GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ
Bursa
18°
Parçalı Bulutlu
DOLAR 8.31
EURO 9.77
ALTIN 502.46
BİST 1.127

Erdoğan'ın, gülmekten karnı ağrımış mıdır?

15 Ekim 2020 Perşembe, 22:54

Bence ağrımıştır.

Hatta o kadar ağrımıştır ki; Emine Hanım'dan, "artık dayanamayacağım" diyerek televizyonu kapatmasını bile istemiştir. Dahası, zaman zaman aklına geldiğinde gülmemek için kendisini sürekli başka şeyler düşünmeye zorladığı bile oluyordur.

"Gülmek" dedik de,

Unutmadan söyleyeyim. Yapılan araştırmalarda, gülmenin, acıya dayanabilme düzeyini yükselttiği görülmüş. Gülmenin, damar sertliğinden hücrelerin daha iyi çalışmasına hatta nefes darlığına kadar birçok konuda faydası ispat edilmiş. Hatta, Henri Bergson, "Gülme" adında bir eser bile yazmış. Bergson, neden güldüğümüzü ve gülmenin anlamını incelediği eserinde, hayatın ayrıntıları üzerinde düşünmeye davet ediyor insanları.

Peki, ama

Gündelik hayatta insanları güldüren şeyler nelerdir ve kimlere güleriz? Bu soruya hepimizin cevabı farklı olabilir. Fakat emin olduğum bir şey var ki; o da Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na gülüyordur. Hem de öyle böyle değil, karnına ağrılar girene kadar, bildiğin katıla katıla gülüyordur. Kim bilir, Gezi'den, 17-25 Aralık'tan, 15 Temmuz'a uzanan sarsıcı, kahredici olaylar, saldırılar karşısında bu gülmenin verdiği "acıya dayanma gücüyle" ayakta kalıyordur belki de... 

Gerçekten,

Gülünmeyecek gibi de değil hani. Bir "hesap uzmanı" olarak Kılıçdaroğlu, baştan sona kışkırtıcı cümlelerle adeta hesabı da uzmanlığı da Erdoğan'ı da gülmekten kırıp geçiriyor.

Nasıl mı yapıyor bunu?

Anlatayım. Kılıçdaroğlu'nun, Bandırma, Bursa, Yenişehir, Osmaneli yüksek standartlı demiryolu inşaatını yapacak firmaya ihale bedeline denk gelen miktarda vergi muafiyeti sağlandığını söyledi. Hiçbir şey işletemeyeceğimi anladığım için İşletme Fakültesi'ni terk eden bir Yazı Gündelikçisi olarak, bir hesap uzmanının ağzından bunları duyunca irkildim. "Yok artık" demekten kendimi alamadım. Zira böyle bir şeye asla ihtimal veremedim. Sonra, sordum soruşturdum. Bu işin kitabını yazmış üstatlar böyle bir şeyin yapılmadığını, bunun mümkün de olmadığını söylediler. Peki; yapılan neydi o zaman? "Damga ve karar pulu istisna hakkı" diye tamamen sembolik bir verginin alınmaması ki; bu bütün firmalara uygulanan bir hakmış. Burada vergi teşvik rakamı olarak belirtilen tutar ise gerçekte verginin kendisi değil matrahının ifadesiymiş. Yani, kurumlar vergisi, gelir vergisi, stopaj gibi gelir üzerinden alınan vergilerde herhangi bir istisna söz konusu bile değil. Peki; Kılıçdaroğlu'nun bunu bilmemesi mümkün mü? Elbette hayır. Öyleyse neden söylüyor? Erdoğan'ı katıla katıla güldürmek için söylemiş olabileceğinden başka mantıklı bir cevap gelmiyor aklıma...

Fakat durun bir dakika!

Sadece muhalefet iktidarı güldürmüyor. İktidarın muhalefeti güldürdüğü de oluyor. Mesela Bursa... Muhalefetin şehre dair her eleştirisi karşısında, uysa da uymasa da sadece "Bekri" fıkrası anlatarak cevap veren il başkanı, AK Partililere saç-baş yoldursa bile muhalefeti gerçekten katıla katıla güldürmüyor mu?

Bugün güne,

İYİ Parti İl Başkanlığı'nda, TBMM Grup Başkanı İsmail Tatlıoğlu'nun düzenlediği basın toplantısıyla başladık. İsmail Hoca, ders anlatır gibi, tatlı tatlı Türkiye'yi ve Bursa'yı anlattı. "Sorunlarını konuşamayan bir Türkiye var" dedi. "En ufak itiraza ateş açan iktidar var" dedi. "Dilin söylediğin kulağı dinlemeyen bir yönetim var" dedi. Genel Başkanları Meral Akşener'in grup konuşmasının partililerce Kent Meydanı'nda dinlenmesine izin verilmemesi hadisesini eleştirdi ve, "bunları not alıyoruz. Fakat intikam için değil, biz yapmamak için" dedi. "Ankara'ya en uzak ve en pahalı şehir Bursa" dedi.

