan çarpıcı sonuçlar!

Alinur Aktaş yalnız değildir!

İki AK Parti!

Sadece Erdoğan'a söylerim!

Karpuz gibi ortadan ikiye ayrıldık!

'Horolop şorolop' işler bunlar!

Fırtınalı çölde yol işareti gibi...

Neden kaşlarınızı çatmıyorsunuz?

Alinur Aktaş'tan muhteşem hizmet!

Kaderin cilvesine bakın!

Ceyar'ı vurdular!

AK Parti, kendi bağımlılığının tutsağı oldu!

Arınç'tan, AK Parti için derin hamle!

Kim o AK Parti ilçe başkanı?

AK Parti Bursa'da çarşı karışacak!

Alinur Aktaş'a zor sorular!

Bu ayıp AK Parti'ye yeter!

Bu heyecanın ölmemesi lazım!

Bin günün sonunda dağ fare doğurdu!

Alinur Aktaş'a yumurtalı tehdit!

'At izi, it izine karıştı'

Kanat kırana hükmünü verecek bir Süleyman olur elbette!

AK Parti'deki haksız işgalciler!

Bu işte bir gariplik yok mu?

İkinci yüzyıla girerken!

Bursa'nın bitmeyen su sorunu!

Artık kolları sıvamak gerekmiyor mu?

'Kendi görüşüme katılmıyorum'

Bursa'ya felaket adım adım yaklaşıyor!

AK Parti'de kimler kimlerle beraber?

Doğruysa tuzun koktuğu, sözün bittiği yerdir!

Perşembenin gelişi çarşambadan belliydi!