GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
-4°
Kapalı
DOLAR 7.82
EURO 9.36
ALTIN 449.83
BİST $17.810

Erdoğan'ın karşısına kim çıkar?

20 Ağustos 2020 Perşembe, 22:29

Gündemin,

Önemli başlıklarından birisi erken seçim. Erken seçimin en önemli başlığı ise Erdoğan'ın karşısına kimin çıkacağı...

Fakat öncesinde,

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, "Cuma günü vereceğiz" dediği "müjde"ye dair birkaç kelam edelim. Erdoğan, "vereceğiz" dediği "müjde"nin önemini, "Türkiye'de yeni bir dönemin açılacağına şimdiden inanıyorum" sözleriyle vurguladığı için bir anda heyecan tavan yaptı. Kabul edelim, bunun ne olduğunu en fazla muhalefet merak etti/ediyor. Zira iddia edildiği gibi, petrol veya doğalgaz bulunduysa, Erdoğan'ın dediği gibi, Türkiye'de yeni bir dönem açılır. Bu zamanda yapılacak bir seçimde rakibin kim olacağının ise artık hiçbir önemi kalmaz. Erdoğan, Türkiye'ye kazandırdığı muhteşem bir zaferle kendi zaferini taçlandırır ki; sadece Türkiye'de yeni bir dönem başlatmış olmaz, aynı zamanda bölgede ve dünyada kartların yeniden ve Türkiye'nin lehine karılmasını sağlar. Kuşkusuz bu muhteşem bir şey ve inşallah öyle de olur.

Fakat ben,

Başka bir ihtimalden daha bahsetmek istiyorum. O da şudur. Biliyorsunuz, Türkiye'nin ciddi bir döviz açığı var ve bu açık son zamanlarda doların aşırı yükselmesiyle yeni bir boyut daha kazandı. Çözüm bulunamadığı takdirde nelerin yaşanabileceğini hepimiz az çok biliyoruz. Ne var ki; muhalefetin "kriz" feveranına rağmen Erdoğan'ın soğukkanlılığı, bu konuda bir hazırlığının olduğu ve ilk fırsatta bu kozu sahaya sürerek yine bir ters köşe yapabileceği hissi uyanıyor bende. Nitekim, Erdoğan'ın öngörülemez liderlik karakteri buna fazlasıyla müsait ve siyasi hayatı bunun çarpıcı örnekleriyle dolu.

Erdoğan'ın,

Bu döviz açığını Çin ile yapılacak 400 milyar dolarlık swap anlaşmasıyla aşacağı iddia ediliyor. Elbette ki; bunun imkansız olduğunu söyleyenler de yok değil. Fakat, Çin'in, Türkiye'de bazı limanlara ciddi yatırım yapması karşılığında ihtiyaç olan dövizin sağlanabileceği gerçeğini de unutmamak lazım. Hele ki; Çin'in İpek Yolu üzerindeki limanlara karşı hassasiyeti ve bu manada Atina Limanı'na yaptığı yatırım ortadayken bu imkansız sayılamaz herhalde.

Neyse,

Şunun şurasında cumaya ne kaldı, az daha dişimizi sıkalım. Her şey açıklığa kavuşur nasılsa diyelim ve başa/başlığa dönüp, erken veya zamanında yapılacak seçimlerde Erdoğan'ın muhtemel rakiplerinin kim/ler olabileceğine dair biraz akıl yürütelim.

CHP'deki muhalifler,

Israrlar ve yüksek sesle Kemal Kılıçdaroğlu'nun aday olmasını istiyorlar. Bunun artık klişe olmuş bir iç hesaplaşma hamlesi olduğunu cümle alemin görmesine ve Kılıçdaroğlu'nun da bu tuzağa düşmeyeceğinin bilinmesine rağmen bir umuttur asılıyorlar.

Kılıçdaroğlu'nun,

Abdullah Gül isteğinin yine Meral Akşener muhalefetine çarpacağını ve CHP'lilerin de "zinhar istemeyiz" baskısıyla daha şiddetli bir şekilde geri tepeceği şimdiden görülüyor. Muharrem İnce'nin, CHP'deki pazarlık gücünü artırmak için çıktığı parti yolculuğunun bir fayda sağlayacağı kanaatinde değilim. Ne yaparsa yapsın, denenmiş/yenilmiş/yıpranmış bir isim olarak Muharrem İnce'nin, Kılıçdaroğlu defansını aşamayacağı aşikar. Olmaz ama diyelim ki; aştı ve yeniden aday oldu; bunun CHP adına bir intihar olacağı da ortada.

Özellikle,

MHP Lideri Bahçeli'nin, "eve dön" çağrısı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, "Yerli ve Milli" ilan etmesiyle, Millet İttifakı içinde eli hiç olmadığı kadar güçlenen Meral Akşener; kendisini, karşı taraftan da oy alabilecek bir kişi olarak görüp, ittifakın ortak-doğal adayı olma isteği her halinden belli oluyor.

İlhan Kesici'nin,

Aday olmak isteyeceğini ve hatta aksi bir durumla karşılaşması halinde yüz bin imza ile bağımsız aday olmayı bile göze alabileceğini daha önceleri de ifade etmiştim. Nitekim, zayıf bir seçenek olmakla birlikte Abdullatif Şener'in de potada olduğu bir gerçek. Öte yandan, Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu da seçenekler arasında her zaman varlar.

