GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
-4°
Kapalı
DOLAR 7.82
EURO 9.36
ALTIN 449.83
BİST $17.810

Erdoğan'ın unutulmuş Bursa hayali!

21 Ağustos 2020 Cuma, 22:05

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın,

"Vereceğiz" dediği müjdenin beklendiği gibi doğalgaz olduğu anlaşıldı. Karadeniz'de kendi gemilerimizle 320 milyar metreküp doğalgaz rezervi keşfettik. Erdoğan, "müjde" konuşmasında bu gazın 2023 yılında milletin kullanımına sunulacağını açıkladı. Bu muhteşem bir şey. Bu keşif, hem aynı bölgede daha büyük keşiflerin, hem de başka yerlerde yeni keşiflerin ayak sesidir. Hiç kuşkusuz devamı gelecektir.

Bu "müjde" ile,

Hepimizin ve başta Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, her şeyiyle tam bağımsız Türkiye hayaline bir tuğla daha koyulmuş oldu. Hayalini kuran, bugüne gelinmesinde emeği olan herkesten Allah razı olsun.

Madem ki; sözü hayallerimizden açtık.

Ve gerçeğe dönüşmüş hayallerin mutluluğunu paylaştık. O halde seriye devam edelim ve Erdoğan'ın yıllar önce Bursa için kurduğu ama halihazırda üstü küllenmiş bir hayalini hatırlatalım. Bakarsınız o da gerçekleşir. Hatta onun gerçekleşmesi, Karadeniz gazından çok daha kolay olacaktır.

Hatırlarsanız,

Önceki gün, "Bursa'nın efsane il başkanları!" başlıklı bir yazı kaleme almıştım. Orada adı geçen isimlerin kimi mesaj atarak kimi de arayarak teşekkürlerini ilettiler. Teşekkür etmek için arayanlardan birisi de Ak Parti Bursa Eski İl Başkanı Sedat Yalçın'dı. Tabii, telefonun öbür ucundaki kişi Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na da talip olmuş efsane bir il başkanı olunca konu dönüp dolaşıp yine Bursa'ya, yine siyasete, yine yapılan/yapılmayan icraatlara geliyor ister istemez. Daha çok genel politikalardan konuştuk ama son günlerde bir kez daha gündeme gelen Yunuseli Havaalanı'nın imara açılması iddialarına dair neler düşündüğünü sordum.

Sedat Yalçın,

Benim bu konuda daha önce yazdığım, "Bursa'ya bir Regent's Park yakışmaz mı?" başlıklı yazıma atıf yaparak, "Bursa'ya bir Regent's Park yakışır" dedi. Yalçın ayrıca, bunun aynı zamanda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da bir Bursa hayali olduğunu söyledi.

***

Nasıl yani? Dedim ve aldığım cevap şu:

