GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
24.02°
Az Bulutlu
DOLAR 16.88
EURO 17.82
ALTIN 991.00
BİST 2.554

EYT'liler için kasada para var mı?

17 Mayıs 2022 Salı , 09:15

Türkiye'nin seçim gündemi kadar, seçim gündemini de derinden etkileyecek başka bir gündemi daha var. O gündemin adı ise, "Emeklilikte Yaşa Takılanlar"; kısaca EYT'liler...
 
EYT'liler, birkaç gün önce İstanbul Maltepe Meydanı'nda dev bir miting bile yaptılar. Dev diyorum, zira katılım, "benim" diyen siyasi parti mitinglerini bile gölgede bırakacak kadar kalabalık ve coşkuluydu.
 
Hele bir de, bu işin uzmanı ve kahramanı Özgür Erdursun kürsüye çıktığında, sanki, beklenen siyasi lider, sanki şarkılarına hayran olunan bir mega star gibi karşılandı ve alkışlandı, meydandaki on binler tarafından.
 
Kuşkusuz bu ilgi, bu sevgi boşuna değil.
Bir defa layıkıyla ve gereğince işini yapan, boş sloganların ipliğini pazara çıkaran bir insan olarak, insanları daha iyiye yönelten yoğun bir çabanın neferidir Özgür Erdursun.


 
Açık söylemek gerekirse, her kuşağın bir halk kahramanı vardır ya, sihirli güçleriyle insanları kötülükten korur, kurtarır; bu kuşağın kahramanı da abartısız Özgür Erdursun'dur. Sihirli güçleri yok belki ama bilgisinin gücüyle emeklilik hayali kuran milyonların umut meşalesi olmuştur.
 
Yıllardır, sirklerde adeta ateş yutan hokkabaz kılıklı siyasetçilerin saçma lakin muazzam vaatleriyle yorgun düşmüş bir EYT'li olarak, hak edilmiş emekliliğime zamanında erişeceğime dair kırıntı nispetinde bile olsa umudum kalmamıştı; taa ki, Maltepe Meydanı'ndaki mahşeri kalabalığı görünceye ve Özgür Erdursun'u dinleyinceye kadar...
 
Bir defa, EYT'liler, siyasilerin göz ardı edemeyeceği kadar birlikte hareket etme iradesini oluşturmuş gözüküyorlar. Bu sarsıcı duruşu körü körüne görmezden gelmek; siyasetçiler, özellikle de iktidar için bindiği dalı kesmek kadar acemice bir iş olur.
 
Bundan mütevellit umutlandım.
Fakat içimi coşkuyla dolduran bu hevese inat yine de biraz buruktu sevincim. Çünkü, her seferinde, "Bu sefer..." dememe rağmen vazgeçemediğim, kendime ihanetim, sabır taşım, savaşım, vatan tutkusu yok mu; işte o tutku, "Tamam da, vatanın kasasında para var mı?" düşüncesiyle kemiriyor kemiklerimi.
 
Baktım olacak gibi değil.
Huzursuz uykunun sabahında, bu işi Türkiye'de en iyi bileninin yanında aldım soluğu. Yani, bizim kuşağın halk kahramanı Özgür Erdursun'un yanında... Lobide çay, odada kahve ikramıyla karşılandım. Canlı bağlandığı televizyon yayınından çıkıp, capcanlı bağlandı bana ve hiç yüksünmeden kemiklerimi kemiren sorumu cevapladı.


 
Neydi o soru, bir daha hatırlayalım!
EYT'liler için kasada para var mı?
 
EYT'lilerin halk kahramanı Özgür Erdursun'un cevabı adeta içime su serpti. Tek cümle ve net: "Evet, EYT'liler için kasada para var!"
 
"Sosyal güvenlik kurumları, kar amacı güden anonim şirket değildir. Bu nedenle SGK'nın kasaları açık verir. Bu sadece bizde değil Avrupa ülkelerinde de böyledir..." diyerek bir çerçeve çizdi Özgür Erdursun.
 