Burada,

Abdullah Gül olmuyorsa, Ali Babacan'ın ismi masaya gelecektir. Fakat Gül kadar olmasa da Babacan'a da benzer bir defansın yapılacağı kesin. Her ne kadar, Kürt seçmenin tavrının ne olacağı bilinmese de, bu belirsizlikte, "Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem"e geçiş için çerçevesi iyi çizilmiş bir mutabakatla Meral Akşener'in adaylığının öne çıkabileceği kanaatindeyim. Bu arada, muhalefetin istediği, "Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem"in tam olarak ne olduğunu bilmiyoruz. Sistemin neresi, neden zayıftı ve bu zayıflıklar nasıl güçlendirilecek? Bütün bunları ayrıntısıyla ve net olarak ortaya koymaları, bunu da hemen yapmaları gerekiyor.

SON SÖZ:

Fakat bir ihtimal daha var. O da, Erdoğan'ın yine öngörülemez lider karakteriyle tersine bir hamle yapıp, muhalefetin koro halinde seslendirdiği parlamenter sisteme geçerek seçime öyle gitmesidir. Ak Parti, bu kararı CHP ile birlikte verebilir. "Olmaz" demeyin. Kanaatimce, meseleye biraz serinkanlı ve çözüm odaklı bakıldığında "olmaz"ların hepsi olur. Zira Türkiye'de siyasetin sağ ve sol kanadının iki ana akım partisi, Ak Parti ve CHP, uydurma bir sistem yüzünden adeta hayat lütfettikleri partilerin lütfüne muhtaç bir halde yaşıyorlar. Bu, çarpık durum en başta siyasetin doğasına aykırıdır. Hemen söyleyeyim, bu tablonun en karlı partileri hiç kuşkusuz Ak Parti ve CHP olur. İkisi de mecburiyetlerinden kurtulur. İkisi için de bölünme tehlikesi sona erer. İkisi de özüne döner ve özgün siyasetini yapar. Doğrusu çok da güzel olur.

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları

Karpuz gibi ortadan ikiye ayrıldık!

'Horolop şorolop' işler bunlar!

Fırtınalı çölde yol işareti gibi...

Neden kaşlarınızı çatmıyorsunuz?

Alinur Aktaş'tan muhteşem hizmet!

Kaderin cilvesine bakın!

Ceyar'ı vurdular!

AK Parti, kendi bağımlılığının tutsağı oldu!

Arınç'tan, AK Parti için derin hamle!

Kim o AK Parti ilçe başkanı?

AK Parti Bursa'da çarşı karışacak!

Alinur Aktaş'a zor sorular!

Bu ayıp AK Parti'ye yeter!

Bu heyecanın ölmemesi lazım!

Bin günün sonunda dağ fare doğurdu!

Alinur Aktaş'a yumurtalı tehdit!

'At izi, it izine karıştı'

Kanat kırana hükmünü verecek bir Süleyman olur elbette!

AK Parti'deki haksız işgalciler!

Bu işte bir gariplik yok mu?

İkinci yüzyıla girerken!

Bursa'nın bitmeyen su sorunu!

Artık kolları sıvamak gerekmiyor mu?

'Kendi görüşüme katılmıyorum'

Bursa'ya felaket adım adım yaklaşıyor!

AK Parti'de kimler kimlerle beraber?

Doğruysa tuzun koktuğu, sözün bittiği yerdir!

Perşembenin gelişi çarşambadan belliydi!

Yazıma başlık bulamadım!

Siz AK Parti'ye düşman mısınız kardeşim?

İnadına güzel haber!

Tabii yansıtmazlar Reis!

Korkunç miktarda para alacaklar!

İYİ Parti'ye operasyon mu çekiliyor?

Türkiye'nin bir de valiler sorunu var!

'Kurduğumuz gün 40-50 ilde tabelayı asarız!'

Erdoğan'ın, gülmekten karnı ağrımış mıdır?

'Olmayacak' demişse bilin ki; olacaktır'

İdeal Şehir Bursa Platformu!

'BUDO' gelir, 'BUDO' geçer ağlama!

Kestel'in suçu ne?

Acelesi olmayan seçkinler partisi!

'Abi, Salman gidiyor mu?'

Hem Nilüfer'e hem Kestel'e ceza!

Cumhurbaşkanı Erdoğan bırakıyor mu?

AK Parti Bursa'da aday adayları belli oldu!

Yüz yüze hesaplaşmak!

"Buyurun cenaze namazına!"

Bir koyun kellesiyle yıkılır köşkünüz!

Sizi gidi tatlı su kurnazları sizi!

AK Parti'nin koordinatör sorunu!

Ak Parti Bursa pert ama herkes haklı şoför!

Komediye bakar mısınız?

AK Parti Bursa'da kazan kaynıyor!

Rezillik akıyor!

Hokkabazlıkla siyaset olmaz!

Kulağınızı açın ve beni dinleyin!

Akıllı Hans'ın öyküsü!

Birisi ölüyor ve sebebi sizsiniz!

Bay Salman, Reis'i dinledin mi?

Alinur Aktaş'ı terletecekler!

Kahramana ödül yok!

Melekler dişi midir, erkek mi?

"Çanlar kimin için çalıyor"

Maklubeye kaşık sallayan kaymakam var da belediye başkanı yok mu?

Ağzını açana yumruğu vurun!

Kafaya koymuşlar, Bursa'ya kötülük edecekler!

Size bir şey söyleyeyim mi?