GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
8.02°
Açık
DOLAR 8.48
EURO 10.29
ALTIN 507.67
BİST 1.454

Gelecek'ten umutsuzum!

11 Şubat 2021 Perşembe, 01:09

Başlığı okuyup,
"2023'te uzaya çıkacağız, hala mı umutsuzsun" diyenleriniz çıkabilir. Yok, ben Boğaziçi Üniversitesi'nde her şeye rağmen direnen gençleri gördükçe Türkiye'nin geleceğinden fazlasıyla umutluyum.

Söz açıldı madem,
Şu iki konuda AK Parti'ye uyarım olacak. Birincisi, Boğaziçi Üniversitesi'ne atanan rektör ve devamında başlayan protestolar. Bir defa, o atamayı ve devamındaki ısrarı çok gereksiz buluyorum.

Tamam,
Sadece Boğaziçi rektörü değil, bütün üniversitelerin rektörleri aynı usulle atanırken sadece buradan aykırı ses çıkması yadırganabilir. Asıl düzeltilmesi gereken şey, YÖK kanunu ve rektörlerin atanma şeklidir. Bu usul devam ettiği müddetçe iktidarda kim olursa olsun, az ya da çok benzer rahatsızlıklara neden olacak bir atamaya karşılaşacağız.

Fakat
AK Parti, içinden geçtiğimiz olağanüstü koşulları hesaba katarak daha ince eleyip daha sık dokumalı diye düşünüyorum. Zira, "buradan bir 'gezi mağduriyeti' çıkartmak istiyorlar" eleştirisine muhatap olmak AK Parti adına büyük bir eksidir/eksikliktir. Ben ihtimal vermiyorum ama böyle bir niyet varsa bile derhal gözden geçirilmelidir. Çünkü, belki geçmişte konjonktürel  'gerilim'in bir getirisi olmuş olabilir ama bu her zaman işe yarayacağı anlamına gelmez. Nitekim yaramadığı da ortada. Salgın afetinin her bakımdan dünyayı kırıp geçirdiği bir dönemde iktidarın daha fazla birleştirici olması, hangi konuda sebebi her ne olursa olsun ayrıştıracak eylem ve söylemlerden şiddetle kaçınması gerekirken toplumu germek AK Parti'ye kaybettirir. Kaybettiriyor da...

Aynı şekilde,
"2023'te uzaya çıkacağız" sözü zamanlama açısından büyük bir felakettir ve AK Parti'yi/Erdoğan'ı hamasi söylemlerle gereksiz yıpratmaktan başka bir işe yaramaz. Elbette ki; Türkiye'nin büyük hayalleri olmasından, uzaya gitmesinden memnun oluruz. Ama dünyayı kasıp kavuran salgın döneminde yeryüzündeki sorunlarımızla boğuşurken, hala henüz aşı sorunumuzu bile çözememişken gökyüzünden bahsetmek, acından ölmek üzere olan birisine kuzu kavurmasını anlatmak gibi anlamsız ve sinir olunası bir şey olsa gerek.

Benim,
Cumhurbaşkanı Erdoğan'a acizane tavsiyem, "altı ayda nükleer silah üretiriz" diyen Melih Bulu ile, 2023'de uzaya gitme fikrini gündeme getiren danışmanları görevlerinden alıp, "madem bu kadar büyük düşünüyorsunuz, o halde işe aşıyı bularak başlayın" demesidir. Görelim bakalım, onları yerlerinde tutmaya değecek kadar kahramanlar mıymış? 

Neyse efendim,
Bu uzun girizgahtan sonra gelelim umutsuz Gelecek'e. Çok partili dönemin en çok partili günlerini yaşıyoruz. Biraz da erken kireçlenen sistemin cesaretlendirmesiyle dernek kurar gibi partiler kuruluyor. Öyle ki; zaten parti mezarlığı olan Türkiye'de son bir yılda 27 parti daha kurulmuş. Bu kadar çok parti kurulmasını, "demokratik zenginlik" olarak görmekle birlikte, siyasetin iki ana unsuru Cumhur ve Millet ittifaklarının bir birlerini azaltmak adına atılmış adımlar olarak görmek de mümkün.

Bu yeni partilerin,
En dikkat çekenleri ise AK Parti'den kopan Deva ve Gelecek partileridir ki; kısa süre önce DEVA Partisi'ni medyada ağırlaşmıştık. Dün de Gelecek Partisi'ni ağırladık.  İki ziyaretin sonucunda, aynı adresten kopan, aynı damardan beslenen ve çoğu kez adları birlikte anılan iki partinin o kadar aynı olmadığını gördük. Tamam, bir defa siyaset yapmanın ağır koşullarına rağmen yeni bir yolculuğa çıkma cesaretlerinden dolayı hepsini tebrik etmek gerekiyor. Fakat, Gelecek Partisi önce yola çıkmış olmasına rağmen, DEVA Parti'sinin epey gerisinde kaldığını gördüm. İl Başkanı Alpaslan Yıldız, Bursa'da 470 üyelerinin bulunduğunu söyledi. Sadece üye sayısı bakımından bile Deva'nın, Gelecek'i beşe-ona katladığını söylemek mümkün.