AK Parti'nin Bursa'da

İlk defa toplumsal karşılığı olan bir siyasi parti muhalefetiyle karşılaştığının altını çizerek, "bilbord belediyeciliği bitecek" dedi üstüne basa basa. Türkiye'de sanayinin merkezi ve temel ekonomik yaraya merhem olan bir şehir olmasına rağmen hala 22 kilometre ötedeki limana TIR'la konteyner taşıyan sanayicinin varlığına vurgu yaptı ve belediyelerin asıl işlerini bırakıp en olmayacak işlerle uğraştığını söyledi. "100 üniversite öğrencisine soralım, Bursa'da mı Eskişehir'de mi okumak isterler? Bu sorunun cevabı Bursa'nın nasıl yönetildiğini gösterir" dedi.

SON SÖZ:

İsmail Hoca'nın, Bursa için söyledikleri kadar bir de söylemedikleri (şimdilik) vardı ki; işte asıl burası oldukça önemli. İYİ Partililer, "Bekri" fıkrası anlatan iktidarın il başkanına gülerek, belediye başkanını üzecek çalışmalar yapıyorlar. Kısaca, yağmurun, yağacağı, havanın gürleyişinden belli oluyor. Önümüzdeki süreçte İYİ Parti, Bursa'da AK Parti'ye iyi yüklenecek gibi görünüyor. Yani, Kılıçdaroğlu'na gülen Erdoğan, Bursa'da gidişata müdahale etmez ve yüz güldürecek bir ekibi işbaşına getirmez ise hem kendisinin hem de AK Partililerin yüzü fena halde asılabilir.   

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları

Doğruysa tuzun koktuğu, sözün bittiği yerdir!

Perşembenin gelişi çarşambadan belliydi!

Yazıma başlık bulamadım!

Siz AK Parti'ye düşman mısınız kardeşim?

İnadına güzel haber!

Tabii yansıtmazlar Reis!

Korkunç miktarda para alacaklar!

İYİ Parti'ye operasyon mu çekiliyor?

Türkiye'nin bir de valiler sorunu var!

'Kurduğumuz gün 40-50 ilde tabelayı asarız!'

'Olmayacak' demişse bilin ki; olacaktır'

İdeal Şehir Bursa Platformu!

'BUDO' gelir, 'BUDO' geçer ağlama!

Kestel'in suçu ne?

Acelesi olmayan seçkinler partisi!

'Abi, Salman gidiyor mu?'

Hem Nilüfer'e hem Kestel'e ceza!

Cumhurbaşkanı Erdoğan bırakıyor mu?

AK Parti Bursa'da aday adayları belli oldu!

Yüz yüze hesaplaşmak!

"Buyurun cenaze namazına!"

Bir koyun kellesiyle yıkılır köşkünüz!

Sizi gidi tatlı su kurnazları sizi!

AK Parti'nin koordinatör sorunu!

Ak Parti Bursa pert ama herkes haklı şoför!

Komediye bakar mısınız?

AK Parti Bursa'da kazan kaynıyor!

Rezillik akıyor!

Hokkabazlıkla siyaset olmaz!

Kulağınızı açın ve beni dinleyin!

Akıllı Hans'ın öyküsü!

Birisi ölüyor ve sebebi sizsiniz!

Bay Salman, Reis'i dinledin mi?

Alinur Aktaş'ı terletecekler!

Kahramana ödül yok!

Melekler dişi midir, erkek mi?

"Çanlar kimin için çalıyor"

Maklubeye kaşık sallayan kaymakam var da belediye başkanı yok mu?

Ağzını açana yumruğu vurun!

Kafaya koymuşlar, Bursa'ya kötülük edecekler!

Size bir şey söyleyeyim mi?

"Bursa için canla başla" mı dediniz?

Keşke İnegöl'den hiç gelmeseydin Alinur Başkan!

Ateşleri bol olsun!

"Zalimin kılıcını çeken, kendi elini keser"

"Adalet evrenin ruhudur!"

İktidar seçime, muhalefet adaya kilitlendi!

AK Parti'nin Turfaları!

Bakın burası çok önemli!

Bakan Soylu'nun Gavrilo Princip öfkesi!

Kılıçdaroğlu, tarihi fırsat yakaladı!

AK Parti'nin Moriskoları!

Alinur Aktaş'ı ben de böyle tanıdım!

AK Parti için malzeme bitti mi?

Erdoğan'ın unutulmuş Bursa hayali!

Erdoğan'ın karşısına kim çıkar?

Bursa'nın efsane il başkanları!

Bu işten en çok AK Parti rahatsız!

"Çarıklarınızı hazır edin!"

Felaketler özgürlükleri öldürüyor!

"Bizim kumaştan yama olmuyor!"

İktidar istemeyip, iktidarlar değiştiren adam!

Erdoğan, ikidir kalesine gol atıyor!

Ve masal bitti!

"Akıl haye fikir tüne!"

Ağırbaşlı Suskunlar Partisi!

"Eve dön" çağrısı bir tuzak mı?

Yakarsa CHP'yi adaylar yakar!