Peki; bizde ne kadar emekli var ve kasaya maliyeti nedir?
"SGK'dan aylık alan 9,5 milyon hak sahibi emekli ve bunlara ilaveten 3,5 milyon da 'dul-yetim-öksüz' öksüz aylığı alan var. Yani, 13 milyon maaşlı kişi var. Bunlar için her ay kasadan ortalama 45 milyar para çıkıyor. Buna karşın, toplanan primler ve başkaca gelir kalemleriyle yaklaşık 70 milyar para giriyor kasaya. Özetle, 70 milyar gelir, 45 milyar da maaş gideri var. Aradaki fark ise sağlık ve diğer harcamalara gidiyor..."
 
Özgür Erdursun, emekli aylığı özelinde kasanın gelir-gider tablosunu bu şekilde açıklıyor. Belli ki; kasadaki deliğin sebebi fazla olan sağlık giderlerimiz. Bu konuda yapılacakları başka bir yazıya konu etmek üzere geçiyorum.
 
Peki; Türkiye'de, kaç EYT'li var?
"4 milyon 876 bin EYT'li var. Aslında yaklaşık 11,5 milyon kişiydi ama 22 yılda büyük bir kısmı emekli oldu. 4 milyon 876 bin kişi kaldı. Fakat yasa çıksa bile bu kişilerin hepsinin bir günde emekli olması imkansız. Çünkü, SSK'da 5 bin, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı'nda kadınlar için 7 bin 200, erkekler için 9 bin prim gününün tamamlanması gerekiyor. Bundan dolayı, yasa çıksa bile EYT'lilerin emekliliği 10 yıla yayılır..."
 
Peki; yasa çıksa kaç kişi emekli olur ve kasaya ne kadar yük getirir?
"İlk etapta yaklaşık 700 bin kişi emekli olur. Bu da kasaya 2,5 milyarlık ek bir yük demektir. Fakat şunu da unutmamak lazım. Türkiye'de zaten her ay 30 bin kişi emekli oluyor, yıllık 400 bin kişiye yakın bir sayı bu. 700 bin EYT'li emekli edilmiş olsa bunun 400 bini zaten emekli olacaklardan oluştuğu için geriye 300 bin kişilik bir ekstra maliyet olacak. Fakat biz tamamını EYT maliyeti olarak düşünsek bile yaklaşık 2,5 milyar lira ödeme olacak. Yani, zaten ödenen 45 milyarın üzerine eklenecek ve 47,5 milyar, bilemediniz 48 milyara çıkacak. Öyle ki; 70 milyar gelirden harcanan para 45 milyardan 48 milyara çıkacak..."
 
Tamam, kasada para var ama diğer giderlerin çokluğu emeklileri ve EYT'lileri etkiliyor. Şu halde kasanın geliri artırılamaz mı?
"Artırılır. Türkiye'de kayıt dışı çalışan çok fazla. TÜİK'in kendi verilerine göre bile kayıt dışı çalışan sayısı yaklaşık yüzde 30. Bu da 9 milyon kişi demek. Bir de kayıt dışı olmasa bile gerçek rakamlardan bildirim sorunu var. Yani, bir çalışanın aylığı asgari ücretten fazladır ama asgari ücretten sigortalı gösterilir. Sadece bunlar önlendiği zaman bırakın EYT'lileri toplamda emeklilerin aylıkları bile artabilir. En baştaki sorunuza dönersek, bunlar olmasa bile, evet, kasada para vardır..."
 
Madem kasada para var, o halde iktidar neden ayak dayıyor?
"Kasada para var ama bu bir tercih meselesi. Tercihi hükümet kullanacak. O parayı ya EYT'lilere verecek ya da başka bir yere harcayacak. Fakat EYT'lilerin de bir siyasi gücünün olduğunu hükümet yetkilileri de biliyor artık. Muhalefet de EYT'lilere yaklaşıyor. Hükümet ise bunu istemiyor. Bu nedenle bu sorun çözülecektir diye düşünüyorum. Zaten 15 Mayıs mitinginden önce Sayın Bakan, 'Önce 3600'ü çözelim sonra EYT'yi çözeceğiz...' dedi. İktidarın çözmemesi halinde muhalefetin 'çözme' sözünü de hatırlatmak lazım..."
 