"Cumhurbaşkanımız, Merinos Parkı için rahmetlik Hikmet Şahin'e, 'burasını Hyde Park gibi yapın' demişti. O talimatla birlikte Hikmet Bey (Şahin) Faruk Bey (Çelik) ve Hayrettin Bey (Çakmak) Londra'ya gidip parkı incelemişlerdi. Hatta daha sonra Merinos'a fazla bina yapıldığı için Cumhurbaşkanımız, Hikmet Şahin'e kızmıştı. Cumhurbaşkanımızın bu arzusu Yunuseli'nde gerçekleşebilir. Biraz matematik, biraz vizyon ile orada muhteşem bir şehir ortaya çıkabilir. Yapılması gereken Yunuseli bölge planıdır. Tüm Yunuseli için çevre yolu bağlantılı, cadde ve bulvarları "Büyük Yunus Park"a açılan, asgari yüzde 40 yeşil oranına ulaşmış, Mudanya ve Yalova yolları arasında yeni bir yaşam alanı ortaya çıkabilir. Bursa'nın gelişmiş bölgesi Nilüfer ile Osmangazi'nin yeni gelişen bölgesi arasında müthiş bir bağlantı-geçiş noktası olabilir. Diğer taraftan Nilüfer Çayı ve Alman Kanalı'nı tamamlayan şehrin yepyeni rekreasyon alanı ortaya çıkar. Orası, 'yeni Bursa' diye anılabilir. Buraya kurulacak butik bir üniversite sosyal hayatı dönüştürebilir. Konuya bu şekilde yaklaşılırsa kısa vadede olmasa da orta ve uzun vadede belediye çok avantajlı bir konum elde edecek, bölge önemli projelere ev sahipliği yapabilecektir. Burası emlak değeri çok yüksek bir şehir olur ve buradan en fazla Yunuseli'nde yaşayanlar, yatırımcılar ve belediye yararlanır. Üstelik, Bursa nefes alacağı bir alanı da kaybetmemiş olur. Bölgede, 4-5 kat yükseklikte kurulacak yeni şehir, 10-12 katlı kurulacak şehirden daha değerli olacaktır. Yüksek binalarda yaşamanın zorluğu, trafik yükü, çevre sorunları ve en sonunda Pandemi ortamı insanları daha az yoğunluk olan binalara yöneltiyor. Bu da az yoğunluklu binaları daha değerli ve pahalı hale getiriyor. Dolayısıyla bu bölgede yapılacak büyük bir park tüm bölgeye değer katacak ve bölgenin yapılaşmaya açılmasına ihtiyaç kalmayacaktır. Tüm bölgenin dönüşümünü esas almayan yaklaşımların toplumda karşılık bulmadığı açıktır. İçinden geçtiğimiz kritik süreçlerde topluma moral verecek yaklaşımlarda bulunmak önemlidir. İyi anlatıldığında Cumhurbaşkanımızın da büyük resme bakarak karar vereceğine inanıyorum. Bu konuya sadece marjinal veya siyaseten rakip kişiler karşı çıkıyor diye bakılmaması gerekir. Ak Parti camiası da bu bölgenin yapılaşmasına karşı çıkacaktır. Siyaseten Ak Parti'ye faydası olacak şey, o bölgenin yapılaşması değil tam tersine dev bir park yaparak bölgenin dönüştürülmesidir. Büyükşehir belediyemiz, bölgeyi imara açarak değil, Yunuseli Mahallesi'ni dönüştürerek aynı katma değeri oluşturabilir. Aradaki fark biraz emek vermektir. İstanbul'da yaşanan yüksek bina faciasından Bursa olarak ders çıkarmazsak sokaklarda dolaşmamamız gerekir..."

***

Sedat Yalçın'ın, konuya ilişkin görüşleri böyle.

Bazen belediye başkanlarımız, "mega proje" sevdasıyla yönettikleri şehirlere telafisi imkansız zararlar verebiliyorlar. İşte Doğanbey ucubeleri, işte Timsah Arena stadı. Emin olun, sadece bu ikisinin şehre verdiği zarar, zorbaların eliyle dinamitlenmiş şehirlere verilen zararlar kadar insanların ruhunu kanatıyor. Ne uğruna ve değer mi?

Alinur Aktaş'ın,

Uzun süreli İnegöl tecrübesiyle, önce atama, sonrasında ise seçimle üstlendiği Büyükşehir Belediye Başkanlığı görev süresince şehre zarar verecek bir adım attığına şahit olmadık. Şehrin faydasına ve hep ayakları yere basan işler yaptı, yapmaya devam ediyor. Üstelik bunları, kendisi söylemese de, görevi yarıda bıraktırılan selefinden bir enkaz devralmasına rağmen yapıyor. Makamlar geçici, bütün mesele geriye hoş bir seda bırakabilmek. Nitekim, selefinin arkasından nasıl konuşulduğunu da iyi biliyor Başkan Aktaş. Buna sebep, Yunuseli'nde aksi bir şey yapmak isteyeceğine asla ihtimal vermiyorum. Zira üzerine korkunç yapılar yaptığımız toprak, derinlerinde için için beslediği hınçla intikamını yine korkunç şekilde almıyor mu bizden?

