GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
12°
Açık
DOLAR 7.99
EURO 9.5
ALTIN 465.77
BİST $18.851

İktidar istemeyip, iktidarlar değiştiren adam!

12 Ağustos 2020 Çarşamba, 22:27

Devlet Bahçeli'den bahsediyorum.

İYİ Parti Lideri Meral Akşener'e, "eve dön" çağrısının ne anlama geldiği tartışmalarıyla bir kez daha derin siyasetin konusu oldu Devlet Bahçeli.

Kuşku yok ki;

Son yirmi yılda belki de her kritik dönemeçte tüm önemli siyasal kararların altında onun imzasını görmek mümkün. "Ülkücüleri sokaktan çeken adam"dan Ferdi Tayfur dinlemesine, özel hayatının gizliliğinden otomobil koleksiyonuna, şahsi ilişkilerindeki naifliğinden siyasi söylemlerinin aşırı sertliğine kadar derin bir karakter olarak gelecekte, bugün hakkında bilinenlerden daha fazlası bilinmeyenlerin de açığa çıkmasıyla adından çokça bahsedilecek, kitabı yazılacak çarpıcı bir isim Devlet Bahçeli.

Bir siyasetçi niçin siyaset yapar?

Elbette ki; "iktidar olmak, ülkeyi yönetmek" için dediğinizi duyar gibiyim. Fakat bu gerçek, Bahçeli için geçerli değil. Nitekim Bahçeli, çok defa Başbakan hatta Cumhurbaşkanı bile olma imkanı varken bunu elinin tersiyle itti.

Örneğin,

1999 seçimlerinin ardından Fazilet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan, "MHP-FP-DYP koalisyonunda Başbakan sen ol" teklifini götürmüştü. Ancak Bahçeli, meclisteki sandalye sayısı 411 olan sağ blok bir iktidarın Başbakanı olmak yerine, üstelik Rahşan Ecevit'in, o dönem çok tartışılan, "eli kanlı katillerle hükümet kurmayı içimize sindiremeyiz" sözlerine rağmen Bülent Ecevit'in yardımcısı olmayı kabul ederek DSP-ANAP koalisyonunda yer almıştı.

Sonraki süreçte,

MHP'li Sadi Somuncuoğlu'nun Cumhurbaşkanı olma imkanı varken aksi bir kararla Ahmet Necdet Sezer'in desteklenmesiyle tarihe yine not düşülecek bir karar verdi Bahçeli. Hatta Somuncuoğlu'nun kendi partisinin vekilleri tarafından dövülmesi olayı yaşı müsait olanların hafızalarında hala taptaze duruyordur. Nihayet Bahçeli, uğrunda başbakanlıktan, cumhurbaşkanlığından vazgeçtiği koalisyonu Bursa Kocayayla'da yaptığı bir konuşmayla sonlandırmıştı.

CHP Lideri Kılıçdaroğlu,

2015'de Devlet Bahçeli'ye, "Birlikte hükümet kuralım, Başbakan sen ol" çağrısı yaptı. Fakat Bahçeli bu teklife de sıcak bakmayarak Başbakan olmadı.

Konu Bahçeli'yse,

Meydanlarda söyledikleri, en çok da, bugün birlikte yol yürüdüğü Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkındaki kurşun gibi sözlerle hatırlanacaktır. Türk siyasi tarihinde belki de hiçbir liderin rakibine bu denli sert sözler sarf ettiği görülmemiştir. Bahçeli, Erdoğan için neler söylemedi ki? "Kulaklarını aç ve dinle" ikazıyla başlayıp, içinde, "şeref, mertlik, işporta, hurda" sözleri geçen uzun ve korkunç cümleler kurmamış mıydı? Dahası, "İki yanlıştan bir doğru çıkmaz, tekeden süt sağılmaz, balda tuz bulunmaz, suda ateş yanmaz, Recep Tayyip Erdoğan'dan da Cumhurbaşkanı olmaz..." diyen Bahçeli, keskin bir dönüş yaparak bugün aynı tonda sert sözlerle Erdoğan'ı savunmaya başladı.