Ziyarette,
Gelecek Partisi İl Başkanı Alpaslan Yıldız'a, parti içi rahatsızlıkları da sordum. Tecrübeli bir siyasetçi olarak "normal" dedi ama kulağımıza gelenlere bakılırsa yaşananlar pek o kadar da "normal" görünmüyor. Davutoğlu'nun, şeffaflığa verdiği önem ortadayken, il yönetiminde işlerin yeteri kadar şeffaf yürütülmediğini duyuyoruz. Buna sebep kavgaya varan tartışmaların yaşandığı ve istifaların olduğu söyleniyor. Yeni ve daha fazla ses getiren ayrılıklar yaşanır mı bilinmez ama bana öyle geliyor ki; önümüzdeki günlerde Gelecek Partisi Bursa teşkilatında kazan biraz daha harlı kaynamaya başlayacak gibi. Bu haliyle Gelecek'ten pek umutlu olmadığımı söylemek isterim.

SON SÖZ:
Bu arada, DEVA Partisi İl Başkanı Serkan Özgöz'ü de tebrik ederim. Zira dün Dilek Durak transferini Yüksel Baysal'ın köşesinden öğrendik. Dilek Hanım'ı, AK Parti'nin, Yıldırım'da Adile Naşit Sahnesi'nde gerçekleştirdiği ilk Siyaset Akademisi günlerinden bilirim. Karlı ve buzlu bir günde çıktığı siyaset yolculuğunda AK Parti'ye ve Bursa'ya çok şey kattı. Biliyorum, ilk günlerde başka partilerle birlikte Gelecek Partisi'nden de üst düzey teklifler almış olmasına rağmen Deva tarafından ikna edilmiş olmasını Serkan Özgöz'ün önemli bir başarısıdır diye düşünüyorum. Velhasıl, Deva bizi şaşırtmaya devam ediyor.   

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları

Peker'i bırak Babacan'a bak!

TEKNOFEST'i nerede yapacaksınız?

Yok saydıklarınız, gidiş biletiniz olacak!

Ben, 'kahraman ol' dedim!

AK Parti'nin salyaları!

'Ebe değilim, ebe değilim!..'

Bir şey söyleyeceğim ama gülmeyeceksiniz!

Zaferin kutlu olsun yüce gönüllü Başkan!

Hoş geldin EN Dergi!

'Erken seçim fısıltısı 'tüpten çıkan macun' gibidir'

İki itiraf, birinde öyle birinde böyle!

AK Parti'nin evdeki hesabı çarşıya uyacak mı?

Bursa'da Emin Adanur fırtınası esiyor!

'Keşke Tayyip abi, bu işleri çözseydi!'

Babacan'ı uzaktan dinleyen AK Partililer!

Sıkıcı bir yazı, okumasanız da olur!

Parlamenter Sistem AK Parti'ye yarar!

Berat Albayrak'ın ahı tuttu!

Ali Babacan cuma günü Bursa'ya geliyor!

Çamura yatanlar o bataklıkta boğulsun!

Kendini AK Parti'den büyük görenler!

İç çamaşırına indirgenmiş devlet gündemi!

Kendim için Aktaş'a, Bursa için Bozbey'e teşekkür ederim!

Davut Başkan, bunu asla affetmemeli...

Yeni liderlerin mumu yanmadan söndü mü?

Emin Adanur Bursaspor'a iyi gelecek!

Bayram gündemi çok yoğun!

Erdoğan'dan kurtulmaya çalışıyorlar! 

Bayramınız mübarek olsun!

Erdoğan, bu sefer tuzağı erken fark etti!

Diğer adı, kan ve gözyaşı olan ülke!

AK Partililer, susun ve beni dinleyin!

Davutoğlu'na başbakanlığı kim verdi?

Yalınayak, başıkabak çocuklar tiyatro yapar mı?

Erdoğan'a tuzak kuruyorlar!

Sorun Bursaspor'sa çare Emin Adanur!

Bursa'da Gelecek düştü düşecek!

Başkan Oktay Yılmaz'a bir önerim var!

'Sahi, kimdi o belediye başkanı?'

Alinur Aktaş görevden alınır mı?

Oktay Yılmaz'ı bu sefer öveceğim!

Bursa'da Gelecek'ten istifa eden edene!

Utanıp da istifa eden çıkmayacak mı?

Sen ne komik bir bakanlıksın Milli Eğitim?

AK Parti'de aday toto erken başladı!

AK Parti'de atılan hileli zar!

Meraklısına yazdım!

İçinde 'Ömer' geçen bir yazı!

Kemal Kılıçdaroğlu başarısız mı?

Bu yöntemle FETÖ'cüler mi kaçırılıyor?

Bugün günlerden yine Yıldırım!

AK Parti Bursa'da satranç oyunu!

Yıldırım'ın bitmeyen borç muhabbeti!

O kadarcık kusur kadı kızında da olur Başkan!

Koltuk krizi!

Kanırta kanırta, bağırta bağırta siyaset!

'Ağam bizimle eyleniy!'

Boyundan büyük konuşacağına istifa et!

Bu ne kibar kayıtsızlıktır böyle?

Erdoğan'a kim/ler yanlış bilgi veriyor?

Bursa'da hayat kime güzel?

'Ben meşhur olunca'

Erdoğan'ın çöpçüleri!

Alinur Aktaş! Otur, sıfır...

Bu 'züppe'ler nasıl girdi buraya?

Alinur Aktaş'ın güldürmeyen şakası!

Dur durak bilmeyen Dilek Durak

Kılıçdaroğlu, Bursa adayını ilan etti!