SON SÖZ:
Özgür Erdursun'un, kasa açısından içimize su serpen ve siyaseten de olumlu yaklaşımından mütevellit EYT konusunun seçime kadar çözüleceği inancı daha bir yeşermeye başladı içimde. Hani diyorum, zamanında emekli olursam ilk maaşı İskender'e gömeceğim. Yok, yok, elalemin emeklilerinin fellik fellik  gezdiğine yüksünmeden, göğsümü gere gere,   İskender'e varabilmenin fevkine erişeceğim. İtalya'da Pisa Kulesi'ne, Mısır'da piramitlere, Almanya'da, Türkiye'den aşırdıkları Pergamon Müzesi'ne bakar gibi bakıp, acımadan daldıracağım çatalı... 

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları

Bursa'da bir garip görevden alma!

Hakan Çavuşoğlu'na bir sualim var!

Ummadığınız Oktay'dan Yılmaz bir başkan çıktı!

DEVA Bursa'da istifa depremi sürüyor!

Bursa siyasetinde şok istifa!

Kestel'de, kaçak inşaatla kaçak güreşenler kim?

İnsan, kalbinin ihtiyacı olan besini nereden alacak?

'Sizi fazla sıkmeyeceum!'

DEVA Bursa'da yaprak dökümü!

Adamlar, arıları balık ilan ettiler!

Mücahit Alkan neden görevden alındı?

Zorla artist yapacaklar!

Artık kimsenin sütten ağzı yanmayacak!

Asgari ücret 6 bin lira olur mu?

Bekaroğlu da "Beka sorunu" dedi!

Ak Parti'nin işte böyle canına okuyorlar!

Düşman çatlatıp, dost sevindirdiler!

Erbakan'dan Erdoğan'a veryansın!

Bursa'da AK Partililer, yönünü İYİ Parti'ye çevirdi!

Muhasebecilerin kıyameti kopmuş da ağlayanları yok!

28 Şubat AK Parti'ye seçim kazandırmaz!

Erdoğan'ı Abdülhamit'e benzetenlere gelsin!

Kılıçdaroğlu, 'Adayım' dedi!

Oktay Yılmaz'ı dinledim gözlerim kapalı!

AK Parti'nin kuyruğu kesikleri!

CHP'yi, iktidar izi sürme ateşi sarmış!

Zarfı aldılar ama zarfa gelmediler!

'Türkiye alabildiğine mutsuz!'

Beterin de beteri var!

''Kendi hesabımdan 61 bin 250 lira ödedim!''

Aferin size, İmamoğlu'nun imdadına yetiştiniz!

Tatlıoğlu'ndan Londra çıkarması!

Pusuda bekleyen seçim!

Erkekseniz bu yazıyı okursunuz!

Siyasetçi için kibir kabirdir!

CHP'de hüzün, İYİ Parti'de coşku vardı!

''Uyuyun ama uykuya dalmayın!''

''Bayram o bayram ola!''

O şom ağızlıları dinlesek mi?

Siyasetçiden daha çok siyaset yapan bürokrat!

Dün Ankara'da ne oldu?

Kararsızların zihinsel karmaşasına çıkış yolu!

Hem aklınızın hem de yüreğinizin kulaklarıyla dinleyin!

Türkiye'yi kanıyla düşünen bir düşünce kulübü!

Türkiye'de on tane Bursa olsa ne olur?

Bu kaçıncı seferberlik Reis?

Turgay Erdem de o konudan şikâyetçi!

O gazeteci ben oluyorum!

Doğru, eninde sonunda kendini dayatır!

AK Parti'ye kazandıracak formül!

İsmet Karaca'nın, Kılıçdaroğlu'na sunduğu Bursa anketinde ne var?

Bursa'da yer gök Meral Akşener!

Gördüğüm en berbat iftar programı!

İstifa et artık Arif Karademir!

'Kurt kışı geçirir ama yediği ayazı unutmaz!'

Erdoğan'ın karşısına kim çıkacak?

Çok başlıklı bir yazı!

Deva'dan büyük çalım!

CHP'yi elektrik çarptı!

Hemen kızmayın, az dinleyin!

İsmet Karaca, Bursa'yı Ak Parti'nin elinden alacak!

Sakız çiğnemek orucu bozar mı?

Seçim yasasında ilk çatlak Cumhur İttifakı'nda!

'Yerinde mi acep, ölü ve mezar?'

Masada Abdullah Gül mü eksik?

Eyvah! Yine söyledi kaybettiren o sihirli sözü!

Mehmet Metiner haksız mı?

Ak Parti'ye, 'onur kırıcı bir yenilgi' tattırmak istiyorlar!