Aynı keskin dönüşü,

İYİ Parti Lideri Meral Akşener konusunda da yaptı Bahçeli. Düne kadar, "İpsiz-sapsız, Pensilvanya'dan talimat alan, FETÖ piyonu, terör işbirlikçisi" olarak suçlanan Akşener, bugün bir anda "Yerli ve Milli" ilan edilmedi mi? Hem "Yerli" hem de "Milli" ilan edilen Akşener kararından "vazgeçtik" derler mi bilinmez fakat Bahçeli'nin yeni hedefinin Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan olduğu netleşti.

Özellikle, Babacan hakkında,

Her fırsatta öne atılıp, açıklama yapmaktan geri durmuyor Bahçeli. Son olarak, "Ali Babacan'ın ekonomide felaket tellallığı yapması küresel tefecilerin, IMF'ci bir kafanın, teslimiyetçi bir zihniyetin sipariş eleştirileridir. Bunlara inanacak, itibar edecek hiç kimse yoktur" dedi. Fakat daha sertlerini geçmişte Erdoğan, Akşener için de söyleyip sonra çok keskin bir dönüş yapan Bahçeli, Babacan için de kararını değiştirir mi? Bunu da zaman gösterecek.

Bütün bunlara ek olarak,

Tuhaf bir tesadüfle daha anılıyor Bahçeli. O da, tarafı olduğu koalisyonun, ittifakın sürekli olarak oy kaybetmesi. Dün CHP'nin yanında Erdoğan'a karşı mücadele verirken o kanat kaybetmişti. Bugün ise tek başına yüzde 50'lerin üzerinde oy alan Ak Parti, MHP desteğine rağmen bu oya erişemiyor. Meral Akşener'e yapılan davet bile tek başına bunu göstermiyor mu?

Peki; bunun sebebi nedir?

Mutlaka birçok sebep sıralanabilir fakat herhalde en belirleyici etken, dünya siyaset pratiğinde, özellikle gelişmiş ülkelerde milliyetçi iktidarlara pek şans verilmiyor olmasıdır. Çünkü bu tür partiler kalkınmacı politikalar yerine güvenlik politikalarını önceliyorlar. Dünya ölçeğinde derinlikli bir politika üretme imkanları olmuyor. Sonuç olarak ise dünyadan dışlanma, ekonomik düşüş ve sıkıntılı bir süreç başlıyor. Bugün, özellikle MHP ile yol yürümeye başladıktan sonra Ak Parti'deki değişimden de bu anlaşılmıyor mu? Zira reformist bir parti olan Ak Parti, şimdilerde neredeyse sadece güvenlik politikalarına sıkışıp kalmış gözüküyor. Oysa Ak Parti'nin vizyonu bu değil. Topyekun bir ülke ve dünya vizyonuyla yola çıkmış ve belli noktaya kadar da başarılı olmuş bir partidir Ak Parti. Açık söylüyorum, Ak Parti iktidarda kalabilmek için dayanağı MHP ve/veya İYİ Parti'de aradıkça ve bu partilerin milliyetçi dilini telaffuz ettikçe oy kaybetmeye, küçülmeye ve nihayet iktidarı kaybetmeye mahkum olacaktır. Bence, Ak Parti'nin dönüp her şeyden önce bu yakıcı, sarsıcı gerçeği masaya yatırıp esaslı bir istişare yapmalıdır.

SON SÖZ:

Sözü, "iktidar istemeyip, iktidarlar değiştiren adam" olarak Devlet Bahçeli'den açtık, yine onunla bitirelim isterseniz. Sesli düşünürsek, Akşener'e, "eve dön" çağrısı, Cumhur İttifakı'nı güçlendirmekten ziyade, Bahçeli'nin, birleşerek baraj sorunu kalmamış bir partiyle yeni bir "erken seçim" çıkışı yapmak ve yine bir iktidar değişimine imza atmak için olabilir mi? Bunu çok defa yapmış olan Bahçeli, bir alternatif oluşması durumunda yine yapmaz mı? Bahçeli'nin, merkez sağda boşluk doldurma ihtimali olan Deva Partisi Lideri Ali Babacan'a yüklenmesinden yola çıkarak, Erdoğan sonrası, Süleyman Soylu liderliğinde bir merkez yapılanmasının yolunu açma çabası olarak görülebilir. Fakat her ne kadar Bahçeli istese ve çaba gösterse de siyasi ortam Soylu'ya böyle bir yol açar mı?