SON SÖZ:

Alinur Başkan, Yunuseli Havaalanı'na, tıpkı Hyde Park veya Regent's Park gibi muhteşem bir eser kazandırırsa sadece Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın unutulmuş Bursa hayalini gerçekleştirmekle kalmaz, Bursalıların gönlünde taht kurar. İnsanlar orada Başkan'ın heykelini dikerler. Tıpkı, Hikmet Şahin, Hayrettin Çakmak ve Faruk Çelik'in Londra'ya Hyde Park'ı incelemeye gitmesi gibi, Türkiye ve dünya şehirlerinden Bursa'ya, 'Büyük Yunus Park'ı incelemeye gelirler. Haliyle, yerli-yabancı gelen herkes orada Başkan Aktaş'ın hikayesini okur. Kim, yönettiği şehrin insanları tarafından heykeli dikilerek tarihe geçmek istemez ki?

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları

Karpuz gibi ortadan ikiye ayrıldık!

'Horolop şorolop' işler bunlar!

Fırtınalı çölde yol işareti gibi...

Neden kaşlarınızı çatmıyorsunuz?

Alinur Aktaş'tan muhteşem hizmet!

Kaderin cilvesine bakın!

Ceyar'ı vurdular!

AK Parti, kendi bağımlılığının tutsağı oldu!

Arınç'tan, AK Parti için derin hamle!

Kim o AK Parti ilçe başkanı?

AK Parti Bursa'da çarşı karışacak!

Alinur Aktaş'a zor sorular!

Bu ayıp AK Parti'ye yeter!

Bu heyecanın ölmemesi lazım!

Bin günün sonunda dağ fare doğurdu!

Alinur Aktaş'a yumurtalı tehdit!

'At izi, it izine karıştı'

Kanat kırana hükmünü verecek bir Süleyman olur elbette!

AK Parti'deki haksız işgalciler!

Bu işte bir gariplik yok mu?

İkinci yüzyıla girerken!

Bursa'nın bitmeyen su sorunu!

Artık kolları sıvamak gerekmiyor mu?

'Kendi görüşüme katılmıyorum'

Bursa'ya felaket adım adım yaklaşıyor!

AK Parti'de kimler kimlerle beraber?

Doğruysa tuzun koktuğu, sözün bittiği yerdir!

Perşembenin gelişi çarşambadan belliydi!

Yazıma başlık bulamadım!

Siz AK Parti'ye düşman mısınız kardeşim?

İnadına güzel haber!

Tabii yansıtmazlar Reis!

Korkunç miktarda para alacaklar!

İYİ Parti'ye operasyon mu çekiliyor?

Türkiye'nin bir de valiler sorunu var!

'Kurduğumuz gün 40-50 ilde tabelayı asarız!'

Erdoğan'ın, gülmekten karnı ağrımış mıdır?

'Olmayacak' demişse bilin ki; olacaktır'

İdeal Şehir Bursa Platformu!

'BUDO' gelir, 'BUDO' geçer ağlama!

Kestel'in suçu ne?

Acelesi olmayan seçkinler partisi!

'Abi, Salman gidiyor mu?'

Hem Nilüfer'e hem Kestel'e ceza!

Cumhurbaşkanı Erdoğan bırakıyor mu?

AK Parti Bursa'da aday adayları belli oldu!

Yüz yüze hesaplaşmak!

"Buyurun cenaze namazına!"

Bir koyun kellesiyle yıkılır köşkünüz!

Sizi gidi tatlı su kurnazları sizi!

AK Parti'nin koordinatör sorunu!

Ak Parti Bursa pert ama herkes haklı şoför!

Komediye bakar mısınız?

AK Parti Bursa'da kazan kaynıyor!

Rezillik akıyor!

Hokkabazlıkla siyaset olmaz!

Kulağınızı açın ve beni dinleyin!

Akıllı Hans'ın öyküsü!

Birisi ölüyor ve sebebi sizsiniz!

Bay Salman, Reis'i dinledin mi?

Alinur Aktaş'ı terletecekler!

Kahramana ödül yok!

Melekler dişi midir, erkek mi?

"Çanlar kimin için çalıyor"

Maklubeye kaşık sallayan kaymakam var da belediye başkanı yok mu?

Ağzını açana yumruğu vurun!

Kafaya koymuşlar, Bursa'ya kötülük edecekler!

Size bir şey söyleyeyim mi?