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları

Kaderin cilvesine bakın!

Ceyar'ı vurdular!

AK Parti, kendi bağımlılığının tutsağı oldu!

Arınç'tan, AK Parti için derin hamle!

Kim o AK Parti ilçe başkanı?

AK Parti Bursa'da çarşı karışacak!

Alinur Aktaş'a zor sorular!

Bu ayıp AK Parti'ye yeter!

Bu heyecanın ölmemesi lazım!

Bin günün sonunda dağ fare doğurdu!

Alinur Aktaş'a yumurtalı tehdit!

'At izi, it izine karıştı'

Kanat kırana hükmünü verecek bir Süleyman olur elbette!

AK Parti'deki haksız işgalciler!

Bu işte bir gariplik yok mu?

İkinci yüzyıla girerken!

Bursa'nın bitmeyen su sorunu!

Artık kolları sıvamak gerekmiyor mu?

'Kendi görüşüme katılmıyorum'

Bursa'ya felaket adım adım yaklaşıyor!

AK Parti'de kimler kimlerle beraber?

Doğruysa tuzun koktuğu, sözün bittiği yerdir!

Perşembenin gelişi çarşambadan belliydi!

Yazıma başlık bulamadım!

Siz AK Parti'ye düşman mısınız kardeşim?

İnadına güzel haber!

Tabii yansıtmazlar Reis!

Korkunç miktarda para alacaklar!

İYİ Parti'ye operasyon mu çekiliyor?

Türkiye'nin bir de valiler sorunu var!

'Kurduğumuz gün 40-50 ilde tabelayı asarız!'

Erdoğan'ın, gülmekten karnı ağrımış mıdır?

'Olmayacak' demişse bilin ki; olacaktır'

İdeal Şehir Bursa Platformu!

'BUDO' gelir, 'BUDO' geçer ağlama!

Kestel'in suçu ne?

Acelesi olmayan seçkinler partisi!

'Abi, Salman gidiyor mu?'

Hem Nilüfer'e hem Kestel'e ceza!

Cumhurbaşkanı Erdoğan bırakıyor mu?

AK Parti Bursa'da aday adayları belli oldu!

Yüz yüze hesaplaşmak!

"Buyurun cenaze namazına!"

Bir koyun kellesiyle yıkılır köşkünüz!

Sizi gidi tatlı su kurnazları sizi!

AK Parti'nin koordinatör sorunu!

Ak Parti Bursa pert ama herkes haklı şoför!

Komediye bakar mısınız?

AK Parti Bursa'da kazan kaynıyor!

Rezillik akıyor!

Hokkabazlıkla siyaset olmaz!

Kulağınızı açın ve beni dinleyin!

Akıllı Hans'ın öyküsü!

Birisi ölüyor ve sebebi sizsiniz!

Bay Salman, Reis'i dinledin mi?

Alinur Aktaş'ı terletecekler!

Kahramana ödül yok!

Melekler dişi midir, erkek mi?

"Çanlar kimin için çalıyor"

Maklubeye kaşık sallayan kaymakam var da belediye başkanı yok mu?

Ağzını açana yumruğu vurun!

Kafaya koymuşlar, Bursa'ya kötülük edecekler!

Size bir şey söyleyeyim mi?

"Bursa için canla başla" mı dediniz?

Keşke İnegöl'den hiç gelmeseydin Alinur Başkan!

Ateşleri bol olsun!

"Zalimin kılıcını çeken, kendi elini keser"

"Adalet evrenin ruhudur!"